Anglický bulteriér je jako dítě v psím těle
Bullteriér nebo také anglický bulteriér je plemeno s netradičním vzhledem a s pověstí drsňáka. Nicméně jako u každého psa záleží především na správné socializaci a na výcviku. S výchovou psa vám pomůže i trocha přirozené autority. Pokud se bulíkovi budete dostatečně věnovat, budete mít doma milujícího a oddaného psa, který s vámi bude rád trávit co nejvíce času.
Bulteriér je pes, který vyžaduje alespoň základní výcvik a spoustu fyzické aktivity. Pokud je pes dostatečně unavený, je to přátelský mazlík. Problém nastane v momentě, kdy se pes začne nudit – velmi rychle budete mít byt rozebraný na prvočinitele. I když jde o chytrého psa, jeho výcvik není pro každého. Zpravidla bývá doporučován zkušenějším chovatelům s alespoň základní dávkou přirozené autority.
Důvody, proč si pořídit anglického bulteriéra
- Typický vzhled psovi dodává zaoblený nos. Pokud toužíte po psovi, s kterým zaujmete na první pohled, bude bulík správnou volbou.
- Patří mezi hravá a veselá plemena. Je to hračička, který se dokáže předvádět a zaručeně vám zlepší náladu.
- Pokud mezi vaše oblíbené činnosti nepatří každodenní rozčesávání srsti, může být anglický bulteriér správnou volbou. Jeho krátká srst nevyžaduje zvláštní péči.
- Mnoho chovatelů o této psí rase mluví jako o „dítěti v psím těle“. Je to především díky jejich energické a hravé povaze.
- Často k dětem i bývají doporučováni, ale spíše k těm starším, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. Se staršími dětmi pak dokáží lumpačit donekonečna.
- Svého člověka a rodinu milují z celého srdce. Pokud psovi dopřejete alespoň základní výcvik, bude skvělým a věrným parťákem.
- Je to pes plný energie, pokud sami patříte mezi nadšené sportovce, bude vám tento pes rád dělat společnost. Je vhodnou volbou nejen na dlouhé procházky, ale i na různé sporty, především ty vyvinuté pro bull plemena - tzv. bull sporty.
- Bullteriér existuje ve dvou velikostních variantách, záleží tak na vás, která vám více vyhovuje. Klasický bulteriér je středně velký pes, ten miniaturní není vyloženě drobeček, ale oproti standardní velikosti je opravdu výrazně drobnější. Povahově se tyto velikostní variety neliší, záleží tak opravdu jen na vašich prostorových preferencích.
- Kromě velikosti můžete sáhnout i po různých barevných variantách. Záleží tak na vašem vkusu, jakému zbarvení dáváte přednost.
Důvody, proč si NEpořizovat bulteriéra
- I když jde o poměrně chytrého psa, nejde o psa pro každého. Je někdy velmi tvrdohlavý a není jednoduché si udržet jeho pozornost. Při výcviku je potřeba se obrnit trpělivostí a být 100% důsledný.
- V některých státech je chov bull psů omezený. Pokud hodně cestujete a chcete psa brát s sebou, zjistěte si dopředu podmínky států, kam běžně jezdíte.
- Je to akční pes s komplikovanější povahou, nebývá proto doporučován lidem s citlivou povahou a začátečníkům. Kromě zmíněné důslednosti je potřeba disponovat větší špetkou přirozené autority a umět psa dobře číst – a nenechat se jím manipulovat.
- Jde o psí plemeno s dominantnější povahou. V dospělosti, bez správné výchovy, mohou být nepřátelští a v krajním případě i agresivní vůči dalším psům. O důvod víc být při výchově důslední a psa od štěněte socializovat, pokud nechcete chodit venčit s náhubkem a věčným strachem, co pes provede za průšvih.
- V názvu plemene se slovo teriér nenachází náhodou. Má v sobě lovecké předky a řada jedinců plemene má dodnes silnější lovecké instinkty. Velmi dobré přivolání nebo pojištění psa stopovačkou při procházce přírodou je tak nutností.
- Pokud nemají možnost vybít svou energii, mývají destruktivní sklony. Díky silné čelisti dokáží zlikvidovat i ten nejodolnější nábytek. Dvakrát si proto rozmyslete, zda budete mít na psa dostatek času a budete mít možnost ho ideálně každý den důkladně unavit.
- Svou rodinu tito psi velmi milují a neradi se od ní na delší dobu odlučují. Jsou tak vhodní k lidem, kteří mají možnost s nimi být většé část dne. Psa nicméně nemůžete brát všude sebou a je proto potřeba s ním od štěněte cvičit samostatný pobyt doma, alespoň na pár hodin. Předejdete tak separační úzkosti, na kterou řada jedinců plemene trpí.
- Jeho krátká srst ho předurčuje k pobytu v bytě či na zahradě s přístupem dovnitř. Při delším pobytu na zahradě přes zimu či při delší procházce v chladném počasí je potřeba psovi pořídit zateplený obleček. K celoročnímu pobytu venku ovšem vhodný není nejen kvůli krátké srsti, ale i kvůli jeho psychické a citové navázanosti na svou rodinu.
Historie anglického bulteriéra
Jako mnoho dalších bull plemen, i anglický bullteriér má smutnou historii v podobě využití psa k psím zápasům. Zvířecí zápasy byly populární po staletí a poměrně dlouhou dobu byly i legální. Až kolem roku 1835 byly v Anglii zakázány mezi psy a medvědy (nebo tury). Postupně se čím dál častěji pořádaly zápasy mezi psy, které byly ale zpravidla tajené od počátku. Z počátku se k zápasům využívali především buldoci, ti se ale pořadatelům zdáli málo obratní a pomalí. Rozhodli se proto pro vyšlechtění nového plemene určeného pro tyto zápasy.
Buldoci byli kříženi s teriéry, tím vznikli psi, kteří sice nepatřili mezi elegány, ale měli povahové i fyzické vlastnosti, který se pro účel zápasů hodil mnohem více. Po buldokovi zdědili především sílu a výdrž a odolnou robustní postavu. Po teriérovi pak vytrvalost, rychlost a vysoký intelekt. Okolo roku 1850 se rozhodl James Hinks pro křížení bulteriéra s bílým anglickým teriérem, a dokonce se traduje, že došlo i ke křížení s dalmatinem. Postupně tak vznikl pohlednější bílý pes s tmavými skvrnami. Toto nově vzniklé plemeno bylo poprvé představeno na výstavě v Birminghamu v roce 1862. Již v roce 1887 vznikl Bull Terrier Club.
Povaha bulteriéra
Anglický bulteriér je pes plný energie, je to zároveň zvídavý, ostražitý i sebevědomý pes. Jako u jiných plemen můžete samozřejmě jeho konečné chování ovlivnit výchovou a výcvikem. V případě této psí rasy je potřeba být velmi důsledný, a ještě o chlup víc než u jiných plemene je důležité nevyměknout z psího roztomilého kukuče. Bulteriér se rád rozhoduje sám za sebe a 2x si rozmyslí, jestli zadaný pokyn splní. K výcviku tohoto psa je potřeba přistupovat nejen důsledně, ale i trpělivě a laskavě, pak z něj bude skvělý rodinný pes. Je velmi důležité, aby ve smečce bulíka byla osoba, kterou bude pes ochotný respektovat, prostě hlava rodiny a vůdce smečky se vším všudy.
Svou rodinu pak pes miluje z celého srdce, je jí věrný až za hrob a nejvíce spokojený je v momentě, kdy je s členy rodiny co nejčastěji v kontaktu. Není tak vhodný do domácnosti, kde její členové tráví většinu dne v práci či ve škole, pak často psychicky velmi trpí. Pokud je delší dobu sán doma nebo se začne nudit, má destruktivní sklony – díky jeho silné čelisti a střední velikosti můžete počítat s tím, že budete mít z domácnosti či zahrady kůlničku na dříví. K cizím lidem i zvířatům se chová rezervovaně. Na nesrovnalosti při hlídání zahrady zpravidla reaguje štěkotem. Agresivní bývá jen v případě podcenění jeho výchovy nebo když je v reálném ohrožení on nebo jeho rodina.
Jako mnoho dalších bull psů je vhodnou volbou k dětem, které miluje a rád si s nimi hraje. Je dobré mít ovšem hru s dětmi pod kontrolou především u menších dětí. Starší děti je třeba důkladně poučit, jak se k psovi správně chovat. Je také dobré mít pod kontrolou hru vlastních dětí s jejich kamarády. Pokud by pes akčnější a hlasitější hru vyhodnotil jako ohrožení jeho svěřenců, mohl by se přinejmenším po návštěvě ohnat. Pokud je pes dobře vychovaný a socializovaný, tak rvačky s cizími psy nevyvolává, ale pokud na něj někdo zaútočí jako první, neváhá se bránit. Málokterý chovatel plemene chová dva jedince jednoho pohlaví ve stejné domácnosti. Pokud nejste opravdu velmi zkušený chovatel s notnou dávkou přirozené autority, bylo by pro vás pravděpodobně prakticky nemožné udržet doma klid a pořádek. Pokud je pes zvyklý od štěněte, tak další zvířata ve stejné domácnosti bez potíží toleruje.
Vzhled anglického bulteriéra
Bullteriér je svalnatý aktivní pes. Typický vzhled mu dodává tvar jeho hlavy, která je dlouhá, mohutná, má vejčitý tvar s typickým klabonosem. Špička nosu je zahnutá dolů, houba nosu by měla být vždy černá. Trojúhelníkové oči jsou tmavě hnědé nebo černé. Uši jsou tenké a malé a poměrně blízko u sebe. Svalnatý dlouhý krk je klenutý, bez volné kůže. Krátký ocas je nízko nasazený a zužuje se do špičky. Kůže doléhá k tělu těsně. Srst je přilehlá, rovná a krátká. Pokud trávíte se psem hodně času venku i v chladném počasí, může mu na zimu vyrůst jemná podsada. Mezi tradiční zbarvení patří čistě bílá, plavá, červená, černá, žíhaná nebo tricolor. Kohoutková výška psa se pohybuje mezi 50-56 cm. Váha psů se pohybuje mezi 26-35 kg, váha fen se pohybuje mezi 22-30 kg.
Ke komu je bulteriér vhodný
Péče o srst bulteriéra není náročná, stačí jí zhruba jednou týdně vyčesat gumovým kartáčem či rukavicí. Jen v období línání je psa vyčesat o trochu častěji. Bulíci mají zpravidla citlivější pokožku, není tak vhodné je koupat příliš často. Pokud je přeci jen potřeba psa vykoupat, je ideální použít šampón pro citlivou pleť nebo hypoalergenní šampón. Často se mu tvoří ospalky kolem očí, je vhodné je pravidelně odstraňovat. Jeho krátká srst, zpravidla bez podsady či řidší podsady mu neumožňuje celoroční pobyt venku. Zároveň mnoho jedinců plemene je na své rodině až závislých, delší odloučení v kotci mu nedělá dobře psychicky. Za hezkého počasí ocení dovádění na zahradě. I když má k dispozici zahradu, na které se do značné míry vyblbne, je potřeba se mu důkladně věnovat a unavit ho psychicky i fyzicky. Pokud se totiž bude cítit osamělý nebo se bude nudit, můžete se těšit na zdemolovanou zahradu. Zvládne pobyt v domku se zahradou (a ideálně přístupem dovnitř), ale zvládne i pobyt v bytě. V obou případech je potřeba se mu důkladně věnovat.
Anglický bulteriér v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška psa se pohybuje mezi 50-56 cm.
- Váha psů se pohybuje mezi 26-35 kg, váha fen se pohybuje mezi 22-30 kg.
Srst:
- Krátká, přilehlá. V zimě se u řady jedinců objevuje řidší podsada.
Zbarvení:
- Čistě bílá, plavá, červená, černá, žíhaná nebo tricolor.
Jak dlouho žije:
- Anglický bulteriér se doživá 11 až 14 let.
Odkud pochází:
- Anglie
Ke komu je vhodný:
- Anglický bulteriér je akční pes do nepohody. Je potřeba ho pořádně unavit, jak psychicky, tak fyzicky. Je vhodnou volbou na různorodé silové sporty, nejvíce spokojený bude u sportů vyvinutých právě pro bull plemena.
- Je to pes se silnou čelistí a mohutnějším hrudníkem, řada lidí se ho díky tomuto vzhledu a nelehké minulosti bojového psa bojí. Za pomoci důsledného a trpělivého výcviku a dobré socializace z něj uděláte skvělého a přátelského psa, který dobře vychází i s dětmi.
- Díky krátké srsti a minimu podkožního tuku není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. Zároveň je velmi silně navázaný na svou rodinu, delší odloučení v kotci by mu nedělalo dobře ani psychicky.
- Jde o ideálního psa k zkušenějším chovatelům s větší špetkou přirozené autority. Ti si spíše poradí s jeho občasnou tvrdohlavostí a dokáží mu nastavit mantinely.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com