Australský honácký pes miluje ovce a svého pána
Australský honácký pes byl vyšlechtěn k pasení stád a stále se k tomuto účelu využívá. Je velmi chytrý a vytrvalý, učí se snadno nové pokyny a kromě pasení je vhodnou volbou i na řadu sportovních aktivit. Snadno se adaptuje na různé podmínky, v kombinaci s jeho dobrým čichem je ideální volbou i na záchranařinu nebo na vyhledávání drog a výbušnin.
Výchova australského honáckého psa není jednoduchá, i když jde o inteligentního psa. Je u něj například důležité nepodcenit socializaci. Svého majitele sice miluje a často se na něj až fixuje, k cizím lidem ovšem bývá nedůvěřivý.
Důvody, proč si pořídit australského honáckého psa
- Netradiční „plesnivé“ zbarvení plemene zaujme na první pohled. I u jiných psích ras tento typ zbarvení najdeme, ale jde většinou spíše o raritní zbarvení, nikoliv typické zbarvení pro celé plemeno. Pokud se vám „plesnivý“ psi líbí, nebudete se moci na australského honáckého psa vynadívat.
- Jako mnoho dalších ovčáckých plemen, patří i toto plemeno mezi velmi chytré psy. Vše se naučí snadno a rychle.
- K cizím lidem bývá nedůvěřivý, je tak dobrým hlídačem. Když budete mít na zahradě australského honáckého psa, nedostane se vám na ní žádná nezvaná návštěva.
- Milujete sport a rádi trávíte co nejvíce času v přírodě? Toužíte po čtyřnohém parťákovi, který vám bude dělat při vašich sportovních aktivitách společnost? Pak pro vás bude toto psí plemeno správnou volbou. U australského honáckého psa je pravděpodobně, že unaví on vás, nikoliv obráceně.
- Je to velmi odolný pes vůči nepříznivému počasí, a to jak vůči vyšším teplotám, tak i vůči chladnému počasí a dešti. Díky zemi svého původu zvládá poměrně slušně právě i vyšší teploty, oproti jiným psím plemenům. Ale s přehledem zvládá i české zimy.
- Své rodinně je velmi oddaný. Za svou rodinu by i život položil.
- Pro někoho výhoda pro jiného nevýhoda – oproti jiným ovčáckým plemenům je tento pes poměrně samostatný a nemá problém jednat sám za sebe.
- Svého člověka sleduje na každém kroku. Opět výhoda i nevýhoda. Svého člověka sleduje na každém kroku.
Důvody, proč si NEpořídit australského honáckého psa
- Jako mnoho jiných honáckých a ovčáckých plemen má tendenci štípat do nohou. U ovcí pes používá štípání do nohou u neposlušných ovcí. Mnoho psů má ovšem tendenci štípat do nohou i lidi. Tento jeho zvyk je potřeba včas usměrnit, aby se z něj nestal zlozvyk.
- Je to velmi energické plemeno, které potřebuje důkladně unavit. Psovi je potřeba se věnovat několik hodin denně, a to i pokud má k dispozici zahradu. Pokud dopředu víte, že nebudete mít čas na psa každý den, raději se poohlédněte po klidnějším psovi.
- I když se rozhodnete psa nevyužívat k pasení, mívá i tak silné pastevecké sklony. Většina jedinců této psí rasy má tendenci shánět do stáda téměř vše, co se pohne – dětmi počínaje, motýlem konče. Pastevecké instinkty je potřeba dostat pod kontrolu, jeho pokusy pást vše co se pohne mohou být sice úsměvně, ale i nebezpečné. Mnoho ovčáckých a honáckých psů například zahynulo při pokusu pást auta.
- Je vhodnou volbou k domu se zahradou, ideálně na vesnici nebo na kraj města. Prostě tam, kde bude mít blízko do přírody. Do bytu, především do centra města, nebývá doporučován. Byt zvládne za podmínky, že se mu budete velmi důsledně věnovat.
- Jak bylo zmíněno, oproti jiným pasteveckým plemenům má často tendenci si dělat věci po svém. V kombinaci s jeho tendencí pást vše co se pohne a tendencí štípat do nohou není jeho výchova moc snadná jako u jiných ovčáckých a pasteveckých plemen. Bývá proto doporučován alespoň středně pokročilým chovatelům, kteří si se specifiky tohoto plemene spíše poradí.
- Má tendenci přibírat, především pokud nemá dostatek pohybu. I z tohoto důvodu je potřeba nenechat zahálet. Zároveň je dobré psovi hlídat množství a kvalitu žrádla.
Historie australského honáckého psa
Jak název plemene napovídá, bylo toto plemeno vyšlechtěno v Austrálii. Tamní farmáři potřebovali psy, kteří nejen seženou stádo dohromady, ale i jej ochrání od divoké zvěře. Dovezení ovčáčtí psi se v Australských podmínkách moc neosvědčili. Často například chňapali po dobytku až příliš, často docházelo k poranění pasených zvířat. Zároveň dovezení pastevečtí psi většinou špatně snášeli australská horka. Od roku 1830 se pokoušeli australští farmáři vyšlechtit vhodného pasteveckého a honáckého psa podle vlastních představ. První pokus moc nedopadl, pokusili se totiž zkřížit smithfieldské kolie se psem dingo. I tito psi ovšem příliš kousali. Při dalším pokusu došlo ke křížení dlouhosrsté blue-merle kolie a dingů. Jejich potomci byli posléze kříženi s dalmatiny, kelpiemi a bulteriéry.
Postupně vzniklo plemeno, které bylo vhodné pro potřeby místních farmářů. Po všech svých předcích tito psi získali specifické pozitivní vlastnosti, které jim zůstali dodnes. Například po dingovi jsou velmi tišší, po bulteriérovi odvážní a po dalmatinovi společenští. V Čechách je australský honácký pes spíše vzácností, ale i zde má stabilní počet fanoušků. První psy tohoto plemene si v českém prostředí pořizovali především farmáři, a to k jeho původnímu účelu – pasení ovcí a skotu. Jak postupně jedinců plemene přibývalo, začali se tito psi využívat i k různým kynologickým sportovním disciplínám, například k dogtrekkingu nebo agility.
Povaha australského honáckého psa
Australský honácký pes je chytrý, energický a temperamentní pes. Jeho odvaha, oddanost a ochranářské pudy ho předurčují k ochraně majetku a stáda. Svou rodinu velmi miluje a je k ní přátelský. Na svého pána se silně fixuje a chce být neustále s ním, má tendenci ho doprovázet na každém kroku. Oproti tomu bývá k cizím lidem nedůvěřivý, je to skvělý a ostražitý hlídač. Zároveň je pracovitý a energický, rozhodně není dobrým nápadem nechat psa se nudit. Dodnes má silné pastevecké pudy, je tak vhodnou volbou k stádům.
Díky vysoké inteligenci je dobrou volbou i k pokročilejšímu obedience výcviku nebo k řadě s psích sportů, při kterých využije vytrvalost i inteligenci. Pokud má možnost pracovat, projevují se jeho pozitivní vlastnosti jako ostražitost, houževnatost, samostatnost a vytrvalost. Zároveň se dobře adaptuje na různé prostředí i počasí, což se s dalšími pozitivními vlastnostmi dobře cení například při záchranařině nebo při vyhledávání výbušnin a drog. S dalšími zvířaty, jak s těmi ve stejné domácnosti, tak s těmi cizími, se snese jen za předpokladu, že ho dobře socializujete, a to již od štěněte.
Vzhled australského honáckého psa
Australský honácký pes je středně velký, silný a dobře stavěný pes, který je velmi hbitý a energický. Jeho široká hlava má klínovitý tvar a poměrově odpovídá zbytku těla. Vzpřímené uši jsou široce nasazené. Silný krk je dobře osvalený a středně dlouhý, plynule přechází do rovné hřbetové linie. Na hluboký a široký hrudník navazují silné, rovné a dobře osvalené končetiny. Široké a kulaté tlapky jsou zakončeny černými polštářky. Ocas je hustě osrstěný a nízko nasazený, délkou dosahuje k hleznům. Když je pes v klidu, nese ocas svěšený.
V akci a při pohybu pes nese ocas vztyčeně, ale neměl by dosahovat nad kořen ocasu. Hladká kratší srst je doplněna hustou podsadou. Na hlavě, tlapkách a předních končetinách je srst velmi krátká, podél krku je o něco hustší a delší. Mezi tradiční zbarvení patří modrá se znaky či bez nich, relativně často se objevuje i červená se znaky i bez nich. Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 46-51 cm, u fen mezi 43-48 cm. Váha psa se pohybuje mezi 16-25 kg.
Ke komu je australský honácký pes vhodný
Australský honácký pes je velmi, ale opravdu velmi aktivní. Rozhodně se nesmí nudit, jinak není šťastný a má tendenci si vymýšlet vlastní zábavu. Důležité je se psovi věnovat i z důvodu veliké fixace na svého člověka. Jde o psí plemeno, které je vhodné k celoročnímu pobytu venku, ideálně s občasným přístupem dovnitř – právě pro jeho fixaci k svému majiteli. Jde o skvělého hlídače, který dobře ohlídá dům i zahradu. Pokud se rozhodnete chovat psa celoročně venku, nezapomeňte mu pořídit i kvalitní kotec zabezpečený proti vlivům počasí. Pokud se pes bude pohybovat hodně v kotci, je nutné se psovi o to usilovněji věnovat, aby se v kotci nenudil a nevymýšlel lumpárny. Toto plemeno bývá k cizím lidem i k cizím zvířatům nedůvěřivý a je potřeba ho od štěněcího věku důkladně socializovat, jinak může v dospělosti psa docházet k zbytečným konfliktům.
Australský honácký pes v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 46-51 cm, u fen mezi 43-48 cm.
- Váha plemene se pohybuje mezi 16-25 kg.
Srst:
- Hladká kratší srst je doplněna hustou podsadou. Na hlavě, tlapkách a předních končetinách je srst velmi krátká, podél krku je o něco hustší a delší.
Zbarvení:
- Modrá se znaky či bez nich, relativně často se objevuje i červená se znaky i bez nich.
Jak dlouho žije:
- Australský honácký pes se dožívá 10 až 13 let.
Odkud pochází:
- Austrálie
Ke komu je vhodný:
- Australský honácký pes se nadále využívá k svému původnímu účelu, tedy pasní stád ovcí a dobytka. Má silné pastevecké sklony a pase vše, co se pohne. Psa tak využijete jak na farmě, tak i k sportovnímu pasení. Je vhodnou volbou i k řadě sportovních disciplín, například na agility, flyball nebo dog-trekking.
- Je vhodný na vesnici nebo na kraj města, ideálně k domu se zahradou. V bytě moc nadšený nebude, především pokud se psovi nebudete dostatečně věnovat.
- Je odolný vůči nepříznivému počasí, díky zemi svého původu zpravidla dobře zvládá i teplé až horké počasí. I díky tomu zvládne celoroční pobyt venku. Není pro něj díky jeho odolnosti a vytrvalosti také problém pracovat i v složitých podmínkách. Je to proto jeden z důvodů, proč se pes využívá například k záchranařině nebo k vyhledávání výbušnin a drog.
- Jako jedno z mála pasteveckých a honáckých plemen je zvyklý do jisté míry pracovat samostatně. V kombinaci s tvrdohlavostí a tendencí pást vše, co se pohne ho není moc snadné cvičit. Je proto doporučován k alespoň středně pokročilým chovatelům, kteří si poradí se specifiky jeho povahy.
- Na svého člověka je velmi fixovaný a má tendenci ho sledovat jako stín. Je proto potřeba počítat s tím, že je nutné se psovi důkladně věnovat, a to nejen kvůli jeho lásce k svému člověku, ale i spoustě energie, kterou je nutné vypustit.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com