Chesapeake bay retrívr miluje vodu a lov ptactva
Chesapeake bay retrívr patří mezi plemena vyšlechtěná k lovu vodního ptactva. Jedná se proto o psa milujícího vodu z celého srdce. Pokud rádi chodíte podél vodních toků, bude pes nadšený. Jde o vyrovnaného psa, jak psychicky, tak i po fyzické stránce. Pes je perfektní pro myslivce i sportovní lovce, ale i pro řadu sportovních disciplín.
Chesapeake bay retrívr je pes plný energie, potřebuje tak spoustu vyžití. I když patří mezi spíše větší psy, je to milý a laskavý pes. Se správnou socializací a výchovou bude věrným parťákem celé rodině. Jde o krásného a chytrého psa, který ovšem není pro každého. Vhodný je spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí se specifickou retrívří povahou.
Důvody, proč si pořídit chesapeake bay retrívra
- Chesapeake bay retrívr je krásný pes, který zaujme na první pohled. Pokud toužíte po méně obvyklém plemeni, které zaujme i nepejskaře, bude pro vás tento retrívr správnou volbou.
- Patří mezi loajální a milující psy. Je znám svou oddaností ke své rodině. Je to společenský pes, který rád tráví co nejvíce času v přítomnosti své rodiny.
- Je skvělým společníkem pro děti i dospělé. S dětmi dokáže dovádět hodiny a ideálně s nimi bude vymýšlet lumpárny.
- Je velmi chytrý a učenlivý, bude se učit relativně snadno a rychle. Základní poslušnost zvládne levou zadní a zpravidla je vhodnou volbou i pro náročnější obedience disciplíny. Cizí mu není ani učení se různorodých „cirkusových“ kousků.
- Pes plný energie, který potřebuje pohyb a zase pohyb. Je tak perfektní volbou pro milovníky outdoorových aktivit. Bude nadšeným společníkem při běhu nebo plavání. Byl vyšlechtěn jako aportér, je tak vhodnou volbou k sportům, kde uplatní aportovací schopnosti, například na flyball nebo dog frisbee.
- Byl vyšlechtěn k aportu vodního ptactva a dodnes mu zůstala velká láska k vodě. Je skvělým plavcem. Pokud se sami rádi pohybujete v okolí vody a rádi plavete, bude vám nadšeně dělat společnost.
- Patří mezi všestranné psí rasy. Je vhodnou volbou nejen k myslivosti a lovu, ale i jako hlídač nebo k řadě sportů. Je to i skvělý společník do aktivní rodiny.
Důvody, proč si NEpořídit chesapeake bay retrívra
- Vyžaduje opravdu velké množství pohybu. Notnou dávku fyzické aktivity vyžaduje každý den několik hodin, a to i pokud má k dispozici zahradu. Pokud dopředu tušíte, že se mu nebudete moc věnovat každý den, raději se poohlédněte po méně aktivním psovi. Pokud se pes začne nudit, může být neklidný a mít sklony k destruktivnímu chování.
- Patří mezi větší psy, kteří v dospělosti mívají mezi 30-40 kg. Zvažte tak, jestli se pohodlně vejdete do menšího bytu.
- Jejich hustá srst vyžaduje pravidelnou péči, i když není až tak náročná jako u dlouhosrstých psů. Přesto je třeba psa pravidelně pročesávat, jinak se může srst začít cuchat.
- Jejich výcvik by měl být důsledný a je třeba k němu přistupovat trpělivě. Jako mnoho dalších retrívrů dokáže být i chesapeake bay retrívr velmi tvrdohlaví. Ideální je, pokud disponujete alespoň špetkou přirozené autority. Není vhodnou volbou k úplným začátečníkům, vhodnější je pro zkušenější chovatele, kteří vědí, jak pracovat s loveckým psem.
- Má dispozice k určitým zdravotním problémům, především týkající se pohybového aparátu. Trpívá dysplazií kyčelního nebo kolenního kloubu nebo progresivní atrofií sítnice. Při výběru chovné stanice se tak zaměřte na takové stanice, kde dělají potřebné zdravotní testy oběma rodičům, abyste zmenšili šanci, že bude i váš pejsek některou z těchto nemocí trpět.
Historie chesapeake bay retrívra
Jako u mnoha dalších psích plemen, i u chesapeake bay retrívra jsou počátky plemene tajemstvím. S jistotou se ovšem ví, že se více jak 200 let využívali v oblasti Chesapeake Bay (východní pobřeží USA) psi k přinášení vodního ptactva. Především v průběhu zimy a za bouřek bylo ptactvo loveno v této oblasti ve velkém množství. V té době byli předci tohoto retrívra řazeni mezi vodní španěly, ale nepodobají se žádnému z dnešních španělů. Plemeno bylo v minulosti kříženo se setry, novofoundlandskými psy, s ohaři a dalšími psy. V roce 1807 v chesapeake bay ztroskotala loď, na které se plavili i novofoundlandští psi. Většina psů z této lodi byla zachráněna. Mnoho expertů je dnes přesvědčeno, že právě díky křížení s tímto plemenem získal tento retrívr řadu pozitivních vlastností, včetně zlepšení loveckých schopností.
Registrace prvního cheaspeake bay retrívra proběhla v roce 1878. Již v roce 1890 došlo k vytvoření prvního standardu plemene a vzniku Chesapeake Bay Dog Club. Hrabě Henry z Albert Lea založil v Minnesotě American Chesapeake Club v roce 1918. Tento pes se začal ve velkém používat k lovu vodního ptactva na území Severní Ameriky a v Kanadě, a to i díky přijetí standardu v těchto zemích.
Povaha Chesapeake bay retrívra
Při šlechtění plemene byl kladen důraz na pracovitost a odvahu, ale i na ostražitost, pachové schopnosti, nebo lásku k vodě. Tyto vlastnosti se u plemene cení dodnes, tedy i v současnosti je plemeno skvělým společníkem a partnerem myslivců a sportovních lovců.
Tato psí rasa je veselá a dokáže být velmi laskavá a klidná. Patří mezi skvělé ochránce a obranáře, má silné ochranářské instinkty. Svou rodinu miluje z celého srdce a dobře vychází i s dětmi. Je velmi přátelský i k cizím lidem, ale jen v momentě, kdy se nejedná o nezvaného návštěvníka.
Dokáže být tvrdohlavý i svérázný, je tak vhodnou volbou spíše k pokročilejším chovatelům, kteří si snadněji než začátečník poradí s řadou zapeklitostí, které s sebou nese povaha loveckého psa. Především psi z řad tohoto plemene občas mívají sklony k dominanci a snaha převzít velení v rodině. Je tak důležité být důslední při výcviku a snažit se o co nejsnadnější socializaci, jak vůči cizím psům i lidem. Chesapeake bay retrívr je při práci vytrvalý i efektivní a dokáže pracovat s lehkostí. Když pracuje, nenechá se rozptýlit a může v takový moment působit drsnějším a nepřípustným dojmem, přesto jde o laskavého a přátelského psa.
Vzhled chesapeake bay retrívra
Plemeno má silné a svalnaté tělo s hlubokým hrudníkem a širšími zády. Široká hlava je kulatá, najdeme na ní tmavé kulaté oči a čumák s tmavou nosní houbou. Malé uši jsou ve tvaru trojúhelníku a po stranách hlavy visí dolů. Silný ocas je středně dlouhý a je nesený vodorovně nebo mírně nahoru. Srst psa je velmi hustá a je tvořena z dvojité srsti. Tak trošku raritou je, že tato srst je do značné míry vodoodpudivá. Podsada je krátká a měkká, krycí srst je o něco delší a vlnitá. Na zádech je srst nejtmavší na zádech a bocích, na břiše a končetinách je světlejší. Zbarvení srstí může být tmavě hnědé, jantarové nebo oříškově hnědé. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 60-70 cm. Hmotnost plemene se pohybuje v rozmezí 30-40 kg.
Ke komu je chesapeake bay retrívr vhodný
Mezi typické znaky tohoto plemene patří mastná srst, která do značné míry odpuzuje vodu. I když nehodláte psa využívat k aportu ve vodě či nějakému dalšímu psímu sportu, není vhodné plemeno častěji koupat a šamponovat. Ideální je, když psa vykoupete pouze v případě, že je to nezbytně nutné, například když si pořídí nevábný odér. Chesapeake bay retrívr dospívá kolem druhého roku věku, do té doby se jako u mnoha dalších loveckých puberťáků, máte na co těšit. Je velmi temperamentní a pro mnoho majitelů není jednoduché toto období vydržet. Chce to obrnit se velkou dávkou trpělivosti a být důsledný při výcviku psa a nezapomenout na důkladnou a včasnou socializaci.
Je vhodnou volbou k zkušenějším chovatelům, kteří si specifiky povahy retrívra poradí. Bez správné výchovy bude pes i po skončení puberty nezvladatelný a patrně se pokusí převzít velení nejen v rodině, ale i širším sousedství. Je sice chytrý, ale učí se trochu pomaleji, výcvik se nesmí uspěchat. Je vhodnou volbou k majitelům, kteří disponují větší dávkou přirozené autority a umí si u psa sjednat respekt bez zbytečného křiku a fyzických trestů. Psa je třeba dostatečně unavit fyzicky, je to plemeno nabité energií.
Pokud nebude dostatečně vybitý, bude se nudit a bude vymýšlet lumpárny. Je vhodný k lidem, kteří se s ním budou věnovat loveckému výcviku, k sportům, které lov simulují nebo k vytrvalostním sportům – například coursing, dog frisbee nebo ke canicrossu. I pokud má k dispozici zahradu, potřebuje, aby se mu denně majitel věnoval. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít na psa dostatek času, raději se poohlédněte po méně náročném plemeni.
Chesapeake bay retrívr v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 60-70 cm.
- Hmotnost plemene se pohybuje v rozmezí 30-40 kg.
Srst:
- Podsada je krátká a měkká, krycí srst je o něco delší a vlnitá.
Zbarvení:
- Tmavě hnědé, jantarové nebo oříškově hnědé.
Jak dlouho žije:
- Chesapeake bay retrívr se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Severovýchod USA
Ke komu je vhodný:
- Jde o aktivního energického psa, který se bez spousty pohybu neobejde. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost se psovi každodenně věnovat a sportovat s ním. Kromě sportovního lovu a myslivosti je možné se se psem věnovat i coursingu, canicrossu nebo dogfrisbee.
- Jako řada dalších teriérů dokáže být pěkně tvrdohlavý, a především psí kluci plemene mohou mít sklony k dominanci. Je tak ideální pro lidi s dávkou přirozené autority, kteří dokáží k výcviku přistupovat bez zbytečného křiku a fyzických trestů, a také jsou při výcviku důslední a trpělivý. Tedy jsou vhodní spíše k zkušenějším chovatelům.
- Svou rodinu milují z celého srdce a s dětmi dokáží dovádět hodiny. K cizím lidem jsou přátelští, ovšem za předpokladu, že nevniknou na jeho pozemek bez dovolení. Pak z nich jsou neohrožení hlídači. Je tak perfektní volbou i do rodiny, ale i jako hlídací pes.
- Má silné lovecké instinkty, je tak třeba být na pozoru v momentě, kdy se pohybujete v přírodě plné potencionální kořisti. Procházky přírodou pes miluje, je ovšem potřeba mít psa pojištěného stopovačkou nebo mít perfektní přivolání.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com