Britka aneb Britská krátkosrstá kočka miluje průzkumy
Britská kočka je mohutnou kočkou v mnoha barevných variantách s klidnou a přátelskou povahou. Britka je příjemným a populárním společníkem mnoha domácností.
Jde o kočku, která vás upřímně ráda uvidí po návratu domů, vždycky vás přijde přivítat. Z nošení v náručí nebývá nadšená, ale ráda se při sledování televize nebo četbě uvelebí ve vaší blízkosti a vyžádá si pohlazení. Ocení - ale nevyžaduje - možnost chodit ven. U britské kočky nehrozí několikadenní toulání, preferuje kratší průzkumné výpravy po nejbližším okolí a záhy se spokojeně vrací domů.
Důvody, proč si pořídit britskou kočku
- Je vhodná pro zaměstnané lidi, kteří touží po krásné elegantní kočce. Britky jsou spíše samotářky a nevyžadují příliš pozornosti.
- Britce nedělá problém trávit hodiny o samotě. Pokud trávíte celé dny v práci nebo občas jezdíte na víkendy pryč, při dostatečné zásobě jídla to jedinci tohoto plemene hravě zvládnou.
- Jde o přátelské plemeno, které snadno vychází i s dalšími zvířaty v domácnosti.
- Stačí je občas vyčesat, jinak nevyžadují větší péči o srst.
- Jde o zdravější plemeno, které má málokdy větší zdravotní komplikace. Další výhodou je dlouhověkost. Není výjimkou, že se dožívají i 20 let.
- Jde o jedno z nejoblíbenějších plemen. Sehnat britskou kočku za rozumné peníze z kvalitní chovatelské stanice většinou není problém.
- Nejčastěji se toto plemeno vyskytuje v modré variantě. Poměrně běžně ovšem existuje mnoho barevných variant. Můžete tak vybírat vhodnou kočku nejen podle povahy, ale i podle barvy, která se vám líbí.
- Jde plemeno vhodné od bytu, i když občasnými výlety ven nepohrdne. Pokud má přístup ven, většinou se drží blízkého okolí svého domova.
- Občas si ráda pohraje, ale většinou nevyžaduje vymýšlení nějaké zvláštní zábavy od svého lidského svěřence.
Důvody, proč si NEpořizovat britskou kočku
- Britská kočka je slušný flegmatik, což je výhodou i nevýhodou. Pokud toužíte po kočce, která vás bude nadšeně vítat u dveří a pravidelně si bude chodit pro pohlazení, koukněte se radši po jiném plemeni.
- I mezi kočkami toto plemeno patří mezi šlechtice. Ráda spí a polehává a nechává se obsluhovat.
- Většina jedinců tohoto unikátního plemene není příliš mazlivá. Pro pohlazení si většinou přijde sama. Málokdy se stane, že by se nechala hladit na klíně.
- Tyto kočky nejsou extrémně hravé a zabavit toto plemeno výcvikem se vám patrně nepodaří.
- Britské kočky mají sklon k obezitě, je třeba tak pečlivě hlídat jejich stravu. Kvůli vysoké váze pak mívají problémy s klouby, i proto je třeba si na váhu vašich kočičích společnic velký pozor.
- Typickou podobou těchto koček jsou kratší nohy, kulaté tělo a hlava s hustou srstí. Pro své milovníky mají své kouzlo a eleganci, objektivně ale nejde přímo o ty nejelegantnější kočky.
- Jde o rozšířené a oblíbené plemeno, což je paradoxně i nevýhodou. Britskou kočku lze získat snadno i bez PP. Při pořízení šlechtěného plemene bez průkazu původu si ovšem můžete zadělat na slušné problémy. Respektive můžete očekávat zdravotní problémy kočky, nepředvídatelnou povahu nebo vzhled, který neodpovídá standardu plemene.
Historie britské kočky
Britské krátkosrsté kočky začaly být šlechtěny během 19. století v Anglii. Do šlechtění tohoto populárního kočičího plemene se pustil Harrison Weir, zakladatel kočičích výstav. Dnes jde o mohutné kočky, což jim do vínku dali jejich předci s kompaktní a podsaditou stavbou těla a krátkou srstí. Tyto kočky byly kříženy s perskými kočkami, aby bylo dosaženo mohutné stavby těla.
Dnes existuje mnoho barevných variant britek, první britské kočky byly chovány pouze v modré variantě – což je i dnes jedna z nejpopulárnějších barevných variant této kočičí rasy.
Povaha britské kočky
O tom, že jsou kočky osobnosti, pochybuje patrně málokdo. Britské kočky mají nicméně vyrovnanou, klidnou a přátelskou povahu, což je jedním z důvodů jejich velké obliby. Koťata a mladé kočky jsou velmi aktivní, ale čím jsou starší, stávají se z britek vyrovnané a především klidné společnice. Mezi čtvrtým a šestým rokem dojde u mnoha britek k razantnímu zklidnění.
Jako mnoho jiných koček mají i ty britské svou hlavu a mají rády svůj prostor. Toto plemeno nemá ve zvyku lehávat lidem v klíně nebo se nechat nosit, přesto bývají kontaktní a přijdou si pro pohlazení. Ocení interakci s člověkem i v podobě hry, ale dokážou se zabavit i samy. Poměrně dobře vychází i s dalšími domácími zvířaty. Snadno si zvyknou na byt i na baráček se zahradou s možností chodit ven. Pokud je jim přístup ven umožněn, drží se vlastní zahrady a nejbližšího okolí a jen výjimečně mizí na několik dní v kuse.
Vzhled britské kočky
Britské krátkosrsté kočky patří mezi středně velké až velké kočky s podsaditou stavbou těla a širším hrudníkem. Váha těchto krásných a majestátních koček se pohybuje nejčastěji mezi 4 a 9 kg. Srst je většinou krátká a hustá. Díky křížení s perskou dlouhosrstou kočkou se čas od času objeví i dlouhosrsté britky. Modré zbarvení je u tohoto plemene nejčastější a nejoblíbenější. V současnosti je ovšem povoleno až 200 barevných variant.
Hlava britských koček je masivní a kulatá na silném krátkém krku. Oči jsou velké, kulaté a nos široký, krátký a rovný. Uši jsou drobné, krátké a posazené široko od sebe. Mohutné a dobře osvalené tělo disponuje krátkýma a silnýma nohama. Ocas je spíše kratší a silnější se zakulacenou špičkou. Dospělí kocouři bývají výrazně větší než jejich kočičí společnice.
Britská kočka v bodech
Velikost:
- 4-9 kg
Srst:
- Srst je krátká a hustá.
Zbarvení:
- Nejběžnější bývá modrá, ale existuje až 200 barevných variant.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva