Bullmastiff je skvělý psí hlídač s vráskami na čele
Bullmastiff (nebo i bulmastif) je velký pes, jehož předky lze poměrně snadno odvodit z jeho názvu. Ano, tento pes vznikl křížením buldoka a mastifa. V minulosti bylo toto plemeno využíváno především jako hlídač, především před pytláky, které byl schopen zadržet do příchodu pána.
Bullmastiff se dnes využívá především jako hlídač a aktivní rodinný společník. Svou rodinu miluje z celého srdce a je jí oddaný. Jako většina bull plemen i tento pes dobře vychází s dětmi, které bude v případě ohrožení chránit. K cizím lidem bývá nedůvěřivý, ale nikoliv agresivní. Zároveň je potřeba mít na paměti, že byl vyšlechtěn jako hlídač – pokud bude mít dojem, že je jeho rodina v ohrožení, zasáhne. Je tak třeba ho od štěněte připravovat na různé situace, s kterými se bude běžně setkávat, aby pak při nějaké situaci nereagoval přehnaně. Sice bývá doporučován do rodin, ale zároveň k zkušenějšímu majiteli se špetkou přirozené autority, který si dokáže poradit především s jeho tvrdohlavostí.
Důvody, proč si pořídit bullmastiffa
- Patří mezi perfektní hlídače. Už jen jeho mohutný vzhled dokáže odstrašit nejednoho vetřelce. Pokud budete mít na svém pozemku tohoto impozantního psa, o svůj majetek se bát nemusíte.
- Je velmi vytrvalý a statečný, pro tyto vlastnosti se často využívá jako služební pes v armádě nebo u policie.
- I když se řada lidí tohoto psa obává především díky jeho velikosti, jde ve skutečnosti o klidného a vyrovnaného psa, který je doporučován i k menším dětem. Je poměrně hodně trpělivý, a nejen že rád s dětmi dovádí, ale i si od nich nechá ledacos líbit.
- Bulmastif je spolehlivý ochránce, pokud dospěje k názoru, že je jeho rodina v ohrožení, zakročí.
- Jeho srst je téměř bezúdržbová. Jeho srst je krátká, stačí jí tak čas od času lehce pročísnout gumovou rukavicí a máte vystaráno.
- Je to sice velký pes, ale i tak zvládne pobyt v menším městském bytě.
- Je poměrně hodně tichý. Hlídá především svým vzhledem, nemá zapotřebí na všechno a všechny štěkat.
- Tento pes ocení alespoň jednu delší procházku denně, přesto se nemusíte bát toho, že vás bude tento pes tahat velkou část dne po venku.
- Jde o tolerantního psa vůči dalším domácím zvířatům. Zpravidla dobře vychází jak s morčaty, tak i kočkami.
Důvody, proč si NEpořídit bullmastiffa
- Je to velký a tvrdohlavý pes, který potřebuje důslednou výchovu. I když je přátelský a stoicky klidný, není to pes pro každého. Je tak doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí s jeho tvrdou palicí a dokáží psovi nastavit hranice. Tento pes začátečníkovi bez špetky přirozené autority velmi snadno přeroste přes hlavu.
- S dalšími domácími zvířaty vychází velmi dobře, nebývá moc nadšený z dalších psů, především z těch dominantních. Psa je proto potřeba od štěněte důkladně socializovat a zapracovat na přivolání a chůzi na vodítku. Snadněji se tak při venčení vyhnete případným konfliktům.
- Sice jde o velkého psa, přesto není doporučován k celoročnímu pobytu venku. Jeho srst je krátká a bez podsady, i v české zimě by velmi snadno prochladl. Zároveň je poměrně úzce vázaný na svého člověka a delší odloučení v kotci mu nedělá nejlépe ani psychicky.
- Bulmastif není levnou záležitostí. Přeci jen jde o velkého psa, který sežere velké množství stravy. Žrádlo pro tohoto obříka musí být ideálně vyšší kvality, aby mu strava vyživovala klouby. Kvalitní žrádlo vás tak v případě tohoto psího plemene může vyjít pěkně draho. Zároveň tím, že jde o většího psa, je potřeba počítat s vyššími náklady na veterinární péči. Tento typ psů mívá problémy například právě s klouby.
- Tento pes ocení dlouhé procházky a je možné se s ním věnovat vybraným bull sportům. Vhodnou sportovní disciplínu je potřeba vybírat s rozmyslem, přeci jen jde o opravdu velkého psa, jehož klouby dostávají při náročnějším a rychlém pohybu docela slušně zabrat. Nebývá tak vhodnou volbou na canicross nebo agility, a to ani jen tak pro zábavu bez závodních úmyslů.
- Pokud milujete hygienicky vycíděný byt, není tento pes vhodnou volbou. Sice jeho krátká srst sama o sobě nenadělá příliš nepořádku, jeho „sražená“ tlama nepořádek vynahradí – jde o psa, který hodně slintá. Zároveň si rád dopřává občasnou bahenní lázeň při procházce lesem. Jde o psí rasu, která je poněkud neohrabaná, v kombinaci s jeho velikostí poměrně běžně shazuje vše, co je v jeho dosahu.
Historie bullmastiffa
Vznik bulmastifa je poměrně prostý, vznikl čistě z praktických důvodů. V době rozmachu pytláctví potřebovali angličtí statkáři odolného a statného psa, který pytláka či zloděje našel a zdržel, nikoliv však výrazně zranil. Postupně tak koncem 19. století vznikl bullmastiff, kříženec anglického buldoka (40 %) a anglického mastifa (60 %). Byl vyšlechtěn pes, který je rychlý a lehce agresivní (po buldokovi) a zároveň je větší a je zaměřen na ideální způsob napadení (po mastifovi). Díky pracovnímu zaměření se této psí rase dříve říkalo „myslivcův noční pes“. Právě díky jejich častému využívání ve večerních a nočních hodinách byli předci dnešních bulmastifů o něco tmavší, aby snadněji splynuly s prostředím. Dnešní bullmastiff je o pár odstínů světlejší, než byli jeho předci. Dnes se toto plemeno poměrně často využívá na velkých statcích po celém světě, zpravidla jako hlídač. V roce 1924 bylo plemeno uznáno Anglickým Kenel Clubem. Roku 1933 byl uznán Americkým Kenel Clubem.
Povaha bullmastiffa
Bulmastif není žádný drobeček, zároveň mívá dominantní sklony a dokáže být pěkně tvrdohlaví. Jeho výcvik tak není jednoduchý, je doporučován spíše zkušenějším chovatelům, kteří psa dokáží správně socializovat a nastavit mu mantinely. Při výcviku je důležitá především důslednost. Vůči cizím lidem bývá odtažitý, ale není agresivní. I při běžném fungování je velmi ostražitý, je proto potřeba psa od mala socializovat nejen vůči cizím lidem a zvířatům, ale i ho zvykat na různé situace, s kterými se během života bude setkávat. Jinak může i běžnou situaci špatně vyhodnotit a může dojít k maléru.
Svou rodinu velmi miluje a bude ji chránit. V domácím prostředí je přátelský a klidný. Zpravidla velmi dobře vychází i s dětmi, od kterých si zpravidla nechá líbit opravdu hodně. Nicméně jde o velkého a neohrabaného psa, který občas neodhadne svou sílu, a především těm menším dětem může ublížit klidně nechtěně. Jde o hodně dominantní psí plemeno, což je o důvod víc, proč zapracovat na jeho výchově – velmi snadno může převzít velení v rodině, když jen trochu při výcviku povolíte. Dominance je také důvodem proč důkladnou socializaci, jinak se můžete těšit na konflikt pokaždé, když při venčení narazíte také na dominantnějšího psa. Protože byl a je často dodnes chován na farmách, dokáže si snadno zvyknout na další zvířata v jedné domácnosti. Je ideální ho ale na přítomnost dalších zvířat v jednom domě zvykat psa od štěněte.
Vzhled bullmastiffa
Bullmastiff je větší a silný pes, který by ovšem neměl působit těžkopádně. Mozkovna je kvadratická a veliká. Bulmastif má poměrně výraznou mimiku, když ukazuje některé emoce, většinou se mu v obličeji vytvoří hluboké vrásky. Jeho čenich má doširoka otevřené nozdry a je široký. Velké oči jsou tmavé a mohou mít i oříškově hnědou barvu. Oči jsou široce od sebe posazené a je mezi nimi střední rýha. Uši ve tvaru písmene V jsou daleko a vysoko nasazené, jsou nicméně menší a tmavší než zbytek těla. Středně dlouhý krk je dobře osvalený. Ocas je u kořene široký a ke špičce se zužuje, je vysoko nasazený. Jeho srst je krátká, tvrdá a těšně přiléhá k tělu. Zbarvení psa může být téměř v jakémkoliv odstínu žíhané nebo plavě červené. Zbarvení musí být čisté a jasné. Kolem tlamy je barva černá a kolem očí jsou vytvořené tmavé lemy. Kohoutková výška psa se ohybuje mezi 64-69 kg a váží mezi 50-59 kg. Kohoutková výška feny se pohybuje mezi 61-66 cm, váha feny se pohybuje mezi 41-50 kg.
Ke komu je bullmastiff vhodný
Bullmastiff je citlivý pes, který vyžaduje častý kontakt se svou rodinou. Je velmi rád součástí každodenního dění v domácnosti. Miluje dlouhé procházky a lze ho využít jako pracáka k hlídání objektů nebo ho lze využít k některým bull sportům. Ocení možnost proběhnout se po zahradě, kterou zároveň i spolehlivě ohlídá, ale měl by mít přístup dovnitř. Jeho krátká srst mu neumožňuje celoroční pobyt venku a zároveň je velmi navázaný na své majitele a špatně nese delší odloučení. Pokud má dostatek fyzické aktivity, hravě zvládne i pobytu v menším městském bytě.
Pokud psa chcete přeci jen chovat především na zahradě, je důležité mu pořídit dobře zateplenou boudu či kotec (celoroční pobyt na horách ovšem nezvládne ani se zateplenou boudou). Důležité je také zajistit mu dostatečný kontakt s rodinou v případě jeho pobytu venku. Pohyb miluje, i když není vyloženě tradiční psí sporťák. Není například vhodnou volbou k sportům typu agility nebo canicross, při těchto sportech by si velmi snadno mohl poškodit klouby a na stupních vítězů v těchto sportech stejně nikdy stát nebude. Je to velký milovník vody, ocení tak možnost se alespoň občas možnost se smočit, především během léta.
Je potřeba pravidelně kontrolovat a čistit jeho oči, u kterých se často tvoří ospalky. Lehce klopené uši je potřeba také kontrolovat a čisti, mají tendenci se v nich tvořit záněty. O krátkou srst není třeba nějak zvláštně pečovat, stačí jednou za čas pročesat a odstranit uvolněné chlupy.
Bullmastiff v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška psa se ohybuje mezi 64-69 kg a váží mezi 50-59 kg.
- Kohoutková výška feny se pohybuje mezi 61-66 cm, váha feny se pohybuje mezi 41-50 kg.
Srst:
- Krátká, tvrdá, bez podsady.
Zbarvení:
- Jakýkoliv odstín žíhané nebo plavě červené. Zbarvení musí být čisté a jasné. Kolem tlamy je barva černá a kolem očí jsou vytvořené tmavé lemy.
Jak dlouho žije:
- Bullmastiff se dožívá 8 až 10 let.
Odkud pochází:
- Anglie
Ke komu je vhodný:
- Bulmastif je velký pes, který jen svým vzhledem odradí každého nevítaného návštěvníka. Je to skvělý hlídač, nejen díky svému vzhledu, ale i díky jeho odvaze a potřebě chránit svého majitele a jeho majetek. V minulosti i dnes se využívá k ochraně rozlehlých statků a farem.
- I když nejde o žádného drobečka, bude spokojený i v městském bytě. Ovšem za předpokladu, že mu dopřejete dostatek pohybu.
- Přestože jde o většího psa, chybí mu podsada a není tak vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. Zahradu ocení, ideálně pokud bude mít přístup do baráku. A to i s ohledem na jeho úzkou navázanost na člověka.
- Potřebuje vybít svou energii, ale není tradičním psím sporťákem. Je vhodnou volbou například na dlouhé procházky, vybrané bull sporty nebo do služebního poměru k hlídání objektu.
- Má dominantní povahu a dokáže být hodně tvrdohlavý. Je tak doporučován zkušenějším chovatelům, kteří mu dopřejí alespoň základní výcvik a budou velmi důslední, jinak jim pes může přerůst přes hlavu.
- Dokáže být až překvapivě tolerantní a trpělivý, je tak doporučován i do rodin s menšími dětmi.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com