Belgický ovčák malinois je oddaný svému pánovi až za hrob
Ostražitý hlídač, pracovitý a inteligentní pes. Belgický ovčák malinois je všestranný pes, se kterým se můžete věnovat téměř čemukoliv. „Maliňák“ je dominantnější pes s velkou výdrží, který je oddaný svému pánovi až za hrob.
V Belgii, odkud toto plemeno pochází, postupně vznikly čtyři variety ovčáckých psů, každý s trošku jinou povahou, a především jiným vzhledem. Malinois jsou z těchto psů jediní krátkosrstí. Právě „malina“ se používá ve velké míře jako pracovní/služební pes, při správném výcviku z něj může být i skvělý rodinný parťák. Belgický ovčák malinois je především sportovní a pracovitý pes, který je vhodný hlavně jako služební/pracovní pes nebo na psí sporty na vrcholové úrovni. Toto psí plemeno je vhodné pro zkušenější majitele.
Důvody, proč si pořídit belgického ovčáka malinois
- S tímto sportovně založeným psem se můžete vrhnout na různé psí sporty s vrcholovými ambicemi. „Malina“ hravě zvládne jak obedience, agility, ale třeba i canicross či dogdancing.
- Je to odolný pes, který zvládne levou zadní i horší počasí.
- Tito psi jsou neustále v pohybu. Jsou perfektní volbou pro aktivní lidi.
- Jde o perfektního hlídače, který vám ohlídá zahradu i dům.
- Jejich srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí čas od času vyčesat (především v době línání). Koupat psa je třeba jen v případě potřeby.
- Svou rodinu z celého srdce miluje a bude ji chránit do roztrhání těla.
- Je velmi inteligentní a všestranní. Není proto divu, že jde o čím dál častěji oblíbené služební psí plemeno u policie, v armádě nebo mezi záchranáři.
Důvody, proč si NEpořizovat belgického ovčáka malinois
- Energický pes se sklony k dominanci. Je to pes s velkým P, se kterým nezkušený začátečník bude mít špatné pořízení. Tito psi potřebují zkušeného chovatele, který s nimi od malinka bude pracovat a nastaví jim pevná pravidla.
- Srst sice není náročná na péči, přesto je třeba počítat s velkým množstvím chlupů po celém bytě. A to především v době línání.
- Tito psi mají tendenci velet všem - jak lidem, tak dalším zvířatům. Je třeba být důslední při nastavení hranic a hierarchie ve společné domácnosti. Také je dobré nepodcenit u štěněte socializaci, aby si majitel nezadělal na pozdější problém při každém venčení.
- Má energie na rozdávání. Je ho třeba utahat fyzicky, ale i mu zaměstnat hlavu. Pokud se nemůžete věnovat psovi denně (a to i když máte psa na zahradě), poohlédněte se po klidnějším psím plemeni.
- Základní výcvik je absolutní nutností, jinak vám tento pes velmi snadno přeroste přes hlavu. Na druhou stranu výcvik ho velmi baví. Pokud i vás zajímají disciplíny sportovní kynologie, pak je pro vás tento pes ideálním společníkem. Při pravidelném docházení na cvičák psa nejen socializujete, ale i utaháte.
- Rozhodně nejde o elegantní doplněk na gauč. Tento pes potřebuje každodenně makat, makat a zase makat. Pokud se nebudete moci psovi každý den důsledně věnovat, na toto plemeno zapomeňte.
- Tito psi se dají využít i k pasení. Pasení je pak formou lovu. Takže ano, i tito psi rádi pronásledují zvěř nebo pasou vše, co se pohne (auta, kola). Pokud nemáte u psa perfektní přivolání, raději si pouštění psa z vodítka ve volné přírodě dvakrát rozmyslete.
- Při chovu maliňáka se hodí velká dávka přirozené autority a 100% důslednost při výchově. Pokud vás pes nebude respektovat, již během puberty vám snadno přeroste přes hlavu a bude terorizovat celou rodinu i široké okolí.
Historie belgického ovčáka malinois
Vývoj belgického ovčáka je poměrně členitý. Ještě před rokem 1891 se využíval především jako pracovní pes ovčáků a sedláků. Tehdejší chovatelé hleděli především na povahu psa, nikoliv na jeho vzhled. Právě v roce 1891 vznikl první spolek s názvem „Club du Chien de berger belge“. Tento spolek začal s postupným rozdělováním různorodých ovčáckých psů nacházejících se na území Belgie, a to především podle délky srsti a její barvy. Postupně vzniklo rozdělení na čtyři typy (laekenois, groenedael, tevuren a malinois). Název krátkosrsté variety malinois je odvozen od města Mecheln neboli Malines. V této oblasti se první chovatelé zaměřili na šlechtění kvalitního pracovního psa souměrného vzhledu.
Zbarvení pro ně nebylo tehdy důležité. Koncem 19. století tak bylo stále běžné, že se jednotlivé variety křížily mezi sebou. Již v roce 1892 vznikl první standard plemene, který vytvořil základ pro další chov. Začátkem 20. století se postupně začaly „maliny“ vyvážet mimo Belgii, především do severní Ameriky a do Ruska. V průběhu první i druhé světové války byli tito psi využívání především v armádě. Jako mnoho jiných plemen mělo po druhé světové válce namále a tehdejší chovatele stálo hodně úsilí chov belgických ovčáků opět obnovit, dočasně bylo tedy povoleno opět křížit jednotlivé variety. Až v roce 1974 bylo obnoveno jednotlivé členění a vznikl současný belgický ovčák malinois. První jedinci této variety byli do tehdejšího Československa dovezeni v roce 1988 a jejich obliba výrazně stoupla počátkem 21. století.
Povaha belgického ovčáka malinois
Malinois je velmi přizpůsobivý pes, který hravě zvládne celoroční pobyt venku i v bytě. V obou případech je třeba se psovi věnovat, chodit na dlouhé procházky či se věnovat některému psímu sportu. Může dělat radost aktivní rodině s většími dětmi, do rodiny bez zkušenosti se psy s menšími dětmi vhodný není. Je velmi aktivní a potřebuje, aby se mu majitel denně a důkladně věnoval. „Maliňák“ je velmi temperamentní až výbušný a aktivní. Jako řada jiných pracovních psů se belgičáci dělí na pracovní a exteriérovou linii. Psi z pracovní line jsou perfektní pro služební poměr, jako záchranáři nebo psí sporty na vrcholové úrovni. Většina jedinců z těchto chovů nebývá vhodná na „běžný provoz“, byť k aktivním majitelům, běžný život pro ně není moc snadný. Psi z exteriérové line jsou exteriérově elegantnější a o ždibec krásnější, povahově jsou o něco klidnější a vhodní i na běžné fungování. I tito psi jsou velmi aktivní a vhodní na různorodé psí sporty, ale není na ně třeba profík nebo velmi zkušený pejskař.
Belgický ovčák malinois je velmi často využíván jako policejní nebo záchranářský pes. Tito psi nejen při práci, ale i při běžném výcviku zvládnou okamžitou reakci a přechod z útlumu do vzruchu. Mají lehkou stavbu těla a jsou velmi obratní, což jim pomáhá provést cvik i ve velmi náročných situacích. Stačí pár sekund a cvik je belgičákem precizně proveden. Malinois v posledních letech vynikán nejen ve sportovní kynologii a obedience, ale i v agility, dogdancingu a flyballu. V různých sportovních disciplínách se již pravidelně objevují maliňáci na předních příčkách. Při běžném fungování miluje i dlouhé procházky, vodu, aport nebo běh vedle kola.
Starší děti při správné socializaci zvládají snadno, a i si s nimi budou rádi hrát. Je ovšem třeba děti poučit, jak se správně k psovi chovat. Z menších dětí nebývají nadšení, ale i s nimi se naučí při správné socializaci fungovat. Pokud máte malé děti či je v blízké budoucnosti plánujete, pořízení „maliny“ si důkladně promyslete. Tito psi, především pracovní linie, potřebují nejen pevnou ruku, ale zároveň pracovat každý den. A ne jen čtvrthodinku, ale ideálně pár hodin. S malými dětmi nemusí být jednoduché se psovi dostatečně věnovat, proto zvažte své možnosti. Tito psi jinak svého majitele velmi milují a oblíbí si i zbytek rodiny. Vůči cizím lidem jsou ovšem nedůvěřiví až ostražití, ale pokud k tomu nemají důvod, nejsou agresivní. Řada „malin“ může být dominantní (psi i feny), je tak třeba disponovat notnou dávkou přirozené autority, aby pes nepřevzal velení. Dominantnější jedinci pak mívají často problém i s cizími psi, je tak třeba i důsledná socializace.
Vzhled belgického ovčáka malinois
Belgický ovčák malinois je středně veliký pes s elegantním vzhledem. Jde o silného, svalnatého, hbitého a obratného psa s velkou dávkou energie. Podle standardu plemene jde o psa s kvadratickou stavbou těla, jeho hrudník dosahuje k loktům. Délka tlamy musí odpovídat polovině délky hlavy nebo ji jen mírně přesahovat. Světle hnědá srst s černou maskou na obličeji je krátká a přiléhavá. Na krku a hřbetu bývá občas mírně tmavší oproti zbytku těla. Ocas je osrstěn poměrně bohatě, nicméně bez praporců. Uši trojúhelníkovitého tvaru jsou menší a vysoko nasazené. Nesmí být převislé, musí být nastražené a natočené. Výraz psů je inteligentní a živý. Pes mývá zpravidla vzhled „drsňáka“, feny naopak působí více elegantně a především na první pohled „žensky“.
Malinois mají poměrně hodně rozlišný fenotyp. Zpravidla to závisí na tom, jakým směrem se rozhodne vydat příslušná chovná stanice, respektive jestli se zaměří spíše na povahové a pracovní kvality štěňátek nebo na jejich vzhled. Ve světě se tak občas objeví malinois, kteří jsou téměř černí. Do roku 1914 se v chovu velmi tmaví až černí psi objevovali relativně běžně, pak se s jejich chovem přestalo. V posledních letech se objevují tmaví jedinci opět, zpravidla bez rodokmenu a pochází z čistě pracovního spojení a štěňata se využívají z 99 % opět na práci. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 60 a 65 cm, váha u psů se pohybuje mezi 25 a 30 kg a u fen okolo 20-25 kg.
Ke komu je belgický ovčák malinois vhodný
Chov belgického ovčáka malinois může být pro nezkušeného chovatele velmi náročný a snadno se mu může vymknout z rukou. Toto plemeno je doporučováno profíkům a lidem, kteří již zkušenosti s chovem psům (ideálně pracovních plemen) mají. Majitel „maliňáka“ musí disponovat přirozenou autoritou a při výcviku být důsledný. Tito psi mají přirozené vlohy na řadu psích sportovních disciplín a jsou z nich perfektní služební psi. I při běžném fungování se často využívají ke sportovní kynologii a obedience, především disciplínám typu obrany nebo záchranařina. Belgičáci vám budou dělat nadšeně společnost při dlouhých procházkách, při běhu nebo na kole. Při sportech typu agility, canicross, flyball, ale i dogdancing často končí na některé z prvních příček. Tito psi jsou velmi inteligentní, takže i složitější výcvik zvládnou levou zadní. Je třeba jim dopřát dostatek pohybu a zaměstnat jim hlavu, jinak se velmi rychle začnou nudit. A to i v momentě, kdy mají k dispozici velkou zahradu. Jejich srst nepotřebuje větší péči, stačí čas od času vyčesat, při línání vyčesávání zintenzivnit. I když jde o krátkosrsté plemeno psa, především v době línání budete mít chlupy všude.
Belgický ovčák - malinois v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška se pohybuje mezi 60 a 65 cm.
- Váha u psů se pohybuje mezi 25 a 30 kg, u fen 20 a 25 kg.
Srst:
- Krátká, hustá
Zbarvení:
- Světle hnědá srst s černou maskou na obličeji
Jak dlouho žije:
- Belgický ovčák - malinois se dožívá 10 až 12 let.
Odkud pochází:
- Belgie
Pro koho se hodí:
- Velmi inteligentní a aktivní pes, který exceluje v pracovních disciplínách a v řadě psích sportů. Jde o velmi všestranného psa, který bude dělat radost aktivnímu majiteli nebo u policie, v armádě či záchranářů.
- Tito psi mají sklon k dominanci (psi i feny) a je třeba, aby měl majitel přirozenou autoritu. Při výcviku je nutná důslednost a socializace, jinak vám pes může velmi snadno přerůst přes hlavu a začne terorizovat nejen vás, ale i široké okolí.
- Pracovní line je perfektní do služebního poměru nebo na vrcholové sportování (agility, canicross, flyball nebo i dogdancing, obedience a sportovní kynologii). Velké množství jedinců z pracovních line nebývá vhodných na běžné fungování, byť do aktivní rodiny.
- Exteriérová line je o něco elegantnější a povahově vyrovnanější a klidnější. Přesto také potřebuje alespoň základní výcvik a ideálně aktivní sportování. „Výstaváci“ spíše zvládnou fungování v běžném životě a jsou o něco vhodnější do aktivní rodiny s dětmi než psi z pracovní linie.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva