Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Evropský saňový pes není parťák pro lenochy

Evropský saňový pes je plemeno, které bylo vyšlechtěno jako evropská alternativa severských psů specializovaných na mushing a tah obecně. Toto poměrně nové plemeno se využívá především k sprintovým mushingovým disciplínám. Díky jeho rychlosti a vytrvalosti získává mezi mushingovými nadšenci na popularitě.

Plemeno-evropsky-sanovy-pes (2)

Evropský saňový pes je čím dál známější nejen mezi zarytými a zkušenými mushery, ale i mezi nadšenými vytrvalostními běžci. K jeho vzrůstající oblibě přispívá chuť pracovat a nekomplikovaná povaha.

Důvody, proč si pořídit evropského saňového psa

  • Jde o přátelské plemeno, které dobře vychází s lidmi i dalšími psy. Je vhodný do smečky a zpravidla nebývá agresorem při různých rvačkách.
  • Rozhodně nejde o žádného pecivála. Je ideální pro aktivní lidi, především se zájmem o mushing nebo jakýkoliv jiný sport, kde bude mít pes možnost tahu.
  • ESP byl vyšlechtěn k tahu a pro práci v týmu. Zpravidla se i doporučuje zařadit ho rovnou do smečky, aby mu nebylo smutno. Pokud toužíte po větší bezkonfliktní smečce, bude pro vás tento pes ten pravý.
  • Je obratný a rychlý. Má atletické a dobře osvalené tělo a dokáže se pohybovat rychle i elegantně.
  • Jsou vhodnou volbou i do aktivní rodiny s dětmi. S dětmi, především těmi staršími, si velmi rádi hrají a vymýšlí lumpárny.
  • Plemeno je velmi přizpůsobivé. Pokud mu dopřejete dostatek pohybu, zvykne si i ve městě.

Důvody, proč si NEpořídit evropského saňového psa

  • Jde o energického psa, který potřebuje spoustu pohybu. Pokud nemáte na psa několik hodin denně, raději se poohlédněte po nějakém psím lenochovi. Toto psí plemeno se snadno začne nudit, a to i pokud má k dispozici zahradu.
  • Má často destruktivní sklony. A to především pokud nemá dostatečné zaměstnání. Rozvrtaná zahrada a okousané vše, co mu přijde pod čumák může být při nedostatečné pozornosti psovi vaše denní realita.
  • Jde sice o chytré psy, ale poněkud tvrdohlavé. Jsou tak doporučováni trpělivým a důsledným chovatelům, kteří si s nimi poradí. Bývají také doporučováni spíše zkušenějším chovatelům než začátečníkům.

Plemeno-evropsky-sanovy-pes (1)

Historie evropského saňového psa

Za zemi původu evropského saňového psa se považuje Norsko. Mezi oblíbené tamní sporty patří tzv. pulka, která byla a je dodnes využívaná jako dopravní prostředek lovců i rodin na výlety. V minulosti v této zemi panovala přísná karanténa a nešlo dovážet jakékoliv psy, tedy ani klasické saňové. Do tahu se používala řada jiných plemen, nejčastěji německý krátkosrstý ohař. Časem se toto plemeno začalo využívat i při závodech. Postupným křížením došlo ke vzniku dnešního evropského saňového psa, neboli ESP.

Základem plemene je tedy německý krátkosrstý ohař, ze zhruba 75% pochází tito němečtí ohaři ze skandinávských linií. V plemeni nechybí ani závodní greyhoundi a časem přibyli ještě pointeři nebo alaskani (plemeno, které bylo také cíleně vyšlechtěno k delším závodním tratím). V současnosti se psi této rasy kříží především mezi sebou, první generace ještě nepatřili zdaleka mezi ty nejlepší závodní jedince.

Zkratka ESP pro toto plemeno se zpočátku využívala v České republice. Postupně se především hovorovém názvosloví plemene začala využívat v zahraničí i zkratka ESD, což je odvozeno z anglického názvu plemene, tedy european sled dog. K častějšímu používání zkratky při pojmenovávání této psí rasy přispělo i to, že české chovy jsou považovány za velmi kvalitní a štěňata z těchto chovů se čím dál častěji prodávají do zahraničí. Především v prostředí mushingu se čím dál častěji setkáváme s názvem Eurohound, což zpravidla znamená, že má v sobě pes okolo 50 % krve ohařů a zbytek je alaskan.

V současnosti nejde o oficiálně uznané psí plemeno žádnou mezinárodní kynologickou organizací, nemáte tak šanci získat toto plemeno s oficiálním průkazem původu. Chovatelé plemene jsou ovšem velmi pečliví a vedou si rodokmeny. Rodokmen konkrétního psa lze tedy dohledat a zjistit tak i jednotlivé procentuální zastoupení jednotlivých plemen u každého štěněte. Právě díky různým poměrům se pak mohou povahově a vzhledově do jisté míry jednotlivé vrhy lišit. V současnosti jde o aktivního společníka využívaného především do tahu, zpravidla je tak nejdůležitějším kritériem pro výběr chovných jedinců jejich výkon při závodech, především při těch mezinárodních.

Plemeno-evropsky-sanovy-pes (3)

Povaha evropského saňového psa

Asi málokoho překvapí, že je evropský saňový pes velmi, ale opravdu velmi aktivní pes. Povaha se nicméně může lehce lišit, chov od chovu. Vždy v případě povahy velmi záleží na povaze obou rodičů. Je tak dobré poznat oba rodiče, abyste tušili, do čeho jdete. Protože jde o krátkosrsté plemeno, které většinou miluje lidi, lze ho chovat i v bytě. Ovšem za podmínky, že se budete psovi dostatečně věnovat a důkladně ho unavíte. Určitou raritou této psí rasy je, že je schopen jít za hranu bolesti a vyčerpání. Tato vlastnost může být dobrá při práci, a to především někde v neznámu, kdy jde o život člověku i psovi. V běžném životě ovšem tato vlastnost může být velkou komplikací. Je potřeba tedy psa nejen unavit, ale i ho naučit odpočívat. Jinak je jeho povaha velmi podobná většině ohařů. Nebývá konfliktní, lidi většinou velmi miluje a s dalšími psy většinou vychází bez potíží. Jde o psy, kteří poměrně ochotně pracují s člověkem a lze jejich přednosti využít i v dalších sportovních aktivitách. Vhodní jsou například k běhu u kola nebo ke canicrossu.

Vzhled evropského saňového psa

Evropský saňový pes má základ v německých krátkosrstých ohařích, většina ESP jim tak je stále velmi podobná. Zpravidla bývají o něco vyšší, mají vyšší záda a delší končetiny. Kohoutková výška plemene se pohybuje u fen mezi 65-72 cm a u fen mezi 68-76 cm. Váha plemene se u feny pohybuje mezi 25-31 kg a u psa 28-38 kg. Zbarvení bývá také podobné jako u německých ohařů, mezi běžné barvy patří černá, hnědá, béžová a žlutá (ve formě černý bělouš, hnědý bělouš s grošováním). Srst je krátká, hustá a hladká.

Ke komu je evropský saňový pes vhodný

Potenciál tohoto akčňáka využije především člověk, který se chce aktivně účastnit mushingových tréninků a závodů, eventuálně dalších sportovních aktivit jako dogtreckingu nebo coursingu. Kvalitních ESP je relativně málo, pokud po tomto výjimečném plemeni toužíte a chcete využít jeho potenciál naplno, můžete počítat s relativně dlouhým pořadníkem a vyšší částkou za štěně.

Je to něžný a laskavý pes, který je vhodný i do rodiny s dětmi. Zároveň jde o dobrého hlídače, který ochrání svou zahradu. Nespornou výhodou plemene je poměrně široká škála zbarvení, vybere si tedy téměř každý bez ohledu na vkus. Je zároveň hbitý a aktivní, sportovní využití se tak nabízí. Pokud ho dostatečně neunavíte, bude se nudit a bude vymýšlet lumpárny. Jde o přátelského psa, který vyjde téměř s každým, a to jak s lidmi, tak i s dalšími zvířaty. Jeho krátká srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí ji čas od času pročesat, především v době línání, jinak si s ní nemusíte dělat hlavu.

Evropský saňový pes v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška plemene se pohybuje u fen mezi 65-72 cm a u psů mezi 68-76 cm.
  • Váha plemene se u feny pohybuje mezi 25-31 kg a u psa 28-38 kg.

Srst:

  • Krátká, hustá, lesklá.

Zbarvení:

  • Černá, hnědá, béžová a žlutá (ve formě černý bělouš, hnědý bělouš s grošováním)

Jak dlouho žije:

  • Evropský saňový pes se dožívá 10-15 let.

Odkud pochází:

  • Norsko

Ke komu je vhodný:

  • Jde o psa plného energie, je tak vhodnou volbou k aktivním lidem.
  • ESP je přátelský pes, který dobře vychází i s dětmi. S těmi rád dovádí a vymýšlí lumpárny.
  • Je přátelský jak vůči lidem, tak i k dalším psům. Bývá tak vhodnou volbou i do větší psí smečky.
  • Byl vyšlechtěn především do tahu. Pokud se chcete aktivně věnovat mushingu, je toto plemeno ideální volbou.
  • Bude spokojený i s dalšími sporty. Vhodný je kupříkladu k běhu u kola nebo ke canicrossu.
  • Pokud se psovi budete dostatečně věnovat, bude spokojený i v městském bytě. Jakožto správný akčňák ovšem ocení možnost dovádět na zahradě.

Plemeno-evropsky-sanovy-pes (4)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu