Flanderský bouvier je klidný farmářský pes
Flanderský bouvier patří mezi farmářské psy vzniklé na území dnešních Flander, jak ostatně jeho název napovídá. V současnosti plní nejčastěji roli rodinného společníka, služebního psa nebo skvělého sportovce. V Čechách se objevuje čím dál častěji, přesto je nejpopulárnější v zemi svého původu.
Populární je především pro svou klidnou a rozvážnou povahu, ale i pro svou odvahu a oddanost svému majiteli. Je i skvělým hlídačem, už jen jeho větší postava budí respekt. Jde o přemýšlivého psa, který nad svým jednáním přemýšlí a nebývá agresorem. Patří mezi smečková zvířata, dobře se snáší s dalšími psy v domácnosti. Reaguje dobře na pozitivní a důsledný psí výcvik, má dobrou paměť a naučené povely si dobře pamatuje. Díky husté srsti snadno zvládne celoroční pobyt venku, ovšem za podmínky, že se mu budete dostatečně věnovat a on se nebude cítit osamělý. Patří mezi psy plné energie, je tak vhodnou volbou k aktivním majitelům.
Důvody, proč si pořídit flanderského bouviera
- Flanderský bouvier je známý svou věrností a oddaností své rodině. Patří mezi skvělé společníky.
- Má ochranářský instinkt a v kombinaci s větší postavou budí respekt.
- Je velmi inteligentní a učí se snadno a rychle. Základní výcvik psa zvládne snadno a rychle, většinou bez potíží zvládá i náročnější výcvik.
- Patří mezi všestranná pracovní plemena. Lze ho využít jako pastevce, ale i k služebnímu výcviku. Vhod přijde i nadšeným aktivním sportovcům.
- Jde o psa plného energie, který se hrne do různých sportů i do práce. Je potřeba mu unavit hlavu i nohy.
- Má silné obranářské instinkty a bude bránit jak svou rodinu, tak své území.
- Je to přátelský pes, který svou rodinu velmi miluje. Patří mezi skvělé společníky pro děti i dospělé.
Důvody, proč si NEpořídit flanderského bouviera
- Patří mezi větší a energické psy, kteří potřebují velkou dávku pohybu. Je potřeba se mu věnovat několik hodin denně, jinak se bude nudit a vymýšlet lumpárny. Pokud dopředu tušíte, že na něj nebudete mít dostatek času, raději se poohlédněte jinde.
- Mezi jeho přirozenosti patří ohlídat rodinu a teritorium. Je třeba ho důsledně socializovat, jinak může mít vůči cizím lidem i psům nepřiměřené reakce.
- Má sklony k dominanci a rád se rozhoduje sám. Je tak vhodnou volbou především k zkušenějším majitelům, kteří disponují větší špetkou přirozené autority. Pokud při výcviku nebudete důslední, může se pokusit převzít velení v rodině.
- Má sklony k častému štěkání, je tak dobré od štěněte pracovat na povelu typu „ticho“. Často pes štěká z nudy, je tak vhodné ho pořádně zaměstnat.
- Jde o poměrně velkého psa, náklady na dostatečné množství stravy mohou být poměrně veliké. Zároveň jde o vzácnějšího psa, tedy i pořizovací náklady mohou být vyšší než u běžnějších plemen. Dopředu si tak rozmyslete, jestli budete mít na tohoto chlupáče dostatek financí.
Historie flanderského bouviera
Flanderský bouvier byl vyšlechtěn v průběhu 17. století na pobřeží dnešního Nizozemí, Francie a Belgie. Byl vyšlechtěn tamními farmáři jako všestranný pes k hlídání a nahánění stád dobytka, k ochraně majetku i tahání břemen. I když je známé území, kde plemeno vzniklo, přesto o jeho přesném původu příliš nevíme. Až počátkem 20. století se začalo se sjednocením standardu plemene. Do té doby nebylo plemeno přesně definované, dokonce existovalo několik variant plemene naráz.
Až v roce 1936 byl sepsán první oficiální standard, který platil pro francouzské a belgické kynology. Roku 1965 došlo k oficiálnímu uznání plemene ze strany FCI. Jako mnoho dalších plemen, i flanderský bouvier měl během první světové války namále. V průběhu války byl využíván jako zákopový pes, který doručoval dopisy a pomáhal při vyhledávání zraněných. Především za pomoci belgických chovatelů se podařilo po válce psí plemeno zachránit.
Povaha flanderského bouviera
Flanderský bouvier patří mezi vyrovnané a rozvážné psy, který nebývá agresivní, pokud k tomu nemá důvod. Svou rodinu i majetek bude ovšem chránit do roztrhání těla. Svou vlastní rodinu miluje z celého srdce, cizí lidi zpravidla ignoruje. Je velmi chytrý, dobře se učí a vše si dobře pamatuje. Má ovšem sklony k dominanci a rád se samostatně rozhoduje, potřebuje člověka s přirozenou autoritou, který ho bude vychovávat důsledně a pozitivně. Je třeba ho důsledně socializovat, pak bude cizí psy a lidi alespoň tolerovat. S dětmi zpravidla vychází dobře a rád s nimi lumpačí. Hodí se nicméně spíše k starším dětem, které již chápou, jak se k psovi správně chovat.
Vzhled flanderského bouviera
Flanderský bouvier patří mezi větší a dobře formované psy. Oválné oči jsou středně velké a jsou tmavě zbarvené. Uši jsou vysoko nasazené, v minulosti se kupírovaly, což se v mnoha zemích již nesmí. Krk je vzpřímený a plynule přechází do zavalitějšího těla. Končetiny jsou dobře osvalené a zakončené jsou kulatými tlapami. Ocas je kratší a nesen je nad úrovní zad.
Srst je hustá a tvrdá, dlouhá okolo 6 cm a je lehce zkadeřená. Srst je doplněna hustou podsadou. Tato kombinace srsti psa ochrání před špatným počasím. Psovi srst kolem čumáku vytváří husté vousy. Mezi tradiční zbarvení plemene patří černá, plavá, krémová nebo šedá. Občas se objevují jedinci v kombinaci zmíněných barev, například černá s plavými nebo šedými znaky. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 59-68 cm. Váha se pohybuje mezi 27-40 kg.
Ke komu je flanderský bouvier vhodný
Flanderský bouvier patří mezi otužilé a všestranné psy. Nejlépe mu je na zahradě u rodinného domu, jak díky jeho husté srsti, tak i díky jeho hlídacím instinktům, díky kterým spolehlivě ochrání rodinu i pozemek. Na svou rodinu se silně váže, ocení tak přístup do domu. Je třeba se mu dostatečně věnovat, a to jak kvůli jeho potřebě velkého fyzického kontaktu, ale i kvůli nutnosti mu zaměstnat hlavu. Jinak se bude nudit a bude mít destruktivní sklony a bude hodně štěkat. Je možné se s ním věnovat řadě sportovních aktivit, například náročnějším obedience disciplínám, pastevectví, canicrossu, agility nebo dogtrekkingu. Vhod mu přijdou i dlouhé procházky přírodou. Pouhé pobíhání po zahradě mu určitě stačit nebude. Jeho srst je třeba pravidelně pročesávat a alespoň 2x za rok by jeho srst měla být trimována, případně lehce zastřižena.
Flanderský bouvier v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 59-68 cm.
- Váha se pohybuje mezi 27-40 kg.
Srst:
- Srst je hustá a tvrdá, dlouhá okolo 6 cm a je lehce zkadeřená. Doplněná je srst hustou podsadou.
Zbarvení:
- Černá, plavá, krémová nebo šedá. Občas se objevují jedinci v kombinaci zmíněných barev, například černá s plavými nebo šedými znaky.
Jak dlouho žije:
- Flanderský bouvier se dožívá 10 až 12 let.
Odkud pochází:
- Pobřeží Holandska, Francie a Belgie
Ke komu je vhodný:
- Je to chytrý a energický pes, rozhodně nejde o gaučového povaleče. Je tak perfektní volbou k aktivní rodině, která se mu bude důsledně věnovat. Je vhodnou volbou například k řadě sportů, bavit ho bude pasení, dogtrecking, agility nebo canicross.
- Má chundelatou srst a pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvládne i celoroční pobyt venku.
- Je vhodný spíše na vesnici, než do města, a to jak díky jeho lásce k přírodě a k pohybu.
- Svou rodinu miluje z celého srdce. V kombinaci s hlídacím instinktem jí bude bránit. Spolehlivě ochrání i majetek.
- Patří mezi uštěkaná plemena, je třeba s ním cvičit povel typu „ticho“. Vhod přijde mu pořádně zaměstnat hlavu. Z nudy totiž hodně štěká.
- Jde o velmi chytrého psa, který se snadno a rychle učí. Přesto je doporučován spíše zkušenějším chovatelům se špetkou přirozené autority. Má totiž sklony k samostatnému rozhodování a dominanci a začátečník si s těmito vlastnostmi ne vždy dostatečně poradí.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com