Grifonek brabantský neboli brabantík se snadno urazí a pak hodiny "nemluví"
Grifonek brabantský neboli brabantík je veselý menší pes, který je připraven dělat svému pánovi pouze radost. Nejde o žádné třeštidlo, naopak jde o rozváženého a klidného psa. Má velmi rád legraci a nadšeně dokáže dovádět s dětmi. S ohledem na jeho rozpláclý čumáček je třeba mít na paměti, že se poměrně rychle zadýchá a zahřeje, rychlejší pohyb a dovádění je tak třeba spíše omezit. Bude velmi rád ve společnosti dětí, spokojený bude ovšem i jako klidný společník seniorů či u méně aktivních lidí.
Brabantíci jsou poměrně hodně závislí na svých lidech a špatně snáší odloučení. Velmi rádi se mazlí a svého majitele dokáží sledovat na každém kroku. Jsou tak vhodní k lidem, kteří s ním budou rádi trávit většinu volného času.
Důvody, proč si pořizovat brabantíka
- Roztomilý kukuč velmi rád využívá. Když nasadí oblíbený výraz „psí oči“, málokdo odolá.
- Jde o veselého psa, který má téměř pořád dobrou náladu.
- Brabantík je velmi pejsek, který je ideální volbou psího plemene do menšího městského bytu.
- Málokterý majitel brabantíka skončí pouze u jednoho „kousku“. Kromě jejich skladné velikosti je totiž i brabantík i velmi společenský.
- Miluje jídlo, velmi snadno se za pomoci pamlsků cvičí.
- Za pomoci pozitivní motivace, klidu a trpělivosti je vhodný i pro nadšeného začátečníka.
- Krátká srst je nenáročná na péči. Stačí čas od času „pročísnout“. S pár chlupy po bytě je třeba počítat, především během línání, ale oproti jiným, chlupatějším plemenům nejde o nic strašného.
- I při venčení je velmi klidný a drží se svého majitele. Je velmi málo pravděpodobné, že ho vůbec napadne vyrazit za kočkou či zajícem. A pokud se nějakým zázrakem k běhu vyhecuje, tak se můžete vsadit, že ho to zase velice rychle přejde. Procházky městem i přírodou jsou s tímto pejskem velmi klidné.
Důvody, proč si NEpořizovat brabantíka
- Jde o „ukecaného“ pejska, který velmi rád vše kolem sebe komentuje. Většinou jsou schopni docílit poměrně intenzivního štěkotu, ale dá se s tím pracovat. Nicméně určitě oceníte ohleduplné sousedy.
- Poměrně často trpí separační úzkostí, je tak třeba s ním na občasném samostatném pobytu doma důsledně pracovat. Je proto vhodný především pro lidi, kteří jsou schopní a ochotní trávit s ním velkou část dne doma, a to především pokud bydlíte v bytě se spoustou sousedů. Jeho stesk se totiž projevuje často štěkotem, který mu povětšinou vydrží docela dlouhou dobu.
- Láska k jídlu je sice jeho výhodou při výcviku, je ovšem třeba se mít na pozoru. Brabantíci jsou schopni slupnout, na co přijdou, a mají tendenci velmi snadno přibývat. V kombinaci s roztomilým výrazem má řada lidí tendence dávat těmto pejskům zbytky svého jídla a z pejsků se tak snadno stávají válečci, kteří následně trpí velkou spoustou zdravotních problémů spojených s nadváhou.
- Brabantík ze všech grifonků nejvíce líná. Sice disponuje velmi krátkými chloupky, ty se ovšem mají tendenci zapíchávat do oblečení, do pohovky či koberců a poměrně špatně se pak odstraňují.
- Jsou to cíťové, kteří se velmi snadno dokáží urazit. Klidně pak s člověkem, který jim „ublížil“, dokáží „nemluvit“ i několik hodin v kuse.
- Jejich krátký čumáček působí roztomilým dojmem, ale jako u řady jiných plemen s tímto typem čumáku to nese řadu zdravotních komplikací. Psům se špatně dýchá, především v létě nebo při větší fyzické námaze a mívají často problémy se srdcem.
- S ohledem na jejich drobnou velikost bývá u tohoto plemene psů poměrně často problém s porodem, výjimkou nebývá císařský řez. Vrhy bývají navíc málopočetné, pořízení brabantíka tak může být poměrně náročné, především finančně.
- S většími dětmi vychází většinou velmi dobře, s těmi menšími to může být o něco horší. Není moc nadšený z častého a hlasitého pokřikování a ječení, a i když se rád mazlí, nemá rád příliš časté objímání. Pokud se cítí zahnaný do kouta, nemá problém se po dítěti výstražně ohnat.
Historie brabantíka
Brabantíci patří mezi plemena, jejichž přesný původ není příliš znám. Většina zdrojů se shoduje na tom, že byl vyšlechtěn v Belgii z menších hrubosrstých pejsků s názvem „smousje“, kteří byli chováni ve stájích v okolí Bruselu k lovu drobných hlodavců. Patří do rodiny grifonků – brabantský, belgický a bruselský. Přesný seznam plemen, ze kterých byl brabantík vyšlechtěn, není znám. Většina odborníků ovšem nepochybuje, že se mezi předky nacházel opičí pinč, malí španělé a mopsíci (u kterých opravdu nelze pochybovat s ohledem na rozpláclý čumáček brabantíků, který je tomu mopsímu velmi podobný). Roku 1883 bylo plemeno uznáno Královskou společností sv. Huberta a roku 1889 vznikl Klub bruselského grifonka. Oficiální standard plemene vznikl až roce 1905.
Popularita tohoto plemene vzrostla velmi rychle a mezi oblíbené chovatele se zařadila například královna Anna, jejímž společníkem byl grifonek na procházkách i při projížďkách. Poměrně záhy po svém uznání se dostal do okolních evropských zemí a počátkem 20. století byl uznán i v USA nebo ve Velké Británii. V roce 1918 se konaly speciální výstavy v USA, kde bylo představeno dokonce 53 jedinců. Postupem času vznikly tři zmíněné varianty grifonka, které dle standardů FCI tvoří tři variety s vlastním stadardem. Rozdílem je v zásadě především ve struktuře, zbarvení a délce srsti. Jednotlivé varianty se mezi sebou mohou i za určitých podmínek křížit, což je u jiných plemen (i mezi těmi, které mají různé variety) raritou. Poměrně běžně se tak stává, že se v jednom vrhu narodí všechny variety naráz. Je tak trochu zvláštní, že stále existují oficiálně tři samostatné variety tohoto plemene. V Čechách je brabantík z grifonků oblíbený nejvíce.
Povaha brabantíka
Brabantíci jsou velmi odvážní a bystří, milují svou rodinu. Dokáží být zároveň dobrými hlídači. S ohledem na jejich krátkou srst, navázanost na své lidi a drobnou velikost je nelze trvale umístit na zahradu, jde o psí plemeno vhodné pouze do bytu nebo na zahradu s přístupem dovnitř. Na své lidi se váže velmi úzce a špatně snáší delší odloučení od svého majitele. Brabantík je velmi mazlivý a svého člověka má tendenci sledovat na každém kroku a dožadovat se pozornosti. Je zároveň inteligentní, a pokud probíhá výcvik v klidu, zvládne minimálně základní poslušnost velmi snadno. S ohledem na rozpláclý čumáček a zavalitější postavu nevyžaduje větší fyzickou aktivitu. Je nicméně velmi zvědavý, takže kromě možnosti sledovat bedlivě svého majitele ocení i možnost sledovat okolí, ať z vyvýšeného místa zahrady nebo z okna či balkonu.
Brabantík je dokonce přímo nevhodný k řadě větších sportovních aktivit a psích sportů, jde spíše o gaučového povaleče. Nicméně díky lásce k lidem a klidné povaze se čím dál častěji osvědčuje jako canisterapeutický pes. Je velmi vhodný pro starší lidi, kteří nevyhledávají větší fyzickou aktivitu a zároveň jsou ochotni trávit velkou část dne ve společnosti tohoto roztomilého pejska. Přítomnost brabantíka ocení i lidé, kteří mají možnost pracovat často z domu, touží po společnosti, ale zároveň nechtějí či nemůžou trávit každodenně několik hodin procházkami v lese či na cvičáku. Velmi snadno vychází s dalšími domácími i cizími psy či dalšími zvířaty, nesmí se ovšem podcenit socializace. Se správným přístupem jde o poměrně tiché psy, kteří moc neštěkají, ale zato dokáží nahlas chrápat a občas si zachrochtají.
Vzhled brabantíka
Brabantík je menší robustnější pejsek, jehož výška se téměř shoduje s délkou trupu. Celkově působí kvadraticky a souměrně. Hlava je přiměřená k tělu. Tlama včetně nosu je velmi krátká (dědictví po mopsících) a neměla by přesahovat 1,5 cm. Nemá žádné vousy, takže jeho tlama působí delší než u ostatních grifonků. Jeho spodní čelist se stáčí vzhůru a lehce vybíhá přes horní čelist, má tedy předkus. Kulaté a velké oči nikdy nejsou vypouklé. Oči by měly být ideálně tmavě hnědé bez viditelného bělma. Malé uši jsou vysoko postavené a umístěné dalek od sebe. Srst brabantíka je hrubší, rovně přiléhající a lesklá, maximálně 2 cm dlouhá. Zbarvení je černé, černotříslové nebo červené, jiné není povolené. Podmínkou je také černá maska. Kohoutková výška plemene je 22-28 cm, váha se pohybuje mezi 3 a 6 kg.
Ke komu je brabantík vhodný
Díky drobné velikosti a přátelské povaze jde o perfektního pejska do menšího městského bytu. Tito pejsci nemají podsadu, takže málo línají, což je nepochybně další výhodou pro pořízení tohoto pejska do bytu. Kvůli zmíněným vlastnostem ovšem nejde o psa vhodného k celoročnímu pobytu venku, i když možností vyběhnout na zahradu samozřejmě neopovrhne. Miluje své lidi a je pro něj důležité žít v jejich blízkosti. Stačí mu několik kratších her za den, spokojeně stráví velkou část dne stulený svému pánovi na klině či se k němu přitulí na gauči a v posteli. Brabantík je perfektní volbou pro starší či méně pohyblivé lidi, do menších bytů do města, a především k lidem, kteří s ním budou spokojně trávit velkou část dne.
Brabantík v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene je 22-28 cm.
- Váha se pohybuje mezi 3 a 6 kg.
Srst:
- Bez podsady, přiléhává, lesklá, o délce max. 2 cm
Zbarvení:
- Černé, černotříslové nebo červené
Jak dlouho žije:
- Brabantík se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Pravděpodobně Belgie
Pro koho se hodí:
- Drobný robustnější pejsek, který má neustále veselou náladu. Bude dělat radost především seniorům nebo lidem, kteří nemohou nebo nechtějí trávit mnoho hodin denně dlouhými procházkami.
- Jeho velikost a bezbřehá láska k lidem ho předurčuje k pobytu v bytě, kde bude svého pána oddaně sledovat na každém kroku.
- Velmi málo líná, je tak vhodný pro lidi, kteří nejsou nadšení z neustálého uklízení nánosů chlupů po celém bytě.
- Za pamlsek se div nepřetrhne. Velmi snadno se za pomoci dobrot cvičí, a je proto vhodný i pro trpělivé začátečníky.
Hledáte další malá psí plemena do bytu? Pak se podívejte, na naše tipy. Nebo dáváte přednost sportovním psím plemenům, se kterými se můžete věnovat některému ze psích sportů. Poznejte sportovní psí plemena, která baví běh i túry. A pokud hledáte psího parťáka k dětem, pak by vám neměly uniknout tipy na psí plemena vhodná k dětem.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva