Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Entlebušský salašnický pes je parťák do nepohody

Entlebušský salašnický pes je chytrý, učenlivý, přátelský i aktivní pes. Jde o psího parťáka se skvělými vlastnostmi do nepohody. Je to středně velký pes původem ze Švýcarska, konkrétně z oblasti Entlebuch, po které nese název. Patří mezi další pastevecká plemena ze Švýcarska, která jsou chytrá, pracovitá i přátelská.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (1)

Entlebušský salašnický pes patří mezi plemena, pro která je rodina na prvním místě. Jde o psí rasu plnou energie, která ráda tráví co nejvíce času v těsné blízkosti své rodiny. Je skvělým aktivním společníkem, ale i dobrým hlídačem. Velká dávka pohybu je nutností, jinak se pes začne nudit a bude zlobit. Kromě dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů, vhodný bude například na flyball, ale i na různé sporty, při kterých se využije obratnost.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (10)

Důvody, proč si pořídit entlebušského salašnického psa

  • Svého člověka miluje z celého srdce a je nejšťastnější se svou rodinou.
  • Je inteligentní a rád se učí, minimálně základní výcvik zvládne velmi snadno.
  • I když je velmi přátelský, je i skvělý hlídač. Svůj pozemek dokáže velmi dobře ohlídat.
  • Pokud toužíte po velké zvířecí smečce, entlebušský salašnický pes do ní velmi snadno zapadne. S dalšími zvířaty vychází velmi dobře.
  • Je snadno cvičitelný a zpravidla si s ním poradí i začátečníci.
  • Byl vyšlechtěn jako pastevec, velmi silně se tak upíná ke svému území a nebývá to útěkář.
  • Má plno energie a rád pracuje. Pohyb miluje, je tak dobré mu dopřát minimálně dlouhé procházky a ideálně mu najít nějaké zaměstnání nebo sport, který ho bude bavit.
  • Byl šlechtěn k tomu, aby dokázal samostatně přemýšlet a umí vyhodnotit situaci a zařídit se podle ní. Má to svou výhodu i nevýhodu. Oproti mnoha jiným psím plemenům s touto povahovou vlastností nemívá problém poslechnout svého pána, a to i v momentě, kdy by sám jednal odlišně.
  • Je to hravý pes, který nezkazí žádnou legraci. Poměrně rád se učí různorodé triky, které pak nadšeně předvádí.
  • Má velmi rád jídlo a co se stravy týče, nebývá vybíravý. Dobře reaguje i na dobroty při výcviku.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (11)

Důvody, proč si NEpořídit entlebušského salašnického psa

  • Je to temperamentní plemeno plné energie. Je potřeba se mu důsledně věnovat, jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Pokud dopředu víte, že nebudete mít na psa čas několik hodin denně, pak se raději poohlédněte jinde.
  • Pouhé kratší procházky přilehlým parkem mu určitě stačit nebudou. Kromě opravdu velmi dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů. Unaví se tak nejen fyzicky, ale i psychicky. Kromě toho, že ho některým ze sportů snadněji unavíte, byla by škoda nevyužít jeho pracovní potenciál.
  • Je to milovník lidí, který vyžaduje blízkost své rodiny. Určitě tak nejde o psa k boudě, kterého si někdo všimne jednou za týden. Ocení možnost být v častém kontaktu se svou rodinou.
  • Nejen při hlídání, ale i v rámci běžného života má tendenci vše komentovat štěkotem, či za pomoci kňourání a mručení. Bude to chtít psa naučit povel typu „ticho“ a vhod přijdou i tolerantní sousedé.
  • Je to milovník jídla. Vhod tato vlastnost přijde při výcviku, za dobrotu udělá téměř cokoliv. Přesto to má i své stinné stránky – má například tendenci lézt do odpadkových košů a při procházce má potřebu sezobnout co mu přijde pod čumák. Je tak potřeba být na pozoru, aby zbytečně nepřibíral a aby například venku nezdlábl něco zkaženého nebo otráveného.
  • Mnoho jedinců tohoto plemene má tendenci být náladoví či mrzutý.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (12)

Historie entelbušského salašnického psa

Historie entlebušského salašnického psa je dlouhá stejně jako historie appenzellského salašnického psa. Předci plemene byli využíváni k ochraně stád a majetku římských legií v oblasti švýcarského s názvem Entlebuch. První zmínky o plemeni pochází z konce 19. století, stále se ale jedná spíše o předky plemene. Až v roce 1913 se objevují zástupci entlebušského salašnického psa v dnešní podobě, tedy pes s krátkým ocasem a tříbarevnou srstí. Takovýto pes byl tehdy představen na výstavě v Langenthalu, kde zaujal především profesora Helma a na základě úspěchu byl do plemenné knihy zapsán čtvrtý zástupce salašnického psa ve Švýcarska. Standard se postupně vyvíjel a měnil, konečná podoba plemene byla ustanovena až koncem 20. let minulého století. Oproti svým pasteveckým příbuzným ze Švýcarska jde stále o vzácnější psí plemeno, přesto jeho popularita nadále roste.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (13)

Povaha entlebušského salašnického psa

Entlebušský salašnický pes má samé pozitivní vlastnosti. Je velmi chytrý a učenlivý, zároveň je velmi přátelský a má plno energie. Svou rodinu má velmi rád a chrání ji, a to včetně děti a svěřeného pozemku. K cizím lidem i psům bývá přátelský, jde prostě o pohodáře. Jeho lovecký pud je poměrně omezený, což usnadňuje procházky přírodou. Když trochu zapracujete na přivolání, nebudete se muset obávat pouštět psa na volno při procházkách přírodou. Protože má tendenci hlídat a zároveň nejde přímo o drobečka, proto je potřeba psovi dopřát alespoň základní výcvik a psa socializovat. Jeho výcvik ovšem bývá nenáročný, a to i díky velké lásce k jídlu. Za dobrotu tento pes udělá téměř cokoliv.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (15)

Vzhled entlebušského salašnického psa

Entlebušský salašnický pes je ze švýcarských pasteveckých psů ten nejmenší. Je středně veliký a svalnatý. Délka jeho těla je o něco delší než vyšší. Na klínovité hlavě nalezneme hnědé oči.  Jeho srst je krátká a tvrdší a lesklá. Svrchní srst je doplněná hustou podsadou. Mezi tradiční zbarvení patří černá barva se žlutými až rezavými znaky na hlavě, na hrudi, tlapky pak mají bílé znaky. Kohoutková výška plemene se dosahuje 40-50 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 20-30kg.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (2)

Ke komu je entlebušský salašnický pes vhodný

Entlebušský salašnický pes navzdory přátelské povaze potřebuje důslednou výchovu. Zpravidla velmi dobře reaguje na dobroty, za pomoci kterých není problém ho cvičit. Na tresty a křik ho moc neužije. Je to energický pes, který potřebuje spoustu pohybu, určitě mu nebude stačit pouhé pobíhání po zahradě. Ocení například dlouhé procházky, ale užije si i spoustu psích sportů, například dogtreking nebo náročnější obedience disciplíny. Bývá to dobrý hlídač, velmi dobře ochrání dům i zahradu. Na svého pána bývá velmi úzce fixovaný, pokud ho budete mít na zahradě u domku, ocení i přístup do domu. Jeho srst není náročná na péči, stačí jí čas od času pročesat, především v době línání.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (3)

Entlebušský salašnický pes v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška plemene se dosahuje 40-50 cm.
  • Váha plemene se pohybuje mezi 20-30kg.

Srst:

  • Krátká, tvrdá, lesklá. Hustá podsada.

Zbarvení:

  • Černá barva se žlutými až rezavými znaky na hlavě, na hrudi, tlapky pak mají bílé znaky.

Jak dlouho žije:

  • Entlebušský salašnický pes se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

  • Švýcarsko

Ke komu je vhodný:

  • Entlebušský salašnický pes je středně veliký aktivní pes, který vyžaduje velkou dávku pohybu. Kromě dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů. Je vhodnou volbou například na dog-trekking nebo pokročilejší disciplíny sportovní kynologie.
  • Z švýcarských ovčáckých plemen je nejmenší, zároveň má všechny pozitivní vlastnosti pasteveckých plemen. Je přátelský a inteligentní, minimálně základní výcvik tak zvládne levou zadní. Za pomoci pamlsků by ho měl zvládnout i lehce pokročilý chovatel.
  • Je to přátelský pes, který miluje lidi a je rád co nejvíc v jejich přítomnosti. Zpravidla bývá doporučován i k dětem.
  • Bývá dobrým hlídačem. Pokud tedy toužíte po psovi, který vám ochrání dům i zahradu, bude toto plemeno dobrou volbou.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu