Karelský medvědí pes je velmi dobrý útěkář
Karelský medvědí pes je plemeno, které se rádo rozhoduje samo a má tendenci k nezávislosti. Je to neohrožený lovecký pes se skvělým čichem a dobrým orientačním smyslem. S majitelem si vytvoří vztah pouze tehdy, pokud je ochotný majitel psa respektovat se vším všudy. Tedy i s jeho nezávislou povahou.
Karelský medvědí pes uznává svého člověka i jeho rodinu, vůči cizím lidem ovšem bývá rezervovaný. Tato psí rasa je perfektní volbou pro myslivce, kteří využijí silný smysl pro práci. Málokdy se doporučuje jako klasický rodinný pes. Jde o pracáka se sklony k nezávislosti a velkou dávkou energie. Kareláka můžete využít nejen jako loveckého psa, ale je vhodný i do služebního poměru, díky jeho skvělému čichu nebo k některému psímu sportu. Je to pes plný energie, kterého je nutné unavit psychicky i fyzicky. Miluje pohyb ve volné přírodě, nadšený tak bude především na venkově nebo na kraji města, kde bude mít k přírodě blízko.
Důvody, proč si pořídit karelského medvědího psa
- Jde o plemeno, které má perfektní orientační smysl. Snadno se zorientuje i ve velké vzdálenosti od domova a dokáže se vrátit i několik desítek kilometrů.
- Svého majitele miluje a je mu oddaný. Pokud bude potřeba, bude ho chránit před jakýmkoliv nebezpečím.
- V současnosti se využívá ve své domovině především k lovu losů. Při lovu je zvyklý pracovat samostatně a dokáže se rozhodnout bez pánových povelů.
- Se svým majitelem tvoří velmi silné pouto. Málokteré plemeno psa je oddané tolik jako karelský medvědí pes.
- Srst chrání kareláka proti nepříznivému počasí. Sníh ani déšť ho nerozhodí.
- Jde o psa vhodného k celoročnímu chovu venku. Sice svou rodinu velmi miluje, přesto mu je zpravidla lépe na zahradě než ve vytopeném domě.
- Je rychlý a mrštný, což lze využít při různých sportovních aktivitách. Kromě tradičního loveckého výcviku je vhodný na různé psí sporty typu agility, coursing nebo flyball.
- Jeho hustá srst lehce mate, pes díky ní vypadá o něco větší, než je ve skutečnosti. Jde o středně velkého psa s váhou okolo 30 kg, sní toho tak méně, než se může na první pohled zdát.
- Je to skvělý hlídač. Kromě lovu se ve své domovině využívá i k hlídání domů a pozemků.
Důvody, proč si NEpořídit karelského medvědího psa
- Je to lovec každým coulem. Při toulání přírodou by měl být zajištěný alespoň stopovačkou, jinak se vám velmi snadno může ztratit při sledování stopy.
- Při výcviku je třeba důslednost a velká kupa trpělivosti. Je tvrdohlavý, a hlavně je zvyklý pracovat samostatně. Je třeba počítat s tím, že jejich výchova nebude jednoduchá.
- Kareláci jsou zpravidla velmi dobří útěkáři. Je potřeba zahradu zabezpečit opravdu velmi důkladně. I když se to nezdá, tento pes dokáže překonat i na první pohled nepřekonatelnou překážku.
- Protože jde o středně velkého psa, který je navrch odolný vůči velmi nepříznivému počasí, není vhodnou volbou do menšího bytu v centru města. Kromě toho, že pro něj „tradiční“ městský byt bude malý, bude pravděpodobně během léta trpět horkem. Navíc mu určitě nebudou stačit krátké procházky přilehlým parkem.
- Jde o plemeno, které vyžaduje velkou dávku pohybu a ideálně zaměstnat hlavu. Když se začne nudit, má zpravidla destruktivní sklony a občas si k tomu postěžuje hlasitým a vytrvalým štěkotem.
- Je to pes vhodný ke zkušenějšímu chovateli, který si poradí se specifiky této psí rasy. Je samostatný a tvrdohlavý. Je potřeba vybudovat si s ním vztah založený na vzájemném respektu, jinak si zaděláte na malér.
- Není ideální volbou do větší psí smečky. Jde o samostatnou jednotku, která s dalšími psy nevychází nejlépe.
Historie karelského medvědího psa
Jak název karelského medvědího psa napovídá, byl vyšlechtěn především k lovu medvědů a další velké zvěře. Jeho úkolem bylo medvěda vyštěkat a udržet ho na místě do příchodu lovce, který lovené zvíře zabil. Jde o poměrně nové psí plemeno, k cíleným šlechtěním došlo až počátkem 20. století v oblasti Karélie, tedy na pomezí Ruska a Finska. Je označován za čistě finské plemeno, ruská strana oblasti, kde byl vyšlechtěn, se na vývoji plemene nepodílela. Mezi předky tohoto unikátního plemene patří severský špic a sibiřská laika. Do chovu byli vybírání především jedinci s šedavým zbarvením a postupem času se podoba psa ustálila na černobílém zbarvení. Roku 1936 bylo plemeno poprvé představeno na výstavě v Helsinkách.
Během rusko-finské války měl karelský medvědí pes namále. Několika nadšeným chovatelům se podařilo chov těchto psů obnovit shromážděním dostatečného počtu chovných jedinců. Karelský medvědí pes se postupně rozšířil do dalších zemí. Jeho chov je ovšem nejpočetnější v Norsku, Finsku a ve Švédsku, kde jde o velmi populární plemeno. V Čechách je toto plemeno chováno od druhé poloviny 20. století.
Povaha karelského medvědího psa
Karelský medvědí pes je nezávislý a odvážný pes s bleskurychlými reflexemi. V kombinaci s jeho velikostí šlo o skvělého lovce velké zvěře. Karjalankarhukoira, jak je ve své domovině nazýván, rozhodně není pes pro každého. Je hodně samostatný a není jednoduché si ho získat na svou stranu, respektive ho přesvědčit, že má opravdu poslouchat za všech okolností. Je tak vhodný pro zkušené chovatele, kteří dokáží psovi určit hranice a přesvědčí ho, že je nutné, aby pes respektoval svého pána.
Je potřeba se soustředit na socializaci od štěněte. Pokud socializaci podceníte, nemusíte ji dohnat, a to ani během puberty. Jde o skvělé hlídače, kteří mají vrozenou ostražitost vůči cizím lidem. Na vše, co se jim nezdá, zpravidla upozorňují štěkotem. Vůči lidem nebývají agresivní a i s dětmi (většinou těmi staršími) vychází dobře. Není ovšem doporučován k dalším zvířatům, ať psům nebo dalším živočišným druhům. I při setkávání s cizími psy je dobré být na pozoru, s řadou z nich může mít karelský medvědí pes problém, především pokud se u psa podcení ve štěněcím věku socializace.
Vzhled karelského medvědího psa
Karelský medvědí pes je středně velké plemeno s pevným a dobře osvaleným tělem. Široká hlava má mírně vyznačený stop. Oči jsou menší a hnědé. Uši jsou středně velké a vysoko nasazené, zpravidla bývají neseny vztyčené. Dobře osvalený krk plynule přechází v pevně stavěné tělo. Pevné končetiny jsou také dobře osvalené. Ocas je zahnutý nad hřbetem, podobně jako u špiců a je středně dlouhý. Srst je středně dlouhá, zbarvení černobílé. Delší hrubá krycí srst je doplněna kratší, jemnou a hustou podsadou. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 49 a 60 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 17 a 28 kg.
Ke komu je karelský medvědí pes vhodný
Karelák je aktivní pes, který potřebuje zaměstnat hlavu i nohy. Dobře snáší různorodé klimatické podmínky a přírodu, je tak perfektní volbou na venkov nebo na kraj města. Spokojený bude na velké oplocené zahradě. I když má možnost se do značné míry vydovádět na velkém pozemku, je potřeba se mu denně věnovat. Potřebuje dlouhou procházku nebo sportovní či pracovní vytížení. Na procházkou přírodou je potřeba být na pozoru, pes má stále silné lovecké instinkty. V kombinaci s jeho nezávislostí je lepší mít psa pojištěného alespoň stopovačkou. S cizími psy většinou nevychází nejlépe a není vhodnou volbou do smečky, a to ani s dalšími jedinci stejné rasy. Stejně tak nebývá vhodnou volbou k dalším domácím zvířatům, kvůli jeho silným loveckým pudům. Řadě potenciálních problémů se dá přejít včasným výcvikem a socializací. Jeho srst je nenáročná na péči, stačí jí občas vyčesat (především v době línání).
Karelský medvědí pes v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 49 a 60 cm.
- Váha plemene se pohybuje mezi 17 a 28 kg.
Srst:
- Delší hrubá krycí srst je doplněna kratší, jemnou a hustou podsadou.
Zbarvení:
- Černobílé
Jak dlouho žije:
- Karelský medvědí pes se dožívá 11 až 13 let.
Odkud pochází:
- Pomezí Finska a Ruska
Ke komu je vhodný:
- Karelský medvědí pes je středně velký aktivní pes, který potřebuje sportovní nebo pracovní vyžití. Jinak se snadno začne nudit. Nudu zpravidla projevuje štěkotem a destrukcí všeho, co mu přijde pod čumák.
- Jde o psa vhodného k aktivním zkušeným chovatelům, kteří se s ním budou věnovat lovu či nějakému sportu. Jeho dobrý čich a odvahu občas využívají i armádní či policejní kynologové.
- Toto plemeno bylo vyšlechtěno počátkem 20. století k lovu medvědů a další velké zvěře, dodnes v sobě má velkou dávku odvahy a schopnost rozhodovat se sám. Jeho výcvik tak není jednoduchý.
- Jeho srst je velmi odolná vůči nepříznivému počasí, a i když své lidi velmi miluje, bude mu nejlépe na zahradě. Je vhodnou volbou na kraj města nebo na vesnici, do centra města se opravdu nehodí.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva