Americký stafordširský teriér ohlídá dům i děti
Psí chůva, i tak je občas nazýván americký stafordširský teriér. Jde o psa s majestátním vzhledem, s kterým se nebudete muset bát při procházce setmělým lesem. Je to ochranář, který svou rodinu miluje a je jí za všech okolností oddaný.
Americký stafík je běžně doporučován do rodin s dětmi. Děti má velmi rád, a nejen že je bude chránit, ale i si s nimi bude nadšeně hrát. Zpravidla dobře vychází nejen s většími dětmi, s kterými vymýšlí lumpárny. Miluje i ty nejmenší, kterým je nablízku a pomáhá jim s prvními krůčky a na které dohlíží při spaní v postýlce.
Důvody, proč si pořídit amerického stafordširského teriéra
- Američtí stafordi patří mezi všestranná aktivní plemena. Pokud patříte sami mezi sportovce a toužíte po chlupatém parťákovi, bude vám toto plemeno nadšeným parťákem. Je vhodný na různorodé bull sporty, ale i na běh za střapcem nebo na pokročilou úroveň sportovní kynologii.
- Amstaf je skvělým rodinným psem, děti přímo zbožňují. Jsou ochotní dělat chůvičku těm nejmenším prckům a s těmi staršími vymýšlet lumpárny.
- Americký stafík je velmi chytrý pes, který rychle a snadno chápe pokyny svého pána.
- Je vhodnou volbou k domku se zahradou, ale i do bytu. I pokud disponujete rozlehlou zahradou, je potřeba se psovi každý den věnovat, jinak svou zahradu nepoznáte. Psovi bude dobře všude, kde je jeho rodina, která s ním bude dovádět, a bude mu jedno, zda bude bydlet v městském bytě nebo ve vesnickém domku se zahrádkou.
- Jeho majestátní vzhled v kombinaci s image drsného hocha se můžete spolehnout na to, že se vám budou všechna divná individua vyhýbat. I kdyby samotná přítomnost psa nestačila a někdo na vás zaútočil, můžete se spolehnout, že vás tento pes ochrání.
- Jeho krátká srst je velmi snadná na údržbu. Zároveň tato psí rasa téměř postrádá typický psí zápach.
- Jde o středně velké plemeno, nemusíte se tak ani v menším bytě bát, že budete o psa všude zakopávat.
- Je to velký mazel. Od rána do včera by se nechal hladit a drbat.
- Jsou to věrní, pracovitý, oddaní a vytrvalí psi. Často se tak využívají i jako služební psi.
Důvody, proč si NEpořizovat amerického stafordširského teriéra
- I když jde v zásadě o přátelského a chytrého psa, vyžaduje alespoň základní výcvik, který musí být důsledný. Ideální je mít alespoň špetku přirozené autority.
- Psa je potřeba důkladně unavit, psychicky i fyzicky. Pokud se začne nudit, můžete se těšit na kompletní destrukci celého bytu.
- Pokud nemáte každý den možnost se psovi důkladně věnovat několik hodin denně, raději se poohlédněte po klidnějším plemeni.
- Alespoň základní výcvik je u tohoto psího plemene absolutní nutností. Pokud pes neposlouchá a není dostatečně socializovaný, může dojít k nějakému maléru.
- Při pořízení amstafa můžete počítat s nedůvěřivými pohledy okolí, především od lidí, kteří neznají toto plemeno.
- Jeho krátká srst je fajn do bytu, není vhodná k celoročnímu pobytu venku. Pes poměrně rychle prochladne v zimě. Na delší procházku mu je potřeba pořídit obleček.
- Toto plemeno psí hračky miluje, ale i když je dobře vychovaný a unavený, dokáže hračky likvidovat rychlostí blesku. Jeho silné čelisti málokterá věc odolá delší dobu. Je potřeba počítat s tím že pořizování hraček tomuto psovi bude tak trochu lézt do peněz.
- Jde o psa, který se fixuje na svého člověka. Na samostatnou ochranu objektu se příliš nehodí, raději budou objekt obcházet po boku svého majitele.
Historie amerického stafordširského teriéra
Mezi předky amerického stafordšírského teriéra patří teriéři a buldoci. Tato psí rasa má poměrně smutnou historii, díky které se mnoho lidí těchto psů bojí a má tendenci se jim vyhýbat. Jako mnoho dalších bull plemen byli i američtí stafíci využívání k psím zápasům, a to především v průběhu třicátých let minulého století. I v dnešním moderním světě se v mnoha lokalitách můžeme setkat s většinou na černo pořádanými zvířecími zápasy, kde se pak v případě psů nejčastěji objevují právě bull psi.
Americký stafordšírský teriér byl šlechtěn po zakázání zápasů jako výstavní a pracovní pes. K oficiální uznání plemene došlo v roce 1936, kdy plemeno uznal Americký klub chovatelů psů. Nicméně až roku 1972 bylo plemeno zaregistrováno i u FCI. V současnosti je chov plemene rozšířen do celého světa, přesto chov nejen amerického stafordšírského teriéra, ale obecně tzv. bojových plemen v řadě zemí omezen. Mnoho chovatelů totiž podceňuje výchovu a socializaci těchto psů - proto aby nedocházelo k zbytečným problémům, v některých zemích se bull plemena nesmí chovat vůbec, nebo je vyžadováno speciální povolení.
Povaha amerického stafordširského teriéra
Pověst drsného hocha, který pro kousnutí nejde daleko se dodnes bohužel drží i těchto přátelských psů. Pro svou milou a laskavou povahu jsou často označováni jako psí chůvy, velmi často se totiž doporučují i k těm nejmenším dětem. Přesto se nenechte mýlit, nejde o psa pro úplné začátečníky. Tito psi díky jejich minulosti mají sklony k dominanci a jejich výcvik pro úplné začátečníky může být poměrně složitý. Při výcviku je potřeba být 100 % důsledný a psovi od mala nastavit mantinely. Stafíka je potřeba od štěněte socializovat nejen vůči cizím psům a lidem ale i ho zvykat na různorodé situace s kterými se bude běžně setkávat. Šance, že americký stafík při některé, byť méně obvyklé situaci, zareaguje nepřiměřeně, bude minimální.
Americký stafík je statnější a zavalitější pes se silnou svalnatou stavbou těla a silným stiskem zubů. Přesto jde o milého psa, který miluje svou rodinu a nadšeně se půl dne tulí. Bohužel stále existují lidé, kteří podcení jeho výchovu a zároveň touží mít doma psího drsňáka. Právě psi takovýchto majitelů dodávají tomuto plemeni špatnou pověst. Mnoho lidí si dodnes myslí, že jde ve všech případech o zabijáky. Špatná výchova těchto psů nicméně opravdu může vést k maléru.
Vzhled amerického stafordširského teriéra
Typický vzhled amstafovi dodává velká hlava, široký úsměv a uši složené do tvaru lístku růže. Jde o středně velkého psa s osvaleným tělem a krátkou lesklou srstí. Krk psa je velmi mohutný a plynule navazuje na svalnatý široký hrudník. Jeho hřbet je kratší a mírně svažitý, postupně přechází k zádi a nízko posazenému středně dlouhému ocásku. Končetiny jsou silné a jsou zakončené velkými tlapami. Zbarvení plemene může být různorodé, nejčastěji se objevuje v žíhané variantě s bílými znaky, nebo v pískovém, černé nebo modrém zbarvení. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 43-48 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 19-40 kg.
Ke komu je americký stafordširský teriér vhodný
Amstaf je pes plný energie, kterou je potřeba vypustit, jinak se můžete těšit na zdevastovanou zahradu i dům. Od štěněte je potřeba se psovi důkladně věnovat, a kromě dostatečného množství pohybu mu v štěněcím věku dopřát především důkladný výcvik a psa socializovat. Psa je potřeba seznamovat nejen s dalšími zvířaty, ale i cizími lidmi a různorodými situacemi. Pokud si pes vše podstatné osvojí v štěněcím věku, bude z něj v dospělosti mazel, který bude nadšeně asistovat při výchově i těch nejmenších dětí. Toto psí plemeno je vhodnou volbou k lidem s přirozenou autoritou, kteří ho dokáží unavit a dopřát mu alespoň základní výcvik. Pak bude skvělým společníkem i v rodině s dětmi.
Americký stafordširský teriér v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 43-48 cm.
- Váha plemene se pohybuje mezi 19-40 kg.
Srst:
- Krátká, lesklá.
Zbarvení:
- Různorodé, nejčastěji se objevuje v žíhané variantě s bílými znaky, nebo v pískovém, černém nebo modrém zbarvení.
Jak dlouho žije:
- Americký stafordširský teriér se dožívá 12 až 16 let.
Odkud pochází:
- USA
Ke komu je vhodný:
- Americký stafík je středně velký pes s krátkou srstí, snadno se tak vejde i do menšího bytu. Radost bude mít i z domku se zahradou, k celoročnímu pobytu venku ovšem vhodný není.
- Bez ohledu na to, kde se psem budete žít, je potřeba se mu velmi důkladně věnovat. Jde o psí rasu plnou energie, kterou tito psi potřebují vypustit. Pokud se pes začne nudit, můžete počítat s rozebranou zahradou, domem i bytem. Radost bude mít například z velmi dlouhých procházek, dog-trekkingu, pokročilejších obedience disciplín nebo bull sportů.
- Je to pes, který má poměrně komplikovanou minulost, dlouhou dobu byl využíván k psím zápasům. Dodnes se ho velké množství lidí bojí, a to i s ohledem na jeho majestátní svalnatou postavu s širokou čelistí a svalnatým hrudníkem. Pokud ovšem disponujete špetkou přirozené autority a psovi dopřejete alespoň základní výcvik a důkladnou socializaci, pak budete mít doma mazlíka, který bude nadšeně dělat psí chůvu i těm nejmenším dětem.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com