Čím uspokojit mlsný kočičí jazýček
Neexistuje snad větší klišé než obrázek kočky, která vylizuje misku plnou mléka. Těžko říct, jak vzniklo přesvědčení, že právě mléko by mělo být stálicí jídelníčku mňoukajících mazlíčků, protože je prokázáno, že po něm kočičky mají vážné trávicí problémy.
Nicméně dokazuje to, že tihle chlupáči jsou v jistém ohledu jako my lidé – jen tak něco jim nezachutná, a pokud ano, neohlížejí se na to, zda jim daná dobrota prospívá nebo ne.
A od toho jsme tu pak my lidé, pyšní vlastníci vrnících miláčků (v mnoha případech spíš jejich spolubydlící), abychom jejich stravovací návyky usměrňovali. Ostatně většina těchto mazlíčků zdaleka není odkázaná na lov myší, ale na granule, konzervy či paštičky. Bohužel ne všechna krmiva, jež najdete v obchodech či na internetu, kočkám prospívají, respektive pokrývají potřeby jejich organismu. Jak tedy vybrat krmení pro kočky?
Obal plný cizích slov? Děkuji, raději ne…
Kolikrát už se vám stalo, že jste ve svém oblíbeném zverimexu stáli před regálem plným barevných obalů skrývajících kočičí granule a naprosto netušili, po kterých sáhnout? Listujete v e-shopu, jste na 38. straně, minimálně stejný počet je ještě před vámi a vás začíná bolet hlava, protože naprosto netušíte, jaké granule svému miláčkovi objednat? Věřte, že v tom vůbec nejste sami! Pamatujte ale, že hlavním kritériem pro výběr granulí pro kočky by neměl být líbivý obal či slibně se tvářící tvrzení výrobce, jež vás mají přimět k nákupu, ale složení granulí.
Jak tedy zjistit, zda je krmivo opravdu kvalitní? Už při prvním čtení seznamu ingrediencí, jež obsahuje, se zaměřte na to, zda složení rozumíte. Obsahuje slova, která znějí jak nákupní položky pro chemickou laboratoř? Nedávají vám jednotlivé pojmy smysl? Pak přejděte raději k dalšímu balení. Platí podobné pravidlo jako při nákupu potravin – čím je složení srozumitelnější a konkrétnější, tím větší máte jistotu, že se výrobce nesnaží něco skrývat.
Maso a ti druzí aneb Kočka není vegetarián
Kočka je od přírody masožravec, a tak je pro ni a její zdraví velmi důležitý vysoký podíl živočišných proteinů v krmivu. Proto by mělo být maso (a to buď jako sušené či masová moučka, nebo jako čerstvé maso) na prvním místě složení granulí – pokud seznam jednotlivých složek začíná jinou „dobrotou“, ruce pryč. Nezáleží ani tak na tom, zda se jedná o granule jednodruhové (tedy z jednoho typu masa) nebo vícedruhové – celkový podíl živočišných proteinů musí být dostatečně vysoký, nejméně 30 % (tento údaj najdete obvykle v kolonce „analytické složky“).
Navzdory tomu, že kočka v žádném případě není vegetarián, neznamená to, že granule nemohou obsahovat rostlinné složky (neměly by ale převažovat). Snažte se nicméně vybírat krmivo, jež neobsahuje obiloviny – takové je pak označeno jako „grain free“ a snižují riziko alergických reakcí a s nimi spojených zažívacích obtíží. Neškodnými složkami (pro zdravé kočičky) jsou pak například rýže, brambory, hrášek, různé druhy ovoce či zeleniny apod.
Velmi důležité je vybírat granule, jež neobsahují umělá barviva či konzervanty. V některých méně kvalitních krmivech najdete dokonce cukr či nejrůznější chemické zvýrazňovače chuti, které sice zajistí, že se kočička bude olizovat až za ušima, ale které rozhodně neprospívají jejímu zdraví. Řada výrobců namísto toho využívá do granulí bylinky, které mají spoustu skvělých vlastností a ještě vašeho mňoukajícího chlupáče přilákají úžasnou vůní.
Pro kotě i seniora. Věk není jen číslo
Další věc, jež je třeba mít při výběru granulí na paměti, je věk či zdravotní stav vaší kočičky. Obdobně, jako je tomu u nás lidí, mají i kočky v různém stadiu života různé nároky na živiny obsažené ve stravě. Obecně se podle věku dají granule rozdělit na ty pro koťata (obvykle do 1 roku života), dospělé kočky a kočičí seniory (přibližně od 11. roku života, některé prameny hovoří o 14 letech). Zatímco „kotěcí“ granule mívají ve složení například taurin, který je nezbytný pro vývoj zraku, a jsou velikostí přizpůsobena malým tlamičkám, seniorská krmiva obvykle obsahují méně bílkovin a tvar a velikost granulí usnadňuje jejich kousání (chlupáči často v pozdějších letech ztrácejí zuby) a trávení.
Velmi často se můžete setkat s granulemi pro kastrované kočky (jsou dietnější než klasické, aby zabránily tloustnutí mazlíčka) nebo kočky žijící v bytě, které nemají tolik možností vybít energii a spálit kalorie jako ty venkovní. Nižší počet kalorií by ale neměl být v důsledku nižšího obsahu bílkovin, ale měl by vyplývat ze složení ostatních ingrediencí. Zcela stranou stojí krmiva určená pro nemocné kočičí miláčky – ta vám v případě potřeby doporučí veterinář.
Micinko, pojď si pro mlíčko!
Jak jsme vzpomínali hned v úvodu – představa Micinky nebo Mourka, jak vylizuje misku s mlékem, je sice lákavá a setkáváme se s ní díky pohádkám už od dětství, nicméně se jí snažte vyhnout. Mléko totiž patří k potravinám, které kočce neprospívají, ale naopak škodí.
K dalším dobrotám, jež by neměly opustit váš stůl, patří například uzeniny, tučné maso, kosti, syrová vejce, hroznové víno či rozinky, čokoláda, cibule, česnek, pečivo, alkohol nebo kofeinové nápoje a řada dalších, pro nás lidi zcela neškodných pochoutek. Zkrátka a dobře – vsadit při krmení kočky na kvalitní granule nebo konzervy je vždycky bezpečnější a pro vašeho chlupáče rozhodně vhodnější než přikrmovat ji zbytky z vašeho stolu.
Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com