Orientální kočka zaujme kouzelným vzhledem
Krásná a elegantní kočka, to je orientální kočka. Na první pohled vás zaujme svým kouzelným vzhledem. Je to kočka do nepohody, která navíc miluje svého člověka a je ráda středobodem všeho dění.
Orientální kočka je společenským tvorem, která miluje lidskou společnost. Svého člověka má často tendenci sledovat na každém kroku a pokud přijde návštěva, jde ji ihned zkontrolovat a ocení, když jí návštěva důkladně umazlí. Na tajuplnosti jí dodává její vzácnost, ale i zajímavý a tajuplný vzhled. Pouhým vzhledem kočka může navodit dojem, že jde o záhadného tvora, který si člověka sotva všimne, přesto se nenechte zmást a běžte se mazlit, kočka bude nadšená.
Důvody, proč si pořídit orientální kočku
- Orientální kočka je elegance sama. Je to štíhlá kočka se svalnatým tělem a dlouhými končetinami. Její srst je hladká a lesklá, což jí dodává na atraktivitě.
- Je to velmi chytrá kočka, která se snadno a rychle učí nové věci. Mnoho majitelů této kočky oceňuje právě možnost kočku cvičit, ta totiž ráda při výcviku spolupracuje.
- Jde o velmi komunikativní stvoření, které rádo všechno komentuje. Je velmi vokální, umí vydávat různorodé zvuky, což je pro řadu lidí velmi zajímavé.
- Patří mezi přátelské a společenské tvory. Miluje lidskou společnost a na své majitele se velmi váže. Zpravidla ocení i návštěvu, která se ráda mazlí. Pokud toužíte po společenském tvorovi, který vám bude dělat společnost, budete z této kočky nadšená.
- Je to aktivní a hravý tvor, který potřebuje nejen fyzickou, ale i mentální aktivitu. Pokud patříte mezi milovníky her s kočkou, bude pro vás tato kočka správnou volbou.
- Orientální kočka patří mezi zdravá kočičí plemena, které se dožívá poměrně vysokého věku.
- Tato kočka je často doporučována lidem s menší alergií. Sice není 100% hypoalergenní, přesto jí mnoho lidí s menší alergií snese.
- Její krátká srst nevyžaduje speciální údržbu, kočku stačí čas od času vyčesat.
- Pro mnoho chovatelů je velkou výhodou, že se kočka objevuje v široké škále barev a vzorů, což umožňuje vybrat si kočku podle vkusu.
- Je to společenské zvíře se vším všudy, zpravidla tak dobře vychází nejen s lidmi, ale i s dalšími zvířecími domácími mazlíčky.
Důvody, proč si NEpořídit orientální kočku
- Orientální kočka je opravdu velmi upovídaná kočka. Rády komunikují se svým člověkem, zpravidla komentují téměř vše, co se děje. Pokud milujete ticho a jste radši, když si kočky sotva všimnete, raději se poohlédněte po tišší kočce.
- Pro někoho je společenská povaha tohoto plemene velkou výhodou, pro jiné může být obtěžující. Kočka je nadšená, když je s ní někdo doma a pokud je delší dobu sama, tak trpí. Je tak vhodná pro lidi, kteří mají možnost trávit s ní co nejvíce času, případně pro lidi, kteří mají možnost pořídit si větší kočičí smečku, aby se kočka necítila osaměle.
- Je to velmi aktivní kočka, která potřebuje unavit psychicky i fyzicky. Pokud se kočce nebudete dostatečně věnovat (ocení hru i výcvik), bude se nudit a bude se chovat destruktivně.
- Patří sice mezi zdravější plemena, přesto může mít genetické dispozice pro určité zdravotní trable. Mezi nejčastější problémy patří srdeční choroby nebo trable s ledvinami. Kočku tak vybírejte z chovatelské stanice, která rodičům koťat dělá potřebné zdravotní testy, zvýšíte tak šanci, že budete mít doma zdravou kočku.
- Orientální kočka patří mezi tvory, které snáší špatně stěhování a větší změny v domácnosti. Pokud často měníte bydliště nebo rádi cestujete, může to být pro kočku stresující.
- Její krátká srst je sice snadná na údržbu, přesto může mít své nevýhody. Kočku hůře chrání proti chladnému počasí. Pokud hodně větráte i v zimě a máte sami rádi chladnější podnebí, nemusí být pro vás kočka správnou volbou.
- Je to velmi citlivá kočka, která snadno znervózní a snadno se vystresuje.
- Řada jedinců tohoto plemene má velmi citlivé zažívání a může vám tak chvíli trvat, než přijdete na stravu, která bude zrovna vaší kočce vyhovovat.
Historie orientální kočky
Historie orientální kočky je úzce spjatá s historií siamských koček, ze kterých toto plemeno bylo vyšlechtěno. Tato kočka vznikla jako důsledek chovatelského úsilí v polovině 20. století, kdy se chovatelé snažili rozšířit barevné spektrum a vzory siamských koček. V 50. letech 20. století se chovatelé ve Velké Británii a USA snažili křížit siamské kočky s různými plemeny, například s britskými krátkosrstými, ruskými modrými a dalšími. Cílem bylo vyšlechtit kočku s tvarem těla siamky, ale s rozmanitějšími barvami a vzory srsti.
V průběhu 60. let minulého století se začala podoba plemene stabilizovat a kočka postupně získávala na popularitě. Rasa byla oficiálně uznána organizací CFA (Cat Fanciers‘ Association) v USA již v roce 1972. Ve Velké Británii bylo kočičí plemeno uznáno již o rok později, tedy v roce 1973, a to konkrétně organizací Governing Counci of the Cat Fancy (GCCF).
Orientální kočka získala pevné místo mezi šlechtěnými kočkami a začala se objevovat na světových výstavách. Orientální kočka se stala populární díky své elegantní postavě a přátelské povaze. Krátká a lesklá srst v kombinaci s až 300 barvenými kombinacemi a vzory z ní činí velmi populární kočku. Tato zajímavá kočka existuje v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě. Dlouhosrstá varianta je v některých zemích známá pod názvem javánská kočka.
Povaha orientální kočky
Orientální kočky se svou výraznou osobností a elegantní postavou snadno zaujmou. Patří mezi skvělé společnice, milují lidskou i zvířecí společnost a rády si hrají. Má spoustu energie, navrch je velmi inteligentní, je tak třeba ji unavit psychicky i fyzicky. Tato kočka je schopna se například naučit aportovat nebo různorodé povely, ráda se mazlí a jako bonus je i ukecaná. Ráda si povídá a vše komentuje. V průběhu říje je ještě o trochu víc upovídaná než normálně, snaží se tímto způsobem „ukecat“ partnera či partnerku.
Občas dokáže být tvrdohlavá, ale je zároveň velmi inteligentní, s trochou trpělivosti se dá dobře cvičit. Když přijdete na způsob, jak jí správně motivovat, bude s vámi nadšeně spolupracovat. Miluje lidskou společnost a je tak vhodná k lidem, kteří mají možnost být velkou část dne doma a budou se kočce věnovat. Ocení i společnost další kočky, s kterou si bude dělat společnost a dovádět s ní. Vychází dobře ale i s psy. Prostě společenská kočka se vším všudy.
Vzhled orientální kočky
Orientální kočka se svou elegancí a tvarem těla podobá siamce, což není náhodou – tato kočka patří mezi její předky. Také se siamskou kočkou sdílí standard, dle FIFe. Hlavním rozdílem mezi siamkou a orientální kočkou je barva srsti a očí. Obě plemena mají elegantní chůzi i postavu, dominantou orientální kočky jsou její obrovská ouška, která lehce připomínají uši netopýra, a to díky jejich poměru vůči hlavě. Kočka má atletickou postavu s dobře vyvinutými svaly. Její tělo je dlouhé, úzké a pružné, což jim dodává elegantní vzhled.
Srst je velmi hladká a lesklá, přiléhá těsně k tělu, což podtrhuje její elegantní štíhlou postavu. Existuje i dlouhosrstá varianta orientální kočky, která má měkkou, hedvábnou srst, která ale není příliš hustá, ale spíše splývá podél těla. Zbarvení kočky je velmi variabilní, existuje téměř neomezené množství zbarvení a vzorů. Nejčastěji se kočka objevuje v jednobarevné variantě (bílá, černá, modrá, čokoládová, lila, červená, krémová nebo skořicová). Poměrně často se objevuje i kouřové nebo stříbřité zbarvení. Dalších variant je ovšem nespočet. Orientální kočka v průměru váží 2,5-5,5 kg. Kohoutková výška tohoto plemene se pohybuje v rozmezí 20-25 cm.
Orientální kočka v bodech
Velikost:
- Orientální kočka v průměru váží 2,5-5,5 kg. Kohoutková výška tohoto plemene se pohybuje v rozmezí 20-25 cm.
Srst:
- Krátká, lesklá nebo dlouhá hedvábná.
Zbarvení:
- Může se objevovat v téměř neomezeném množství barevných variant a vzorů.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com