Barzoj je psí aristokrat vzhledem i chováním
Barzoj je aristokratem každým coulem. Jde o plemeno oblíbené ruskou šlechtou, sám jako aristokrat vypadá, a i se tak chová. Jde o elegantního psa s ladnými křivkami, ladným pohybem a vznešeným vzhledem.
V minulosti se barzoj využíval k lovu, dnes jde především o společníka, výstavního psa anebo i dostihového psa. Tento pes je plný energie, je tak potřeba ho unavit. Dostihy ovšem nejsou jediným sportem, kterému se s tímto dlouhonohým elegantním psem můžete věnovat. Vhodný je například i na coursing či jogging. Barozojové jsou citliví psi, kteří vyžadují laskavé zacházení. Tato psí rasa patří mezi skvělé společníky, kteří mají rádi lidi – určitě tak nejde o dobré hlídače. Zpravidla miluje lidi bez rozdílu, málokdy štěká a s případným zlodějem by do většího sporu nešel, Hlídá tedy maximálně tak svou větší velikostí a rychlostí. Pokud ovšem toužíte po čtyřnohém parťákovi, který vás bude doprovázet při běhu nebo u kola, bude pro vás barzoj vhodnou volbou.
Důvody, proč si pořídit barzoje
- Nespornou výhodou plemene je, že téměř postrádá typický psí zápach. Především lidé s citlivějším nosem tak budou z tohoto psa nadšení.
- Jde o empatické psy, kteří dokáží vycítit vaši náladu a převažující emoci. Velmi vnímavě pak na emoci reagují.
- S trochou nadsázky se dá říct, že jde o samočistící psy. Jejich srst má specifickou strukturu, na které se téměř nedrží různé nečistoty a prach. Pokud se nečistoty přeci jen zachytí, poměrně rychle ze psa zase opadají.
- I když jde o relativně velkého psa, není pro něj problém přizpůsobit se životu v bytě. Ovšem za předpokladu, že se psovi budete dostatečně věnovat a dopřejete mu dostatek sportovního vyžití.
- Vhodný je tento pes na různorodé sporty. Nejčastěji se využívá ke psím dostihům, vhodný ovšem je i na coursing nebo na běh u kola.
- Barzoj je skvělým rodinným psem, který miluje děti a své rodině je velmi oddaný.
- I když vyžaduje velké množství pozornosti, zvykne si velmi rychle na pravidelný režim a vydrží tak i několik hodin sám doma.
- Je to pes vhodný na výstavu, a to nejen vzhledem, ale i povahou. Umí se chovat velmi nonšalantně, prostě aristokrat každým coulem.
- I když jde o hubeného, až křehce vypadajícího psa, je odolný a patří mezi zdravější psí plemena. Pokud je zvyklý, zvládne i celoroční pobyt venku.
Důvody, proč si NEpořídit barzoje
- Barzoj patřil mezi honiče, má dodnes silný lovecký instinkt. Dokáže být dodnes velmi rychlý a dokáže být i nečekaně ostrý.
- Srst plemene vyžaduje pravidelnou péči, nevyhnete se častějšímu vyčesávání a silnějšímu línání.
- Je to zároveň aktivní i líný pes. Je to svým založením především sprinter, je schopen rychle vyrazit, ale na delší vzdálenosti nemá dostatečnou výdrž.
- Jako mnoho jiných větších psů je potřeba být opatrný na jeho správný fyzický vývoj. Roste velmi rychle, je tak potřeba psovi dopřát kvalitní stravu vhodnou pro velké psy. Zároveň je potřeba psa držet poměrně dlouhou dobu v klidu, aby si nechtěně klouby nepoškodil. Fyzický vývoj tohoto plemene končí v 18. měsících, je tak potřeba snažit se psa udržet co nejvíce v klidu, aby se nenarušil správný vývoj kloubů.
- Jde původně o lovce a dodnes má silné lovecké sklony. Když zahlédne pohybující se předmět, má tendenci za ním vyrazit. Je tak třeba mít u psa perfektní přivolání nebo ho mít pojištěného alespoň stopovačkou.
- Jde o štíhlého psa, který působí důstojně, má ale zároveň velkou sílu. Naučit psa chodit perfektně na vodítku je tak nutností, pokud nechcete, aby vás uvláčel.
- Mývá melancholické nálady, určitě nejde o psa, který by dobře snášel tvrdší zacházení.
- Je to pes vhodný spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s náladovostí psa. Má tendenci poslouchat v momentě, kdy sám uzná za vhodné. Výcvik tak může být pro úplného začátečníka poněkud oříškem.
Historie barzoje
Barzoj patří mezi chrty a byl vyšlechtěn během 16. století v Rusku. Šlo o oblíbeného a ceněného psa mezi ruskou šlechtou. Sloužil nejen jako společník, ale i jako lovec. Při lovu pronásledoval především lišky, vlky a jeleny. Díky specializaci na vlky si časem vysloužil přezdívku „ruský vlkodav“. V minulosti byly hony pořádané šlechtici ukázkou krásy, velkolepou podívanou a ukázkou loveckých schopností jak lovců samotných, tak jejich psů, včetně barzojů. Většího lovu se účastnila i stovka psů. Zpravidla psi pracovali ve trojici, kterou tvořila fena a dva psi. Takováto trojice nejen vystopovala, ale i vyhnala vlka na širou pláň, kde byla kořist psi zajištěna do momentu, kdy přijel lovec.
Již roku 1650 vznikl první standard plemene, zatím platný v té době pouze na území Ruska. V té době nebylo možné toto plemeno koupit, šlo ho získat pouze darem. V minulosti barzoje vlastnila pouze šlechta a aristokracie, což málem stálo toto plemeno život, a to v souvislosti s revolucí v roce 1918. V záchvatu nenávisti vůči všemu carskému bylo mnoho psů tohoto plemene zabito. Barzoje se podařilo zachovat a zase rozšířit jeho řady díky mnoha evropským královským a aristokratickým rodinám, které před revolucí dostali barzoje darem. Díky těmto psům byl chov tohoto jedinečného plemene postupně obnoven. Mezi známé majitele tohoto plemene patřil například Petr Veliký, Mikuláš II, královna Viktorie nebo i její snacha Alexandra Dánská, Alexandr Puškin nebo Ivan Turgeněv.
Povaha barzoje
Barzoj patří mezi psí plemena s vyrovnanou a klidnou povahou. Jde o oddaného, tolerantního a přátelského psa. Při venčení je ovšem potřeba mít se na pozoru, barzoj má totiž stále silný lovecký pud (i když k lovu se již moc nevyužívá). Pokud uvidí rychle pohybující předmět, neváhá a vyráží za ním. Je tak potřeba zapracovat na perfektním přivolání nebo mít psa pojištěného vodíkem.
S dalšími zvířaty většinou dobře vychází a málokdy bývá tím, kdo vyvolává spory. Navzdory jeho dispozicím na krátké a rychlé sprinty je doporučován i k cyklistům a běžcům. Pokud se se psem nebudete věnovat lovu, není potřeba mu věnovat speciální výcvik. Základní výcvik zvládne, ovšem za předpokladu, že budete trpělivý a nebudete při výcviku choleričtí či agresivní. Bývá doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si poradí se sklony k tvrdohlavosti a tendencím rozhodovat se sám za sebe.
Vzhled barzoje
Barzoj se jako aristokrat chová, ale i tak vypadá. Je to pes, který se nese pouze důstojně. Hlava plemene je úzká a dlouhá, má také málo vyznačený stop. Lehce vystouplé oči jsou velké a tmavé. Uši téměř přiléhají k šíji psa a jsou nasazené vzadu. Dobře osvalený dlouhý krk je mírně klenutý. Hřbetní linie tvoří mírný oblouk, pasuje na něj hluboký hrudní koš. Ocas ve tvaru šavle je pokrytý dlouhou srstí a je dlouhý a nízko nasazený. Srst je složena z krátké husté podsady a hedvábné měkčí krycí delší srsti. Mezi typická zbarvení pro plemeno patří čokoládově hnědé, modré, případně jejich vzájemná kombinace, často doplněná bílou. Kohoutková výška plemene se obvykle pohybuje mezi 68-85 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 35-48 kg.
Ke komu je barzoj vhodný
V konkurenci dalších chrtů je fyzicky schopen bydlet celoročně venku, a to díky delší srsti s hustou podsadou, která ho chrání proti chladnému počasí. Málokterý chovatel ho ovšem opravdu chová pouze venku. Při správném vyžití totiž bude velmi spokojený v bytě, nebo na zahradě s přístupem dovnitř. Je to totiž aristokrat každým coulem, má rád své pohodlí a potřebuje měkké místo. Jednou z výhod je, že téměř postrádá typický psí zápach, což je určitě plus, pokud budete psa chovat v bytě. I když jde původem o lovce, nemá větší nároky na pohyb.
Stačí mu pravidelná delší procházka nebo možnost vyběhat se sprintem například při psích dostizích či u kola. Jako správný lovec neopovrhne ani coursingem, který lov simuluje. Při procházkách je potřeba opatrnost, má totiž stále silné lovecké pudy. Pokud vidí kořist, máloco ho odradí od pronásledování potenciální kořisti.
Jeho hedvábná delší srst mu dodává na eleganci, ale je potřeba ji pravidelně kartáčovat. Díky minimálnímu psímu zápachu stačí psa koupat jen když je to opravdu nutné, třeba když si pořídí nevábný odér.
Barzoj v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se obvykle pohybuje mezi 68-85 cm.
- Váha plemene se pohybuje mezi 35-48 kg.
Srst:
- Delší hedvábná srst a kratší hustá podsada.
Zbarvení:
- Mezi typická zbarvení pro plemeno patří čokoládově hnědé, modré, případně jejich vzájemná kombinace, často doplněná bílou.
Jak dlouho žije:
- Barzoj se dožívá 11 až 13 let.
Odkud pochází:
- Rusko
Ke komu je vhodný:
- Barzoj je elegantní a důstojný pes, který nejen vypadá, ale i se chová jako pravý aristokrat. Ještě aby ne, v Rusku šlo původně o psa, kterého směli chovat pouze panovníci a šlechta.
- Patří mezi chrty, je to tedy především honič. Miluje krátké a rychlé sprinty. Je tak vhodnou volbou na psí dostihy, na coursing, ale i k běhu nebo ke kolu.
- Pokud se psem nechcete věnovat některému ze psích sportů, bude mu většinou jedna delší procházka denně. Kromě občasné potřeby sprintu jde totiž do značné míry o lenocha.
- Má sice delší srst s hustou podsadou a odolnost vůči chladnému počasí, přesto není ideální volbou k celoročnímu pobytu na zahradě. Kromě toho, že si užívá společnost lidí, tak vyžaduje pohodlné a měkoučké místo na povalování a spaní. Prostě aristokrat se vším všudy.
- Sice líná a je potřeba ho alespoň občas vyčesat, je vhodnou volbou i do bytu. A to za předpokladu, že mu dopřejete alespoň jednu delší procházku denně, eventuálně se budete věnovat některému ze psích sportů. Pro jeho pobyt v bytě, nebo v domku se zahradou a přístupem dovnitř, mluví i to, že téměř postrádá psí zápach.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com