Chodský pes patří k nejstarším českým plemenům
Chodský pes neboli choďák patří k českým plemenům. Toto plemeno má kořeny již v 13. století a spolu s pražským krysaříkem je jedním z nejstarších českých plemen.
Tyto psy využívali především Chodové na Šumavě. S jejich pomocí střežili nejdůležitější cesty vedoucí od Domažlic do Německa. Dnes jde o všestranné psy, kteří budou dělat věrné společníky vám i celé rodině. Choďáky využijete nejen jako pracovní psy k ochraně objektu, podobně jako Chodové, ale i k agility, canicrossu nebo dogdancingu. Jde o opravdu inteligentní a všestranné plemeno, se kterým můžou začít i aktivní a důslední začátečníci.
Důvody, proč si pořídit chodského psa
- Choďák je všestranný aktivní pes. Vhodný je proto do rodiny, která se psem bude chodit na dlouhé procházky a/nebo se věnovat některému ze psích sportů. Jaký sport zvolíte, záleží jen na vás a vašem psovi – tito psi jsou schopní se věnovat agility, záchranařině, obranám, ale třeba i pasení ovcí.
- Mají rádi lidi a velice rádi vymýšlí lumpárny s dětmi.
- Jde o poměrně skladného psa s váhou okolo 20 kg. Vejde se vám tak pohodlně i do bytu, ovšem za předpokladu, že se budete tomuto aktivnímu chlupáči náležitě věnovat. Za pomoci huňatější srsti a zateplené boudy zvládne celoroční pobyt na zahradě.
- Jde o aktivní plemeno, takže i když máte psa na zahradě, je třeba ho zaměstnat. Když se začne nudit, vymyslí si vlastní zábavu, což se vám moc líbit nebude.
- Chodský pes je inteligentní plemeno, které bude snadno ovládat i začátečník.
- Je to dobrý hlídač, který na nesrovnalosti upozorňuje štěkotem.
- Většina choďáků s ostatními domácími zvířaty i s cizími psy vychází poměrně dobře. Chce to pamatovat na dobrou socializaci od štěněte.
- Historie tohoto plemene je dlouhá a členitá. Jeho chov byl obnoven relativně nedávno, zatím se ho nestihly chytnout větší zdravotní potíže. V kombinaci s drobnější konstitucí jde o dlouhověké plemeno.
Důvody, proč si NEpořizovat chodského psa
- Jde o aktivní plemeno, které se nehodí jako parťák ke sledování televize. Při pořízení choďáka je třeba počítat s řadou aktivit, a tedy s tím, že vám péče o tohoto psa zabere poměrně dost času.
- Nejde o psa, kterému by vystačila pouze fyzická aktivita, potřebuje zaměstnat i hlavu. Jde o všestranné plemeno, které se hodí jak na práci, tak na různé sportovní aktivity. Pokud vás aktivní výcvik příliš nezajím, poohlédněte se po jiném plemeni.
- Jelikož jde o aktivního psa, je o to nutnější dbát na správnou a kvalitní stravu. Jde o středně velkého psa, denní krmná dávka tedy není nejmenší. Je třeba počítat s tím, že vám krmení může lézt trochu do peněz.
- Jako u mnoha jiných plemen platí, že nudící se inteligentní pes si vymýšlí vlastní zábavu. Přeorganizovaná zahrada či byt nejsou výjimkou ani u nudícího se chodského psa.
- Především pokud plánujete choďáka do bytu, musíte počítat s velkým množstvím chlupů. A to všude, kam se podíváte. Nejen v době línání. A právě především v době línání je třeba psa i párkrát vyčesat. Jinak je péče o srst poměrně nenáročná.
Historie chodského psa
Chodský pes je původem české pracovní psí plemeno. S jeho chovem se začalo ve 13. století, během kterého ho začali šlechtit Chodové k ochraně hranic. Již v době svého vzniku byli tito psi považováni za všestranné psy, kteří se využívali i k pasení nebo stopování zvěře. O chodském psovi se zmiňoval ve svých dílech Jindřich Šimon Baar. Mikoláš Aleš ho několikrát zvěčnil na svých malbách, které jsou součástí románu Aloise Jiráska Psohlavci.
Toto plemeno v průběhu historie zaniklo. V minulosti si někteří chovatelé pohrávali s myšlenkou toto české psí plemeno znovu oživit. Až v roce 1982 kynolog Vilém Kurz začal podnikat první kroky k znovuvytvoření tohoto unikátního plemene. Byla uveřejněna výzva v kynologickém časopise, aby se mu hlásili majitelé podobných psů. Z těch byli vybráni tři jedinci, kteří splňovali představy. Již v roce 1985 byl na světě první vrh chodského psa a o rok později druhý - z obou byla vybrána štěňata, která odpovídala nově vzniklému standardu. Do roku 1992 se odchovalo 32 vrhů a chodský pes pomalu začínal nabírat na popularitě. V dubnu 2019 bylo plemeno spolu s pražským krysaříkem prozatímně uznáno Mezinárodní kynologickou federací (FCI).
Povaha chodského psa
Choďáci jsou živí a společenští. Navzdory své přátelské povaze zvládne hravě i celoroční pobyt na zahradě. Je velice inteligentní a rád spolupracuje s lidmi, je tak vhodný jak na pracovní výcvik, tak na různorodé psí sporty jako agility, canicross nebo dogfrisbee. Je dobře ovladatelný, a je proto vhodný i pro důsledné začátečníky. Jako většina ovčáků se učí opravdu snadno a vše si dobře zafixuje, tedy včetně lumpáren. Při výcviku je třeba důslednost. Chodský pes nemá rád dril a jednotvárnost, začne se poměrně rychle nudit.
Navzdory tomu, že vzhledově připomíná německého ovčáka, nelze s ním zacházet podobným způsobem. Nemá tak například rád drsnější přístup, je třeba s ním komunikovat především v klidu. Je u něj třeba důsledná socializace, pak bez potíží vychází s jinými psy i zvířaty. Toto plemeno psů je poměrně ukecané, má tendenci komentovat vše, co se kolem něj děje. Jeho hlasové projevy málokdy mají původ v agresivitě, neznalé tohoto plemene včetně jiných psů jeho hlasové projevy mohou trochu zmást. V jádru jde většinou pouze o upovídané dobráky.
Vzhled chodského psa
Chodský pes je středně velké dlouhosrsté plemeno. Jeho tělo je obdelníkové, pohyb je lehký a volný. Jeho uši jsou krátké a špičaté. Hlava by měla být úměrně velká vůči tělu. Srst se vyznačuje tzv. hřívou kolem krku a hlavy a je hustá s podsadou. Na obličeji, uších a předních stranách obou párů končetin je srst krátká a hladká, na zbytku těla je delší, hustá a tvrdší. Srst může být černá až kovově černá se sytě žlutými znaky, jiné je nepřípustné. Zbarvení, délka srsti i stavba těla a hlavy je podobná německým ovčákům, mnoho lidí si je proto plete (nebo je považuje za křížence vlčáka). Váha se pohybuje mezi 16 a 25 kg, kohoutková výška je u psů 52-55 cm, u fen 49-52 cm.
Ke komu je vhodný chodský pes
Plemeno je inteligentní a velice aktivní, je tak vhodné pro sportovně založené lidi, kteří ho utahají jak psychicky, tak fyzicky. Hodí se na různé psí sporty jako canicross nebo frisbee, ale i jako pracovní pes (například stopování či záchranařina). Povalování na gauči není nic pro něj. Tito psi jsou velice rádi v přítomnosti člověka, při správném pracovním vytížení zvládnou hravě pobyt v bytě. Ocení ovšem i boudu na zahradě a celoroční pobyt venku jim i díky husté srsti s podsadou nečinní potíže. Choďáci jsou inteligentní a rádi spolupracují s člověkem, jsou tak vhodní i pro důsledné začátečníky.
Chodský pes v bodech
Velikost:
- 16-25 kg, kohoutková výška je u psů 52-55 cm, u fen 49-52 cm.
Srst:
- Hustá s podsadou. Středně dlouhá, na obličejové části, hrudníku a na přední části nohou kratší.
Zbarvení:
- Srst může být černá až kovově černá se sytě žlutými znaky, jiné je nepřípustné.
Jak dlouho žije:
- Chodský pes se dožívá 10 až 13 let.
Odkud pochází:
- Česko
Pro koho se hodí:
- Chodský pes je vhodný pro aktivní lidi, kteří se psovi rádi věnují.
- Vyžaduje dlouhé procházky a ideálně i nějaké pracovní či sportovní vytížení (agility, frisbee, canicross atd.).
- Je inteligentní, nicméně vyžaduje alespoň základní výcvik a důslednost, jinak si začne vymýšlet vlastní zábavu.
- Správná socializace je nutností, pak bez potíží vychází i s jinými lidmi a zvířaty.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva