Holandský pinč vypadá jako pouliční psí rošťák
Holandský pinč patří mezi menší, laskavé a hravé psy. V kombinaci s přátelskou a veselou povahou je vhodnou volbou do rodiny. Jde o známé plemeno především ve své domovině, tedy v Nizozemí, v zahraničí jde spíše o vzácnější rasu.
Holandský pinč má vzhled pouličního veselého rošťáka. Je to nenáročný pes s vyrovnanou povahou. Pinč je nenáročný na péči a snadno se přizpůsobí jak městu, tak vesnici. Je to klidný pes s vyrovnanou povahou a snadno vyjde i s menšími dětmi. Patří mezi chytrá plemena, zpravidla se rád učí a vše co si zapamatuje už nezapomene. Většinou vychází velmi dobře i s cizími psy a málokdy bývá tím, kdo vyprovokuje případnou rvačku. Je uznán mezinárodními kynologickými organizacemi FCI a UKC, jde nicméně o poměrně málo známé psí plemeno. V Čechách se nachází patrně jen pár desítek jedinců této kouzelné rasy, což je s ohledem na jeho pozitivní vlastnosti škoda.
Důvody, proč si pořídit holandského pinče
- Holandský pinč patří mezi skvělé společníky. Je to velmi chytrý a oddaný pes, který miluje kontakt s člověkem. Je vhodnou společností pro jednotlivce i rozvětvené rodiny.
- Je velmi inteligentní a snadno se učí nejen praktické pokyny, ale i různorodé cirkusové kousky. Je tak vhodnou volbou na různé sporty, kde může využít svou hlavu, například na agility nebo na náročnější obedience disciplíny.
- Hodí se k aktivním lidem, kterým bude rád dělat společnost při různorodých sportovních aktivitách. Jedná se totiž o aktivního psa, který má energie na rozdávání. Je tak vhodnou volbou třeba i na dlouhé procházky nebo na běh.
- Jde o drobnějšího psa, který se snadno vejde do menšího městského bytu nebo do menšího domu.
- Má krátkou srst, péče o ní je velmi snadná. Stačí pročísnout v době línání.
- Má ochranitelský instinkt, bývá tak dobrým hlídačem. Bude bránit svůj dům i rodinu.
- Patří mezi dlouhověká psí plemena, bude vám tak dělat radost mnoho let.
Důvody, proč si NEpořídit holandského pinče
- Je to pes nabitý energií, potřebuje tak notnou dávku pohybu, a to každý den. Před pořízením psa si důkladně rozmyslete, zda budete mít dostatek času na to se psovi dostatečně věnovat a jestli budete mít šanci ho pořádně unavit.
- Patří mezi velmi chytré psy, potřebuje proto unavit nejen nohy, ale i hlavu. Zvládne nejen základní poslušnost, ale i náročnější výcvik. Pokud ho dostatečně mentálně neunavíte, bude se nudit a bude vymýšlet lumpárny. Zpravidla mívá destruktivní sklony a zničí tak vše, co mu přijde pod čumák.
- Mnoho jedinců této psí rasy má sklony k dominanci a je třeba jim od začátku určit hranice a trvat na nich. Jinak se pokusí převzít velení v rodině, a to se vám opravdu líbit nebude. Je proto vhodnou volbou k lidem s větší špetkou přirozené autority. Z tohoto důvodu nebývá doporučován úplným začátečníkům, ale spíše k zkušenějším chovatelům.
- Sice nebývá agresivní, přesto není vhodné podcenit socializaci s cizími psy a dalšími zvířaty. Právě jeho sklony k dominanci mohou občas nějaký konflikt vyvolat. Je tak ideální, pokud je pes od štěněte důsledně učen, jak se má vůči ostatním psům správně chovat.
- Miluje lidskou společnost a rád tráví co nejvíce času ve své rodině. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne. Pokud je často na delší dobu necháván o samotě, může trpět separační úzkostí.
Historie holandského pinče
Asi vás již napadlo, že jde o plemeno původem z Nizozemí. První písemné zmínky o plemeni jsou z 18. století, ale plemeno pravděpodobně vzniklo dříve. Pinče chovali zpočátku na farmách a jeho hlavním úkolem byl lov drobných hlodavců a hlídání koní ve stájích. S velkou pravděpodobností mezi jeho předky drátosrstý pinč a knírač, spekuluje se i o německých drsnosrstých chrtech.
Roku 1905 vznikl první klub plemene v Nizozemí a hlavním úkolem klubu bylo zastřešit chov rasy a dohlížet nad dodržováním standardu. Jako mnoho jiných plemen, i holandský pinč měl v průběhu obou válek namále. Počty jedinců plemene výrazně klesly, po druhé světové válce se podařilo díky skupince nadšenců plemeno zachránit. Holandští chovatelé se o tamního pinče starají jako o národní poklad a příliš neusilují o jeho masivnější rozšíření do světa. Ve své domovině je plemeno relativně běžné, v zahraničí je spíše vzácností.
Povaha holandského pinče
Holandský pinč patří mezi kamarádské a veselé psy, kteří jsou perfektní volbou do rodiny. Svým lidem je pinč velmi oddaný a z celého srdce je miluje. Zpravidla velmi dobře vychází i s těmi menšími dětmi a nadšeně se přidává k jejich lumpárnám. Pokud je pes dobře socializovaný, vychází i s dalšími psy. Problémem mohou být další zvířata v domácnosti, především hlodavci, přeci jen byl pinč vyšlechtěn k jejich lovu. Nebývá tak doporučován do stejné domácnosti s morčaty či králíky. V současnosti jde o energického společníka, který nezkazí žádnou legraci. Pokud jste trpělivý, důsledný a máte špetku přirozené autority, měli byste si s tímto lumpíkem poradit. Je to chytrý pes, který se snadno a rychle učí, minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní. Je to hravý a mrštný pejsek, v kombinaci s vysokou inteligencí zvládne řadu sportovních aktivit. Je vhodnou volbou na dogdancing, agility, flyball nebo i dogfrisbee. Řada holandských pinčů zvládne i náročnější poslušnost. Protože jde o chytrého a aktivního psa, je vhodné ho důkladně unavit, jinak se bude nudit a bude vymýšlet lumpárny. Vůči cizím lidem bývá ostražitý, bývá z něj proto dobrý hlídač.
Vzhled holandského pinče
Holandský pinč patří mezi menší psy s hrubou srstí a kvadratickou stavbou těla. Hlava psa je široká s výrazným stopem a poměrově odpovídá tělu. Čelist je silná a má nůžkovitý skus. Oči jsou tmavě hnědé a kulaté. Uši jsou nasazené po stranách hlavy, jsou klopené a malé. Krk je krátký a přechází plynule do linie zad. Na širokém hrudníku nalezneme dobře klenutá žebra. Ocas je nesen na úrovní hřbetní linie nebo lehce nad ní a je relativně krátký. Dobře osvalené nohy jsou zakončené kulatými tlapkami. Srst má jednotnou barvu, je rovná a drsnější až drátovítá. Délka krycí srstí se pohybuje v rozmezí 4-7 cm a je doplněna jemnou a kratší podsadou. Mezi tradiční zbarvení patří žlutá, ideálně tmavé slámová. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 35-42 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 7-11 kg.
Ke komu je holandský pinč vhodný
Tato psí rasa patří mezi přátelské a hravé tvory, kteří se snadno přizpůsobí svému majiteli. Zvykne si jak na venkově, tak ve městě. Je to aktivní pejsek, který potřebuje zaměstnat nohy i hlavu. Ocení alespoň jednu větší procházku za den nebo možnost věnovat se nějakému psímu sportu. Jeho srst je samočistící a stačí ho jen občas vykoupat. Má středně dlouhou srst doplněnou hustou podsadou, občasnému vyčesávání se tak nevyhnete, především v době línání. Srst se nechává přirozeně růst, ale občas se zastřihává – nejčastěji typem sestřihu „na knírače“.
Holandský pinč v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 35-42 cm.
- Váha plemene se pohybuje v rozmezí 7-11 kg.
Srst:
- Rovná a drsnější až drátovítá. Delší krycí srst dosahuje délky 4-7 cm, pod ní je jemná podsada.
Zbarvení:
- Žlutá, ideálně tmavé slámová.
Jak dlouho žije:
- Holandský pinč se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Nizozemí
Ke komu je vhodný:
- Holandský pinč je malý akčňák, s kterým se rozhodně nebudete nudit. Vyžaduje nejen notnou dávku pohybu, ale i zaměstnat hlavu. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří budou mít možnost se mu věnovat.
- Je vhodnou volbou na různé psí sporty, při kterých se unaví fyzicky i psychicky. Bavit ho bude například flyball, dogfrisbee, dog dancing nebo agility.
- Na svou rodinu se silně váže a z celého srdce ji miluje. S dětmi bude nadšeně vymýšlet lumpárny a bude se rád účastnit jejich her. Protože se na své lidi velmi úzce váže, může při delším odloučení trpět separační úzkostí. Je tak ideální k rodině, kde je „neustále“ někdo doma.
- Jeho srst není náročná na péči, občasnému pročesání a koupání se ovšem nevyhnete.
- Jde spíše o menšího psa, který se navíc snadno přizpůsobí různorodému prostředí. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvykne si na vesnici i ve městě.
- Není vhodnou volbou k úplným začátečníkům. Mývá sklony k dominanci a občas je i lehce tvrdohlavý. Hodí se tak lidem s alespoň nějakými pejskařskými zkušenostmi a špetkou přirozené autority.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com