Greyhound je závodní pes, co si i rád polenoší
Greyhound patří mezi chrty, tedy psy, kteří byli vyšlechtěni k štvaní zvěře. Na první pohled jde o atletického psa, který je schopen vyvinout velkou rychlost. Při sprintu toto plemeno dokáže vyvinout rychlost až 60 km/h. V současnosti se k lovu využívá minimálně. Jeho laskavá povaha a aristokratický vzhled ho předurčuje k roli aktivního společníka či výstavního psa.
Greyhound je elegantní a atletický pes, který dokáže být velmi rychlý. Právě díky rychlosti je často využíván při psích závodech. I když se v současnosti minimálně využívá k lovu, má stále silné lovecké instinkty. Ocení tak možnost věnovat se například coursingu, který lov simuluje. I když jde o aktivního středně velkého psa, je ideální pro chov v bytě. A to díky krátké srsti, malé odolnosti vůči nepříznivému počasí a velké lásce k lidem, od kterých je nerad na delší dobu odloučen. Zpravidla dobře vychází i s cizími lidmi. Pokud není zvyklý od štěněte, může mít problém s menšími zvířaty ve stejné domácnosti. Jeho lovecký instinkt je velmi silný a králíci či morčata by snadno mohli dojít k úhoně.
Důvody, proč si pořídit greyhounda
- I když jde o lovecké psy, jde zároveň o klidné a mírumilovné plemeno. Jde o velmi přátelské a laskavé psy, kteří velmi dobře vychází s dětmi i dalšími domácími zvířaty.
- Greyhound je pravidelně využíván jako závodní pes, přesto není až tak náročný na pohyb. Pokud občas delší procházka nevyjde a závody vás nelákají, této psí rase to zdaleka nebude vadit jako dalším podobným psům.
- Krátká a jemná srst vybízí k pohlazení, zároveň ale není náročná na péči. Psa stačí čas od času vyčesat. Zároveň není potřeba tohoto psa příliš často koupat. Stačí psa vykoupat, když si pořídí nevábný odér.
- I když jde o poměrně velkého psa, dožívají se na takto velká psí plemena poměrně vysokého psího věku. V průměru se dožívají 10-14 let.
- Jde o elegantní a zároveň atletické psy. Jsou štíhlí, svalnatí a dokáží se pohybovat velmi ladně.
- Své majitele milují a jsou jim velmi oddaní. Jde o skvělé rodinné psy a společníky.
Důvody, proč si NEpořídit greyhounda
- I když jde o poměrně klidné psy, je potřeba se jim věnovat. Ocení možnost věnovat se některému ze psích sportů, u kterých využijí svou rychlost a vytrvalost, velmi často se využívají například na psí závody nebo coursing. Stejně tak ocení dlouhou procházku – alespoň několikrát za týden. Pokud víte, že na psa nebudete mít dostatek času, raději se poohlédněte jinde.
- Jejich krátká srst a minimální množství tuku je nechrání před špatným počasím. Nejsou tak vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradě a přes zimu je potřeba je oblékat do psích oblečků.
- I když se k lovu využívají o něco méně než v minulosti, mají silný lovecký pud. Je tak potřeba dobře zabezpečený pozemek, ze kterého nebudou moci utéct za vším, co se pohne. Během venčení je potřeba mít psa 100% pod kontrolou, buď mít perfektní přivolání nebo mít psa zajištěného alespoň stopovačkou.
- Jde o společenské plemeno, které vyžaduje častý kontakt s člověkem. Pokud se budou psychicky trápit z nedostatečné pozornosti, můžou mít destruktivní sklony.
- Je potřeba vybírat štěně z prověřené chovatelské stanice, která nechává dělat všechny potřebné testy oběma rodičům. Toto plemeno má totiž tendenci trpět na některé zdravotní problémy, například se srdcem, problémy s kostmi a klouby nebo citlivostí na kůži.
- Jde původně o lovecké plemeno, s kterým to občas není jednoduché. Především výcvik může být pro řadu lidí oříškem, a to i když jde o chytré plemeno. Toto plemeno je zpravidla doporučováno trochu zkušenějším chovatelům, kteří si spíše pořadí s občasnými záludnostmi povahy loveckého psa.
Historie greyhounda
Greyhound patří mezi stará psí plemena. Tito psi mají původ v oblasti Středního východu a severní Afriky. Možní předci tohoto plemene jsou vytesáni na kamenných reliéfech ve starém Egyptě. Za pomoci Keltů se plemeno postupně dostalo do Evropy, kde se tito psi využívali především k lovu zajíců nebo lišek. Greyhound si díky skvělým loveckým schopnostem štvát zvěř získal záhy velkou oblibu, především u panstva. V Anglii podobné psy mohla vlastnit pouze šlechta. Dokonce i jednu dobu platilo nařízení, které zakazovalo vlastnit lovecké psy komukoliv, kdo žil v okruhu 10 mil od hranic královských lesů. Do USA se tato rasa psů dostala v průběhu kolonizace, kde zpočátku sloužila lovu.
V Americe greyhoundi lovili králíky a kojoty. Postupně se tito psi začali využívat k chrtím dostihům. Tato kratochvíle měla i stinnou stránku. Psi, kteří při závodech byli mimořádně neúspěšní byli časem utraceni nebo byli prodáni do laboratoří, kde se na nich dělaly pokusy. Současnost je pro greyhoundy mnohem veselejší. I když psí dostihy existují dodnes, mají pevně daná pravidla a jde u nich čistě o zábavu a sport. Za zmínku určitě stojí, že mezi slavné chovatele tohoto plemene údajně patřila Kleopatra a toto plemeno chovala i královna Alžběta I., nebo generál Custer.
Povaha greyhounda
Greyhound je chytrý, přátelský, citlivý a neagresivní pes. Patří mezi chrty a je do jisté míry nezávislý. Svou povahou je do jisté míry podobný kočkám. Je kupříkladu velmi citlivý a reaguje na stres a napětí v domácnosti. Pokud jste na psa tvrdí, stane se plachým a nebude příliš ochotně reagovat na vaše pokyny. Svou rodinu velmi miluje a je k ní laskavý, velmi dobře vychází i s dětmi. K cizím lidem bývá ostražitý a chvíli trvá, než si na někoho nového zvykne. Nebývá ovšem agresivní. Zároveň jde o chápavého psa, který se dobře učí. Při výcviku je potřeba počítat s nezávislým charakterem. Ne pro každého je tak toto plemeno vhodné. Výcvik je potřeba vést klidně a být trpělivý, tito psi zpravidla velmi dobře reagují na pozitivní motivaci. Velmi špatně reagují na křik nebo fyzické tresty. Pokud toužíte po parťákovi na sport, s greyhoundem patrně nesáhnete vedle. Jde o plemeno vhodné na jogging, agility, courising, dogfrisbee, doganding nebo canicross.
Vzhled greyhounda
Greyhound má elegantní a svalnatou postavu, která mu umožňuje rychlé sprinty. Dlouhá hlava má mírný stop. Nachází se na ní oválné tmavé oči, které jsou šikmo uložené. Uši jsou vysoko posazeny a jsou krátké. Krk je dlouhý a s elegantním klenutím plynule přechází do plecí. Pes disponuje prostorným a hlubokým hrudníkem, záda jsou mírně klenutá, břicho bývá vtažené. Ocas je dlouhý, ke špičce se mírně zužuje a je mírně prohnutý. Rovné končetiny jsou dlouhé a rovné s pevnými kostmi a jsou dobře osvalené. Greyhound má krátkou srst. Zbarvení je žlutohnědé, modré, černé, žíhané, pískové, červené nebo žlutohnědé. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 68-75 cm, hmotnost se pohybuje okolo 30 kg.
Ke komu je greyhound vhodný
Sice jde o energického psa, který potřebuje unavit, není až tak náročný na pohyb jako další chrti. Toto plemeno bylo vyšlechtěno pro krátké a rychlé sprinty, nikoliv na vytrvalostní „celodenní“ běh, jako například řada pasteveckých plemen. Doma tito psi dokáží být velmi klidní a tišší. Tato psí rasa je velmi přizpůsobivá a zvykne si jak na život v domku se zahradou, tak i v bytě. V obou případech je nutné se psovi věnovat, ale jak bylo zmíněno, není to s nimi až tak náročné, jako s řadou dalších aktivních plemen. Pokud má greyhound možnost, zpravidla neopovrhne pohodlným místem k odpočinku. Ideální je pro něj vlastní místo s měkkým pelíškem, nebo mu vyhradit místo na pohodlném gauči. Jde o štíhlého psa, který si na tvrdé podložce snadno vyrobí otlaky.
Péče o jeho krátkou srst je poměrně snadná. Stačí jí čas od času pročesat (především v době línání), složitější péče není potřeba. Krátká srst psa minimálně chrání proti nepříznivému počasí nebo různým škrábancům a drobným poraněním. Psovi je potřeba do typického podzimního a zimního počasí pořídit obleček.
Greyhound má silný lovecký pud, i když se k lovu chová o něco méně než v minulosti. Při venčení je potřeba mít se na pozoru, tito psi mají totiž tendenci honit vše, co se pohne. A to nejen zvěř, ale i cyklisty, běžce nebo auta. Je proto potřeba, abyste byli obezřetní nejen při procházce lesem, ale i městem. Nacvičit s greyhoundem perfektní přivolání nemusí být snadné, pro většinu chovatelů je tak mnohem jednodušší mít při každém venčení psa pojištěného alespoň stopovačkou.
Greyhound v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 68-75 cm.
- Hmotnost se pohybuje okolo 30 kg.
Srst:
- Krátká.
Zbarvení:
- Žlutohnědé, modré, černé, žíhané, pískové, červené nebo žlutohnědé.
Jak dlouho žije:
- Greyhound se dožívá 10 až 14 let.
Odkud pochází:
- Velká Británie
Ke komu je vhodný:
- Jde o aktivního psa, který ocení především krátké sprinty. Je tak vhodnou volbou například na coursing nebo psí závody.
- Greyhound je milující pes, který je vhodný do aktivní rodiny. Má rád děti a rád s nimi dovádí.
- Toto plemeno se snadno přizpůsobí pobytu v domě se zahradou i v bytě. Prostě univerzální pes.
- Jeho krátká srst vyžaduje minimální péči a poměrně málo líná, což oceníte především pokud bydlíte v bytě.
- Má poměrně málo podkožního tuku, v kombinaci s krátkou srstí poměrně snadno prochladne. Je tak potřeba mu na zimu pořídit teplé oblečky.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva