Belgický grifonek je malý psí závislák
Belgický grifonek je malý, veselý, energický a zvědavý pejsek, který rád sleduje, co se kolem něj děje. Mezi jeho povahové rysy patří oddanost svému člověku, která až hraničí se závislostí. Jde o psa, který se na svého majitele silně váže, a pokud dojde ke změně majitele, pes to snáší velmi špatně. Jde sice o malého závisláčka, ale s přátelskou a milou povahou, takže budete nadšení z jeho pozornosti.
Určitá „posedlost“ svým člověkem je nesporně výhodou při procházkách přírodou. Belgický grifonek se s velkou pravděpodobností bude držet svého člověka, šance že chytne stoup a zmizí je minimální. Toto plemeno je perfektní volbou pro člověka, který má možnost brát pejska téměř všude s sebou nebo hodně pracovat z domu. Zároveň jde o vhodnou volbu do domácnosti s dětmi, s kterými si belgický grifonek rád hraje.
Důvody, proč si pořídit belgického grifonka
- Belgický grifonek je drobnější pejsek, který se snadno vejde do menšího městského bytu. O něco častěji ho i potkáte při procházce městským parkem, než při dlouhých toulkách rozlehlými lesy.
- Jde o chytrého pejska, který se snadno a rád učí nové povely. S troškou trpělivosti s grifonkem natrénujete alespoň základní poslušnost a pokud překonáte občasné záchvaty tvrdohlavosti, naučíte ho i složitější triky.
- Jsou to velmi přátelští psi, kteří milují lidi a většinou snadno vyjdou i s cizími psy.
- I když jde o drobnějšího pejska, který je vhodnou volbou spíše do městského parku, než do lesa, ocení a zvládne občasnou delší procházku.
- Je pro vás péče o srst relaxací? Pak pro vás bude belgický grifonek vhodnou volbou. Péče o srst grifonka není náročná, přesto je potřeba jí občas pročesat a trimovat. Pokud nechcete péčí o srst trávit hodiny týdně, ale nevadí vám jí denně pročísnout, pak je pro vás belgický grifonek vhodnou volbou.
- Jde o chytré pejsky, kteří minimálně základní výcvik zvládnou poměrně snadno. S těmito pejsky můžete cvičit i různé „cirkusové“ triky, které budou plnit s nadšením.
Důvody, proč si NEpořídit belgického grifonka
- Není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradě. Kromě toho, že jde o drobného pejska, který by v chladném počasí snadno prochladl i v zateplené boudě, tak by při pobytu na zahradě trpěl psychicky. Je totiž velmi úzce vázaný na svého člověka.
- I když jde o drobnějšího pejska, který na první pohled vypadá jako gaučový povaleč, není to úplně pravda. I když existuje velké množství psích ras, které vyžadují mnohem více pohybu, tak i grifonka je potřeba unavit. Ocení alespoň jednu delší procházku denně.
- Zároveň jde o chytré pejsky, kteří alespoň základní výcvik zvládnou poměrně snadno. Je potřeba se jim věnovat a zaměstnat jim i hlavu, pokud nechcete, aby se nudili a likvidovali vám z nudy byt.
- Dokáží být pěkně tvrdohlaví. I když jde o menší pejsky, není radno podcenit jejich výcvik. Chce to ovšem notnou dávku trpělivosti a důslednosti.
- Štěně belgického grifonka může být relativně drahé, především pokud si dáte záležet na výběru kvalitního chovatele. Je s tím třeba počítat.
- I když existuje řada plemen s náročnější péčí o srst, je potřeba počítat s tím, že i o srst grifonka je potřeba pravidelně pečovat. Je potřeba jí pravidelně pročesat a pravidelně zastřihávat. Pokud toužíte po „neúdržbovém“ psovi, raději se poohlédněte jinde.
- Jde o společenské plemeno, které dokáže být na svém člověku až závislé. Pokud trávíte mnoho hodin mimo domov a nemůžete tohoto drobného pejska brát s sebou, pak se raději poohlédněte po jiném psím plemeni.
Historie belgického grifonka
Historie belgického grifonka je tak trochu záhadou. Není pochyb, že plemeno vzniklo v Belgii, pravděpodobně díky křížení hrubosrstých pejsků chovaných ve stájích v okolí Bruselu. Tito pejsci byli chování především k lovu myší a krys. Patří do rodiny grifonků – belgický, bruselský a brabantský – kdy všichni tito grifonci mají svůj původ právě v Belgii. Jen jeden z nich nese název po státu svého původu, patrně z toho důvodu, že vznikl jako první. Netušíme, která konkrétní plemena přispěla ke vzniku grifonků, respektive neexistují žádné doložené záznamy. Předpokládá se, že k jejich vzniku přispěl opičí pinč, malí španělé a mopsíci. Roku 1883 bylo plemeno uznáno Královskou společností sv. Hubert a již roku 1889 založili nadšenci plemene Klub bruselského grifonka. Přesto první standard plemene byl ustanoven až roku 1905.
Na popularitě tato psí rasa získala i díky chovu belgické královny Anny, která grifonky pravidelně brala s sebou na procházky a vyjížďky. Záhy se dostali první grifonci do kolonií a ještě počátkem 20. století byl znán jako oficiální plemeno i v Anglii a Americe. Již roku 1918 se účastnilo speciální výstavy 53 jedinců. Postupně vznikly tři varianty grifonků, každá tvoří podle standardů FCI samostatné plemeno. Nicméně hlavním rozdílem mezi jednotlivými varietami je především struktura, délka a zbarvení srsti. Dokonce se mohou křížit mezi sebou a poměrně běžně se stává, že se v jednom vrhu objeví dvě a někdy i všechny tři varianty. Rozdělení grifonků na tři varianty je tak přinejmenším sporné. Pro mnoho chovatelů dává větší smysl chov podle standardů AKC, kde jsou považování všichni grifonci za jedno plemeno vyskytující se v třech různých variantách. V České republice plemeno získává čím dál na větší popularitě, ale stále jde spíše o vzácnější pejsky. Chov grifonků v Čechách probíhá stále většinou za mezinárodní spolupráce.
Povaha belgického grifonka
Belgický grifonek je odvážný, ostražitý a chytrý pejsek, který se váže na svou rodinu. I když jde o dobrého hlídače, není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradě. Kromě toho, že není příliš odolný vůči nepříznivému počasí, potřebuje co nejčastější kontakt se svou rodinou. Ideálně by se od rána do večera mazlil a mazlil. Jde tak trochu o závisláčky, kteří se na svého člověka velmi upínají. Svého majitele mají tendenci sledovat na každém kroku.
I když se to na první pohled nezdá, jde o poměrně energického psa, který vyžaduje pohyb. Miluje dlouhé procházky, a to nejen po městě, ale i přírodou. Zvládne i sporty typu dogdancing nebo i agility. Nemívá silný lovecký pud, naopak, svého majitele si důkladně hlídá a nestává se, že by utekl za kořistí či po stopě. I když trpí občas záchvaty tvrdohlavosti, s trochu trpělivosti a důslednosti zvládne minimálně základní poslušnost levou zadní. Zpravidla ho baví i nácvik různorodých „cirkusových“ kousků.
Dobře vychází i s dětmi, s kterými dokáže dovádět hodiny. Zároveň jde o nekonfliktní psí plemeno, které velmi dobře vychází s cizími lidmi, ale i dalšími zvířaty. Mnoho chovatelů o brabantících mluví jako o „návykovém“ plemeni – mnoho chovatelů vlastní grifonků hned několik.
Vzhled belgického grifonka
Grifonek je menší silnější pes. Jeho výška se zpravidla téměř shoduje s délkou trupu. Tělo působí souměrně a kvadraticky. Na první pohled na belgickém grifonkovi zaujme střapatá hlava, která mu dodává typický vzhled. Oproti zbytku těla působí hlava větším dojmem. Jeho výraz bývá často přirovnáván k výrazu klauna. Tlama, včetně nosu, je velmi krátká a neměla by přesahovat 1,5 cm. Mezi charakteristické znaky patří i spodní čelist, která se stáčí vzhůru a vybíhá před horní čelist, tvoří tedy předkus. Uši se mohou i nemusí zkracovat. Nezkrácené uši jsou neseny polovztyčeně a jsou klopené dopředu. Zkrácené jsou špičaté a vztyčené.
Podle standardu FCI je srst belgického grifonka hrubosrstá s podsadou. Zároveň je přirozeně hrubá a mírně vlnitá, nesmí být ovšem kudrnatá. Ozdobná srst na hlavě zakrývá tlamu, líce a je delší než na zbytku těla. Je o něco delší i nad očima než na zbytku hlavy a vytváří tak psovi obočí. Povolené zbarvení u belgického grifonka je pouze černá nebo černá s pálením. Pálené znaky musí být barevně stálé a čisté. Černá pak může být smísena s červenohnědou, ta pak bývá tolerována. Čistě černá a černá s pálením jsou ovšem upřednostňovány. Kohoutková výška plemene dosahuje 22-28 cm. Váha se pohybuje mezi 3,5-6 kg.
Ke komu je belgický grifonek vhodný
Grifonek je vhodnou volbou k aktivnějšímu městskému člověku, na zahradu, především k celoročnímu pobytu venku, se vůbec nehodí. Vyžaduje život v těsném kontaktu se svým člověkem, s kterým se bude nadšeně mazlit na gauči při sledování televize a ideálně se k němu tulit i v posteli. Péče o psa není příliš náročná, stačí časté mazlení a alespoň jedna delší procházka denně. Hrubou srst je potřeba pravidelně trimovat (zhruba 2x ročně) a občas vyčesat. Je potřeba občas zastřihnout a případně vytrhnout chloupky vyrůstající z koutků očí – ty když přerostou, mají tendenci dráždit oči. Také je potřeba pravidelně pečovat o fousky, ideálně po většině krmení je potřeba je očistit. Srst je potřeba pravidelně kartáčovat, většinou ale stačí zhruba jednou za 14 dní, při línání o něco častěji. Pokud se budete o srst grifonka pravidelně starat, bude línání oproti jiným plemenům minimální.
Belgický grifonek v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene dosahuje 22-28 cm.
- Váha se pohybuje mezi 3,5-6 kg.
Srst:
- Hrubosrstá s podsadou. Zároveň je přirozeně hrubá a mírně vlnitá, nesmí být ovšem kudrnatá. Ozdobná srst na hlavě zakrývá tlamu, líce a je delší než na zbytku těla. Je o něco delší i nad očima než na zbytku hlavy a vytváří tak psovi obočí.
Zbarvení:
- Černé nebo černé s pálením.
Jak dlouho žije:
- Belgický grifonek se dožívá 10 až 15 let.
Odkud pochází:
- Belgie
Pro koho se hodí:
- Belgický grifonek je menší zavalitější diblík, s kterým se rozhodně nebudete nudit. Jde o přátelského a energického pejska, který s vámi bude rád chodit na delší procházky.
- Jde o plemeno, které z celého srdce miluje svou rodinu. Dokáže na svém člověku být až závislý a doma má tendenci sledovat ho na každém kroku. Je tak ideální volbou pro člověka, který má možnost trávit s ním velkou část dne.
- Dobře vychází i s dětmi, s kterými dokáže hodiny dovádět.
- Je vhodnou volbou psa do městského bytu. Jen je třeba pamatovat, že navzdory zavalitější postavě jde o psa s notnou dávkou energie a psovi je potřeba se věnovat.
- I když trpí občasnými záchvaty tvrdohlavosti, poměrně snadno se cvičí, když přijdete jak na něj. Kromě základní poslušnosti zvládne i různé „cirkusové“ triky, je tak ideální volbou třeba na dogdancing.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva