Irský setr miluje lidi, bohužel i ty cizí
Nádherný a elegantní pes. Svým vzhledem irský setr rozhodně zaujme na první pohled. Je také velmi temperamentní, ale nikoliv agresivní. Miluje lidi a zvířata, a to jak domácí, tak cizí.
Jde původem o lovecké psí plemeno, které dodnes využívá řada myslivců. Má tedy silný lovecký pud, což je třeba mít na paměti během procházek přírodou. Jako správný lovečák má spoustu energie a pouhé pobíhání na zahradě mu rozhodně stačit nebude. Jde o plemeno, které je velmi veselé. Irští setři rádi tráví čas ve společnosti lidí a většinou snáší špatně samotu. Při delším osamocení, a pokud je navrch neunavíte, můžete počítat s úzkostmi a destruktivním chováním. Jeho krásná srst je odolná vůči vodě a špatnému počasí a vyžaduje jen občasné vyčesání. Má mnoho obdivovatelů jak díky krásnému vzhledu, tak díky oddanosti a přítulnosti.
Důvody, proč si pořídit irského setra
- Irský setr na první pohled zaujme svým elegantním a krásným vzhledem.
- Jsou to přátelští psi, které si každý oblíbí nejen díky jejich vzhledu, ale právě i díky jejich povaze.
- Jde o psy, kteří se rychle učí a snadno a rychle zvládnou alespoň základní výcvik.
- Pro setry je přirozený běh, který milují. Jsou tedy vhodnými společníky pro canikross nebo běžný běh se psem. Stejně tak je vhodným parťákem ke kolu.
- Jde o srandistu, který neví, co je špatná nálada.
- Irští setři jsou velcí milovníci lidí i dětí a dalších zvířat. S dětmi budou nadšeně venku dovádět.
- Jde o loveckého psa, který je velmi odolný. Déšť ani sníh ho neodradí, spíše naopak – v počasí, při kterém by člověk „ani psa nevyhnal“, má zpravidla nejvíc energie.
- Paradoxně jde o psa vhodného spíše do bytu než k celoročnímu pobytu venku. Ocení samozřejmě pobyt na zahradě s přístupem dovnitř. Miluje totiž své lidi a chce být v centru dění. Samotný na zahradě trpí především psychicky.
Důvody, proč si NEpořizovat irského setra
- Jako správný lovečák je poněkud paličatý. I když je velmi inteligentní, dokáže být vychytralý. Chce to mít u psa přirozenou autoritu a být hodně trpěliví, abyste ho přesvědčili o své pravdě.
- Jsou to poměrně velicí psi, a i když jsou přátelští, nejsou moc vhodní k malým dětem. Téměř celý život mají tendenci chovat se jako štěňata a při hře jsou občas neohrabaní a snadno se rozdovádí. Malým dětem by tak snadno (byť nechtěně) mohli ublížit.
- Tito psi nejsou vhodní k celoročnímu pobytu venku. Při jejich častém výskytu v domě či bytě je tedy třeba počítat s velkým množstvím chlupů. Pořád.
- Milují lidskou společnost a trpí často separační úzkostí. Jsou tak vhodní především do rodin, kde je neustále někdo doma. Ne všude samozřejmě psa můžete brát s sebou, a i když máte početnou rodinu, dá se předpokládat, že pes bude muset občas trávit nějaký čas sám doma. Snad více než u jiných plemen je proto důležité být u irských setrů důslední při zvykání na samotu.
- I když mají setři přístup na zahradu, je třeba se jim denně věnovat. Pokud počítáte s tím, že je jen vypustíte na zahradu a na procházku budete chodit jen jednou za pár dní, nedopadne to dobře. Setři jsou plní energie, kterou ze sebe musí vybít. Pokud nepůjdete denně na dlouhou procházku, na běh či na kolo nebo ho neunavíte tréninkem nějakého psího sportu, nedopadne to dobře. Totálně rozkopaná zahrada a rozebraný nábytek bude ve vaší domácnosti normou.
- Jde sice o poměrně velkého psa, který vydrží ledasjakou nepřízeň počasí, není vhodný na celoroční pobyt na zahradě. Nesnáší totiž samotu.
- Pokud chcete setra pouštět ve volné přírodě na volno, je třeba mít 100% přivolání. Jde o loveckého psa, který se sice čím dál častěji využívá především jako společenský pes, přesto má stále velmi silný lovecký pud. Když chytne stopu, v lepším případě o něm nevíte pár minut. V horším ho může srazit auto, když při pronásledování zvěře vběhne do silnice.
Historie irského setra
Jak název tohoto elegantního psa napovídá, jedná se o lovecké plemeno původem z Irska. Vzniklo patrně křížením irského červenobílého setra, gordonsetra, pointera, kokršpaněla a neznámého červeného psa. Ze začátku se společně chovali červenobílí a červení setři. Nejprve bylo červených setrů poměrně málo, později začali být považování za elegantnější a jejich počet začal stoupat. Původním a hlavním úkolem irského setra bylo pomáhat při lovu ptáků. Během 19. století se toto plemeno rychle rozvíjelo. Roku 1866 se narodil legendární pes Palmerston, mnohonásobný šampion, jehož potomci se podíleli na ústálení standardu irského setra. V roce 1875 byli první psi tohoto plemene převezeni do USA, kde velmi rychle zaujali svým elegantním vzhledem na psích výstavách. Na konci 19. století se první jedinci tohoto krásného plemene objevili i na českém území, kde se využívali primárně k jejich původnímu účelu, tedy lovu kachen. Dnes je irský setr považován především za aktivního rodinného psa, ale stále existují myslivci, kteří toto psí plemeno využívají k původnímu účelu.
Povaha irského setra
Jako jiní lovečtí psi i irští setři milují pohyb. Především běh, jsou tedy ideální jako parťáci k různým sportům, kde tuto svoji vášeň využijí. Jde o psa se silným loveckým pudem, procházka lesem je pro ně největší odměnou. Je tak třeba být opatrní, a pokud nemáte perfektní přivolání, psa raději vůbec nepouštějte na volno. Při loveckém výcviku to s ním není moc jednoduché, myslivci ho sice využívají, ale spíše v omezené míře. Nejčastěji najde uplatnění jako výstavní a rodinný pes. Jde o vyrovnaného psa, který nebývá agresivní a miluje lidi. Irský setr je vhodným na různorodé aktivity, které ho zabaví psychicky i fyzicky. Můžete s ním zkusit sportovní kynologii, agility, ale i canicross nebo dogtrekking. Je i není to hlídač. Na nezvané návštěvníky má tendenci upozornit štěkotem, nicméně při vniknutí cizince na pozemek ho nakonec patrně přivítá vrtícím ocasem.
Vzhled irského setra
Jde o středně velkého psa s atletickou postavou. Středně dlouhá srst je rovná a lesklá, barva srsti je kaštanová bez známek černé. Na zadní straně končetin, ocasu, na uších nebo spodní straně hrudníku je srst o něco delší než na zbytku těla a tvoří praporce. Štíhlá a dlouhá hlava je nesená vysoko, uši jsou dlouhé a svěšené a přiléhají těsně k hlavě. Čelisti s nůžkovitým skusem jsou téměř stejně dlouhé. Dlouhý krk je dobře osvalený. Úzký a hluboký hrudník má dobře klenutá žebra. Pro irské setry je typická elegantní a plynulá chůze. Kohoutková výška setra se pohybuje mezi 55 a 67 cm a váha se pohybuje mezi 20 a 25 kg.
Ke komu je vhodný irský setr
Krásná lesklá srst a plynulá chůze mu přidává na pověsti jednoho z nejkrásnějších psích plemen. Především pokud máte výstavní ambice, je třeba tyto psy pravidelně kartáčovat. I pokud máte irského setra především jako rodinného společníka, je dobré ho čas od času vykartáčovat, pak nebudete muset psa téměř koupat (nebo alespoň ne moc často). Jednou z nevýhod jeho krásného vzhledu jsou svěšené uši, které jsou jako u jiných plemen s tímto typem uší trpí infekcemi. Je třeba je pravidelně kontrolovat a čistit.
Irský setr v bodech
Velikost:
- Střední
- Kohoutková výška 55-67 cm, váha mezi 20 a 25 kg
Srst:
- Středně dlouhá, rovná a lesklá. Na hrudníku, ocasu, uších a končetinách je o něco delší než na zbytku těla.
Zbarvení:
- Kaštanové
Jak dlouho žije:
- Irský setr se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Irsko
Pro koho se hodí:
- Jde o přátelského psa vhodného do aktivní rodiny s dětmi.
- I když jde o většího psa, je vhodný do bytu nebo do domu se zahrádkou s přístupem dovnitř – nemá totiž rád samotu a je rád středobodem všeho dění.
- Miluje běh, je tak perfektním parťákem při běhu nebo na různé psí sporty, při kterých využije své běžecké schopnosti.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva