Holandský ovčák vám bude věrný až za hrob
Holandský ovčák je velmi aktivní a pracovitý pes, který bude svému majiteli věrný až za hrob. Plemeno bylo primárně určeno k práci se stádem. V současnosti se využívá především jako služební pes u policie, k vyhledávání drog a stopování. Čím dál častěji se plemeno využívá i k jak vodící pes nebo hlídač. Prostě všestranný pracovní pes, který bude spokojený u aktivního majitele.
Holandský ovčák je velmi věrný pes, který svého člověka velmi miluje. Má silné teritoriální a ochranitelské instinkty, je tak výborným hlídačem. I když dobře vychází se všemi členy domácnosti, vybírá si zpravidla jednoho člena rodiny jako svého hlavního pána. Mnoho lidí si tohoto krasavce plete s belgickými ovčáky, přesto jde o holandské národní plemeno. Od belgických ovčáků tuto psí rasu snadno rozeznáte žíhanou srstí, která je pro plemeno typická.
Důvody, proč si pořídit holandského ovčáka
- Jde o přizpůsobivé psí plemeno, které zvládne celoroční pobyt venku, ale i pobyt v bytě. Obojí za podmínky, že se tomuto aktivnímu psovi budete dostatečně věnovat.
- Má silný teritoriální instinkt, je tak skvělým hlídačem a ochráncem nejen svěřeného pozemku, ale i celé rodiny.
- Jako mnoho dalších ovčáckých plemen je velmi inteligentní a pokud budete při výcviku i trochu kreativní, dokáže se naučit téměř cokoliv.
- Milujete pohyb a chcete se věnovat některému psímu sportu? Pak bude holandský ovčák správnou volbou. Jde o velmi aktivního psa, která se do různých sportovních aktivit nebo do náročnějšího výcviku vrhá po hlavě. Vhodný je i do služebního poměru, a to nejen k hlídání objektů, ale i k záchranařině.
- Můžete vybírat ze 3 variant srsti, objevuje se v hladkosrsté, drsnosrsté i dlouhosrsté variantě.
- Kromě vysoké inteligence je jeho předností i schopnost soustředit se po dlouhou dobu. Je neustále v pozoru a požadavky pána plní rychlostí blesku.
- Má velmi rád děti různého věku a zpravidla se nechá dobře ovládat i od nich.
Důvody, proč si NEpořídit holandského ovčáka
- Není vhodnou volbou k člověku s choleričtější povahou. Špatně snáší hrubší zacházení a špatně reaguje i na stereotyp. Nejvíc mu vyhovuje pozitivní a kreativní výcvik. Zvažte tak, jaký styl výcviku vyhovuje vám a jestli se psem s citlivější povahou budete schopni domluvit.
- Na svou rodinu se velmi silně váže a špatně snáší změnu majitele. Před jeho pořízením pečlivě zvažte vaše časové i finanční možnosti, aby u vás tento středně velký chlupáč opravdu mohl zůstat celý svůj život.
- Má skvělou paměť, což může být do jisté míry i nevýhody. Pamatuje si totiž nejen všechny správně provedené cviky, ale i všechny chyby, které se při výcviku vyskytnout. Přeučit špatně zafixovaný povel pak může být výrazně komplikovanější než se naučit nový.
- Mívá poměrně silný lovecký pud. Při procházkách přírodou tak nesmí chybět perfektní přivolání a správná socializace s dalšími zvířaty a psy.
- Svou rodinu má sice velmi rád, přesto si vybírá jednoho člověka, na kterého se váže nejvíce a kterého poslouchá opravdu spolehlivě. S ostatními členy domácnosti sice spolupracuje a projevuje jim svou náklonost, ale přesto si lze všimnout jeho rozdílného přístupu k jemu vyvolenému člověku.
- Vysoká inteligence psa a notná dávka energie mohou paradoxně vést k problémům. Tento pes potřebuje opravdu velmi důkladně unavit, jinak se snadno začne nudit a vy se můžete připravit na problémy. Standardem je například demolice domácnosti nebo útěky mimo pozemek.
- Je tak trochu uštěkánek. Je dobré od mala pracovat na povelu typu „ticho“ a vhod přijdou i tolerantní sousedé.
- Oproti jiným plemenům mu poměrně často a hodně přerůstají drápky. Především pokud máte klidnější období, při kterém by si brousil drápky pohybem, je potřeba je zavčas zastřihnout nebo obrousit.
Historie holandského ovčáka
Historie plemene je poměrně spletitá a dlouhá, a jak to u mnoha plemen bývá, i tak trochu opředena tajemstvím. Plemeno vzniklo pravděpodobně již v 17. století, v té době se v Holandsku rozmáhal chov ovcí. Již v té době se na území Nizozemí pohybovalo menší množství predátorů, kteří by ovce ohrožovali, podle toho se také vybíral k ovcím vhodný pes. Plemeno muselo zvládnout ovce ovládat, ale i trochu hlídat – nikoliv ale před predátory, ale aby neničilo úrodu. Co se pasení týče, tak se využíval nejen k ovcím, ale i k slepicím nebo k práci s dobytkem. Až koncem 19. století se ustálil jeho vzhled a plemeno bylo rozděleno do tří variant podle typu srsti – krátkosrsté, hrubosrsté a dlouhosrsté.
Roku 1898 vznikl v Nizozemí holandský ovčácký klub a v témže roce vznikl první standard plemene. FCI plemeno uznalo roku 1960. Plemenu trvalo poměrně dlouhou dobu, než se rozšířilo za hranice Holandska, dnes se dostává do širšího povědomí pejskařské veřejnosti díky jeho vzrůstající popularitě v Severní Americe. Především v zemi svého původu se používá nadále při práci se stády, v zahraničí si čím dál častěji nachází jiné uplatnění. Nejčastěji se využívá jeho služeb u policie, při stopování nebo vyhledávání drog, ale i s ohledem na jeho skvělé ochranářské instinkty i k ochraně objektů. V posledních letech se využívá i jako vodící nebo asistenční pes.
Povaha holandského ovčáka
Holandský ovčák je pracák se vším všudy. Je velmi inteligentní a aktivní. Je skvělým hlídačem a na jeho pozemek nepronikne ani myška. Díky vysoké inteligenci a nadšení pro práci je velmi snadno cvičitelný. Přesto se doporučuje být při výcviku důsledný, jinak pes díky své inteligenci snadno rozpozná určitou slabost a snadno převezme v rodině velení. Zároveň je vhodné vést výcvik pozitivní metodou, pokud budete na psa moc drsní, tak s vámi přestane spolupracovat. Svému člověku je velmi oddaný a celou rodinu má velmi rád, i když se nejvíc upíná většinou na jednoho jejího člena, pro kterého udělá cokoliv. Změnu majitele, především svého hlavního pána, snáší velmi špatně. Dokáže velmi dobře pracovat samostatně, ale i ve spolupráci s dalšími psy. Prostě všestranný parťák.
Vzhled holandského ovčáka
Holandský ovčák je středně velký pes, s dobře osvaleným tělem a harmonickou stavbou. Délka těla je v poměru ke kohoutkové výšce v poměru 10:9. Hlava psa je při pohledu shora proporčně veliká vůči zbytku těla a ze strany má klínovitý tvar. U hrubosrsté varianty srst hlavě psa dodává trojúhelníkovitý tvar, ale je ve skutečnosti také podlouhlá jako u ostatních variant. Čelo psa je o něco kratší než tlama. Nos je rovný a je zakončen černou nosní houbou. Středně velké oči jsou tmavé a mandlově tvarované, zároveň jsou mírně do šikma. Středně velké uši jsou při vzrušení nesené vztyčeně a vysoko. Ocas je při klidu nesen svěšený v klidu a v rovině dolů, v pohybu je nesen vzhůru.
Díky srsti rozdělujeme psí plemeno na tři varianty. Krátká srst je poměrně tvrdá a přiléhá k tělu. Delší srst je pak patrná především na „kalhotkách“, ocase a na límci. Dlouhá srst je rovná a přiléhává. Na dotek je dlouhá srst hrubší a je doplněná hustou podsadou. „Kalhotky“, límec i ocas jsou bohatě osrstěné. Hrubá srst je pak po celém těle tvrdí a velmi hustá, po rozcuchání srsti naleznete měkkou podsadu. Na první pohled si všimnete pokrytí pysků srsti a patrné je i husté obočí. Zbarvení je žíhané a základní barvu tvoří stříbrná nebo zlatá a žíhání je zřetelné po celém těle. Občas se v zbarvení objeví i tmavá, ta by se ale měla objevit pouze v podobě masky. Kohoutková výška plemen se pohybuje v rozmezí 57-62 cm u psů a v rozmezí 55-60 cm u fen. Hmotnost plemene se pohybuje mezi 23-28 kg.
Ke komu je holandský ovčák vhodný
Holandský ovčák se snadno přizpůsobí různým místům pobytu. Zvládne jak bydlení v bytě, tak i celoroční pobyt venku. Bez ohledu na to, zda máte psa v bytě nebo na zahradě je potřeba se psovi dostatečně věnovat, jinak se začne nudit a patrně začne s demolicí svého okolí. Je to prioritně pracovní pes, je tak vhodný do služebního poměru jako hlídač nebo k stopování. V zemi svého původu se nadále využívá k pasení stád. Můžete se s ním věnovat i náročnější poslušnosti nebo různorodým psím sportům.
Pouhé pobíhání po zahradě ovšem psovi stačit nebude, i pokud má k dispozici rozsáhlý pozemek, počítejte s dlouhými procházkami a nutností nějakého zaměstnání. Péče o srst je nutností, co se intenzity této péče týče, tak záleží na variantě, kterou si pořídíte. Například krátkosrstý a dlouhosrstý ovčák potřebuje pravidelné kartáčování pro odstranění odumřelé srsti. Hrubosrstého ovčáka není třeba vyčesávat častěji, stačí občas pročísnout řídkým hřebenem, který nepoškodí chlupy. Holandský ovčák mívá potíže s přerůstáním drápků, takže i když má pes dostatek pohybu při kterém se drápky do jisté míry obrousí, je třeba je pravidelně kontrolovat a občas je zastřihnout.
Holandský ovčák v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemen se pohybuje v rozmezí 57-62 cm u psů a v rozmezí 55-60 cm u fen.
- Hmotnost plemene se pohybuje mezi 23-28 kg.
Srst:
- Krátká, dlouhá, hrubosrstá.
Zbarvení:
- Zbarvení je žíhané a základní barvu tvoří stříbrná nebo zlatá a žíhání je zřetelné po celém těle. Občas se v zbarvení objeví i tmavá, ta by se ale měla objevit pouze v podobě masky.
Jak dlouho žije:
- Holandský ovčák se dožívá 12 až 13 let.
Odkud pochází:
- Nizozemí
Ke komu je vhodný:
- Holandský ovčák je inteligentní a energický pes, který se snadno cvičí. Ideální je pozitivní a kreativní přístup, při drsnějším zacházení pes odmítá spolupracovat.
- V Nizozemí se dodnes využívá k práci se stády, v zahraničí je čím dál častěji využíván k různorodým sportovním aktivitám nebo jako služební pes.
- Je výborný hlídač, má silné teriotirální sklony. Právě v služebním poměru se velmi často využívá k hlídání objektů a pozemků.
- Hravě zvládne pobyt v bytě i celoroční pobyt venku. V obou případech je potřeba se psovi důkladně věnovat, pokud se totiž začne nudit, ze psa se stane demoliční četa.
- Můžete si vybrat z tří typů srsti – hrubosrstá, krátká a dlouhosrstá.
- Dobře vychází s různě starými dětmi a zpravidla nemívá problém se od nich nechat „drezurovat“.
- Své rodně je velmi loajální a vychází bez potíží se všemi jejími členy. Přesto má tendenci si z rodiny vybrat jednoho oblíbeného člena, kterého miluje a respektuje nejvíc.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com