Jak vycvičit kočku a naučit ji triky
Kočky patří mezi majestátní a chytrá zvířata, která jsou (právem) přesvědčená o své jedinečnosti. Jde o originální stvoření, která se s člověkem jen tak nepářou. Milovníci koček na těchto zvířatech oceňují jejich nezávislost, sebevědomí nebo vysokou inteligenci. Život s kočkou je jedno velké dobrodružství.
Vzájemné soužití si můžete usnadnit výcvikem kočky. Ano, i kočku lze trénovat podobně jako psa. Má to řadu výhod – kočku můžete naučit praktické povely, které vám usnadní vzájemné soužití. Kočku tréninkem i trochu unavíte a posílíte vzájemný vztah. Výcvik kočky je v ledasčem podobný jako výcvik psa, přesto nečekejte, že bude stejně snadný. Přeci jen trénink kočky má svá specifika. Existuje i řada kočičích plemen, která výcvik milují a budou s vámi poměrně ochotně spolupracovat (samozřejmě s omezeními, které určuje hrdost kočky). Jiné kočičí rasy budou veškeré výcvikové snahy bojkotovat. Za pokus určitě nic nedáte a zkuste se do výcviku vrhnout po hlavě, kočka vás svým nadšením k výcviku může jen překvapit.
Než začnete s tréninkem, je třeba si uvědomit, že kočka bude s vámi spolupracovat jen v momentě, kdy pro ni bude mít výcvik přidanou hodnotu. Často z pohledu kočky jde vlastně o výcvik člověka – plněním povelů přesvědčuje člověka, aby jí dal odměnu v podobě dobroty nebo oblíbené hračky.
Jak začít s výcvikem
- Začněte pomalu a s krátkými lekcemi. Pro kočku by lekce měla být zábavná a nepříliš náročná.
- Buďte pozitivní a používejte pozitivní metody výcviku v podobě kočičích pamlsků a chvalte. Pokud vaše kočka miluje mazlení, ocení jako odměnu i pohlazení.
- Při výcviku buďte trpěliví a důslední, mnoho koček se učí o něco pomaleji než psi. Nevzdávejte se, pokud nácvik některých povelů trvá o trochu déle, než to trvalo vašemu pejskovi. Přeci jen kočka je tvor nezávislý, který se učí, jen když má zrovna náladu, a s radostí vám bude občas výcvik bojkotovat. Čistě z principu.
- Výcvik by měl být pro kočku především zábavný, pak spíše bude ochotná s vámi spolupracovat.
- Kočku netrestejte. Pokud začnete křičet nebo nedej bože budete chtít použít fyzický trest, můžete se s dalšími pokusy o výcvik rovnou rozloučit. V lepším případě se kočka na pár dní urazí a nebude s vámi mluvit. V horším případě s vámi nebude chtít vůbec trénovat nebo s vámi chtít jakkoliv na čemkoliv spolupracovat.
- Trénink prokládejte hrou. V momentě, kdy kočka zvládne povel nebo určitou fázi povelu, si s ní pohrajte.
- Trénujte na klidném místě, kde kočku nebude nic rozptylovat a rušit.
- Střídejte místa tréninku. Cvičte na různých místech domu, aby si kočka nesplnila trénink nebo konkrétní povel jen s jedním místem. Mohlo by se stát, že bude pak odmítat povel plnit na jiném místě.
- Cvičit můžete několikrát za týden, klidně denně. Denní režim kočky není až tak závislý na režimu člověka, jako je tomu u psa. Přesto určitá dávka pravidelnosti kočce prospěje, respektive jí bude vyhovovat. Například můžete z výcviku udělat rituál před jídlem, před spaním nebo vaším odchodem do práce.
Postup při výcviku základních povelů
Připravte si pamlsky a hračku, ujistěte se, že jich máte dost. Především pokud s výcvikem začínáte, bude se dostatečné množství pamlsků hodit. Pamlsky si rozdělte na co nejmenší kousky, ať vám vydrží co nejdéle. Pokud jste zvyklí pracovat s klikrem, mějte ho po ruce i při výcviku kočky.
Dej pac
Ano, i kočku lze naučit dávat pac. Posaďte se či postavte se před kočku a dotkněte se její tlapky a kočku pochvalte a dejte jí dobrotu. Další možností je kočce ukázat dobrotu a schovat jí v sevřené dlani. Kočka se s velkou pravděpodobností začne do ruky dobývat tím, že se vaší zavřené pěsti začne dotýkat tlapkou. Kočku pochvalte a dejte jí dobrotu ze sevřené dlaně. Postup opakujte a doplňte ho povelem „dej pac“. Postupně vynechávejte dobrotu v sevřené dlani a soustřeďte se na pochvalu a odměnu v momentě, kdy se kočka tlapkou dotkne vaší ruky. Pokud používáte klikr, odklikněte kočce správně splněný povel v momentě, kdy se tlapkou dotkne vaší ruky, až pak ji pochvalte a dejte jí odměnu.
Sedni
Kočce ukažte dobrotu a s dobrotou manipulujte lehce nad kočku, ale ne moc vysoko, aby vám kočka po ruce nezačala skákat. Pohyb ruky kočku postupně donutí si sednout. Kočku pochvalte a dejte ji dobrotu.
Pokud předchozí postup nebude fungovat, zkuste kočce ukázat dobrotu a ruku s dobrotou dejte tak, aby k ní kočka nemohla. Kočka vás začne obcházet a hledat ruku s dobrotou. Časem jí obcházení přestane bavit a sedne si sama. Kočku pochvalte a dejte jí dobrotu. Postupně přidávejte slovní povel a pomoci si můžete opět i klikrem. Kočka časem pochopí, že dostane dobrotu za to, že si ve vaší blízkosti sedne, a bude se vám s tímto povelem tak trochu nutit. Kočce důsledně říkejte povel, kočka si to časem spojí.
Přines
Při hře s kočkou hoďte hračkou kousek od sebe a v momentě, kdy se za ní kočka rozeběhne, řekněte povel „přines“. Zatímco kočka bude hračku „lovit“, dejte kočce pod čumák dobrotu, a to i tak, aby dobrota byla blízko hračce. Kočku chvalte, případně použijte klikr v momentě, kdy dobrotu poponese směrem k vám. Po pár dnech můžete zkusit další krok. Hračku položte kousek od sebe a zkuste říct „přines“. Kočka si patrně nejdříve bude s hračkou „pouze“ hrát nebo si k ní i „jen“ čichne. Kočku chvalte i jen v momentě, kdy o hračku projeví jakýkoliv zájem. Časem kočku chvalte a odměňujte jen v momentě, kdy hračku směrem k vám poponese, a ve finále jen v okamžik, kdy ji donese směrem k vám.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com