Hry, které vás naučí rozumět vaší kočce
Kočka patří mezi zajímavé tvory, kteří s člověkem tráví již několik tisíc let. Za tu dobu si kočky vyvinuly specifický styl, kterým s člověkem komunikují. Nejen pro začátečníky, ale občas i pro zkušenější chovatele je kočičí jazyk tak trochu záhadou. Přitom základní signály, které kočka dává tělem, či zvuky jsou pro většinu koček stejné.
S trochou trpělivosti se tak časem můžete naučit vaši kočku „číst“ a postupně pro vás budou její základní požadavky vůči vaší osobě srozumitelné. O tom, jaké signály kočka běžně v komunikaci s člověkem používá, se můžete dočíst v samostatném článku Jak s námi kočky komunikují. V tomto článku vám navrhneme několik her či experimentů, které můžete s vaší kočkou zkusit a které vám pomohou vaší kočce lépe porozumět. Základní komunikační signály většiny koček jsou stejné, za pomoci her a experimentů můžete přijít na určitá komunikační specifika vaší kočky.
Honba za peříčkem nebo laserem
Kočky jsou ve své přirozenosti lovci a honba za myškou, peříčkem nebo laserem simuluje lov. Není tak asi překvapením, že tato hra je u řady koček ta nejoblíbenější. Zatímco pro kočku je lov hračky hrou, pro vás může jít o perfektní nástroj pro porozumění základní řeči kočičího těla. Sledujte, jak se vaše kočka pohybuje a reaguje na různé pohyby peříčka, myšky či laseru. Natahování tlap a prudké skoky naznačují vzrušení a chuť ke hře, zatímco ztuhlé tělo a syčení mohou signalizovat strach nebo agresi. Častou hrou se naučíte jednotlivé signály kočky rozlišovat. Kočka řečí těla komunikuje stejně jak při hře, tak v běžném životě, častým sledováním jejího pohybu se tak snadno zorientujete v tom, kdy má vaše kočka chuť ke hře a kdy na vás není zvědavá.
Hlazení a zkoumání dotyků
Jemné hlazení a drbání na různých částech těla vám mohou napovědět, v jaké je vaše kočka zrovna náladě. Hlazení po hlavě je kočce obvykle příjemné a dává vám to najevo vrněním či otíráním hlavy o vaši ruku či jinou část těla. Drbání a hlazení břicha je pak některým kočkám příjemné, pro jiné jde o velmi citlivé místo a váš dotek na břiše nesnesou. Kočku drbejte i hlaďte ideálně konečky prstů, nikoliv celou dlaní. Kočka má specifickou srst a při hlazení celou dlaní dochází u většiny koček ke vzniku statické elektřiny. U kočky při hlazení dlaní dochází k brnění nebo může občas dostat i drobnou ranku, kterou vy nemusíte vůbec zaznamenat. Většině koček je to nepříjemné a upřednostňují právě hlazení a drbání pouze konečky prstů, kdy statická elektřina zpravidla nevzniká. Při drbání kočky si všímejte jejích reakcí, pokud mručí a vrní, je spokojená. Pokut mrská ocasem a uhýbá, je podrážděná a o hlazení momentálně nemá zájem. Pokud se vám zakousne do ruky nebo sekne drápkem, je její nespokojenost více než zjevná.
Mňoukání a další zvuky
Kočky komunikují jak tělem, tak i zvuky, tedy například mňoukáním. Mňoukání je nejčastější vokalizace a může vyjadřovat různorodé potřeby a emoce - od žádosti o jídlo přes vyjádření bolesti až po pozdrav. Postupně se můžete naučit rozlišovat různé typy mňoukání a další zvuky, kterými se s vámi kočka snaží komunikovat. Co všechno může vyjadřovat mňoukání nebo vrnění a jak jednotlivé mňoukání od sebe rozlišovat, si můžete přečíst v samostatném článku.
V momentě, kdy se učíte rozlišovat jednotlivá mňoukání, je potřeba nejprve pozorně poslouchat kočičí mňoukání v různých situacích. Všímejte si tónu, délky a výšky nebo i intenzity zvuku. Mňoukání může být tiché, krátké, ale i hlasité a protažené. Může být i drsné nebo melodické. Kromě mňoukání samotného sledujte i kontext, ve kterém kočka mňouká. Má nějaké potíže? Kdy naposledy jedla – nemůže být hladová? Viděli jste, jak spadla – nemůže být zraněná? Je frustrovaná, že jste ji nepustili za zavřené dveře nebo že se nemůže dostat do zavřené skříně? Při mňoukání sledujte i řeč těla kočky a další vizuální signály, které vám mohou pomoci s interpretací mňoukání.
Kromě sledování kočky v různých situacích si můžete pomoci i různými hrami či neškodnými experimenty. Například můžete mňoukání nahrát a později kočce pustit a sledovat její reakci. Další možností je napodobování mňoukání, o kterém se domníváte, že znamená něco konkrétního – například že kočka má hlad a dožaduje se žrádla. Kočka by se k vám měla přiblížit a dožadovat se jídla. Buďte trpěliví při rozlišování mňoukání, chce to čas, především pokud s chovem koček teprve začínáte.
Vizuální signály
Kočky také používají ke komunikaci vizuální signály, jako je mrkání nebo poloha uší. Pomalé mrkání může znamenat náklonnost a důvěru, naopak široce otevřené oči s upřeným pohledem naznačují vzrušení nebo strach. Mžourání může znamenat spokojenost, mrkání zase bývá znakem podráždění nebo stresu. Rozlišovat signály očí se můžete naučit sledováním kočky při různých situacích. Sledujte, jak kočka reaguje na váš pohled, kromě očí se zaměřte i na uši. Vzpřímené uši naznačují zájem a pozornost, uši sklopené dozadu znamenají strach nebo agresi. Kočka si při komunikaci pomáhá i ocasem, například vysoko nesený ocas a pomalu vrtící ocas značí spokojenost a štěstí, zatímco nízko nesený ocas s rychlým vrtěním znamená strach nebo vzrušení.
Kromě pozorování kočky v různých situacích si můžete pomoci i hrou nebo experimenty, konkrétně například hrou na schovávanou. Schovejte se a sledujte, jak vaše kočka reaguje, když vás hledá. Vzrušená kočka bude pravděpodobně mňoukat a vrtět ocasem, vystrašená kočka se může jít sama schovat nebo utéct na bezpečné místo. Pomoci si můžete i laserovým ukazovátkem. Sledujte, jak kočka reaguje na pohyb laseru očima, ušima i ocasem. Poměrně snadno poznáte, jestli je kočka ze hry nadšená a má dobrou náladu, nebo jestli na hru nemá náladu a po chvíli se půjde uvelebit na místečko. Pokaždé bude mít jinou řeč těla a bude se jinak hlasově vyjadřovat. Další možností hry je dělat na kočku obličeje a sledovat její reakci na úsměv, na zamračený obličej, přimhouřené oči atd.
Pachové stopy
Kočky se silně spoléhají na čich a pachové stopy. Kočka samotná ráda zanechává na různých površích feromony, které slouží k označení teritoria a ke komunikaci s dalšími kočkami. Kočka má pachové žlázy na hlavě, když tedy o nějaký předmět (nebo i o člověka) tře hlavou, jde o místa (nebo osoby), která si značí jako své. Pachové feromony se kočce uvolňují z obličejových žláz a kočka třením se o ruku, která jí hladí nebo o nohu člověka při příchodu domů mu dává najevo náklonost.
V případě pachových stop se nejvíce dozvíte o kočce právě pozorováním. Ať máte kočku venkovní nebo domácí, kočka si značí své teritorium jak venku, tak uvnitř. Předměty, o které se kočka tře, považuje za své teritorium. Tře si kočka hlavu i o vás? Pak vás považuje za součást svého teritoria. I v případě pachových stop můžete s kočkou lehce experimentovat. Kočičí feromony lze zakoupit v syntetické formě a můžete je nanést na předměty v domě nebo na zahradě.
Pozorováním kočky po objevení těchto stop pak můžete sledovat její reakce a ledacos z jejího chování vypozorovat. Kočky nejčastěji cizí feromony buď přerývají těmi svými nebo je ignorují. Pomoci vám může s pochopením rozmisťování pachových stop i pořízením vícero škrabadel. Kočka totiž rozmisťuje feromony nejen třením hlavy, ale i škrábáním. Rozškrábaný nábytek tak nutně nemusí znamenat, že se vám kočka za něco mstí nebo se nudí, ale „jen“ si značkuje území. Pokud bude mít k dispozici dostatek škrabadel na pro ni strategických místech po bytě, pak bude spokojená.
Každá kočka je originál a může mít do značné míry jedinečný systém komunikace. Základní způsoby kočičí komunikace jsme si vysvětlili a za pomoci pozorování, experimentování a hraní můžete vypozorovat řadu specifických signálů vaší kočky. V momentě, kdy budete úspěšnější při „čtení“ vaší kočky, budete mít mezi sebou pevnější a láskyplnější pouto. Také se vám s vaší chlupatou domácí společnicí bude o něco snadněji fungovat a komunikovat v dalších letech.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com