
Akita inu je psí strážce rodiny, který moc neštěká
Akita je důstojný a loajální pes, který je skvělým strážcem rodiny. Jde o výborného hlídače nejen lidí, ale také budov a zahrad. Původním posláním tohoto plemene bylo chránit majetek a zároveň asistovat při lovu velké zvěře. Při lovu bylo úkolem akity zaměstnat zvěř a především ji udržet v šachu do příchodu lovce.
Akity jsou i díky tomuto způsobu lovu samostatné a svéhlavé, proto se doporučují pro zkušenější chovatele, kteří jim dopřejí důsledný výcvik. Od počátku je třeba být trpělivý a ideálně disponovat přirozenou autoritou, díky níž akita pochopí své místo ve smečce. Nové triky a povely chápe rychle, ale chvíli jí trvá, než povel provede. Při výcviku je třeba být velmi trpělivý. Jejich hustá srst jim sice umožňuje celoroční pobyt venku, ale většinou ho psychicky nesnášejí dobře. Se svou rodinou si utvářejí pevné pouto a rády tráví čas ve společnosti lidí. Zkušenější chovatel, který si poradí s určitou tvrdohlavostí a dalšími specifiky tohoto fascinujícího plemene, v něm najde věrného a milujícího parťáka.
Důvody, proč si pořízovat akita inu
-
Akita je velmi věrné plemeno, které za každé situace bude stát za svým pánem a rodinou.
-
Akita je velmi milý a příjemný pes, a to i přesto, že jeho vzhled může do jisté míry vzbuzovat nervozitu.
- Jednou z velmi ceněných vlastností je minimální uštěkanost.
- Jde o velmi inteligentní plemeno, které se snadno učí nové povely, i když jejich následné vykonání již není tak samozřejmé.
- Velmi pečlivě se čistí, podobně jako kočky. Jde o jedno z nejčistotnějších plemen světa.
- Dobře vychází i s dětmi, které ochotně chrání.
- I když jde o středně velké plemeno, oproti jiným podobně velkým psům toho sní o něco méně. Z finančního hlediska je tak méně náročné zajistit dostatečné množství kvalitního krmiva.
- Akita je nadšený aportér. Přinášet různé předměty je pro ni přirozené, jde tak o „trik“, který se nejen snadno naučí, ale i velmi ochotně plní (na rozdíl od mnoha jiných).
-
Jde o plemeno, které zaujme svým majestátním a vznešeným vzhledem.
Důvody, proč si NEpořizovat akita inu
- Akita je tvrdohlavá a je zvyklá pracovat samostatně. Je proto doporučována spíše zkušenějším chovatelům, kteří s ní budou mít trpělivost a budou při výchově důslední.
- Při výcviku akity se hodí notná dávka přirozené autority. Akita se patrně dříve či později pokusí o převzetí vůdcovství ve smečce. Jen pokud bude respektovat svého pána a bude mít správný přístup při výcviku, nestane se to.
- I když jde o relativně složitého psa při výcviku, učí se snadno díky vysoké inteligenci. K výcviku je třeba přistupovat jemně a trpělivě, minimálně zvyšovat hlas a vyhýbat se fyzickým trestům. Akity jsou velmi citlivé na jakoukoliv agresi ze strany člověka, a především pokud k ní dochází častěji, pes se může „seknout“ a přestat spolupracovat. V krajním případě může sám reagovat agresí.
- Akita je společenské psí plemeno, které miluje svou rodinu. Pokud nebude mít dostatek kontaktu s člověkem, bude nešťastná a znuděná. Tento stav se v krajním případě může u některých akit projevit i agresí.
- Při výcviku je třeba být originální a kreativní. Akity nemají rády nudu a nerady opakují stále dokola ty samé cviky.
- Akita má krásnou hustou srst. Tato srst líná. Hodně. Byt plný chlupů je tak samozřejmostí.
- Toto plemeno má tendenci být dominantní. Je třeba jejich dominanci zavčas podchytit. To je také hlavním důvodem, proč se příliš nehodí do smečky dalších psů. Se správnou socializací lze podchytit její chování vůči cizím psům a dalším zvířatům. Nicméně pobyt v domácnosti zvládá většinou lépe jako jedináček.
Historie akita inu
Akita inu je jedno z nejstarších psích plemen. Pochází z Japonska a svůj název získalo podle provincie Akita, nacházející se na severu Japonska, kde se předpokládá vznik tohoto plemene. Původním účelem tohoto plemene byla pomoc při lovu medvědů, jelenů a divokých prasat. Také hlídalo majetek svého majitele. V průběhu 19. století se i akity účastnily tehdy populárních psích zápasů. I v Japonsku vznikla snaha vyšlechtit ideálního bojového psa, a proto docházelo ke křížení se psy jiných ras, především mastify nebo tosa inu. V roce 1910 přišel zákaz psích zápasů, ale bohužel v té době se již téměř nevyskytovali čistokrevní jedinci akit. Roku 1927 vznikl klub chovatelů, kteří se pokusili obnovit původní chov. Obnovení plemene silně zpomalila druhá světová válka, a to především kvůli zákazu krmení psů a velké poptávce po psí srsti a kožešině pro potřeby armády.
Posléze se akity staly národním kulturním dědictvím Japonska a dodnes jsou chovy akit finančně podporovány. Do světa, konkrétně nejprve do Ameriky, se akita dostala díky americkým vojákům, kteří se vraceli domů z války. Chovatelé v USA měli jiné představy o vzhledu a vlastnostech tohoto plemene, takže začalo docházet ke křížení s mastify a německými ovčáky. Výsledkem je nové plemeno – americká akita. Americká varianta tohoto plemene je o něco větší a těžší a hlavou spíše připomíná medvěda. Srst amerických akit je tmavší a často i černá. Dnes jde oficiálně o dvě samostatná plemena – akita inu a americká akita.
Povaha akita inu
Nejtypičtější a nejvíce oceňovanou vlastností tohoto plemene je absolutní věrnost svému pánovi. Vůči své rodině je velmi loajální. Přesto jde zároveň o samostatně fungující a tvrdohlavé plemeno, které není jednoduché ukočírovat, především pro nezkušené chovatele. Jednou z dalších typických vlastností tohoto plemene je dominance a touha vládnout, což jsou opět vlastnosti, se kterými si poradí především zkušenější kynolog s notnou dávkou přirozené autority. Velké loajalitě vůči majiteli je třeba přizpůsobit i výcvik těchto psů. Většinou jim nevyhovuje typický „cvičákový dril“ a rozhodně nelze od akit očekávat excelování v klasické sportovní kynologii. Při výcviku budou poměrně ochotně spolupracovat se svým majitelem, ale cizí člověk toho s nimi moc nesvede, a to ani zkušený trenér. Akity jsou velmi inteligentní a učí se dobře, ale většinou jim chvíli trvá, než pokyn splní. Je třeba být při výcviku velmi trpělivý. Jejich krásná hustá srst jim umožňuje trávit celý rok venku, ovšem zároveň vyžadují intenzivní kontakt se svou rodinou. Většinou se proto doporučuje chovat akity v domku se zahradou, a to tak, aby měly dostatek kontaktu se svými lidmi a mohly se zároveň volně pohybovat po zahradě. Pokud se akita cítí osaměle a navíc se začne nudit, mohou se u ní začít projevovat sklony k agresivitě.
Akita je poměrně tichý pes, který štěká jen tehdy, pokud k tomu má důvod. Se svými majiteli většinou komunikuje mručením a mumláním. Tito psi velmi rádi nosí různé věci. Aport je pro ně přirozený a jde o jeden z mála cviků, který plní bez většího zaváhání. Vůči cizím lidem se většinou projevují zdrženlivě, svou rodinu jsou pak schopni chránit proti jakémukoliv nebezpečí. Je velmi důležité, aby si tito psi prošli správnou socializací, protože jak vůči dalším domácím zvířatům, tak i vůči cizím, mají tendenci se chovat dominantně, což může i při běžném venčení způsobovat potíže.
Vzhled akita inu
Akity patří mezi mohutné, středně velké psy s delší srstí a velmi hustou podsadou. Barva srsti může být červená, žíhaná, bílá nebo sezamová. Tělo je proporčně vyvážené, má silné kosti a je dobře osvalené. Hlava je široká, oči jsou malé, tmavé a hluboko posazené. Uši jsou vztyčené. Dobře osvalené končetiny jsou silné. Vysoko nasazený ocas je nad tělem výrazně zatočený. Hustá podsada chrání psy dobře proti chladu i dešti. Kohoutková výška se pohybuje mezi 61 a 67 cm a hmotnost mezi 30 a 66 kg.
Ke komu je akita inu vhodná
I když jde o velmi odolného psa díky delší a husté srsti, přesto jde o plemeno vhodné spíše do bytu nebo do domku se zahradou s pravidelným přístupem dovnitř. A to především díky povaze tohoto psa – miluje nadevše své lidi, a když je příliš často sám, velmi trpí. Sice nejde přímo o hyperaktivní plemeno, ale přesto potřebuje zaměstnat jak hlavu, tak i tělo, protože vyžaduje velké množství fyzické aktivity. Srst zaručuje velkou odolnost vůči chladu, ale kvůli ní pak poměrně špatně snáší vyšší teploty. I když je srst hustá a středně dlouhá, nevyžaduje náročnější péči – stačí pravidelně kartáčovat. Další výhodou srsti je, že je samočisticí, a i v případě namočení psa není zdaleka tolik cítit jako u jiných plemen. Akita klasicky líná dvakrát ročně a kvůli husté podsadě je chlupů opravdu, ale opravdu hodně. Jde o spolehlivého hlídače, kterému neproklouzne ani myška. Přeci jen má to v genech – je to jeden z historických úkolů tohoto psího plemene. Vůči cizím lidem jsou tito psi velmi ostražití, ale v přítomnosti majitele jsou ochotní návštěvy tolerovat.
Akita inu v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška se pohybuje mezi 61 a 67 cm.
- Váží mezi 30 a 66 kg.
Srst:
- Středně dlouhá s hustou podsadou
Zbarvení:
- Barva srsti je červená, žíhaná, bílá, případně sezamová.
Jak dlouho žije:
- Akita inu se dožívá 10 až 12 let.
Odkud pochází:
- Japonsko
Pro koho se hodí:
- Je velmi milujícím a oddaným společníkem, který bude svou rodinu a majetek chránit i s nasazením vlastního života.
- Má tendenci k dominanci a tvrdohlavosti, je tak vhodná především pro trpělivé a zkušenější chovatele.
- Nevyžaduje kdovíjaké sportovní výkony, ovšem i tak jde o poměrně aktivního psa, který potřebuje psychické i fyzické vybití.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva