Bruselský grifonek je ideální pes do bytu s dětmi
Bruselský grifonek je zvědavý a veselý, ale i velmi oddaný menší pejsek. Jde o psa, který bude svého majitele sledovat na každém kroku, a to jak díky menší závislosti na svém člověku, tak z důvodu jeho velké zvědavosti. Zpravidla špatně snáší náhlou změnu majitele, jde prostě o malého a věrného parťáka, který bez vás nedá ani ránu.
Bruselský grifonek patří mezi plemena, která nelze umístit celoročně na zahradu. Kromě toho, že jde o drobné pejsky, kteří by snadno v zimních měsících prochladli, jsou také velmi navázáni na svého člověka, bez jehož přítomnosti trpí. Jeho závislost na člověku může být výhodou i nevýhodou. Velkou výhodou je, že dospělého grifonka se základní poslušností budete moci pustit na volno bez obav, že se vzdálí na větší vzdálenost. Nevýhodou pak může být, že mívá potíže při delším samostatném pobytu doma. Je tak vhodnou volbou pro seniory či kohokoliv jiného, kdo má možnost trávit s grifonkem co nejvíce času.
Důvody, proč si pořídit bruselského grifonka
- Bruselští grifonci milují svého člověka a rádi s ním tráví co nejvíce času. Jsou tak vhodnou volbou například k méně aktivním seniorům, kterým budou dělat společnost.
- Jde o perfektní volbu psa do městského bytu. Stačí jim totiž pár kratších procházek po okolí a nevyžadují pravidelnou větší fyzickou aktivitu. Bude jim tak stačit vyběhnout do městského parku či se projít lázeňskou kolonádou.
- Grifonek čas od času ovšem zvládne a ocení delší procházku, nevyžaduje ji ovšem denně.
- Téměř postrádá lovecký instinkt a drží se na dohled svého majitele. Pokud s ním vyrazíte na výlet přírodou, nemusíte se většinou obávat psa pustit na volno, a to ani pokud nemáte na 100% zvládnuté přivolání.
- Jde o oddané a chytré plemeno, se kterým by si měl poradit i nadšený začátečník. Minimálně základní výcvik tito pejsci snadno zvládnou.
- Miluje děti z celého srdce a rád s nimi dovádí. Většinou vůči nim bývá i celkem trpělivý.
- Je to společenský pejsek se vším všudy, většinou tito psi velmi dobře vychází i s dalšími zvířaty, a to jak těmi domácími, tak těmi cizími.
Důvody, proč si NEpořídit bruselského grifonka
- Jsou to menší zavalitější pejsci, kteří nejsou vhodnou volbou k psím sportům. Pokud chcete psa k běhu, na dlouhé túry nebo na agility, raději se poohlédněte jinde.
- Je to tak trošku závisláček na svém majiteli a delší odloučení zvládá špatně. Pokud trávíte větší část dne mimo domov, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni.
- Pokud tuto rasu od malinka zvykáte na samostatný pobyt doma, tak alespoň pár hodin denně sám vydrží. Ovšem pokud odcházíte z domu častěji na delší časové intervaly, můžete počítat s o to větší „dotěrností“ z jeho strany po vašem návratu domů. Většina jedinců se od svého pána po jeho návratu domů nějakou chvíli nehne ani na krok a sledují ho doslova všude.
- Tito pejsci milují jídlo. Dobře se tak cvičí za pomoci pamlsků, ovšem je potřeba jim hlídat velikost krmné dávky, abyste doma neměli válečka.
- U bruselského grifonka je potřeba pravidelně odstraňovat chloupky kolem očí, jinak je dráždí. Je také nutné otírat fousky po jídle.
Historie bruselského grifonka
Přesná historie bruselského grifonka je opředena tajemstvím. Zdroje se shodují na tom, že byl vyšlechtěn v Belgii, pravděpodobně z hrubosrstých pejsků. Prvopočátky této psí rasy jsou kladeny do Bruselu a jeho okolí, původ názvu plemene je tak zřejmý. Grifonků existuje více, vedle bruselského ještě belgický a brabantský. Neví se, která psí plemena přispěla ke vzniku tohoto netradičního plemene. S velkou pravděpodobností do jeho vzniku zasáhl opičí pinč, malí španělé nebo mops. Toto plemeno bylo uznáno Královskou společností svatého Huberta roku 1883. O několik let později, konkrétně roku 1889 vznikl Klub bruselského grifonka. Až roku 1905 vznikl první standard plemene.
Popularita bruselského grifonka rychle vzrostla, a to i zásluhou belgické královny Anny, která chovala několik jedinců tohoto plemene. Psi jí doprovázeli na procházkách a vyjížďkách. Záhy se toto plemeno dostalo do okolních zemí, a ještě počátkem 20. století bylo oficiálně uznáno v Anglii a Americe. Postupným šlechtěním vznikly tři varianty grifonka, dle FCI má každá varianta samostatný standard. Zásadním rozdílem mezi jednotlivými variantami určuje struktura, zbarvení a délka srsti. Raritou této psí rasy je možnost křížení jednotlivých variant mezi sebou. Není tak výjimkou, že se v jednom vrhu objeví všechny tři varianty grifonka. Rozdělení na tři varianty je tak minimálně sporné a o něco větší smysl dává standard dle AKC, podle kterého mají všichni tři grifonci společný standard, jsou uznáni jako jedno plemeno – bruselský grifonek – a liší se právě v barvách či typu srsti. V České republice je plemeno poměrně populární, chov ovšem probíhá pod mezinárodním dozorem.
Povaha bruselského grifonka
Bruselský grifonek je chytrý, nebojácný i ostražitý. Je velmi napojený na svého člověka, delší odloučení pak nesnáší příliš dobře. I když jde o dobrého hlídače, není možné ubytovat ho celoročně na zahradě. Kvůli menší velikosti by poměrně snadno prochladl, zároveň by trpěl psychicky, právě díky menší „závislosti“ na člověku. Pokud budete psa odmalinka zvykat na samostatný pobyt doma, zvládne váš pobyt v práci či odchod za zábavou, o to větší pozornost pak ale bude vyžadovat při vašem pobytu doma. Rád se například mazlí a navzdory malému zavalitějšímu tělíčku vyžaduje zabavit fyzicky. Například si rád popoběhne a rád chodí na delší procházky do přírody. Hlídá si svého majitele a téměř postrádá lovecký instinkt, při procházce přírodou se svého člověka drží.
Jde o chytré plemeno, které je poměrně snadné cvičit, zpravidla ho zvládne i začátečník. Je svému člověku velmi oddaný a je i bystrý, výchova by ovšem měla být klidná i důsledná. Tato psí rasa je ideální i do rodiny s dětmi, s těmi totiž dokáže hodiny dovádět. I když se to na první pohled může zdát zvláštní, je vhodnou volbou i na agility nebo na dogdancing. Bruselský grifonek snadno vychází nejen s cizími psy, ale i dalšími zvířaty. Mnoho majitelů těchto zajímavých pejsků si jich pořizuje rovnou několik, grifonci totiž mají pověst „návykové“ rasy. Tito pejsci svého člověka sledují prakticky kamkoliv, pokud z této jejich vlastnosti nejste nadšení, raději se poohlédněte jinde.
Vzhled bruselského grifonka
Grifonek je menší zavalitější pejsek. Jeho výška je téměř totožná s délkou trupu. Kvadratický trup působí souměrně. Na první pohled zaujme jeho střapatá hlava, která mu dodává neobvyklý a zároveň typický vzhled. Hlava oproti zbytku těla působí velkým dojmem, mimo jiné zaujme i téměř klaunovským výrazem. Nos i tlama jsou krátké a neměly by přesahovat 1,5 cm. Typická je i spodní čelist, lehce se stáčí vzhůru a vybíhá před horní čelist, vytváří tak předkus. Uši jsou polovztyčené a klopené dopředu. Podle standardu FCI je srst bruselského grifonka hrubosrstá s podsadou. Zároveň je hrubší a mírně vlnitá, nesmí být kudrnatá. Srst na hlavě, tlamě a lících je o něco delší než na zbytku těla a dodává psovi typický vzhled. Srst nad očima také musí být o trochu delší než na zbytku těla a vytváří tak psovi obočí. Mezi tradiční zbarvení patří pouze červená nebo červenavá, je tolerováno i trochu černé jako „ozdoba“ na hlavě. Váha se pohybuje mezi 3 a 6 kg, kohoutková výška mezi 21 a 28 cm.
Ke komu je bruselský grifonek vhodný
Bruselský grifonek je ideální volbou do městského bytu, rozhodně se nedoporučuje k celoročnímu pobytu na zahradě. Velmi miluje svého majitele, se kterým je rád v neustálém kontaktu a rád se k němu tulí na pohovce, ale i v posteli. Jinak jde o nenáročného psa, který nevyžaduje náročnější péči. Jeho hrubší srst je potřeba zhruba 2x ročně trimovat, a je dobré na to psa trénovat odmala. Zároveň je dobré zaměřit se na vyrůstající chloupky z koutků očí, které třeba pravidelně odstraňovat, jinak by mohly podráždit oči. Také je třeba pravidelně čistit vousky, především po krmení, jídlo má totiž tendenci se v nich držet. Zbytek srsti stačí vyčesat zhruba jednou za 2 týdny. Pokud se budete srsti dostatečně věnovat, můžete se těšit na byt téměř bez chlupů.
Jinak jde o nenáročného pejska, kterému bude zpravidla stačit korzování blízkým parkem. Zároveň ale zvládne i občasnou delší procházku nebo psí sporty typu dogdancing, samozřejmě bez větších nároků na rychlost, a to s ohledem na jeho robustnější postavu. Pokud ovšem doma nechcete mít malého cvalíka, je doporučováno pejskovi občas větší pohyb dopřát.
Bruselský grifonek v bodech
Velikost:
- Váha se pohybuje mezi 3 a 6 kg.
- Kohoutková výška se pohybuje mezi 21 a 28 cm.
Srst:
- Hrubosrstá s podsadou. Zároveň je hrubší a mírně vlnitá, nesmí být kudrnatá. Srst na hlavě, tlamě a lících je o něco delší než na zbytku těla a dodává psovi typický vzhled. Srst nad očima také musí být o trochu delší než na zbytku těla a vytváří tak psovi obočí.
Zbarvení:
- Červená nebo červenavá, je tolerováno i trochu černé jako „ozdoba“ na hlavě
Jak dlouho žije:
- Bruselský grifonek se dožívá 13 až 16 let.
Odkud pochází:
- Belgie
Pro koho se hodí:
- Jde o psí plemeno vhodné do rodiny s dětmi. Děti totiž miluje a rád s nimi dovádí.
- Bruselský grifonek je také dobrou volbou do městského bytu. A to díky své drobnější velikosti, ale i menším nárokům na pohyb.
- Miluje lidi. Na svého člověka se velmi upíná a rád s ním tráví co nejvíce času. Je tak vhodnou volbou k seniorům či lidem, kteří mají možnost s nimi být hodně doma nebo si je brát s sebou do práce.
- Dobře se učí a zvládne ho i trpělivý začátečník.
- I když se to nezdá, ocení občasnou delší procházku nebo i možnost věnovat se například agility nebo dogdancingu.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva