Balinéská kočka kráčí jako exotická tanečnice
Balinéská kočka je velmi chytré zvíře se specifickou osobností. Jde o kočky, které se podobají siamské kočce, a to jak vzhledem, tak i povahou. Balinéská kočka nejenže miluje lidskou společnost, ale i vyžaduje lidskou pozornost.
Toto plemeno je povahově podobné psům, tedy poměrně ochotně se učí různé triky. Pokud vám nevadí, že vás bude kočka sledovat na každém kroku a rádi si s ní budete každý den alespoň chvíli hrát, pak jde o pravé plemeno pro vás.
Důvody, proč si pořídit balinéskou kočku
- Balinéská kočka je přátelská a společenská. Velmi ráda tráví čas ve společnosti lidí.
- Jde o velmi chytré kočky, které se i poměrně ochotně učí. Můžete s nimi natrénovat řadu triků a povelů.
- Tyto kočky komunikují se svými majiteli mňoukáním. Oproti siamkám je jejich mňoukání o něco jemnější a jsou o něco tišší.
- Jde o krásné a elegantní kočky, které na první pohled zaujmou svým půvabem.
- Patří mezi zdravější kočičí plemena. Ne, že by se jim zdravotní problémy vyhýbali úplně, ale s většinou jedinců tohoto plemene byste na veterině bydlet neměli.
- Jsou velmi aktivní a hravé, rozhodně se s nimi nudit nebudete.
- Balinéská kočka bývá doporučována menším alergikům, kteří její přítomnost snáší o něco lépe, než výrazně chlupatější kočky.
- Jde o velmi laskavé a milující kočky, které nejen že rády tráví co nejvíce času v přítomnosti člověka, ale i se rády mazlí a objímají.
Důvody, proč si NEpořídit balínéskou kočku
- Balinéské kočky jsou velmi společenské a špatně snáší delší samotu. Pokud si připadají osamělé, tak hodně mňoukají, a i se mohou chovat destruktivně. Jestli toužíte po samostatnější kočce, raději se poohlédněte jinde.
- Jde o aktivní a chytré plemeno. Je potřeba kočky zaměstnat a unavit je psychicky i fyzicky. Jinak se začnou nudit a opět mohou být v takovém případě destruktivní.
- I když jde spíše o zdravější plemeno, občas se u nich objevují problémy se srdcem nebo s dýchacími cestami.
- Balinéská kočka patří v Čechách mezi vzácnější plemeno, může tak chvíli trvat, než seženete vhodné kotě. Také je potřeba počítat s tím, že bude o něco dražší než koťata běžnějších plemen.
- Jde o chytré a aktivní kočky, je potřeba se jim věnovat, ideálně aspoň pár minut každý den. Pokud toužíte po samostatnějším plemeni kočky, raději se poohlédněte jinde.
- Toto plemeno poměrně hodně mňouká. I když je kupříkladu siamka o něco hlasitější, přeci jen někoho časté mňoukání může obtěžovat. Je s tím třeba dopředu počítat.
Historie balinéské kočky
Podoba se siamkou u balinéské kočky není náhodná, mají totiž společnou historii. Respektive balinéské kočky vznikly právě díky siamkám. Čas od času se v chovu vyskytl dlouhosrstý jedinec, který byl z dalšího chovu vyřazen, právě díky vadě v podobě dlouhé srsti. Roku 1963 se několika dlouhosrstých siamek ujaly americké chovatelky Helen Smith a Marion Dorsey. Ty z těchto koček postupně vyšlechtily nové plemeno podle předem daného plánu. V tomto případě je dlouhá srst způsobená resecivním genem. Krátkosrsté siamky si ho tedy mohou po generace předávat, a to aniž by se narodila dlouhosrstá kočka nebo se narodí jen výjimečně.
V počátcích chovu bylo nově vznikající plemeno nazýváno dlouhosrstá siamská kočka. Počátkem 70. let bylo plemeno oficiálně uznáno jako balinéská kočka většinou amerických organizací. V roce 1984 bylo toto nové plemeno oficiálně uznáno v Evropě. A proč název balinéská kočka? Prý proto, že jejich pohyb připomíná pohyb tanečnic z Bali.
Povaha balinéské kočky
Povaha plemene velmi připomíná povahu siamské kočce, což s ohledem na úzkou příbuznost není zvláštní. Jde o energické, chytré a zvídavé kočky, s velmi osobitým charakterem. Jde v zásadě o zdravější plemeno, které i ve vyšším věku je poměrně hravé. Tyto kočky jsou velmi společenské a přítomnost člověka mají velmi rády. Často přímo vyžadují pozornost člověka, o kterou si většinou řeknou mňoukáním. Pokud trávíte celé dny v práci nebo hodně cestuje z jakéhokoliv důvodu mimo domov, bude balinéská kočka velmi trpět.
Je tak potřeba zvážit, zda budete mít možnost s kočkou trávit dostatek času a pořídit si případně samostatnější plemeno. Nebo rovnou pořídit kočičky dvě, aby si navzájem dělaly společnost. Protože jde o chytré kočičí plemeno, které se nechá ochotně cvičit, lze je naučit různé praktické povely, ale i zábavné triky. Zvládají například aportování a nedělají jim problémy procházky v postroji.
Vzhled balinéské kočky
Nejen povaha, ale i vzhled je velmi podobný siamské kočce. Tělo balinéské kočky je dlouhé, dobře osvalené a štíhlé. Nohy jsou dlouhé a štíhlé, zadní jsou o něco delší. Končetiny jsou zakončené oválnými tlapkami. Ocásek je tenký a dlouhý a výslovně nesmí vykazovat známky zálomků a dalších odchylek. Šikmo umístěné uši z pohledu zepředu tvoří trojúhleník a nachází se na klínovité hlavě. Mandlovitě tvarované oči jsou modré a široko od sebe posazené. Polodlouhá srst je jemná a hedvábná, nechybí menší podsada.
Srst na těle je středně dlouhá a přiléhá k tělu těsně. Na plecích, ocasu a na límci je srst o něco delší. Srst na ocase je dlouhá a hedvábná. I zbarvení je podobné siamkám. Tělo je světlé a jeho koncové části jsou zbarvené tmavěji. V chovu se dává přednost jedincům s do nejčistší bílou barvou, kočky by ideálně neměli mít žádné tmavší zbarvení kdekoliv po těle. Zpravidla se koťata rodí zcela bílá, zbarvení se ustálí zhruba v roce kočky. Toto plemeno se zpravidla dožívá 12-16 let. Váha se pohybuje mezi 2,5-5 kg.
Balinéská kočka v bodech
Velikost:
- 2,5-5 kg
Srst:
- Delší jemná srst s menší podsadou.
Zbarvení:
- Tělo je světlé a jeho koncové části jsou zbarvené tmavěji. V chovu se dává přednost jedincům s do nejčistší bílou barvou, kočky by ideálně neměli mít žádné tmavší zbarvení kdekoliv po těle.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com