Katalánský ovčák rád tráví dlouhé hodiny venku
Katalánský ovčák patří mezi velmi chytré psy, kteří se samostatně a rychle rozhodují. Jde o středně velkého psa s delší srstí a vyrovnanou povahou. Tento elegantní pes se využívá jak k pasení, tak i jako aktivní společník. Svou rodinu miluje a respektuje, k jejím členům si vytváří velmi silnou vazbu. K cizím lidem bývá rezervovaný a bývá tak ceněný i jako dobrý hlídač.
Katalánský ovčák se k pasení využívá méně než v minulosti, radost mu bude dělat i řada sportovních aktivit. Toto psí plemeno má předpokladu na řadu kynologických disciplín, například na agility, coursing, dogtrekking, dog puller nebo hoopers. Ocení především ty aktivity, během kterých je v kontaktu s majitelem. Asi málokoho překvapí, že je plemeno rozšířené především v zemi svého původu, tedy ve Španělsku. Velmi oblíbený je i v Německu, Finsku nebo ve Švédsku, ve zbytku světa jde spíše o vzácnější psí rasu. V Čechách je jeho chov zastřešen Klubem Chovatelů Málopočetných plemen psů a Klubem pyrenejských plemen.
Důvody, proč si pořídit katalánského ovčáka
- Katalánský ovčák se tradičně využívá jako pastevecký pes a ochránce stád. Má skvělý ochranářský i pastevecký instinkt.
- Je velmi inteligentní a snadno se učí. Je také velmi všestranný, je využíván jako ovčák, ale i jako aktivní společník, záchranář nebo terapeut.
- Své rodině je velmi věrný a oddaný. K svým lidem si vytváří silné pouto a má tendenci svou rodinu v případě nebezpečí bránit.
- Má energie na rozdávání, potřebuje tak dostatečné množství pohybu. Je tak vhodnou volbou k aktivní rodině nebo i jednotlivci. Prostě k člověku, který rád tráví hodiny venku.
- Elegantní vzhled mu dodává krásná hustá srst.
- Toto plemeno má bohatou historii spojenou s pastevectvím v Katalánsku. Pokud toužíte po plemeni se zajímavou historií, bude pro vás plemeno správnou volbou.
Důvody, proč si NEpořídit katalánského ovčáka
- Katalánský ovčák je velmi aktivní plemeno, které potřebuje notnou dávku fyzické aktivity. Protože je i velmi inteligentní, je vhodné mu i důkladně zaměstnat hlavu. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít dostatek času se psovi dostatečně věnovat, raději se podívejte po méně aktivním psím plemeni.
- I když je inteligentní a učí se snadno, jeho výchova není pro každého jednoduchá. Vyžaduje pevné a konzistentní vedení od svého majitele. Je vhodnou volbou k alespoň lehce pokročilým chovatelům, přímo začátečníkům doporučován není.
- Svou rodinu miluje z celého srdce a rád s ní tráví co nejvíce času. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním co nejvíce času a mají možnost se mu několik hodin denně věnovat. Pokud trávíte větší část týdne v práci a psa nemůžete alespoň občas vzít s sebou, pak se raději poohlédněte po samostatnějším plemeni.
- U plemene je potřeba zajistit kvalitní socializaci s cizími lidmi a psy. Toto plemeno má silný obranářský instinkt a je třeba, aby si zvykl na různorodé situace, cizí lidi i zvířata. Jinak u řady situací může reagovat neadekvátně, občas i agresivně.
- Jeho delší a hustá srst vyžaduje pravidelnou péči. Je třeba jí důkladně pročesávat a psa občas vykoupat kvalitním šamponem a kondicionérem, jinak se jeho srst bude zacuchávat a bude ze psa jeden velký dred.
Historie katalánského ovčáka
Asi vás již napadlo, že plemeno pochází z oblasti Katalánska, což je území nacházející se na severovýchodě Španělska. Plemeno se postupně rozšířilo spolu s rozšiřujícím se chovem ovcí do zbytku Španělska, později do zbytku Evropy. První jedinec plemene byl zapsán do plemenné knihy roku 1915. Organizací FCI byla tato psí rasa uznána roku 1929. V průběhu 20. století postupně ubývalo farem a mnoho lidí se začalo stěhovat do měst a zájem o pastevecké psy začal opadat, tedy i zájem o katalánského ovčáka. V druhé polovině 20. století dochází k cílenému oživení chovu a záchraně plemene. V současnosti jde o vzácnější plemeno, největší oblibě se těší v zemi svého původu. V Čechách se nachází několik chovných stanic plemene, přesto jde u nás spíše o vzácné plemeno.
Povaha katalánského ovčáka
Katalánský ovčák je skvělým pastevcem, který rád a dobře spolupracuje se svým pánem. Jeho pastevecké instinkty jsou velmi silné a pase tak vše, co se pohne. Umí ale i v případě potřeby jednat samostatně a zároveň se řídí vlastním rozumem. Je to pracák každým coulem a určitě nepočítejte s tím, že bude bez pořádného zápřahu jen tak polehávat na gauči. Pracuje rád a je velmi vytrvalý, nedělá mu problém strávit u ovcí velkou část dne. Aby byl spokojený a nevymýšlel lumpárny z nudy, potřebuje hodně pohybu, pravidelné zaměstnání a velmi úzký kontakt se svým člověkem.
Vzhled katalánského ovčáka
Katalánský ovčák je středně velký pes s hustou dlouhou srstí. Jeho hlava je silná a proporcemi odpovídá zbytku těla. Kulaté oči bývají tmavě jantarové, jsou lemované černými očními víčky a dlouhým obočím. Trojúhelníkovité uši jsou vysoko nasazené, jsou neseny svěšeně a jsou pokryté delší hedvábnou srstí. Srst na hlavě vytváří typický vous a bradku. Mohutný a kratší krk je dobře vsazen do ramen. Torzo těla je pevné a dobře osvalené. Prostorný hrudník navazuje na rovný hřbet. Nohy jsou rovné a krátké, zakončené jsou kulatými tlapkami s pevnými polštářky a silnými drápy. Ocas je nízko nasazený a bývá nesen pod úrovní zad, pokrytý je lehce zvlněnou srstí. Svrchní srst je delší a hrubší, doplněná je hustou podsadou. Tento pes se objevuje v mnoha barevných variantách, mezi nejčastější barevné varianty patří písková, šedá, kaštanově červená, černá nebo černo-tříslová. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 45-55 cm. Váha psa se pohybuje mezi 15-20 kg.
Ke komu je katalánský ovčák vhodný
Katalánský ovčák miluje pohyb, pohyb a zase pohyb. Rád tráví co nejvíce času ve volné přírodě, kromě pasení ovcí je tak vhodnou volbou k řadě venkovních sportovních aktivit. V dlouhém pobytu venku mu pomáhá jeho hustá srst, která ho chrání jak před velmi chladným počasím, tak i před vysokými teplotami. Často se o něm mluví jako o outdoorovém psovi, který se hodí především na venkov nebo okraj měst, ale nehodí se do centra velkoměsta. Spokojený bude na farmě u ovcí, ale lze ho zapojit i do řady kynologických sportů. Nejčastěji ho baví canicross, dogtrecking, coursing, ale i agility, hoopers nebo náročnější poslušnostní disciplíny.
I když by díky své odolné srsti mohl pobývat celoročně venku, je vhodný spíše do domu. Pes potřebuje častý kontakt se svou rodinou a při delším samostatném pobytu trpí.
Katalánský ovčák v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 45-55 cm.
- Váha psa se pohybuje mezi 15-20 kg.
Srst:
- Delší krycí zvlněná srst je doplněná kratší hustou podsadou.
Zbarvení:
- Různé, nejčastěji se objevuje pískové, šedé, kaštanově červené, černé nebo černo-tříslové.
Jak dlouho žije:
- Katalánský ovčák se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Španělsko
Ke komu je vhodný:
- Katalánský ovčák je aktivní pes, který překypuje energií. Zároveň je ale velmi inteligentní, je tak dobré mu zaměstnat nejen nohy, ale i hlavu. Je ideální volbou k pasení ovcí, ale i k řadě sportovních aktivit. Bavit ho bude například agility nebo hoopers, dogdancing, dogtrecking, ale i coursing a canicross.
- Je ideálním parťákem k aktivním lidem, kteří milují pohyb přírodou. Až po mnoha hodinové procházce nebo náročnějším výcviku je ochotný si v klidu lehnout na gauč.
- Má delší hustou srst, o kterou je třeba pravidelně pečovat. Jinak se v ní začnou vytvářet chuchvalce a ze psa budete mít dredatou kouli. Pokud nejste fanoušci pravidelné a náročnější péče o srst, raději se poohlédněte po krátkosrstém plemeni.
- Patří mezi vzácnější plemena. V kombinaci s krásnou hedvábnou srstí, která mu dodává na eleganci, budete s tímto psem budit pozornost i mezi nepejskaři.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com