Anglický špřingršpaněl je nekonfliktní pes, co se rád učí
Anglický špringršpaněl je přátelský pes, který nebývá dominantní a rád a rychle se učí. Je to středně velký lovecký pes, který je i skvělým aktivním společníkem. Má milou, přátelskou a bezkonfliktní povahu. Díky svým pozitivním vlastnostem je čím dál častěji využíván jako aktivní rodinný pes.
Anglický špringršpaněl byl zhruba před 70 lety rozdělen na dvě line, na pracovní a výstavní. Liší se vzhledově jen mírně. Pracovní jedinci mají kratší srst a o něco lepší předpoklady k práci. Výstavní psi mají o něco delší a bohatší srst a bývají klidnější. Občas se vedou spory o tom, zda nakonec nebyla kvůli zmíněným liniím vlastně vyšlechtěna dvě odlišná plemena. Přesto jsou nadále obě variety vedeny a posuzovány pod jedním standardem. Anglický špringršpaněl je přátelský a hodný pes, který nebývá dominantní. Rychle a rád se učí a nemívá problém přizpůsobit se svému majiteli. Je zpravidla doporučováni začínajícím chovatelům, kteří by s trochou trpělivosti a důslednosti měli tohoto krasavce zvládnout.
Důvody, proč si pořídit anglického špringršpaněla
- Anglický špringršpaněl je inteligentní pes, který se snadno a rád učí nové věci. Je vhodnou volbou jak do aktivní rodiny, tak i pro sportovně laděné jednotlivce.
- Jde o laskavé plemeno, které je známé svou láskou a oddaností svým majitelům. Je milý, přátelský a dobře vychází jak s dětmi, tak i dalšími zvířaty. Jsou to skvělí společníci, kteří rádi tráví čas se svou rodinu.
- Chlupatá energie, tak by se dala nazvat tato psí rasa. Potřebuje pohyb a zase pohyb. Je tak perfektní volbou pro milovníky různorodých sportů. Špringršpaněl je poměrně univerzální pes, který zvládne ledasjaký sport. Vhodný je kupříkladu na dogtrekking, běh nebo agility.
- Často je díky své vysoké inteligenci využíván i jako služební pes. Nejčastěji se využívá jeho skvělý čich, a to nejen k lovu, ale i k vyhledávání drog či ztracených lidí.
- Jde o chytré psy, kteří jsou poměrně snadno trénovatelní. Často bývají doporučování i nadšeným a důsledným začátečníkům.
- Jejich elegantní vzhled je do značné míry dán i delší hedvábnou srstí, která si říká o pohlazení. Tito psi zaujmou nejen svými skvělými pracovními schopnostmi, ale i na psím výstavním mole.
Důvody, proč si NEpořídit anglického špringršpaněla
- Jde o velmi aktivního psa, který je k nezastavení. Potřebuje každodenní dávku pohybu (a to i když má k dispozici zahradu), jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny.
- Anglický špringršpaněl je inteligentní a ochotně se učí, přesto je potřeba být při výcviku důslední a psovi dopřát minimálně základní výcvik. Zároveň je důležité psa od štěněte důkladně socializovat, aby si zvykl na různé situace. Bez výcviku a socializace bude ze psa neklidné a nedisciplinované trdlo.
- Především výstavní linie tohoto plemene má delší hustou jemnou srst, která vyžaduje péči. Sice je péče o jeho srst o něco méně náročná než u jiných dlouhosrstých plemen, přesto vám pár hodin měsíčně zabere. Je potřeba srst pravidelně rozčesávat, jinak se začnou tvořit chuchvalce.
- Při pořízení psa je potřeba se zaměřit na chovnou stanici, která dělá potřebná genetická vyšetření. Toto psí plemeno totiž relativně často trpí na problémy s klouby, mívá dědičné oční problémy nebo se v klopených uších mají tendenci vytvářet infekce.
- Toto plemeno psa je přátelské a oddané, vyžaduje být nedílnou součástí rodiny. Od svých majitelů očekává nejen výcvik a dostatek pohybu, ale i notnou dávku mazlení a ideálně co nejčastější přítomnost doma. Pokud trávíte mnoho času mimo domov, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni, tito psi totiž samotu nesnáší příliš dobře.
Historie anglického špringršpaněla
Psi typu španěl pravděpodobně pochází ze Španělska, jak už ostatně napovídá jejich název. Z tohoto státu se pak před mnoha sty lety dostali do dalších částí světa, a to za pomoci Římanů. Anglie, jak napovídá název tohoto špringršpaněla, převzala nad tímto plemenem patronát. Ve Velké Británii patří tito psi mezi nejstarší lovecká plemena. Na obrazech z 16.-17. století můžeme nalézt psy podobné dnešním španělům. V Anglii bylo běžné chovat společně kokršpaněly a špringršpaněly. Zpočátku se hledělo především na povahu plemene a jeho lovecké schopnosti, nikoliv na vzhled. Důležitá byla spolupráce s lovcem. Časem se španělé rozdělili na dvě skupiny – na vodní a kontinentální. Anglický špringršpaněl patří do skupiny španělů pracující především na zemi, tedy do skupiny kontinentálních španělů.
Dnes je anglický špringršpaněl uznáván jako samostatné plemeno, a to již od roku 1902, kdy ho uznal anglický Kennel club. Již roku 1910 byl samostatně uznán v USA. Do tehdejšího Československa se první jedinci této psí rasy dostali v první polovině 20. století. Dnes jde sice oproti anglickým kokršpanělům o něco méně početnější plemeno, přesto má i u nás spoustu nadšených fanoušků a chovatelů.
Povaha anglického špringršpaněla
Anglický špringršpaněl je dobře cvičitelný a přátelský pes, který dělá vše pro svého pána. Původním účelem tohoto španěla bylo plašit ptáky a přinášet zastřelenou zvěř. I když jde v tomto případě o kontinentálního španěla, jedná se o milovníka vody. Pokud má příležitost, do vody nadšeně vleze. Jde o přizpůsobivé plemeno, které nemá při správné socializaci tendenci přebírat velení v rodině. Je vhodnou volbou i pro nadšené a důsledné začátečníky a bez potíží se přizpůsobí chodu rodiny.
Jeho nadšení pro práci a pohyb v kombinaci se schopností se přizpůsobit mnoha situacím z něj dělá vhodnou volbu na různé psí sporty nebo do služebního výcviku. Je přátelský jak vůči lidem, tak i vůči dalším psům, není tak problém chovat ho i ve větší smečce. Doma je schopen být v klidu a povalovat se na gauči, je ovšem nutné ho důkladně unavit. Jde o klidného a zároveň aktivního outdoorového psa, který bude svého pána nadšeně doprovázet na každém kroku. Tento pes dokáže být na svém pánovi až závislý a relativně často trpí separační úzkostí. Od štěněte je potřeba cvičit jeho samostatný pobyt doma, aby vydržel bez větších potíží alespoň pár hodin. Přesto je ideální volbou především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním co nejvíce času.
Vzhled anglického špringršpaněla
Anglický špringršpaněl je podobný anglickému kokršpanělovi nebo velššpringršpanělovi. Vzhledem i výškou je něco mezi anglickým kokršpanělem a anglickým setrem. Jde o kompaktně stavěného psa s harmonickou stavbou těla. Mírně klenutá lebka je středně veliká a má zřetelně vyjádřený strop. Mandlové středně velké či jsou zbarvené oříškově. Uši jsou svěšené a končí v úrovni očí. Jsou pokryté dlouhou srstí. Krk je lehce klenutý a přiměřeně dlouhý. Tělo anglického špringšpaněla je pevné a svalnaté. Hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Končetiny jsou dobře osvalené a pevné. Ocas je nízko nasazený a je nesen pod úrovní hřbetu, je zdoben delší srstí tvořící praporek. Jeho srst je hladká a jemná, psa chrání před špatným počasím. Na hrudníku, zadních částech končetin a na uších tvoří praporce. Mezi tradiční zbarvení patří bílá a játrová, bílá a černá nebo některé ze zmíněných zbarvení s pálením. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 48 a 51 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 21 a 24 kg.
Ke komu je anglický špringršpaněl vhodný
Anglický špringršpaněl byl vyšlechtěn jako přinašeč a slídič. Dodnes má lovecké instinkty a využívá se i dnes při lovu ptactva. Byl vyšlechtěn především k práci na zemi, ale jako mnoho jiných španělů miluje vodu, takže zvládá snadno i práci ve vodě. Jeho současný elegantní vzhled ho předurčuje i k psím výstavám. Jedinci z výstavní linie bývají o něco klidnější a jsou o něco krásnější. Psi z pracovní linie mají silnější lovecké instinkty, jsou o něco vytrvalejší a jsou vhodnější k práci, především té lovecké. Pokud toužíte po aktivním společníkovi, s kterým občas vyrazíte na výstavu, pak raději sáhněte po štěněti z výstavní linie. Pokud se chcete aktivně věnovat myslivosti nebo stát na stupních vítězů některého ze psích sportů, pak bude lepší volbou pes z pracovní linie.
Hedvábná srst anglického špringršpaněla má samočisticí schopnosti, což do značné míry usnadňuje péči o psa. Přesto je potřeba srst alespoň občas pročesat, jinak se mu srst začne zacuchávat a plstnatět. Především u dlouhosrsté variety plemene (většinou jde o psy z výstavní linie) je potřeba péči o srst věnovat větší pozornost. Je také potřeba věnovat zvláštní péči srsti na uších nebo končetinách, kde srst tvoří praporce. Je také potřeba pravidelně kontrolovat klopené uši, v tomto typu uší se totiž o něco častěji tvoří infekce.
Anglický špringršpaněl v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 48 a 51 cm.
- Váha plemene se pohybuje mezi 21 a 24 kg.
Srst:
- Hladká, jemná. Výstavní linie má zpravidla delší srst než pracovní linie. Na uších, ocase a končetinách srst tvoří praporce.
Zbarvení:
- Bílá a játrová, bílá a černá nebo některé ze zmíněných zbarvení s pálením
Jak dlouho žije:
- Anglický špřingršpaněl se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Anglie
Ke komu je vhodný:
- Anglický špringršpaněl je aktivní středně velký pes, který se bude na gauči povalovat jen v momentě, kdy ho důkladně unavíte. Je to původně lovecký pes, který má dodnes energie na rozdávání.
- Toto plemeno můžete využít nejen k lovu, ale i k řadě sportovních disciplín jako běh nebo dogrecking.
- Lze ho využít i jako služebního psa. Má skvělý čich, proto se nejčastěji využívá k vyhledávání drog nebo při vyhledávání ztracených osob.
- Je přátelský a snadno cvičitelný. Bývá často doporučován i důsledným začátečníkům.
- Není jednoduché ho unavit, je potřeba počítat s tím, že péče o něj vám zabere několik hodin denně. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem.
- Má rád děti a dokáže s nimi hodiny dovádět.
- I když má odolnou srst, je vhodnější do bytu nebo na zahradu s přístupem do domu. Je velmi vázaný na svou rodinu, a pokud je delší dobu sám, trpí psychicky.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva