Dalmatin býval kočárový pes, dnes ho milují běžci
Středně velký, vytrvalý a aktivní pes, který je ideálním společníkem pro nadšené běžce a turisty. V minulosti byl využíván jako tzv. kočárový pes, což bude důvodem jeho dobrého vztahu ke koním. Dalmatin miluje pohyb, především běh, a i z tohoto důvodu má tendenci se toulat. Miluje svou rodinu.
Je také velmi inteligentní a přátelský. Má ochranitelské sklony, což může být výhodou i problémem. Dalmatini si občas například vysvětlí dětskou hru jako napadení a mají tendenci „své“ děti chránit. Tito psi mají spoustu energie a jsou vytrvalí, není tak jednoduché je - i v kombinaci s jejich inteligencí - utahat. Dalmatin je vhodný na různé psí sporty jako flyball, agility nebo dogfrisbee. Díky své lásce k běhu bude milovat canicross a zavděk vezme i dogtrekkingem. Má krátkou srst, a i když jde o středně velkého psa, poměrně snadno prochladne, není tak vhodný pro celoroční pobyt na zahradě. I pokud má přístup na zahradu, je třeba se mu pravidelně věnovat, a to s ohledem na jeho inteligenci a velké množství energie. Snadno zvládne alespoň základní výcvik. Pokud se rozhodnete věnovat závodně některému ze psích sportů, ostudu vám také neudělá.
Důvody, proč si pořídit dalmatina
- Největší slávu z dob filmů o 101 dalmatinech má sice toto plemeno za sebou, přesto existuje stále velké množství milovníků tohoto zajímavého plemene. Nepochybně díky jeho puntíkatému vzhledu upoutáte spoustu pozornosti kdekoliv, kam s ním přijdete.
- Svou čistotností do jisté míry připomínají kočky, podobným způsobem si čistí srst. A čistí si ji opravdu rádi a často, můžete tedy počítat s tím, že v bytě budete mít relativní pořádek oproti jiným plemenům.
- Jde o velkého milovníka lidí i dětí. Je tak vhodným psem do rodiny s většími dětmi. Pokud neodoláte a pořídíte si dalmatina k menším dětem, buďte obzvlášť opatrní a nenechávejte psa a dítě o samotě. Hlučnější a akčnější hry si může vyložit jako útok na některé z dětí, kvůli své velikosti je pak i snadno může porazit.
- Není tomu tak dávno, co se o dalmatinech říkalo, že nejde o příliš inteligentní psy. Dnes se ví, že jde o velmi chytrá zvířata, která se s trochou trpělivosti naučí cokoliv.
- Jde o velmi všestranné plemeno. Tyto psy můžete využít na různorodé psí sporty, vhodní jsou především na sportovní kynologii, dogtrekking nebo canicross.
- Dobře vychází s dalšími domácími, ale i cizími psy.
- Dalmatini většinou milují jídlo, přes pamlsky je tak poměrně snadno naučíte, cokoliv si zamanete. Minimálně základní výcvik s nimi zvládnete levou zadní.
- I když jde o středně velké plemeno, je vhodný do bytu, ale i domku se zahrádkou a přístupem dovnitř. K celoročnímu pobytu venku je nevhodný jak kvůli krátké srsti, tak kvůli své lásce k lidem, od nichž je nerad delší dobu oddělen.
Důvody, proč si NEpořizovat dalmatina
- I když má krátkou srst, stejně budete po celém bytě nacházet chlupy. A to i když ho budete pravidelně vyčesávat.
- K lovu se sice historicky využíval spíše krátce a okrajově, přesto má v sobě zakořeněný poměrně silný lovecký pud a s tím spojenou tvrdohlavost loveckých plemen. Zároveň je ale i díky svému původu inteligentní. Při výcviku je tak třeba být trpěliví, dalmatin se nakonec vše naučí.
- Má velké množství energie, pouhé pobíhání po zahradě mu určitě stačit nebude. Pokud se bude nudit, pocítíte to na nábytku nebo botách.
- Jde o přátelského psa, který by případného zloděje nadšeně provedl po zahradě a bytě. Toužíte-li po hlídači, poohlédněte se raději po jiném plemeni.
- Miluje lidi a špatně snáší samotu. Je tak vhodný pro lidi, kteří mají možnost pracovat z domu či si psa brát s sebou do práce. Psa i tak s sebou nemůžete brát kamkoliv, je tak třeba ho od malinka zvykat na to, že bude alespoň čas od času pár hodin sám.
- Popularita, kterou tohle psí plemeno získalo díky zmíněné pohádce, s sebou nese i stinné stránky. Výsledkem bylo i nevhodné křížení, které si někteří jedinci tohoto plemene nesou dodnes. Pokud chcete mít doma povahově vyrovnaného a fyzicky zdravého psa, neberte si psa od množitelů a dejte si záležet při výběru vhodné chovné stanice, kde pečlivě dělají všechny zdravotní testy.
Historie dalmatina
Dalmatini patří mezi nejstarší psí plemena. Nicméně první oficiální standard plemene vznikl až v roce 1860. Flekatí psi s postavou chrta byli nalezeni dokonce na nástěnných malbách v hrobkách egyptských faraonů. Později prý kočovali s potoulnými kapelami Romů a plavili se na lodích s námořníky. Díky námořníkům se dostali do Anglie, kde se stali miláčky šlechty. Jméno toto plemeno získalo podle Dalmácie, kde bylo používáno především jako hlídací pes tamních pastýřů. Ve viktoriánské Anglii se dalmatini využívali jako doprovod koňských spřežení, proto se jim začalo říkat „kočároví psi“. Běžně doprovázeli kočáry na cestě, většinou běželi po jejich boku a uvolňovali jim cestu, zároveň chránili koně před toulavými psy. Od této doby si dalmatini nesou lásku ke koním a vytrvalost.
V Anglii s příchodem automobilů ztratil dalmatin svou funkci a jejich popularita ve vyšší společnosti náhle poklesla. V USA měl zase tento pes roli hasičského psa. Běhal s koňmi k požárům, následně hlídal vybavení během zásahu, a dokonce prý i zachraňoval lidi z hořících budov. Poté doprovázel hasičský vůz zpět na stanici, kde fungoval jako hlídací pes. Využití tohoto plemeno bylo opravdu velmi široké a jde tak o jednoho z nejvšestrannějších psích plemen. V současnosti je dalmatin chován především jako společenský pes, v Americe má jej nicméně dodnes mnoho hasičských stanic jako maskota. Oficiální klub na území Československa byl založen v roce 1970, chov na našem území začínal se dvěma chovnými jedinci. Popularita tohoto plemene koncem 20. století raketově vzrostla díky filmu 101 dalmatinů.
Povaha dalmatina
Dalmatin je plný energie a utahat ho není jednoduché. Ač často přetrvává „mýtus“ o hloupějším psu, jde ve skutečnosti o inteligentní plemeno. Svého pána miluje a snaží se s ním spolupracovat, jak jen to jde – alespoň základní výcvik za pomoci pamlsků zvládne levou zadní i díky touze potěšit svého majitele. Je vhodný do aktivní rodiny s odrostlejšími dětmi, svou rodinu velmi miluje. Má smysl pro humor a někdy dokáže být až škodolibý a tvrdohlavý, při společném soužití je třeba obrnit se dávkou trpělivosti. Je ostražitý vůči cizím lidem, projevuje se tak u něj jeho minulost hlídacího psa. I když jde o středně velké plemeno, není ho možné kvůli krátké srsti a touze být v těsném kontaktu s lidmi chovat venku.
Vzhled dalmatina
Dalmatin na první pohled zaujme bílou srstí s velkým množstvím skvrn, atletickou postavou a dobře vyvinutými svaly. Štěňata se rodí celá bílá a až během dospívání se u nich objevují hnědé nebo černé skvrny o průměru 2-3 cm. Krátká srst je hustá a krátká a velmi příjemná na dotek. Hrudník není příliš široký, ale je prostorný a hluboký. Ocas se rovnoměrně zužuje a v poslední třetině se mírně ohýbá nahoru. Uši jsou středně velké a přiléhají k hlavě. Kohoutková výška je 54-61 cm a váha se pohybuje mezi 24 a 32 kg.
Ke komu je dalmatin vhodný
Energický, inteligentní a velmi vytrvalý pes, to je nejvýstižnější charakteristika dalmatina. Rozhodně se tedy nehodí jako dekorace na gauč, ale naopak pro aktivní jedince, kteří se chtějí věnovat některému psímu sportu nebo si se psem chodit pravidelně zaběhat či na dlouhé toulky přírodou. Má rád koně a vhodný je tak i jako hlídač stájí nebo jako váš parťák při jízdě na koni přírodou. Dobře vychází s různými zvířecími členy domácnosti. Jsou vhodní psi do bytu jak díky krátké srsti, tak díky absenci typického psího zápachu, takže pokud se vyloženě nevyválí v nějakém „smradu“, není třeba je moc často mít. Mají poněkud specifický močový systém a poměrně často trpí na vznik močových kamenů. Je proto potřeba, aby měli přístup k vodě a vyplatí se dávat jim možnost napít se i během delšího venčení. Srst padá celoročně, ale neyžaduje zvláštní péči, stačí ji čas od času vykartáčovat.
Dalmatin v bodech
Velikost:
- Střední
- Kohoutková výška je 54-61 cm a váha se pohybuje mezi 24 a 32 kg.
Srst:
- Krátká, hustá a příjemná na dotek
Zbarvení:
- Bílé s černými či hnědými fleky o průměru 2-3 cm
Jak dlouho žije:
- Dalmatin se dožívá 12-14 let.
Odkud pochází:
- Předci pochází patrně z Egypta. Dalmície mu dala název. Standard plemene vznikl v Anglii.
Pro koho se hodí:
- Do aktivní rodiny, která se bude psovi denně věnovat.
- Je to všestranný pes vhodný na různorodé sporty včetně sportovní kynologie. Je velmi vytrvalý, což uplatní při dlouhých výletech přírodou nebo ke caniscrossu.
- Krátká srst a láska k lidem ho předurčuje k pobytu v bytě.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva