Belgický ovčák tervueren nemá rád "klasický" dril
Energický, chytrý a živý pes, to je beligický ovčák tervueren. Tervík, jak se mu lidově přezdívá, je jednou z variet ovčáků pocházejících z Belgie. Tito psi v sobě spojují hlídací, ovčácké a obranářské vlastnosti. V posledních letech se občas využívá jako služební pes a čím dál častěji jako asistenční pes.
Zároveň jde o citlivé psy, ke kterým je třeba přistupovat laskavě a s citem, ale zároveň je třeba být při výchově důslední. Belgický ovčák tervueren je velmi aktivní, v jeho každodenní rutině rozhodně nesmí chybět velké množství pohybu. Jde o ideálního sportovního parťáka na dlouhé procházky nebo běh, ale i pokročilejší obedience výcvik. Svého člověka miluje z celého srdce a je s ním rád co nejvíce v kontaktu. K cizím lidem bývá přirozeně nedůvěřivý, ale rozhodně ne agresivní.
Důvody, proč si pořídit belgického ovčáka tervuerena
- Jde o sportovního psa, kterého budou bavit především dlouhé procházky či vytrvalostní běh.
- Dokáže se ale i velmi dobře přizpůsobit jiné sportovně laděné aktivitě, hravě zvládne i náročnější poslušnost.
- Velmi miluje svého člověka a je rád co nejvíce v jeho přítomnosti. Právě z tohoto důvodu dobře zvládá pobyt v bytě. Pokud se psovi budete dostatečně věnovat, pak zvládne i celoroční pobyt na zahradě.
- Je snadno ovladatelný a cvičitelný. Nemá ovšem rád „klasický“ dril, nejlépe reaguje na pamlsky nebo hračky. Při výcviku je třeba být i důslední, aby vám nepřerostl přes hlavu.
- Dnes jde především o aktivního společníka, čím dál častěji se využívá i jako asistenční nebo služební pes.
- K cizím lidem bývá nedůvěřivý, nikoliv však agresivní. I z tohoto důvodu je ideální volbou pro hlídání pozemku či domu.
- Je vhodnou volbou i k dětem, ovšem spíše těm starším, které vědí, jak se k psovi správně chovat. S těmi bude rád dovádět a při správném přístupu i s nimi bude dobře spolupracovat při výcviku.
Důvody, proč si NEpořídit belgického ovčáka tervuerena
- Chlupy, chlupy, chlupy. Jeho delší srst mu sice dodává na eleganci, je ovšem třeba ji pravidelně vyčesávat. A také počítat s tím, že budete mít po bytě nánosy chlupů.
- Díky chundelaté srsti je odolný vůči nepříznivému počasí, přesto nejde o vždy o ideálního psa k celoročnímu pobytu na zahradě. Má tendenci se upínat na svého člověka a rád s ním tráví co nejvíce času. Celoroční pobyt na zahradě zvládne, jen pokud se mu budete opravdu důkladně věnovat. Určitě nepočítejte s tím, že psa na zahradu vypustíte a nebudete se muset o něj více starat. Pokud se začne nudit a bude se mu stýskat po kontaktu s člověkem, dá vám to náležitě najevo.
- Tervík je oproti třeba německým ovčákům větší citlivka. Nebývá pro něj vhodný „tradiční“ dril a zpravidla špatně snáší křik. Pokud jste fanoušky drilu a máte výbušnější povahu, raději se poohlédněte po jiném psovi.
- I když jde o chytré psy, kteří rádi spolupracují s člověkem, jsou o něco vhodnější pro lidi s alespoň základní zkušeností s výchovou psa, pro úplné začátečníky vhodní nejsou. Při výcviku je třeba umět psa číst a být důslední, aby nepřevzal vedení domácnosti.
Historie belgického ovčáka tervuerena
Belgický ovčák tervueren má společný původ s ostatními ovčáky z Belgie. Do roku 1891 se psi podobní dnešním belgickým ovčákům používali především k pasení a hlídání stád ovcí. Koncem 19. století se jejich služeb využívalo méně a méně a hrozil zánik plemene. Právě v roce 1891 vznikl první chovatelský klub tohoto plemene a díky belgickému veterináři Adolphu Reulu, který shromáždil 117 belgických ovčáků, se toto plemeno zachovalo. Postupně ovčáky zařadil do šesti skupin, a to podle typu srsti a zbarvení. Později vznikly 4 základní typy belgického ovčáka. V některých zemích se jednotlivé typy uznávají jako samostatná psí plemena, v jiných jde o jedno plemeno s různými varietami. Konkrétně tervueren svůj název získal díky zámku, na kterém sídlil M. F. Corbeel, který si tuto varietu velmi oblíbil a postupně vyšlechtil dnešní standard plemene, a to z původního páru, který vlastnil – psa Tomyho a fenky Poes. Po Evropě se toto plemeno začalo šířit počátkem 20. století, do USA se první psi dostali až ve 40. letech minulého století. První vrh v USA byl odchován až v roce 1954.
Povaha belgického ovčáka tervuerena
Chytrý a učenlivý pes, který se díky hbitosti a vytrvalostí hodní na různé psí sporty. Čím dál častěji se využívá jako služební pes, především při hlídání objektů a pozemků, kdy se využívá jeho přirozená ostražitost. Čas od času se tervík využívá i jako asistenční nebo vodicí pes. Lze ho využít i k vyhledávání drog. Je to energický a neunavitelný pes, který miluje dlouhé procházky, je vhodnou volbou pro milovníka dlouhých túr nebo běžeckého vytrvalce. Stejně jako další belgičtí ovčáci je i tervueren o něco citlivější než kupříkladu němečtí ovčáci, ale nebývá hysterický. U výcviku je třeba být důslední, ale nikoliv drsní, velmi dobře tito psi reagují na pozitivní motivaci. Zpravidla jde o „žravé“ psy, které jde dobře cvičit přes pamlsky, stejně tak to jsou nadšení hračičkové, takže je lze motivovat i oblíbenou hračkou.
Belgický ovčák tervueren je perfektní volbou pro hlídání pozemků a nemovitostí, a to díky své přirozené nedůvěře vůči cizím lidem, ke kterým ovšem není agresivní. Svého pána miluje z celého srdce, vyžaduje od něj společnost a pozornost velkou část dne. Pokud je tervík často sám doma a nemá dostatečné vyžití, začne se snadno nudit a najde si zábavu, která se vám velmi líbit nebude – zpravidla se jeho nespokojenost a nuda projevují destruktivně.
Vzhled belgického ovčáka terveuerena
Belgický ovčák tervueren svým vzhledem velmi podobný groenendaelovi. Jde o středně velkéo psa s harmonicky stavěným tělem. Tělo je kvadratické, hlava je vysoko nesena. Tlama může být o něco delší než lebka, směrem k čenichu se zužuje. Čenich je černý, pysky jsou také výrazně pigmentované. Trjoúhelníkovité uši jsou vysoko nasazené. Středně velké oči jsou zešikmené a mají mandlový tvar. Mírně prodloužený krk navazuje na silnější, ale nikoliv těžkopádný trup. Ocas je silnější a dosahuje k hleznu, případně ho lehce přesahuje. Pokud je pes v klidu, ocas je nesen svisle, při akci či vzrušení je ocas zvednutý, ale nepřesahuje horní linii psa. Delší srst na krku tvoří bohatou hřívu (límec). Tradiční zbarvení je béžové až červené se stínováním nebo šedé se stínováním, v obličeji musí být výrazná maska. Základní zbarvení dotváří tzv. uhlování, tedy černé konečky chlupů, které vytváří dojem poprašku. Kohoutková výška plemene se pohybuje u psů mezi 60 a 66 cm a váha mezi 25 a 30 kg, u fen je kohoutková výška 56-62 cm a váha mezi 20 a 25 kg.
Ke komu je belgický ovčák tervueren vhodný
Belgický ovčák tervueren byl původně ovčácký pes, dnes jde především o aktivního společníka, který miluje častý kontakt se svým pánem. Pokud víte, že budete mít možnost se mu každý den několik hodin věnovat, pak zvládne i pobyt ve venkovním kotci. Jinak vám bude rád na blízku i v bytě nebo v domku se zahrádkou s přístupem dovnitř. Ve všech případech je třeba počítat s tím, že se psovi budete muset důsledně věnovat, aby se nezačal nudit, jinak si vymyslí vlastní zábavu. Psovi dodává elegantnímu vzhledu delší srst, kterou je třeba pravidelně vyčesávat. Je také třeba psovi pravidelně kontrolovat oči a uši, k odstraňování ospalků, které se mu často tvoří lze využít borovou vodu.
Belgický ovčák – tervueren v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje u psů 60-66 cm a váha mezi 25-30kg
- U fen je kohoutková výška 56-62 cm a váha mezi 20-25 kg.
Srst:
- Dlouhá, hustá
Zbarvení:
- Tradiční zbarvení je béžové až červené se stínováním nebo šedé se stínováním, v obličeji musí být výrazná maska. Základní zbarvení dotváří tzv. uhlování, tedy černé konečky chlupů, které vytváří dojem poprašku.
Jak dlouho žije:
- Belgický ovčák - tervueren se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Belgie
Ke komu se hodí:
- Tervík je energický pes, který je perfektní volbou k aktivnímu člověku, který miluje dlouhé procházky nebo vytrvalostní běh.
- Je snadno cvičitelný, ale nemusí křik nebo „tradiční“ dril. Oproti německým ovčákům jde spíše o citlivky, kteří budou velmi dobře spolupracovat na pozitivní motivaci za pomoci pamlsků nebo hraček.
- Pokud se psovi budete věnovat ideálně několik hodin denně, pak zvládne celoroční pobyt na zahradě se zatepleným kotcem, ale i pobyt v bytě.
- Je to společenský pes, který miluje svého člověka a je mu rád co nejvíce na blízku. Při správném vyžití tak zvládne i pobyt v bytě nebo ocení zahradu s přístupem do domu.
- Vhodný je i jako asistenční pes.
- Občas, i když o něco méně než jeho příbuzný belgický ovčák malinos, je využíván i jako služební pes, nejčastěji k ochraně pozemků či budov.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva