Francouzský buldoček je hafan pro nenáročné pejskaře
Francouzský buldoček je populárním společenským psem současnosti a vhodný je pro nenáročné pejskaře. Jde o citlivého a hravého psa, který miluje lidskou společnosti a rád se mazlí. Je vhodný do rodin s dětmi, které nadevše miluje.
Snadno vychází i s dalšími zvířaty v domácnosti. Při pořízení buldočka s typickým rozpláclým krátkým čumákem musíte počítat s krátkou dýchací trubicí, která způsobuje časté chrápání a chrochtání těchto pejsků. Buldočci mají často citlivé zažívání, trpí proto plynatostí. Jako většina psů nemusí horko, vedra špatně snáší i kvůli tvaru svého čumáku. Navzdory jeho neduhům jde o přátelského pejska, který bezmezně miluje své lidi a vhodný je i pro trpělivé začátečníky.
Důvody, proč si pořídit francouzského buldočka
- Buldoček má originální vzhled, díky kterému ho řada lidí miluje. Mnoho dalších ho právě kvůli vzhledu nemusí. Ať patříte do kterékoli skupiny, s tímto psem určitě všude vzbudíte pozornost.
- Pes bude ve vaší přítomnosti nadšeně trávit každou minutu. Pokud toužíte po psovi, který vám bude nadšeně dělat společnost celý den, je buldoček vhodnou volbou.
- Jde o perfektního psa pro méně aktivní lidi, kteří milují psy, ale nechtějí nebo nemohou trávit dlouhé hodiny na cvičáku a na procházkách ve snaze svého čtyřnohého miláčka utahat.
- Jde o přátelské psy, kteří se správnou socializací budou milovat jak lidi, tak další zvířata.
- Buldočci jsou malí psi, kteří se snadno vejdou i do menšího obydlí.
- Tito psi jsou vhodní především do bytu.
- Pokud nejsou buldočci rozdovádění nebo hodně vystresovaní, štěkají jen výjimečně.
- Krátká srst je nenáročná na péči, s chlupy po celém bytě je ovšem třeba počítat.
- Při správném usměrnění dětí i psa je to vhodné psí plemeno do rodiny s dětmi.
- Jde o chytré, byť poněkud svéhlavé psy. Při správném přístupu se vše snadno naučí, je ovšem třeba být při výcviku trpěliví. Francouzští buldočci mají totiž tendenci trpět „selektivní hluchotou“, a pokud se jim zrovna nechce poslouchat, jsou schopni vás okázale ignorovat.
Důvody, proč si NEpořizovat francouzského buldočka
- Nehodí se pro aktivní lidi. Od těchto zavalitějších pejsků opravdu nelze očekávat větší sportovní či pracovní výkony.
- Jeho roztomilý kukuč s rozpláclým čumákem láká mnoho lidí. Tento specifický vzhled s sebou ovšem nese řadu nevýhod. Kvůli krátké dýchací trubici tito psi chrápu, chrochtají a sípou. Hodně také slzí a slintají.
- Psa kvůli krátké srsti bez podsady nelze moc nechávat na zahradě a k celoročnímu pobytu venku je opravdu silně nevhodný.
- Mnoho psů nemá rádo horko. Kvůli rozpláclému čumáku, který brání psovi se pořádně nedechnout, snáší buldočci horko ještě hůř než většina ostatních psů. Nadšení nejsou tito psi ani ze zimy a vlhka.
- Jde o psa pro zkušenější chovatele nebo lidi obdařené velkou trpělivostí. Francouzští buldočci jsou sice velice inteligentní, ale zároveň extrémně tvrdohlaví. Pokud se buldočkovi nechce pracovat, můžete předvádět psí kusy, jeho ale ke splnění úkolu přesvědčíte opravdu s velkým úsilím. Je třeba být trpěliví a důslední a na splnění pokynu opravdu trvat.
- I když jde v jádru o dobráky, dokážou být teritoriální a svého pána si hlídat s velkou vervou.
Historie francouzského buldočka
Na vzniku tohoto plemene se podílely dva státy, jejichž historie je v mnoha směrech provázaná - Anglie a Francie. Původ těchto psů lze dohledat k molossoidním psům, ze kterých v Anglii byla vyšlechtěna linie menších pejsků. Vznikli předci dnešních buldoků, ze kterých se postupně vyvinulo několik plemen. Někteří chovatelé se zaměřili na pracovní psy, další na společenská plemena.
V rámci průmyslové revoluce mnoho dělníků odešlo za prací do Francie, kam si s sebou brali své psy, včetně malých buldoků, kteří v té době v Anglii postupně získávali na popularitě. Ve Francii se tito společenští buldoci poměrně rychle ujali, a to především ve vyšší společnosti. Přesnější vznik francouzských buldočků není znám, respektive nebyly dochovány záznamy. První chovatelský klub vznikl v Paříži v roce 1880. Postupně se rozšířili do zbytku světa a dnes jde o jedno z nejpopulárnějších společenských plemen.
Povaha francouzských buldočků
Jako mnoho jiných společenských psích plemen vyžaduje i buldoček kontakt s lidmi. Je mazlivý, přátelský a vyjde dobře s dětmi i dalšími zvířecími členy domácnosti. S dětmi i ostatními psy si rád bude hrát. Je nenáročný na pohyb, je tak vhodný pro časově vytížené lidi, spokojí se s několika krátkými procházkami v okolí bydliště. Stačí mu, že bude moci trávit hodně času ve vaší společnosti, ať při práci z domu nebo při sledování televize. Výhodou francouzských buldočků je i to, že poměrně málo štěkají. Navzdory své tvrdohlavosti je doporučován i začátečníkům, kteří ovšem musí být při výcviku důslední a trpěliví.
Vzhled francouzských buldočků
Buldočci jsou menší, podsadití pejsci molossoidního vzhledu. Typickým rysem je velká hlava se vzpřímennýma ušima, s krátkým až rozpláclým čenichem, zkrácenou horní čelistí a velkýma kulatýma očima. Hlava je posazená na krátkém a širokém krku, který plynule přechází do svalnatého hřbetu. Končetiny jsou silné a svalnaté, zadní nohy jsou o trochu delší než přední. Ocas je krátký, nízko posazený. Srst buldočků je krátká, lesklá a bez podsady, v oblasti ramen tvoří vrásky. Barva je rovnoměrně plavá, může být žíhaná s bílými skvrnami nebo bez nich. Kohoutková výška se pohybuje mezi 24 a 35 cm, váha mezi 8 a 14 kg.
Ke komu je francouzský buldoček vhodný
Toto plemeno je jako dělané pro městského člověka, který se rád protáhne na procházce, ale nevyžaduje dlouhé pochody. Je vhodný do bytu. Domeček se zahrádkou sice ocení, ale určitě nevyžaduje, jak kvůli srsti bez podsady, tak kvůli lásce k lidem, se kterými je rád v permanentním kontaktu. Horké nebo vlhké počasí mu nedělá dobře, především kvůli tvaru jeho čumáku a kvůli zvrásněné srsti a kůži. Snad ještě více než u jiných psů je tedy třeba u buldočků být opatrní během léta a větší fyzickou aktivitu naplánovat na brzké ráno nebo pozdní večer. Tito psi většinou neradi plavou, často se plavat ani neumí a nechtějí se to naučit.
Jsou to chytří pejsci, kteří se za pomoci pozitivní metody (a s dávkou trpělivosti s ohledem na jejich tvrdohlavost) vše potřebné naučí. Péče o buldočka je poměrně nenáročná, díky absenci podsady málo líná, není třeba ho pravidelně vyčesávat. V zimě je nutné pořídit těmto pejskům obleček. Je třeba pravidelně čistit obličejové vrásky. Je také nutná pravidelná kontrola uší, očí a zubů, buldočci často trpí infekcemi. Stejně tak je třeba pravidelně stříhat drápky, které nerostou přirozeně dolů a jako u jiných psů se tedy při chůzi neobrušují.
Francouzský buldoček v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška se pohybuje mezi 24 a 35 cm, váha mezi 8 a 14 kg.
Srst:
- Krátká, hladká, se zvrásněním, bez podsady
Zbarvení:
- Rovnoměrně plavá, občas s pálením, mohou a nemusí být bílé skvrny.
Jak dlouho žije:
- Francouzský buldoček se dožívá až 12 let.
Odkud pochází:
- Francie
Pro koho se hodí:
- Pro trpělivé začátečníky i rodiny s dětmi.
- Buldoček miluje lidskou společnost a vyžaduje častou přítomnost svých lidí. Je tak vhodný pro seniory nebo lidi, kteří mají možnost pracovat z domu.
- Francouzští buldočci nevyžadují mnoho pohybu, stačí jim několik kratších procházek za den, pohrát si chvíli s dětmi a pak v klidu pochrupávat na gauči v přítomnosti člověka.
- Výhodou je nenáročná péče o srst.
- Je třeba počítat s častým chrochtáním a slintáním, vinou je tvar čumáku a krátká dýchací trubice.
- Je třeba také počítat s relativně častou návštěvou veteriny oproti jiným plemenům, buldočci například trpí na infekce očí a uší.
Existuje velké množství psích plemen, některá jsou perfektní volbou do rodiny s dětmi, jiná plemena se k dětem naopak vůbec nehodí. Poznejte psí plemena, která jsou vhodná k dětem a jejich přítomnost si budou užívat. Nebo hledáte spíše malá psí plemena do bytu? A co třeba sportovní psí plemena, která s vámi budou držet krok při běhu i na dlouhé túře?
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva