Jakutská lajka je sáňový pes do drsného počasí
Jakutská laika je roztomilý chlupáč pocházející z Jakutska v Rusku. Jde o starobylé plemeno, které bylo vyšlechtěno jako saňový pes a lovec uzpůsobený pro drsné arktické podmínky. Dnes jde o aktivního psa vhodného pro zkušenější chovatele, kteří s tímto psem budou sportovat a zajistí mu dostatek zábavy.
Jakutská lajka je silný a vytrvalý pes s hustou srstí, která psa chrání před velkým mrazem. Jde o chytrého, hravého a odolného psa, který je svému pánovi velmi oddaný. Má silný lovecký instinkt a vůči cizím lidem bývá ostražitý, což z něj dělá dobrého hlídače. Zpravidla dobře vychází s dětmi i cizími psy, za předpokladu, že je správně socializovaný. Lajka potřebuje dostatek pohybu, jinak se začne nudit. Bývá tvrdohlavá a má sklony k nezávislosti, je tak vhodná k zkušenějším chovatelům, kteří si s těmito vlastnostmi poradí. Má také tendenci hodně štěkat, je vhodné s ní pracovat na povelu typu „ticho“. Se správným přístupem jde o skvělého aktivního parťáka. Ráda bude dělat společnost lidem, kteří mají rádi venkovní vytrvalostní aktivity typu dlouhé túry nebo mushing.
Důvody, proč si pořídit jakutskou lajku
- Plemeno bylo vyšlechtěno v oblasti Sibiře, má tedy hustou srst a je odolné vůči velmi chladnému počasí. Pes je tak vhodnou volbou na hory a hravě zvládne různorodé aktivity i ve špatném počasí.
- Patří mezi energické a vytrvalé psy. Budou rádi dělat společnost aktivním lidem na dlouhých procházkách, při vytrvalostním běhu a při dalších venkovních aktivitách.
- Svého majitele lajka miluje z celého srdce. S člověkem si vytváří pevné pouto. Pokud toužíte po psovi, který vám bude nadšeně dělat společnost od rána do večera, pak je lajka správnou volbou.
- Jakutská lajka patří mezi starobylá plemena, která jsou ale velmi zdravá. S trochou štěstí budete s tímto psem chodit na veterinu pouze na očkování.
- Jsou vhodnou volbou do aktivní rodiny s dětmi. Pokud s vaší rodinou rádi trávíte velkou část dne různými aktivitami v přírodě a toužíte po chlupatém společníkovi, bude pro vás toto psí plemeno vhodnou volbou.
- Je to chytrý pes, který rád spolupracuje s člověkem. Pokud s výcvikem psa začnete zavčas a přijdete na ideální způsob jak na něj, minimálně základní poslušnost zvládne snadno. Je ale doporučována spíše zkušenějším chovatelům, kteří si spíše než začátečník poradí s občasnými záchvaty tvrdohlavostmi tohoto psa.
- Nadšená bude především na vesnici nebo na okraji města, ideálně v horském chladnějším prostředí. Pokud sami patříte mezi milovníky chladnějšího podnebí a přírody, bude pro vás pes správnou volbou.
Důvody, proč si NEpořídit jakutskou lajku
- Jde o velmi aktivního psa, který potřebuje každodenní dávku pohybu. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít možnost se psovi dostatečně věnovat, raději si pořiďte trošku „línější“ plemeno. Tento pes se bez notné dávky fyzické a mentální stimulace bude nudit a bude vymýšlet lumpárny.
- K jejich výchově se hodí špetka přirozené autority. Jakutské lajky mají silnou vůli a bývají nezávislé. Pokud nebudete mít u psa autoritu a nebudete při výchově důslední, můžete si zadělat na problém.
- Jde o plemeno, které má potenciál k dominantnímu chování, při setkávání s cizími psy bývá on tím, kdo vyvolává konflikty. Je třeba nepodcenit socializaci psa a mít ho za všech okolností pod kontrolou.
- Jejich tvrdohlavost a nezávislost mohou vést k řadě problémů při výcviku. Při výcviku je třeba obrnit se trpělivostí a být důsledný. Za pomoci přirozené autority a pravidelného výcviku z psa uděláte příjemného společníka. Jde o chytré plemeno, jen je třeba přijít na to, jak se s ním domluvit.
- Má velmi hustou srst, kterou je třeba pravidelně rozčesávat. Pokud vás nebaví pravidelná péče o srst, raději se poohlédněte po krátkosrstém psovi.
- Tato psí rasa se na svého člověka silně váže a pokud je delší dobu pes zanechán o samotě, trpí. Stejně tak mu nedělá dobře, když se psovi dostatečně nevěnujete. Pes má pak sklony k destruktivnímu chování, často hrabe a okusuje co mu přijde pod čumák. Jde i o typ psa, který hodně a rád štěká.
Historie jakutské lajky
Jakutská lajka patří mezi starobylá plemena, je dokonce starší než aljašský malamut nebo samojed. Název plemene je odvozen od místa původu, tedy oblastí na severovýchodě Ruska – oblasti Jakutsko. V minulosti bylo toto plemeno využíváno především jako pes do tahu, lovec drobné zvěře a hlídač. V 17. století se objevují první oficiální zmínky plemene, které mají podobu rytin tažných psů. Plemeno bylo v té době známé pod řadou názvů – lovecká, susumarská, polární nebo arktická.
Plemeno patřilo mezi oblíbené tažné psy 19. století, a to především v oblasti Kamčatky a Jakutska. I když jde o středně velké nebo i menší psy, tak ve složení 5 tažných dvojic a jednoho vedoucího psa dokáže plemeno utáhnout i velmi těžký náklad a překonat mnoho kilometrů za den. Popularita plemene nicméně slábla a plemeno mělo koncem 19. století namále. Několik nadšenců se v roce 1900 pustilo do záchrany plemene za pomoci pár zbylých jedinců se jim podařilo plemeno obnovit.
Dnes popularita plemene sice postupně roste, přesto i v zemi svého původu jde spíše o vzácnost. I když jde o starobylé plemeno, tak k uznání laiky mezinárodními organizacemi došlo teprve nedávno. Roku 2005 byl uznán oficiální standard plemene a až roku 2019 byla jakutská lajka uznána FCI. První jedinci plemene se do Čech dostali roku 2017.
Povaha jakutské lajky
Jakutská lajka je aktivní chlupáč, který je i velmi inteligentní. Dokáže ale být i velmi tvrdohlavá a má tendenci se rozhodovat hodně podle sebe, je proto u ní velmi důležitá včasná socializace. Aby si zvykla na cizí lidi i zvířata a neměla tendenci se s nimi „dohadovat“, a aby se uměla chovat v různorodých situacích, v kterých by jinak mohla zmatkovat. Lajka má dobrou paměť, což má své výhody i nevýhody. Pamatuje si totiž nejen to dobré, včetně povelů, ale i to špatné. Pokud jí někdo ublíží, bude si to tedy pamatovat také. Jde o chytrého psa, který ale ne vždy spolupracuje ochotně. Přesto hrubým způsobem ničeho nedosáhnete, pes se zasekne a nebude s vámi chtít spolupracovat vůbec. Což v kombinaci s její tvrdohlavostí nedopadne dobře.
Svou rodinu jakutská lajka miluje z celého srdce. Miluje všechny členy rodiny stejně, málokdy si vybírá jednoho člověka, na kterého by se upnula. Ráda se mazlí, ale nebývá dotěrná. S dětmi zpravidla vychází velmi dobře, ale je vhodná spíše k starším dětem, které již chápou, jak se k psovi správně chovat. Vhod také přijde, když je na děti zvyklá od štěněte. Svou rodinu velmi dobře hlídá. Byla v minulosti využívána na mushing, je to tedy smečkové zvíře. S dalšími psy v jedné domácnosti zpravidla vychází bez potíží. Pokud toužíte po dalším zvířeti v domácnosti, opět psa zvykejte od mala, jinak může lovit jak kočky, tak například hlodavce.
Vzhled jakutské lajky
Jakutská lajka patří mezi mohutnější psy střední velikosti. Zpravidla lze snadno rozeznat fenu od psa – psi jsou silnější a robustnější než feny. Mírně klínovitá hlava poměrově odpovídá velikosti psa. Lehce kulatá lebka je středně široká a má mírně vyjádřené lícní kosti. Na lebce nalezneme dobře vyjádřený stop. Hnědá nebo černá nosní houba je velká s širokými nozdrami. Klínovitě tvarovaná tlama se směrem k nosní houbě zužuje. Skus psa je nůžkovitý nebo klešťovitý. Oči jsou umístěny široce od sebe a mají mandlový tvar. Oči bývají zbarvené tmavě hnědě nebo světle modře a občas se stává, že je každé oko jinak zbarvené.
Uši jsou posazené široce od sebe a mají trojúhelníkovitý tvar a bývají noseny vztyčené nebo polovztyčené. Uši jsou pokryté krátkou, ale hustou srstí. Dobře osvalený krk je dlouhý a plynule navazuje na silný trup. Hřbet je široký a dobře osvalený. Ocas je nesen do půlkruhu na zádech a je nasazený vysoko. Je pokrytý hustou a hustou srstí. Srst je velmi hustá i na zbytku těla a je hrubší na dotek, psa chrání velmi dobře před drsným severským počasím. Srst tvoří na krku hřívu, na stranách končetin zase praporce. Na přední straně končetin a na hlavě je srst o něco kratší. Mezi tradiční zbarvení patří bílá nebo libovolně skvrnité zbarvení – zpravidla jde o kombinaci dvou až tří barev. Kohoutková výška psa plemene se pohybuje mezi 56-58 cm a u fen 52-56 cm. Váha psů se pohybuje v rozmezí 22-30 kg a váha fen mezi 17-25 kg.
Ke komu je vhodná jakutská lajka
Jakutka patří mezi energické psy, které jsou vhodnou volbou k aktivním lidem. Zahradu velmi ocení, ale nebude jim k životu stačit. Psovi je potřeba se každý den vydatně věnovat, jinak můžete počítat s destrukcí zahrady nudícím se psem. Ocení dlouhé procházky přírodou, vhodná je ale i dnes na různé sporty, například na mushing, ke kterému se v minulosti hojně využívala.
Její huňatý kožich zvládne i velmi mrazivé počasí, nebude jí tak vadit celoroční pobyt venku. Je to smečkové zvíře, ocení tak častý kontakt se svou rodinou a ocení, když má v jedné domácnosti dalšího psího parťáka. V době línání je třeba psa vyčesávat, ale jinak není třeba psa častěji vyčesávat. Občasnému vyčesávání se ovšem nevyhnete. Nedoporučuje se psa častěji koupat šamponem, aby se nenarušila přirozená ochranná bariéra srsti.
Jakutská lajka v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška psa plemene se pohybuje mezi 56-58 cm a u fen 52-56 cm.
- Váha psů se pohybuje v rozmezí 22-30 kg a váha fen mezi 17-25 kg.
Srst:
- Středně dlouhá, velmi hustá, na omak drsnější.
Zbarvení:
- Bílá nebo libovolné skvrnité zbarvení – zpravidla jde o kombinaci dvou až tří barev.
Jak dlouho žije:
- Jakutská lajka se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Oblast Jakutsko - Sibiř
Ke komu je vhodná:
- Je vhodná do hor, díky své husté srsti zvládá chladné až mrazivé počasí. I v drsnějších podmínkách zvládne celoroční pobyt venku.
- Má energie na rozdávání, je tak vhodná do aktivní rodiny, která se jí bude každodenně věnovat. Zpravidla jí baví dlouhé procházky přírodou, nadšená bude z tahu. Byla využívána k tahu saní, i dnes bude nadšená z mushingu.
- S dětmi zpravidla dobře vychází, vhodná je spíše k těm starší, které již chápou, jak se k psovi správně chovat.
- Díky své mushingové historii je řazena mezi smečková zvířata, je jí tak dobře ve velké rodině nebo mezi dalšími psy. Na kočky si zvykne, pokud s nimi sdílí jednu domácnost od štěněte. K dalším zvířatům vhodná není, zpravidla převáží její lovecký instinkt a například drobní hlodavci budou v její přítomnosti v ohrožení.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com