Kanárská doga potřebuje autoritu a spoustu pohybu
Kanárská doga silný, větší a ostražitý pes, který zaujme svým majestátním vzhledem. Jde o molossoidní plemeno původem z Kanárských ostrovů. Jednotlivé linie mohou mít drobnější exteriérové odchylky, povahově jde ovšem o silného milujícího psa, který bude chránit svou rodinu.
Kanárská doga je hlídač každým coulem. Pokud dospěje k názoru, že je její člověk v ohrožení, bude ho chránit. V kombinaci s dominantní povahou a její velikostí nejde o psa pro každého a určitě není vhodná pro začátečníky. Je vhodnou volbou pro člověka s notnou dávkou přirozené autority, který je zároveň trpělivý. Kanárská doga se sice učí pomaleji, ale když už se povel naučí, tak ho nezapomene. Zároveň jde o psa vyžadující velkou dávku fyzické aktivity, bude tak skvělým parťákem pro člověka, který miluje pohyb.
Důvody, proč si pořídit kanárskou dogu
- Kanárská doga není psem pro každého, většinou jde o psa jednoho pána. Toho miluje z celého srdce a udělala by pro něj cokoliv.
- V minulosti se toto psí plemeno šlechtilo k hlídání pozemků a budov. I dnes je kanárská doga perfektním hlídačem.
- I když jde o velkého psa, bývá doporučována i k dětem. Pokud je na ně zvyklá od mala, ráda s nimi dovádí a vymýšlí lumpárny.
- Sice ocení pohlazení a podrbání za ušima, přesto není dotěrná. Kanárská doga má svou důstojnost, nemusíte se tedy bát, že vám bude neustále v patách a bude vám podrážet nohy ve snaze vás přinutit k mazlení.
- Jde o velkého psa, mnoho chovatelů chce tuto psí rasu chovat raději venku. Je ovšem třeba myslet na to, že jde o krátkosrstého psa z poměrně teplého podnebí. Doze je potřeba pořídit opravdu kvalitní kotec či boudu, kam nebude za žádných okolností téct, která nebude profukovat, a především přes zimu udrží psa v teple. I tak patrně nejde o psa vhodného do horského prostředí, kde by především přes zimu velmi snadno prochladl.
- Kanárská doga potřebuje důkladně unavit a je vhodná na různé psí sporty. Přesto je třeba pamatovat, že jde o robustního psa, výběr vhodného sportu má tak svá omezení. Vhodná je například na dlouhé procházky, ale ne na vytrvalostní a namáhavý běh nebo namáhavou vysokohorskou túru. Zvládne i některé z bull sportů nebo i obrany či středně náročné obedience disciplíny.
- Její krátká srst nevyžaduje zvláštní a náročnou péči.
Důvody, proč si NEpořídit kanárskou dogu
- Určitě nejde o psa pro začátečníky. Poradí si s ní spíše zkušený chovatel s notnou dávkou přirozené autority.
- Zvykne si poměrně snadno jak v bytě na kraji města, tak i na venkově v domku se zahradou. Tak jako tak se psovi budete muset důkladně věnovat. Do malého bytu v centru města ovšem dobrou volbou toto plemeno nebude.
- Jde o opravdu velkého psa, je tak potřeba počítat s vyššími náklady na větší množství kvalitního krmiva. Stejně tak veterinární péče vás může přijít poměrně draho, takto velcí psi mívají problémy s klouby nebo se srdcem.
- Dokáže být velmi tvrdohlavá, práce s ní tak může být poměrně komplikovaná. Ne že by se neučila ráda, ale když si postaví hlavu, není jednoduché změnit její názor.
- Miluje jídlo, což se hodí při výcviku. Má ovšem sklony k obezitě, což pak může vést k problémům s klouby. O to víc je potřeba soustředit se na kvalitní žrádlo a jeho množství.
- Někteří jedinci mívají v dospělosti problémy s dalšími psy a mohou mít tendenci vyvolávat konflikty. V kombinaci s jejich velikostí a sílou je potřeba se soustředit na socializaci psa, aby pro vás pak nebylo každé venčení jak z hororu.
- Pro někoho výhoda, pro jiné nevýhoda – kanárská doga je tak trochu solitér. Svého člověka miluje, ale nevyžaduje neustálou pozornost. Pokud toužíte po psovi, který se rád a často mazlí a bude s vámi spát v posteli, raději se poohlédněte jinde.
Historie kanárské dogy
Jak název plemene napovídá, pochází z Kanárských ostrovů. V minulosti na Kanárech žily dvě původní rasy psů, které byly využívány pro lov králíků a zvěře – tato rasa byla označována jako „podenco“. Molossoidní rasa, tzv. „majonero“, byla využívána k hlídání majetku, dobytkářská rasa a zápasící plemeno. Postupně docházelo ke křížení majonerů s dovezenými molossoidními psy a postupně vzniklo nové psí plemeno – kanárská doga. První kanárské dogy se velmi často využívaly k psím zápasům. V roce 1940 byly psí zápasy zakázány a plemeno málem zaniklo. Veterinář dr Carl Semencic se rozhodl pro záchranu plemene roku 1960. V roce 1982 vznikla organizace, která navázala na dr. Semencica v obnově plemene. V roce 2001 bylo plemeno uznáno FCI. Jednotlivé linie plemene se od sebe mohou exteriérově lišit.
Povaha kanárské dogy
Kanárská doga patří mezi silné, ostražité a tvrdé psy. K svému majiteli a celé rodině je velmi loajální a přátelská, pokud vycítí problém, bude svou rodinu chránit. Děti má ráda a bývá vůči nim trpělivá a tolerantní, pokud se jí chování dětí přestane líbit, prostě se zvedne a odejde. I tak je doporučována spíše k starším dětem, které vědí, jak se psovi chovat. Divočejší hry by měly být ideálně pod dohledem.
Kanárská doga patří mezi skvělé hlídače. K cizím lidem bývá nedůvěřivá a nikoho cizího na svůj pozemek nepustí. Pokud je doga zvyklá od štěněte, tak dobře zvládá další zvířata v jedné domácnosti. Je potřeba se soustředit na správnou socializaci vůči cizím psům, jinak se můžete v dospělosti psa potýkat s občasnou agresivitou vůči cizím dominantním psům. Kanárské dogy mívají snížený práh bolestivosti, případná rvačka se i díky tomuto faktoru může protáhnout. I když svého pána plně respektuje a miluje nejen jeho, ale celou rodinu, nejde o psa pro každého. Potřebuje k sobě člověka s přirozenou autoritou a pevnou rukou. Určitě nejde o psa vhodného pro začátečníky, ale pro někoho, kdo si poradí s velmi tvrdohlavým psem se sklony k dominanci. Je potřeba se soustředit na důsledný výcvik a správnou socializaci. Při výcviku je vhodná i velká trpělivost, když se tento pes zasekne a nechce něco dělat, bez trpělivosti se neobejdete. Kanárská doga možná nepatří mezi génii psí říše, učí se trochu pomaleji. Co se ale naučí, to nezapomíná.
Vzhled kanárské dogy
Kanárská doga patří mezi molossoidní středně velké psy. Tělo je obdélníkovité s vyváženými proporcemi. Brachycefalická hlava je mohutná a je pokrytá silnou kůží. Nos je černý a pigmentovaný. Mírně oválné oči jsou posazené daleko od sebe. Středně velké uši jsou pokryté jemnou a krátkou srstí a jsou posazené daleko od sebe. Dobře osvalený krk je rovný, mohutný a kratší než délka hlavy. Kůže na krku je na spodní straně volná a vytváří lalok. Ocas délkou dosahuje k hleznům, je silný a směrem k špičce se zužuje. V klidu svěšený ocas mívá mírně zahnutou špičku, při vzrušení a v akci je zatočen do šavle. Kůže je silná a pružná, na obličejí tvoří vrásky. Srst je hrubá a krátká a těsně přiléhá a díky svému původu postrádá podsadu. Zbarvení je povolené v různých odstínech od plavé k hnědé nebo i černě žíhané. Maska na obličeji je černá, neměla by ovšem přesahovat úroveň očí. Jsou přípustné bílé znaky. Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 60-66 cm, váha mezi 50-65 kg. Kohoutková výška feny se pohybuje mezi 56-62 cm, hmotnost se pohybuje mezi 40-55 kg.
Ke komu je kanárská doga vhodná
Kanárská doga patří mezi středně velké psy s dominantní povahou, nejde tak o psa pro každého. Je proto důležité nepodcenit výchovu a socializaci. Je to pes vhodný především pro zkušené kynology, určitě ne pro začátečníky či pro lidi, kteří mají obtíže s pohybem. Kanárská doga miluje svého člověka, je na něm až závislá. Není tak vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradu, a to jak z důvodu navázanosti na člověka, tak i z důvodu krátké srsti bez podsady. Pokud bude pes častěji na delší čas od svého pána, bude psychicky trpět. Jde o psa, který potřebuje notnou dávku pohybu (pohyb na zahradě mu určitě stačit nebude), přesto díky jeho velikosti a určité nemotornosti je vhodný jen na určité typy sportů. Ocení například dlouhé procházky nebo možnost věnovat se některým bull sportům. Není vhodnou volbou například na agility či další sporty, u kterých je potřebná rychlost a mrštnost. Kanárskou dogu je potřeba dobře vycvičit a socializovat, pak si občas budete moc dovolit pustit psa na volno. Psa je potřeba mít pod kontrolou, díky jeho komplikovanější povaze. Pokud tak nemáte perfektní přivolání a nekonfliktního psa, pak ho při procházkách mějte pod kontrolou alespoň stopovačkou.
Kanárská doga v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 60-66 cm, váha mezi 50-65 kg.
- Kohoutková výška feny se pohybuje mezi 56-62 cm, hmotnost se pohybuje mezi 40-55 kg.
Srst:
- Hrubá a krátká a těsně přiléhá. Bez podsady.
Zbarvení:
- Různé odstíny od plavé k hnědé nebo i černě žíhané. Maska na obličeji je černá, neměla by ovšem přesahovat úroveň očí. Jsou přípustné bílé znaky.
Jak dlouho žije:
- Kanárská doga se dožívá 9 až 11 let.
Odkud pochází:
- Kanárské ostrovy
Ke komu je vhodný:
- Jde o většího psa, který si dokáže postavit hlavu. Není tak pro každého, vhodný je spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho tvrdohlavostí a dominantnější povahou.
- Na svého pána se silně upíná, v kombinaci s krátkou srstí bez podsady není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku.
- Miluje pohyb, především dlouhé procházky. Vhodný je také k některým bull sportům. Je potřeba brát ohledy na jeho větší velikost a určitou nemotornost, není vhodný na sporty, kde je vyžadována rychlost a mrštnost. Trpěly by jeho klouby.
- V zásadě jde o dobráka, ovšem pokud má od štěněte správné vedení. K výchově se hodí i notná dávka přirozené autority majitele a důkladná socializace. Psa je potřeba zvykat na různorodé situace i cizí lidi a zvířata. Pokud bude mít alespoň základní výchovu, pak bude spokojeným a přátelským parťákem.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com