Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak s námi kočky komunikují

Kočka je fascinující tvor, který si získal srdce mnoha lidí po celém světě. Kočka je součástí lidských domácností po tisíce let, za tu dobu se naučila s člověkem komunikovat osobitým způsobem. Má specifickou povahu a například oproti psovi nemá tendenci se podřizovat člověku. Přesto se naučila, jak člověku sdělit své emoce, potřeby i přání.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (12)

V článku si představíme různé formy kočičí komunikace a vysvětlíme si, co znamenají základní signály, za pomoci kterých kočky komunikují.

Historie domestikace koček

Zhruba před 9 000 lety se začalo s domestikací koček na Blízkém východě. Kočky zaujalo množství potravy, které se nacházelo v blízkosti lidských obydlí, jež mělo nejčastěji podobu hlodavců. Hlodavce zase přitahovaly lidské zásoby a odpadky. Lidé pak velmi rychle přišli na to, že kočky pomáhají udržovat množství hlodavců pod kontrolou, takže kočky nejen tolerovali, ale i chránili.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (1)

Postupně došlo k domestikaci kočky do dnešní podoby. Kočky se postupně naučily spoléhat nejen na zásoby potravy, které se pojí s lidským obydlím, ale zvykly si i na ochranu lidí. Na oplátku lidé těžili ze zájmu koček o myši. Kočky se tak postupně staly nedílnou součástí řady lidských domácností a postupně si tak vyvinuly specifický způsob komunikace, aby kočka od člověka dostala nejen vše, co potřebuje, ale i co chce.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (7)

Mňoukání aneb Kočičí jazyk pro lidi

Mňoukání patří mezi nejvýraznější hlasové projevy kočky. Mňoukání je velmi specifický způsob komunikace, který si kočky patrně kočky vytvořily především pro komunikaci s člověkem. Dospělá kočka málokdy využívá mňoukání pro komunikaci s další kočkou. Existuje několik typů mňoukání a každé má jiný význam.

  • Krátké mňoukání: zpravidla jde o pozdrav nebo žádost o pozornost.
  • Dlouhé a táhlé mňoukání: nejčastěji signalizuje hlad nebo potřebu kočky upozornit na nějaký problém či potřebu, například vyčištění kočičí toalety.
  • Tiché mňoukání: často jde o známku důvěry a náklonnosti, kdy chce být kočka blízko svého člověka.
  • Intenzivní mňoukání: často signalizuje bolest, stres, ale i snahu o okamžitou pozornost.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (2)

Jaký zvuk symbolizuje pohodu nebo léčení?

Vrnění patří spolu s mňoukáním k nejčastějším hlasovým projevům kočky. Nejčastěji je vrnění spojováno s pocitem pohody, štěstí a náklonosti vůči člověku. Kočka ale relativně často vrní i v jiných situacích.

  • Vrnění při hlazení: kočka je v takové situaci spokojená a užívá si lidskou společnost a dotek člověka.
  • Vrnění při bolesti nebo stresu: kočka občas vrní v momentě, kdy je zraněná nebo nemocná. Předpokládá se, že vrnění kočku uklidňuje a má zároveň léčivé účinky, které mohou pomoci kočce rychleji se uzdravit.
  • Vrnění při odpočinku: často kočka vrní v momentě, kdy se uvelebí a zažívá pocit bezpečí. V takovýchto situacích mívá vrnění uklidňující účinky i na člověka.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (13)

Pohyb ocasu, uší a očí aneb Řeč kočičího těla

Podobně jako člověk, i kočka používá ke komunikaci jak hlasové projevy, tak i řeč těla. Pozorováním kočičího pohybu se můžeme ledacos dozvědět o momentální náladě a pocitech kočky.

  • Švihání ocasem: rychlé a prudké pohyby ocasem často signalizují podráždění nebo frustraci. Pomalé pohyby ocasu naznačují, že je kočka uvolněná a spokojená.
  • Zvednutý ocas: v momentě, kdy se přibližuje kočka k člověku se zvednutým ocasem, obvykle to znamená, že má přátelskou náladu a očekává pozitivní interakci.
  • Zježený ocas: když má kočka zježený, až nafouknutý ocas, cítí se zpravidla ohrožená nebo vystrašená. Se zježeným ocasem se často pojí i naježená srst na zádech.
  • Uši: i poloha uší vám toho o momentálních pocitech kočky řekne mnohé. Uši nasměrované dopředu obvykle znamenají zvědavost a zájem. Ploché uši nebo uši nasměrované dozadu signalizují strach nebo agresi.
  • Oči: oči jsou důležitým komunikačním nástrojem mnoha tvorů, včetně koček. Například pomalým mrkáním kočky signalizují důvěru a náklonnost. Široce otevřené oči a fixování pohledu na něco může znamenat soustředění nebo napětí.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (4)

Další formy kočičí komunikace

Způsobů komunikace kočky s člověkem je celá řada. Zpravidla jde o komunikaci tělem. Některé další komunikační projevy si popíšeme.

  • Tření hlavou: když kočka tře hlavou o člověka, označuje si ho jako součást svého teritoria pomocí pachových žláz, které jsou umístěné na hlavě.
  • Ušlapávání tlapkami: toto chování se často nazývá také „mléčné šlapání“. Jde o pozůstatek kočičího mládí, kdy koťata masírují břicho své matky, aby stimulovala tok mléka. V dospělosti kočky takto často projevují náklonost a spokojenost.
  • Škrábání (nábytku, stěn, škrabadla atd.): nejčastěji si kočky škrábáním brousí drápky, ale také si tímto způsobem označují teritorium. Na tlapkách jsou umístěné pachové žlázy, za pomoci kterých si při škrábání kočky značkují.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (10)

Jak o chlup lépe porozumět své kočce

Především pokud patříte mezi chovatele začátečníky, bude vám chvíli trvat, než se s kočkou sžijete a naučíte se základním pravidlům vzájemné komunikace. Jen co se naučíte porozumět základním kočičím signálům, zlepšíte svůj vztah se svým chlupáčem. Sledujte, jak vaše kočka reaguje na různé podněty, a věnujte pozornost nejen zvukovým signálům kočky, ale i řeči těla. Každá kočka je jedinečná, může mít tak vedle zmíněných obecních komunikačních signálů i vlastní způsoby, jak vyjadřovat potřeby a pocity.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (11)

K lepšímu porozumění kočky si můžete pomoci i experimentováním s různými formami interakce. Některé kočky milují hru a aktivitu, jiné dávají přednost klidnému hlazení a odpočinku vedle svého člověka. Pokud máte kočku hravou, bude s vámi spíše spolupracovat při různých experimentech pro vysledování její komunikace. Kočku můžete například sledovat při reakci na pohybující se peříčko nebo laser. Postoj a pohyb ocasu nebo zvuky, které kočka vydává, mohou naznačit, jestli má kočka radost, je zaujatá nebo podrážděná. Ledacos o momentální náladě kočky napoví reakce kačky na hlazení. Kočka vám dá svým pohybem a nastavováním určitých částí těla najevo, kde je jí hlazení nejpříjemnější.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (5)

Šviháním ocasu nebo odtažením se od člověka zase může dát najevo, že má špatnou náladu a na hlazení není zvědavá. Vysledovat chování kočky můžete i sledováním jejích reakcí na mňoukání. Kočku buď můžete nahrát a pak jí přehrát vlastní mňoukání nebo pustit nějaké mňoukání, které naleznete na internetu. Podle reakce kočky lze odhadnout, co konkrétní mňoukání znamená. Různorodých testů, her a experimentů, které vám pomohou k lepší komunikaci s kočkou, existuje celá řada. Ve článku Hry, které vás naučí rozumět vaší kočce si některé možnosti popíšeme detailněji.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (9)

Závěr

Kočka je fascinující a komplexní tvor, který si vyvinul za mnoho let soužití s člověkem řadu komunikačních forem. Od mňoukání přes vrnění až po složitou řeč těla, kočky nám sdělují pocity, potřeby i své požadavky. V momentě, kdy se nám podaří rozšifrovat jednotlivé signály kočky, podaří se vám s ní navázat silnější a hlubší vztah.

Jak-s-nami-kocky-komunikuji (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu