Gordonsetr miluje lov bažantů, ale i slepic
Gordonsetr je inteligentní, klidný, milující a přátelský lovecký pes. Svou rodinu miluje z celého srdce a velmi rád v její přítomnosti tráví co nejvíce času. Byl vyšlechtěn především k lovu tzv. pernaté zvěře, tedy k lovu bažantů a křepelek. I když je stále využíván jako lovecký pes, je čím dál častěji chován i jako aktivní rodinný společník.
Gordonsetr je chytrý a snadno se učí, zároveň je plný energie. Můžete se s ním účastnit různorodých psích sportovních disciplín. Vhodnou volbou jsou pro něj náročnější obedience disciplín, ale i agility nebo dogtreckking. Výcvik zvládá poměrně snadno, měl by ovšem být veden citlivě. Toto plemeno zaujme atletickou postavou a celkově elegantním vzhledem. Jeho vzhled ovšem není zadarmo, je potřeba počítat s náročnější péčí o delší srst. Jelikož jde původně o lovecké plemeno, asi vás nepřekvapí, že potřebuje velké množství pohybu. Milovat bude dlouhé procházky, výcvik nejen základní poslušnosti ale i trénink „cirkusových“ kousků. Je vhodnou volbou k domku se zahradou, pobyt v bytě zvládne v případě, že se psem budete trávit velkou část dne pohybem a výcvikem. Gordonsetři patří mezi milovníky lidí, s kterými rádi tráví co nejvíce času. Pokud se rozhodnete chovat tyto psy venku, je potřeba se jimi tak dostatečně věnovat. Už proto aby netrpěli psychicky delším odloučením od člověka, ale i proto, aby se nezačali nudit a zahradu si pak neupravili podle svého gusta.
Důvody, proč si pořídit gordonsetra
- Jde o všestranné psy, které lze využít k mnoha sportovním i pracovním disciplínám. Věnovat se můžete loveckému výcviku, ale i canicrossu, agility nebo canisterapii. Je čím dál oblíbenější ale i u policie nebo mezi záchranáři.
- Gordonsetr je ideální volbou k domku se zahradou, ale pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvládne i pobyt v bytě.
- I když jde původem o lovecké plemeno, můžete ho chovat i s dalšími zvířaty.
- Je čím dál častěji chován jako aktivní společník v rodinách s dětmi. Vůči dětem je velmi trpělivý a rád si s nimi hraje.
- Gordonsetr má skvělou paměť a je velmi inteligentní. Mnoho věcí řeší intuitivně a samostatně.
- Je to vyrovnané a klidné plemeno psa, při správném utahání s vámi bude spokojeně trávit večer na gauči.
- Gordonsetři jsou hraví, rádi aportuj, i rádi plavou a běhají. Nudit se určitě nebudete.
- Jde o psí rasu, která se velmi ráda učí. Minimálně základní výcvik tak zvládne levou zadní. Problém mu nedělá ani náročnější výcvik.
Důvody, proč si NEpořídit gordonsetra
- Gordon setr se do všeho vrhá po hlavě, jde totiž o velmi zvědavé psy. Když se do něčeho zabere, nezkušený chovatel může mít problém vrátit psa zpět do reality. Můžete mít například problém upoutat jeho pozornost a psa vrátit ze stopy či zastavit rozjetou hru.
- Delší srst mu dodává na eleganci, je ale potřeba počítat s její pravidelnou údržbou. Nutností je pravidelné pročesávání srsti a zároveň je dobré se smířit s tím, že budete mít byt plný chlupů.
- I když jde o chytré psy, které výcvik vyloženě baví, trpí občas záchvaty tvrdohlavosti. Výcvik musí být trpělivý a důsledný.
- Jsou opravdu chytří a svou inteligenci využívají i k vynalézání stovek způsobů k překonání plotu. Dokáží to být velmi zdatní útěkáři.
- Upínají se k svému pánovi a často trpí separační úzkostí. Jsou tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost věnovat se mu velkou část dne. Nutností je také psa od štěněte trénovat na samostatný pobyt doma, alespoň pár hodin.
- Starost o psa vám zabere zaručeně spoustu hodin denně. Toto plemeno vyžaduje velkou dávku pohybu a ideálně zaměstnat i hlavu. Jinak budete mít doma namísto klidného a spokojeného pejska neřízenou střelu.
- I když vychází dobře s dalšími zvířaty, je třeba mít se na pozoru především v přítomnosti drůbeže. Toto plemeno bylo cvičeno především k přinášení pernaté zvěře, tudíž volně pobíhající slepice a další drůbež v něm mohou vyvolat lovecký pud. Zároveň byl cvičen k stopování vysoké zvěře, než zvládnete přivolání na první dobrou, je lepší mít psa v lese na vodítku.
Historie gordonsetra
Historie plemene začala ve Skotsku počátkem 18. století. Podobní psi se ve Skotsku vyskytovali již dříve, s cíleným šlechtěním se začalo právě v průběhu 18. století. Doložené základy plemene se váží k siru Alexandrovi, čtvrtému vévodovi z Gordonu, který s chovem tohoto plemene započal ve velkém. Právě podle vévody bylo posléze plemeno pojmenováno. Základem gordonsetrů jsou angličtí setři a černé kolie. Štěňata se vzhledově i povahově vévodovi velmi zalíbila, takže pokračoval s dalším křížením a selekcí do doby, než se ustálila povaha i vzhled.
Později bylo plemeno kříženo s bloodhoundem a pravděpodobně i s rotvajlerem. Tato rasa je o něco větší než irský nebo anglický setr, oproti nim je i relativně pomalý. Zato je velmi vytrvalý a disponuje všestrannými loveckými schopnostmi. V roce 1842 se dostali první psi tohoto plemene do USA. Tito první gordonsetři v Americe byli zakoupeni z vévodových chovatelských stanic Georgem Bluntem a Danielem Webstrem. Až roku 1891 vznikl první klub tohoto plemene. V posledních desetiletích počty gordonsetrů u nás i ve světě rostou. V Čechách je tato rasa psů chována spíše jako služební policejní pes nebo jako aktivní společník.
Povaha gordonsetra
Gordonsetr miluje svou rodinu z celého srdce, vůči cizím lidem bývá nedůvěřivý a bývá z něj dobrý hlídač. Když se mu něco nezdá, tak štěká. Většinu vetřelců svou větší postavou a hlubokým štěkotem spolehlivě odradí. Nicméně toto psí plemeno je poměrně uštěkané i bez „vnějšího“ podnětu, za pomoci štěkotu rád komunikuje i se svou rodinou. I když jde o lovecké plemeno, s dalšími zvířaty většinou vychází dobře, ovšem za předpokladu, že se před ním nesnaží utíkat – to se pak zvíře stává v očích gordonsetra zajímavou kořistí. Jde o zvídavé plemeno, které rádo prozkoumává co může.
Pokud máte možnost navštěvovat se psem nová a nová místa, bude nadšený a vše si důkladně očichá. Plemeno disponuje totiž velmi dobrým čichem, který pes velmi rád používá. Právě jeho skvělý čich může být i problémem, pokud pes chytí stopu, přestává vnímat co se kolem něj děje. Skvělé přivolání by tak mělo být samozřejmostí, nebo se smířit s tím, že je nutné mít psa pod kontrolou alespoň na stopovačce. Gordonsetr potřebuje od štěněte nastavit mantinely, které je potřeba důsledně dodržovat. Zároveň jde tak trošku o citlivky, výcvik by měl být veden spíše pozitivní metodou než tvrdě a křikem.
Vzhled gordonsetra
Gordonsetr je větší lovecký pes. Oproti jiným setrům je výrazně mohutnější a je i nejpomalejší, ale zato má všestrannější lovecké schopnosti, perfektní čich a je o něco vytrvalejší. Na středně velké hlavě nalezneme svěšené dlouhé uši. Hluboký hrudník nalezneme na souměrném těle. Ocas je u kořeně o něco silnější a postupně se ke špičce zužuje. Tělo je pokryté delší jemnou srstí, která je u špičky nejkratší. Na hlavě je srst krátká, kratší je i na uších a na přední části končetin. Srst tvoří praporce na břiše, horní části uší a také na zadních stranách končetin. Tradiční zbarvení je u plemene černé s kaštanovým pálením, jiné zbarvení je nepřípustné. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 62-66 cm, hmotnost plemene se pohybuje mezi 25-30 kg.
Ke komu je gordonsetr vhodný
Gordonsetr je energický pes, který potřebuje fyzicky unavit. Velmi miluje například dlouhé procházky přírodou. Patří mezi skvělé stopaře a také rád plave. Mimo jiné rád aportuje. Všechny tyto vlastnosti vycházejí z jeho původního účelu, ke kterému byl vyšlechtěn – lov ptactva a jeho aport. I když se dnes toto plemeno využívá k lovu o něco méně než jeho předci, přesto má stále velmi silné lovecké instinkty. Především když chytí stopu nebo zahlédne rychle se pohybující předmět (bez ohledu na to, zda jde o zvěř nebo cyklistu), tak vyráží do akce.
I když bývá gordonsetr v bytě poměrně klidný a tichý (pokud ho důkladně unavíme), tak nebývá do bytu doporučován. Přeci jen jde o většího a odolného psa, který potřebuje nejen prostor, ale i spoustu podnětu, kterých se mu dostane spíše na větším oploceném pozemku. Nejspokojenější bude u domku s oplocenou zahradou, kde se bude moci vyběhat. Přesto mu pouze pohyb na zahradě stačit nebude a dlouhým procházkám (ideálně denně) se stejně nevyhnete. I když bude většinou na zahradě spokojený, je dobré psovi dělat co nejvíce společnost a ideálně se mu i nějak věnovat. Toto plemeno totiž poměrně často trpí separační úzkostí, pokud je delší dobu sám, velmi psychicky trpí a může mít i destruktivní sklony.
Jeho krásný a elegantní vzhled není zadarmo. Jeho středně dlouhou jemnou srst je potřeba pravidelně česat a pravidelně koupat. Psa je také potřeba zastřihávat a trimovat. Také je potřeba pravidelně kontrolovat plandavé uši, v tomto typu uší se totiž častěji drží různé infekce, než v uších vztyčených.
Gordonsetr v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 62-66 cm.
- Hmotnost plemene se pohybuje mezi 25-30 kg.
Srst:
- Středně dlouhá, jemná.
Zbarvení:
- Černé s kaštanovým pálením.
Jak dlouho žije:
- Gordonsetr se dožívá 13 let.
Odkud pochází:
- Anglie, Skotsko
Ke komu je vhodný:
- Gordon setr je větší aktivní pes, s kterým se určitě nudit nebudete. Miluje především dlouhé procházky, ocení i možnost věnovat se svému původnímu účelu – lovu.
- Má skvělý čich, který rád používá. Při procházkách je schopen chytit stopu a jen tak se jí nepustit. Tuto vlastnost lze využít i pozitivně – například při lovu nebo záchranařině.
- Svou rodinu z celého srdce miluje, k cizím lidem bývá nedůvěřivý. Bývá z něj proto dobrý hlídač a často je i z tohoto důvodu využíván služebními složkami k ostraze pozemků.
- Jejich elegantnímu vzhledu napomáhá delší jemná srst, o kterou je ovšem potřeba pečovat. Chybět by nemělo pravidelné česání a koupání, ale i střihání a trimování.
- Je vhodnou volbou k domku se zahradou. I když má možnost se denně pohybovat na zahradě, je potřeba se psovi (ideálně denně) věnovat. Jinak může trpět separační úzkostí a může mít destruktivní sklony. Stejně tak je potřeba psa fyzicky unavit, jde totiž o velmi energické psy.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva