Belgický ovčák groenendael je chytrý, ale velmi citlivý pes
Belgický ovčák groenendael patří do rodiny belgických ovčáků, tedy pracovních psů původem z Belgie. Konkrétně tento typ belgického ovčáka je dlouhosrstý a aktivní čertík, který dokáže být velmi citlivý, v konkurenci se svými příbuznými může být až hysterický. Přesto se stejně jako oni dobře učí a své lidi velmi miluje.
Belgický ovčák groanendael je velmi inteligentní a za pomoci dobroty nebo hračky ho naučíte téměř cokoliv. I když se k pasení dnes téměř nevyužívá, stále má silné ovčácké instinkty. Svého člověka miluje z celého srdce a je na něj velmi citově vázaný, pokud je delší dobu sám, je nešťastný. K cizím lidem bývá nedůvěřivý, ale nebývá agresivní. Jeho rezervovanost vůči cizím lidem z něj ovšem dělá dobrého hlídače.
Důvody, proč si pořídit belgického ovčáka groenendaela
- Toto plemeno z celého srdce miluje svého člověka, k cizím lidem bývá nedůvěřivý, nikoliv však agresivní. Bývá z něj velmi dobrý hlídač.
- Velmi dobře reaguje na pozitivní metody výcviku, nejlépe za pomoci hraček a pamlsků.
- Je energický a velmi inteligentní. S tímto plemenem se rozhodně nudit nebudete. Pokud chcete vypustit vlastní energii při některém ze psích sportů, belgický ovčák groenendael vám bude dělat nadšeně společnost.
- Lze ho využít nejen jako aktivního společníka, ale i jako služebního psa.
- Jeho inteligence mu napomáhá zvládnout základní výcvik levou zadní, zpravidla je velmi šikovný i na pokročilejší obedience disciplíny.
- Pokud se tomuto psovi budete dostatečně věnovat, bude spokojený i v městském bytě. Na své lidi se totiž velmi upíná a rád s nimi tráví co nejvíce času.
- Dodnes v této psí rase dřímá pastevecký pud, řadu jedinců tak lze využít k pasení ovcí a dalšího dobytka.
Důvody, proč si NEpořídit belgického ovčáka groenendaela
- Bývá velmi citlivý a špatně snáší „drsnější“ zacházení, občas se o něm mluví dokonce jako o hysterce. Pokud na něj budete příliš tvrdí, nebude s vámi spolupracovat.
- Delší černá srst těmto psům dodává elegantního vzhledu, je ale potřeba o ní pravidelně pečovat. Koupání je potřeba většinou v momentě, kdy si pes pořídí nevábný odér. Srst je ovšem potřeba zhruba jednou týdně rozčesávat, v době línání ještě o něco častěji.
- Své lidi velmi miluje a špatně snáší delší odloučení. Pokud nebudete mít možnost trávit v přítomnosti psa velkou část dne a ideálně se psovi i aktivně věnovat, pak se raději poohlédněte po méně náročném psovi.
- Mnohým se může zdát, že jde o psa, kterého nelze unavit. I když má k dispozici zahradu, je potřeba se mu denně věnovat. Jinak se začne nudit a vymýšlet si vlastní zábavu, která se vám určitě líbit nebude.
- Hustá srst mu umožňuje celoroční pobyt venku. Ovšem za předpokladu, že budete se psem trávit velkou část dne, aby netrpěl psychicky. Zároveň je nutné ho důkladně unavíte psychicky i fyzicky, aby noc a část dne zvládl sám v kotci či na zahradě se zateplenou boudou.
Historie belgického ovčáka groenendaela
Černý dlouhosrstý fešák, belgický ovčák groenendael, patří do skupiny belgických ovčáků, s kterými má společnou historii. Z dostupných dokladů víme, že od roku 1650 byli psi podobní dnešním belgickým ovčákům využívání k ovládání stád ovcí a také k jejich hlídání. Později služeb této psí rasy nebylo tolik potřeba a hrozilo jí vymření. Až roku 1891 vznikl první chovatelský klub na ochranu belgických ovčáků. Koncem 19. století belgický veterinář Adolphe Reul shromáždil 117 jedinců belgických ovčáků, kteří začali být záhy tříděni podle typu srsti a její zbarvení do celkem šesti skupin.
Později byly tyto skupiny omezeny na dnešní čtyři typy belgického ovčáka. V současnosti je rozdělení do zmíněných čtyř typů lehce matoucí. Některé země totiž uznávají každý typ jako samostatné plemene, zatímco jinde je berou jako jedno plemeno belgického ovčáka s různými varietami. Zpočátku šlo o nejoblíbenější varietu belgického ovčáka. Chovem tohoto typu belgického ovčáka se v roce 1885 zabýval Nicholas Rose, majitel zámku Groenendael (jižně od Bruselu), odkud získala tato varieta i své jméno. Do severní Ameriky se první jedinci tohoto plemene dostali roku 1907, do Anglie a posléze zbytku Evropy se dostali v roce 1931.
Povaha belgického ovčáka groenendaela
Groenendael je chytrý, energický a citlivý pes. Především díky vysoké inteligenci je často využíván jako služební pes, ale mnoho chovatelů ho chová i jako běžného a velmi aktivního společníka. Jde o hbité a vytrvalé psí plemeno, které bez potíží přeskočí i dvoumetrovou překážku. Zároveň jsou tito psi i velmi rychlí a rádi běhají. Nabízí se tak využití této psí rasy i v mnoha sportovních disciplínách, ve kterých uplatní inteligenci i jejich pozitivní fyzické vlastnosti. Kromě vyšších stupňů obedience disciplín levou zadní zvládnou například agility, canicross, dog dancing a mnoho dalšího. Je potřeba je důkladně zaměstnat, jinak se začnou nudit a vymýšlet si vlastní zábavu, která ovšem majitelům radost neudělá. Belgického ovčáka groenendaela je potřeba zaměstnat, ideálně každý den na pár hodin, a to i pokud má k dispozici zahradu - pouhé pobíhání podél plotu totiž tomuto akčňákovi stačit nebude.
Tato varieta belgického ovčáka je velmi citlivá, občas se o nich mluví i jako o hysterkách, je potřeba k nim podle toho přistupovat. Nemají rádi drsnější přístup, ocení spíše pozitivní metody výcviku za pomoci pamlsků a hraček. Zároveň má v sobě stále zakořeněné pastevecké instinkty, řada jedinců tohoto plemene tak má stále předpoklady pro práci u ovcí či s dalšími zvířaty. Jde o ostražité a odvážné hlídače, své majitele totiž velmi milují, k cizím lidem bývají ostražití, nikoliv ovšem nedůvěřiví.
Vzhled belgického ovčáka groenendaela
Belgický ovčák groenendael má kvadratickou stavbu těla s hlubokým hrudníkem dosahujícím k loktům. Dlouhá a dobře tvarovaná hlava je vysoko nesená. Tlama je přibližně dlouhá jako polovina hlavy, případně ji lehce přesahuje. Trojúhelníkovité uši jsou menší a vysoko posazené, konec ucha jde do špičky. Středně velké oči mandlovitého tvaru jsou lehce zešikmené. Dobře nasazený a mírně prodloužený krk plynule navazuje na silný trup, pes ovšem není těžkopádný. Ocas je dobře nesený a u kořene silnější, dosahuje k hleznu, případně ho lehounce přesahuje. Ocas je v klidu nesen svisle, v akci je zvednutý, ale nemá přesahovat horní linii psa. Srst je dlouhá s podsadou a u této variety je povolené pouze černé zbarvení. Kohoutková výška feny se pohybuje mezi 56 a 62 cm, kohoutková výška psa mezi 60 a 66 cm. Váha feny se pohybuje mezi 20 a 25 kg, váha psa se pohybuje mezi 25 a 30 kg.
Ke komu je belgický ovčák groenendael vhodný
Dlouhou srst groenendaela je potřeba pravidelně rozčesávat, zhruba jednou týdně, během línání o něco častěji. Na vyčesávání stačí většinou řidší hřeben, aby se neporušila podsada. Tato psí rasa je velmi citlivá a vyžaduje častý kontakt se svým člověkem. Pokud bude větší část dne sám, bude psychicky trpět. Není také ideálním psem k celoročnímu pobytu v kotci, potřebuje pravidelný pohyb a zmíněný kontakt s člověkem. Pokud ovšem budete mít možnost se psovi se denně pár hodin věnovat a umožníte mu volnější pohyb po zahradě, měl by zvládnout celoroční pobyt venku. Vůči horšímu počasí je přeci jen vybaven delší srstí s hustou podsadou.
Belgický ovčák groenendael v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška feny se pohybuje mezi 56 a 62 cm, kohoutková výška psa mezi 60 a 66 cm.
- Váha feny se pohybuje mezi 20 a 25 kg, váha psa se pohybuje mezi 25 a 30 kg.
Srst:
- Dlouhá s hustou podsadou
Zbarvení:
- Černé
Jak dlouho žije:
- Belgický ovčák groenendael se dožívá 13 až 14 let.
Odkud pochází:
- Belgie
Ke komu je vhodný:
- Belgický ovčák groenendael je akční a inteligentní pes, se kterým se určitě nebudete nudit. Je ideální volbou k aktivním lidem, kteří mají čas a ochotu se mu věnovat několik hodin denně.
- Toto plemeno je zároveň i velmi inteligentní, za pomoci dobrot a hraček se naučí cokoliv. Je tak potřeba ho unavit i psychicky. Zpravidla levou zadní zvládne základní výcvik, ale i náročnější obedience disciplíny.
- Jde o psy, kteří se hojně využívají i jako služební psi. Jsou to například dobří hlídači, především z důvodu nedůvěry vůči cizím lidem.
- Tato rasa je velmi citlivá, nemá moc ráda křik. Pokud jste na groenendaela příliš drsní, nebudou s vámi spolupracovat.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva