Anglický setr je psí lovec, co miluje štěkání
Anglický setr je původem lovec každým coulem. Díky své laskavé, přátelské a hravé povaze se ovšem čím dál častěji využívá jako rodinný společník. Je velmi vázaný na lidi a vyžaduje jejich častou společnost. V posledních letech se pořizuje k dětem, které miluje a skvěle s nimi vychází.
Anglický setr, jako mnoho jiných loveckých plemen, vyžaduje velké množství pohybu. Čím dál častěji se využívá k různým sportovním aktivitám, včetně dlouhých procházek, ale díky elegantnímu vzhledu se uplatní i ve výstavním kruhu. Jde o přizpůsobivého psa, pro kterého je důležité, aby byl v přímém a častém kontaktu se svými lidmi. Zvládne tak pobyt na vesnici i ve městě, v obou případech je ovšem třeba mít na paměti, že je třeba mu dopřát dostatek pohybu, což v centru města jednoduché nebude.
Důvody, proč si pořídit anglického setra
- Jde o psa 2v1. Je to nejen elegán, ale i nadšený sportovec. Díky delší hedvábné srsti a atletické postavě s ním na první pohled zaujmete.
- Při správném přístupu zvládne pes i pobyt ve městě. Je ovšem třeba mít na paměti, že miluje přírodu a procházka malým parkem v centru města mu určitě stačit nebude.
- Nejspokojenější je anglický setr na vesnici či na kraji města, prostě v místech, odkud to má kousek do přírody.
- Snadno se cvičí, je tak ideální volbou i pro mírně pokročilé pejskaře, kteří se nezaleknou občasné tvrdohlavosti tohoto plemene.
- Jde původně o loveckého psa, který se k lovu využívá dodnes. Pokud se lovu chcete věnovat, s anglickým setrem nesáhnete vedle.
- Tato rasa miluje přírodu a ocení možnost pohybovat se v přírodě co nejvíce času. Nadšený tak bude při dogtrekkingu nebo i jen při dlouhých procházkách nebo při běhu lesem.
- Pokud se vám setra podaří náležitě namotivovat, bude se nadšeně účastnit i agility nebo dogdancingu.
- Svou rodinu velmi miluje. Dobře vychází i s cizími lidmi, vůči kterým je velmi přátelský.
Důvody, proč si NEpořídit anglického setra
- Péče o jeho hedvábnou delší srst může být časově náročnější. Je potřeba jí pravidelně rozčesávat a zhruba jednou za 2 měsíce koupat.
- Je to původně lovecký pes, který je nabitý energií a není jednoduché ho unavit. Pokud nejste ochotní trávit hodiny venku (a to i pokud má pes k dispozici zahradu), poohlédněte se jinde.
- Miluje jsou svou rodinu z celého srdce a je jí rád co nejvíce nablízku. Není tak ideální volbou k celoročnímu pobytu venku, delší odloučení nesnáší moc dobře.
- Pokud uvažujete o tomto psovi do městského bytu, zvažte, zda máte možnost se pravidelně dostávat na dlouhé procházky či běh přírodou. V přírodě je totiž toto plemeno nejspokojenější.
- Jeho láska k lidem je opravdu veliká, nebývá tak dobrým hlídačem.
- Má tendenci štěkat, a to docela hodně. Je tak třeba pracovat na pokynu typu „ticho“, díky kterému s trochou trpělivosti štěkot omezíte na minimum.
Historie anglického setra
Setři patří mezi stará lovecká plemena, podle písemných záznamů existovali v Anglii psi podobní setrům před více než 400 lety. Ve svých počátcích se setři využívali především k lovu ptactva. Podle některých záznamů vznikl konkrétně anglický setr křížením pointera s vodními španěli, později s velkou pravděpodobností i s anglickým špringeršpanělem. Současná podoba a historie anglického setra se začala psát až během 19. století. Angličan Edward Laverack a o něco později welšan Purcell Llewellin se věnovali cílenému chovu.
Laverack se snažil vyšlechtit tyto setry především jako přátelské a laskavé psy, kteří by byli vhodní na výstavy. Purcell Llewellin se naopak pokoušel vylepšit lovecké schopnosti psů, tedy hlavně jejich čich a rychlost. Postupem času se obě varianty setrů začaly křížit mezi sebou a vznikl základ moderního současného chovu. V USA byl anglický setr uznán již v roce 1884 a dodnes je mezi tamními chovateli velmi populární. Ve 20. století se postupně rozšířil do celého světa, a i když je například irský setr o trošku známější, i angličtí setři se těší čím dál větší oblibě.
Povaha anglického setra
Anglický setr miluje pohyb, ale i lidi. Jde o velmi přátelské plemeno, které je zároveň milé a laskavé. Často se o něm mluví jako o králi mezi setry, patří mezi klidnější a je velmi dobře cvičitelný. Jako většina loveckých psů i anglický setr má energie na rozdávání a dokáže být velmi tvrdohlavý, rád se i samostatně rozhoduje. Je u něj důležitá včasná a důkladná socializace, aby si zvykl na různé situace. Mezi menší zlozvyky této rasy patří potřeba štěkat, většinou štěká na nově příchozí. Zároveň jde ale i o velkého milovníka lidí, a když mu cizí člověk dá chvíli na seznámení, dokáže se spřátelit téměř s každým.
Tato psí rasa se poměrně snadno cvičí, pokud je výcvik veden pozitivním způsobem a za pomoci dobrot či hraček. Špatně snáší hrubší zacházení, dril a křik, to se pak sekne a odmítne s vámi komunikovat – v kombinaci se sklony k tvrdohlavosti s ním pak nemáte šanci hnout. Protože jde původně o loveckého psa, potřebuje velké množství pohybu. Můžete se s ním věnovat lovu, ale i mnoha různým psím sportům. Anglickému setrovi jdou zpravidla sporty typu agility cross, flyball, dog dancing, agility nebo dogtrekking. Protože jde o přátelské psy, můžete se s nimi věnovat i canisterapii.
Vzhled anglického setra
Anglický setr patří mezi středně velké až velké lovecké psy, kteří zaujmou svým elegantním vzhledem. Dlouhá hlava má dobře vyjádřený stop a je vysoko nesená. Oválné oči jsou středně veliké. Středně dlouhé uši jsou nízko nasazené a jsou svěšené podél lící. Krk je mírně klenutý a středně dlouhý, plynule přechází ve středně dlouhé tělo s rovnými zády. Hluboký hrudník disponuje dobře klenutými žebry. Ocas se středně dlouhou srstí je středně dlouhý a nasazený v linii hřbetu. Končetiny jsou dlouhé a svalnaté. Srst je dlouhá a zvlněná, na omak působí hedvábným dojmem. Zbarvení srsti je bílé s černou, bílé s jantarovou, bílé s citronově žlutou nebo trojbarevné. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 61-68 cm, váha se pohybuje mezi 25 a 30 kg.
Ke komu je anglický setr vhodný
Anglický setr je aktivní pes plný energie, je přátelský a miluje lidi bez rozdílu. Velmi dobře vychází i s dětmi a díky přátelské povaze se čím dál častěji využívá ke canisterapii. Tato rasa je perfektní volbou k lidem, kteří jsou hodně aktivní a dokáží psovi nabídnout různé aktivity, které ho především unaví fyzicky. Pokud je dostatečně unavený, je doma klidný a dokáže hodiny prospat na gauči. Miluje lidskou společnost a poměrně špatně snáší delší odloučení od své lidské smečky. Venku si užívá pohyb, a i když za jistých podmínek zvládne pobyt ve městě, je vhodnější do prostředí venkova nebo alespoň na kraj města, prostě co nejblíže přírodě. Anglický setr má velmi vyvinutý lovecký instinkt, je tak třeba mít se ve volné přírodě na pozoru a zapracovat na skvělém přivolání. Pokud budete mít možnost věnovat se s ním loveckému výcviku, bude nadšený.
Elegantní vzhled mu dodává delší hedvábná srst, kterou je třeba pravidelně kartáčovat. Pro krásnou a jemnou srst je třeba psa pravidelně koupat, zpravidla se doporučuje koupat ho každé dva měsíce. Jako mnoho jiných plemen i anglický setr disponuje klopenýma ušima, které je nutné pravidelně kontrolovat, protože se u tohoto typu uší častěji tvoří infekce než u uší vztyčených.
Anglický setr v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 61-68 cm.
- Váha se pohybuje mezi 25 a 30 kg.
Srst:
- Srst je dlouhá a zvlněná, na omak působí hedvábným dojmem.
Zbarvení:
- Bílé s černou, bílé s jantarovou, bílé s citronově žlutou nebo trojbarevné
Jak dlouho žije:
- Anglický setr se dožívá 10 až 12 let.
Odkud pochází:
- Velká Británie
Ke komu je vhodný:
- Anglický setr je lovec každým coulem. Pokud se toužíte věnovat loveckému výcviku, bude pro vás tento pes ideální volbou.
- Toto atletické psí plemeno můžete využít i k řadě dalších sportovních aktivit. Anglický setr miluje přírodu, takže je vhodnou volbou například k dogtrekkingu nebo k vytrvalostnímu běhu. Při ideálním přístupu ho nadchnete třeba i k dogdancingu nebo pro agility.
- Není to jen sportovec, ale i elegán. Udržovat jeho dlouhou hedvábnou srst v ideálním stavu může být časově náročnější. Anglického setra je potřeba pravidelně rozčesávat a zhruba jednou za 2 měsíce psa vykoupat.
- Svou rodinu milují z celého srdce a zpravidla dobře vychází i s cizími lidmi. Pokud jim dáte chvilku, dokáží se spřátelit téměř s každým.
- Jde o chytré psy, kteří se rádi a snadno cvičí, minimálně základní výcvik zvládnou levou zadní. Za pomoci dobrot či hračky je namotivujete k ledasčemu. Jsou tak vhodnou volbou i pro lehce pokročilé pejskaře, kteří se nezaleknou jeho občasných záchvatů tvrdohlavosti.
- Je vhodnou volbou na vesnici, do menšího městečka či kraj města. Pokud psa důkladně unavíte, zvládne i širší centrum velkoměsta, otázkou ovšem je, jestli budete mít možnost pravidelného úniku z centra města do přírody, kde je tento pes nejšťastnější.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva