Kanaánský pes je chytrý parťák na výcvik i k dětem
Kanáánský pes byl původně divoký pouštní pes, dnes jde o oficiální uznávané plemeno. Je velmi aktivní a chytrý, nudit se s ním proto vůbec nebudete. Čím dál častěji bývá využíván jako služební pes u armády, u záchranných složek nebo u policie.
Kanaánský pes svého člověka miluje z celého srdce, k cizím lidem bývá odtažitý, bývá proto velmi dobrým hlídačem. Nesmí se u něj podcenit socializace, pokud ale ta proběhne správně, dobře pak vychází jak s cizími psy, tak i dalšími zvířaty. I když je velmi chytrý, jeho výcvik nebývá jednoduchý díky jeho tvrdohlavosti a bývá proto doporučován spíše zkušenějším chovatelům.
Důvody, proč si pořídit kanaánského psa
- Kanaánští psi jsou velmi chytří a učí se poměrně snadno různorodé triky a povely. Velmi rychle chápu, co se po nich chce.
- Ke svým majitelům jsou velmi loajální. V kombinaci se silným ochranitelským pudem jsou skvělými ochránci. Kromě lidí velmi dobře ohlídají i pozemek a dům.
- Patří mezi velmi zdravá plemena, může za to jejich dobrý genetický základ – dlouhou dobu šlo o divoké psy, kteří se mezi sebou přirozeně křížily a zafungoval zde přirozený výběr, tedy přežije jen ten nejsilnější, nejzdravější a nejchytřejší.
- Patří mezi velmi přizpůsobivé psy, kteří si snadno zvyknou na různorodé životní podmínky. Nedělá jim tak potíže žít ve městě, ale i na vesnici. Jen je potřeb se mu dostatečně věnovat.
- Srst této psí rasy stačí čas od času vyčesat, není tedy náročná na péči. Další velkou výhodou je, že téměř postrádá typický psí zápach.
- Má energie na rozdávání. Je tak vhodný k aktivním lidem, kteří se s ním vrhnou na běh, dogtreking a nebo na různé psí sporty.
- Mívá velmi dobrý vztah k dětem a bývá z něj skvělý rodinný pes. To ovšem ideálně za podmínky, že je na děti zvyklý od štěněte.
- Má poněkud neobvyklý vzhled. Pokud tak rádi se psem poutáte pozornost, s tímto psem si pozornosti opravdu užijete.
Důvody, proč si NEpořídit kanaánského psa
- Spousta a spousta energie, to je charakteristická vlastnost tohoto psa. Jde o velmi aktivní plemeno, které není snadné unavit. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít na psa několik hodin denně, pak se raději poohlídněte poklidnějším plemeni.
- Má silný ochranitelský pud, který paradoxně může vést k problematickému chování. Pokud není pes včas a důkladně socializovaný, může agresivně zasáhnout v běžné situaci, a to nejen vůči cizím psům, ale i lidem.
- Má sklony k nezávislosti, což na něm mnoho lidí obdivuje. Tato vlastnost ovšem komplikuje výcvik. Pes si totiž dvakrát rozmyslí, jestli vyslovený pokyn poslechne. Potřebuje tak zkušenějšího majitele, který psovi nastaví mantinely a bude trvat na splnění každého pokynu.
- Občas má sklony k dominanci. Hodí se tak k člověku, který má přirozenou autoritu a vhodným způsobem si dokáže získat pozornost psa.
- Jde o poměrně uštěkané psy. Především pokud bydlíte v hustě zabydlené oblasti nebo v bytovém domě, budete patrně muset do seznamu pokynů zařadit i pokyn typu „ticho“.
- Socializovat správně kanaánského psa není jednoduché. Je to jeden z důvodů, proč se toto psí plemeno doporučuje spíše zkušenějším chovatelům. Psa je třeba zvykat od štěněte na různé situace a na to, jak se správně chovat při kontaktu s cizími lidmi i zvířaty. Pokud socializace neproběhne správně, bude pro vás i běžná procházka patrně velmi náročná.
- I když jde o velmi chytrého psa, jeho výcvik není jednoduchý. Pokud nemáte zkušenosti s výcvikem tvrdohlavého psa se sklonem k dominanci, pak se patrně nevyhnete pomoci profesionálního psího trenéra.
- Má silný lovecký instinkt a většina psů tohoto plemene silně reaguje na jiná zvířata. Pokud se vám u psa nepodaří naučit perfektní přivolání, neměl by chodit venku bez vodítka. Rizikové muže být i do stejné domácnosti pořídit další drobnější zvěř, pokud pes na ni nebude zvyklý od štěněte, bude mít tendenci jí lovit.
- Je to velmi chytrý pes a je důležité ho unavit psychicky. Pod správným vedením zvládne náročnější výcvik nebo sporty, které kombinují jak fyzickou aktivitu s mentální aktivitou – například agility, dog dancing nebo rally obedience.
Historie kanaánského psa
Kanaánský pes je takovou psí raritkou a zvláštností, mezi jeho předky patří zdivočelí psi Středního východu, konkrétně pochází z území pouště Negev. Když se začalo s výraznější domestikací tohoto plemene, byli tito psi vyžívání především jako honáčtí nebo hlídací psi. S cíleným chovem plemene se začalo roku 1930. Manželé Menzelovi se do tohoto plemene zamilovali po jejich přestěhování na území dnešního Izraele z Evropy v roce 1934. Již roku 1935 začala paní Menzelová shánět psy vhodné pro armádní využití. Dávala dohromady zdivočelé psy (tzv. párie), kteří se uměli adaptovat na změnu prostředí a postupně došlo k čistokrevnému chovu. Tito psi prošli náročnějším výcvikem a začali být využíváni například k vyhledávání min u policie nebo v armádě, později začali být využíváni i záchrannými složkami. Roku 1953 bylo plemeno uznáno Izraelským kynologickým klubem, nicméně první oficiální standard vznikl až o 20 let později, standard uznala vzápětí i FCI. V současnosti má toto plemeno vlastní klub i v USA nebo v Kanadě, kde je toto plemeno po Izraeli nejrozšířenější. Ve své domovině je toto plemeno velmi oblíbené, izraelská kynologická organizace má dokonce kanaánského psa ve svém znaku.
Povaha kanaánského psa
Kanaánský pes patří mezi energické a velmi rychlé psy. Je i chytrý a pokud víte jak na něj, bude z něj velmi poslušný pes. Svou rodinu miluje z celého srdce, i když svou lásku nedává příliš najevo. K cizím lidem bývá nedůvěřivý a pokud není dobře socializovaný, může být i vůči lidem agresivní – což souvisí i s jeho přirozeným hlídacím instinktem. Díky zmíněným vlastnostem nicméně patří mezi skvělé hlídače. A pokud u něj proběhla správně socializace, bude na nebezpečí upozorňovat štěkotem, nikoliv agresivním výpadem. Za pomoci správné socializace bude i bez potíží vycházet i s cizími psy a dalšími zvířaty. V jedné domácnosti si zvykne na další zvířata, pokud má možnost být s nimi v kontaktu již od štěněte, ale o trochu spokojenější bude jako jedináček. Pokud toužíte po větší psí smečce, pak pořiďte k tomuto psovi jedince stejného plemene, na které si zvykne mnohem snadněji než psy jiných ras. Se psy stejného plemene o něco lépe komunikuje a snadněji si psi mezi sebou vytvoří přirozeně funkční hierarchii. Sice se jedná o velmi chytré plemeno, ale rádo si dělá věci podle sebe, stejně jako jiná primitivní plemena. Není tak vhodnou volbou pro úplně začátečníky, zkušenější chovatel si sním lépe poradí. Je třeba být při výcviku psa velmi důsledný, ale i s láskou a respektem. A i když jde v zásadě o sportovně založené plemeno, k vrcholovému sportu vhodný není. Dodnes je ideální k pracovní kariéře v armádě, u policie nebo u záchranářských složek.
Vhled kanaánského psa
Kanaánský pes je středně velký pes se silným, čtvercovým rámcem. Dodnes vzhledem připomíná divokého psa, což mnoho lidí velmi láká. U tohoto plemene zpravidla velmi snadno rozlišíte podle vzhledu fenu od psa. Hlava má tvar tupého klínu, lebka psa je plochá. Tlama psa je mohutná, nosní houba je černá a pysky těsně přiléhají. Má siné čelisti a zuby mají klešťový skus nebo nužkovitý skus. Mandlově tvarované oči mívají tmavě hnědé zbarvení a jsou lehce sešikmené. Uši jsou poměrně krátké a široké, bývají vztyčené a nízko nasazené a zakončené jsou zaoblenou špičkou. Dobře osvalený krk plynule přechází do rovné hřbetní linie a do svalnatých beder. Ocas je nesen otočený nad hřbetem a je vysoko posazený. Kulaté a silné tlapky zakončují vyvážené a dobře zaúhlené končetiny. Krycí srst psa je hrubá, rovná a velmi hustá. Podsada je ještě hustší a přiléhá dobře k tělu. Mezi tradiční zbarvení patří písková až červenohnědá, skvrnitá, černá nebo bílá. Občas se objevují jedinci se symetrickou maskou. Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 50-60 cm, u fen v rozmezí mezi 45-50 cm. Váha psa se pohybuje v rozmezí 20-25 kg, váha fen v rozmezí 18-23 kg.
Ke komu je kanaánský pes vhodný
Kanaánský pes vyžaduje pravidelné pročesávání srsti, zpravidla ale stačí psa kartáčovat jednou týdně. Patří mezi pár plemen, které dobře snáší teplé, často i horké počasí – oproti řadě psů ožívá během léta a zvládá tak delší procházku nejen za časného chladného rána, ale i uprostřed rozpáleného odpoledne. Pokud sami teplé počasí milujete, bude vám kanaánský pes rád dělat společnost. Především během léta se bude rád slunit na zahradě, přes zimu je třeba aby byl uvnitř, především silnější mrazy příliš nezvládá, navzdory husté srsti. Pokud budete psa nechávat častěji na zahradě bez dozoru, dbejte na velmi vysokou kvalitu plotu. Kanaánský pes je rozený hlídač, pokud by se k němu na pozemek někdo dostal, pravděpodobně to pro nezvaného hosta dopadne velmi špatně. Má velmi silný lovecký pud, plot by tak měl chránit i procházející zvěř před jeho útokem. Na zahradě by neměla chybět bouda nebo přístřešek, kde se pes chová před deštěm, a i kanaánský pes si v boudě občas rád odpočine ve stínu boudy od silného slunečního žáru. Má sklony hrabat, počítejte tak s tím, že především pokud se bude nudit, bude vám krapet rozhrabovat zahradu. Díry občas pes využívá i jako odpočinkové místo, v kterém má tendenci se i trochu zchladit v tom největším vedru. Tento jeho „zlozvyk“ souvisí s jeho divokou minulostí, kdy si dělal nory. Je díky svým divokým předkům odolný vůči menšímu množství stravy a vody, což se hodí například ve služebním poměru v armádě, u policie nebo záchranných složek, kde snadno může dojít k extrémním situacím.
Kanaánský pes v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 50-60 cm, u fen v rozmezí mezi 45-50 cm.
- Váha psa se pohybuje se pohybuje v rozmezí 20-25 kg, váha fen v rozmezí 18-23 kg.
Srst:
- Krycí srst je rovná, hustá a hrubá. Podsada je velmi hustá a o něco kratší než krycí srst.
Zbarvení:
- Písková až červenohnědá, skvrnitá, černá nebo bílá.
Jak dlouho žije:
- Kanaánský pes se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Izrael
Ke komu je vhodný:
- Kanaánský pes je unikát každým coulem. Patří mezi tzv. primitivní psí plemena, patří tedy mezi plemena s „čistým“ genetickým základem. Tento typ psa se vyznačuje velkou inteligencí, ale i sklony k samostatnosti a dominanci. Je tak doporučován spíše zkušeným chovatelům, kteří si poradí se specifiky jeho povahy.
- Má silné hlídací instinkty, často se proto uplatní v armádě nebo u policie jako hlídací pes. Velmi dobře ohlídá i rodinný dům a zahradu, chce to ale jeho hlídací schopnosti mít pod kontrolou, aby nebyl přemrštěně agresivní.
- Pokud toužíte po netradičním plemeni, až vzhledem nebo povahou, s tímto psem nesáhnete vedle.
- Dobře snáší vyšší teploty, oproti řadě dalších plemen. Pokud vy sami milujete léto a jste nejaktivnější v těch nejteplejších dnech, bude vám tento pes rád dělat společníka.
- Má energie na rozdávání, je tak vhodnou volbou k velmi aktivním lidem, kteří chtějí společníka na běh nebo dlouhé procházky.
- Je velmi chytrý, zvládne proto i náročnější pracovní výcvik. I když se rád vrhne i do nějakého kynologického sportu, vrcholový sportovní výkon pravděpodobně nepodá.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com