Kteří psi jsou vhodní na canisterapii?
Canisterapie může mít více podob. Základem je léčebný kontakt psa (canis v latině znamená pes) a člověka. Pes s psovodem navštěvují domovy pro seniory, dětské domovy, hospice, sanatoria, ale i ústavy pro tělesně nebo mentálně handicapované a další podobná zařízení.
Mezi nejčastější podoby cancisterapie patří přirozený kontakt člověka se psem a zlepšení nálady a kvality života člověka tímto kontaktem. Dále jde například terapie za pomoci psa, tedy cílený kontakt, který je koordinován fyzioterapeutem či psychologem, a jde o celkovou rehabilitaci pacienta. Nadále může jít o pedagogické vzdělávání žáků se specifickými potřebami, ale může jít i o součást zážitkové výuky (kdy se děti/studenti učí, jak se správně ke psům chovat). Terapie může být zaměřena na rozvoj citových, rozumových nebo pohybových schopností, ale i na relaxaci (snaha psychicky uvolnit klienta).
Ke canisterapii můžete využít téměř jakékoliv plemeno, ale klidně i nějakého voříška. U této disciplíny je třeba specifická povaha konkrétního psa a na jeho velikosti či rase nezáleží. Čas od času se k této činnosti využívají i psí plemena, u kterých by vás nenapadlo, že by se kdy mohla k této činnosti využít. Může jít například o rotvajlera, barzoje, dogu, čivavu, ale třeba i bernardýna. V článku si nicméně představíme několik plemen, z jejichž řad se psi ke canisterapii využívají nejčastěji díky specifickým povahovým rysům, kterými disponuje mnoho jedinců těchto plemen či jejich kříženců.
Pudl
Pudlové mají několik velikostí a mnoho barevných variant. Co se vzhledu týče, vybere si opravdu každý. Jejich srst téměř nelíná, jsou tak vhodnou volbou i pro lehčí alergiky. Zároveň jde o jedno z nejchytřejších plemen, které se v žebříčkách pracovní inteligence pravidelně umisťuje v první pětce. Tito psi se běžně využívají nejen jako společníci, ale i sporťáci, například k agility, k běhu nebo dogtrackingu. Díky inteligenci a přátelské povaze se pudl čím dál častěji využívá jako asistenční či canisterapeutický pes.
Pudl je citlivý, snadno se učí a je zpravidla přátelský nejen vůči své rodině, ale i vůči cizím lidem či zvířatům. Jejich inteligence může být paradoxně i nevýhodou, pokud se podcení jejich výcvik, mají tendenci převzít vedení v domácnosti. Přesto bývá doporučován i začátečníkům či méně zkušený chovatelům, jen je třeba pamatovat na důslednost během výchovy. Pak budete mít doma pohodového parťáka, který se s vámi bude věnovat různorodým sportovním aktivitám, občas se s vámi bude nadšeně povalovat na guači nebo s vámi vyrazí dělat radost do domova seniorů či do nemocnice.
Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Zlatý retrívr
Zlatý retrívr je přátelský a laskavý pes, který se k svému původnímu účelu, tedy lovu, využívá dnes sporadicky. V současnosti jde především o aktivního rodinného společníka, který se čím dál častěji využívá k různým psím sportům, aktivní rodinný společník nebo jako asistenční či canisterapeutický pes.
Zlatí retrívři se snaží potěšit svého pána, snadno a rychle se učí nové věci. Ať už toto plemeno hodláte využít k čemukoliv, zvládne vše levou zadní. Toto plemeno je díky své přátelské povaze a inteligenci vhodné i pro začátečníky. Tito psi nebudou nikdy hlídací, byť si občas štěknou na pohyb za plotem, případného vetřelce ovšem zpravidla přivítají s vrtícím ocasem. Jde o společenské psy, kteří dokáží mnoha lidem zlepšit náladu již svou veselou povahou a věčně nastaveným „úsměvem“.
Ke komu se hodí zlatý retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Kavalír King Charles španěl
Kavalír je již po několik století chován jako společník lidí. Je proto pro něj přítomnost člověka velmi důležitá, na svém majiteli je citově velmi závislý. Tento pes dokáže být velmi aktivní a velmi rád s vámi vyrazí na dlouhou procházku, přesto zvládne i povalování na gauči ve vaší přítomnosti. Kavalír je menší společenský akčňák, který vám bude dělat jen radost.
Kavalír King Charles španěl dokáže hodiny i dny proležet na pohovce, přesto hravě zvládne i řadu psích sportů jako agility, turistiku nebo dogdancing. Snadno zvládne nejen základní výcvik, ale i pokročilé disciplíny obedience. Jeho přátelská a něžná povaha mu v kombinaci s vysokou inteligencí pomáhá ve spolupráci se začátečníkem. Zároveň se i rád mazlí. Kombinace všech jeho pozitivních vlastností mu umožňuje věnovat se aktivně i canisterapii.
Ke komu se hodí kavalír king charles španěl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Labradorský retrívr
Labradoři vynikají skvělým čichem, což se původně využívalo u tohoto plemene během lovu. Toto plemeno se k tomuto účelu nadále poměrně hojně využívá, zároveň se ale běžně využívá jako záchranář, jako aktivní rodinný společník nebo jako asistenční či canisterapeutický pes. Jde o přátelské a aktivní psy, kteří jsou ideální volbou do aktivních rodin s dětmi nebo pro začátečníky.
Labradorský retrívr miluje vodu a využívá každé příležitosti se do ní dostat. Ocení tak pravidelné procházky přírodou kolem vodních toků. Tito společenští psi jsou sice uzpůsobeni dlouhodobému pobytu venku a jsou velmi odolní vůči nepříznivému počasí, přesto jsou doporučováni k chovu v bytě či uvnitř domu, právě kvůli své lásce k lidem. Při delší samotě trpí především psychicky. Díky přátelské povaze, schopnosti se rychle učit a lásce k mazlení jsou vhodní nejen do rodiny s dětmi, ale právě i jako canisterapeuti.
Ke komu se hodí labradorský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Welsh Corgi Pembroke
Pastevecký pejsek s roztomilým kukučem a podlouhlým tělem je známý především jako společník královny Alžběty II. Corgi byl vyšlechtěn jako pomocník farmářům ve Walesu, dnes se chová především jako společník. Corgiho snadno naučíte základní poslušnost, zároveň ocení delší procházky nebo možnost věnovat se některému ze psích sportů. Na pohyb ovšem není až tak náročný jako řada dalších pasteveckých plemen a ocení i povalování na gauči.
Welsch Corgi Pembroke je přátelský pes, který se snadno cvičí a lidi miluje z celého srdce. Miluje všechny lidi bez rozdílu, především samozřejmě svou rodinu, velmi dobře ovšem vychází i s cizími lidmi. Díky vysoké inteligenci, laskavosti a lásce k mazlení je vhodný do rodiny s dětmi nebo právě jako canisterapeutický pes.
Ke komu se hodí welsh corgi pembroke? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Hovawart
Hovawarti patří mezi všestranné psy, kteří zvládnou roli služebního, asistenčního či canisterapeutického psa, ale i aktivního rodinného společníka. Vzhledem připomíná zlatého retrívra, povahově jde o oddaného a klidného psa, který má rád lidi. Velmi ocení zahradu s přístupem dovnitř, zvládne i pobytu v bytě, v obou případech je ovšem nutné ho řádně zaměstnat, jinak se snadno začne nudit. Jde totiž o chytrého a aktivního psa, který potřebuje zaměstnat psychicky i fyzicky.
V zásadě jde o vyrovnaného psa, který má silné hlídací instinkty, využívá se tak poměrně často jako služební hlídací pes. Je třeba aby byl jeho výcvik důsledný, ale zvládne ho s trochou snah i mírně pokročilý chovatel. Svou rodinu velmi miluje a dobře vychází i s dětmi. Obecně vychází dobře i s cizími lidmi, i když zpočátku může být nedůvěřivý. Jejich přátelská povaha a snadná cvičitelnost patří mezi důvody, proč se čím dál častěji tito psi využívají jako asistenti či canisterapeuti.
Ke komu se hodí hovawart? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Stafordšírský bulteriér
Stafordi sice na první pohled působí jako „tvrďáci“, ve skutečnosti jde o nadšené mazlíky, kteří pro pohlazení udělají cokoliv. Tito psi jsou vhodnou volbou do bytu, a to jak kvůli své krátké srsti, tak i přátelské povaze. Jsou to aktivní psi, kteří nepohrdnou občasnou delší procházkou a možností věnovat se kupříkladu některému ze psích sportů. Jde i o velmi chytré plemeno, které zvládne i komplikovanější obedience disciplíny.
Stafordšírský bulteriér je přátelský a inteligentní pes, který se rychle učí. Potřebuje ovšem pevnější a důslednější výchovu, kterou zvládne spíše lehce pokročilý chovatel. Snadno zvládá pobyt v rodině s dětmi, v Anglli se o tomto psovi dokonce říká „baby dog“ neboli pes k dětem. Většinou jde o přátelské psy, kteří milují obecně lidskou společnost. Čím dál častěji se využívají jako canisterapeutičtí psi, nejčastěji v dětských domovech a dětských nemocnicích či se s nimi chodí do škol a školek, a to právě díky jejich veliké lásce k dětem.
Ke komu se hodí stafordšírský bulteriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Boloňský psík
Společenský, „nadýchaný“ bílý pejsek, to je boloňský psík. Jde o psa, který se již po staletí využívá především jako společník. Boloňák má velmi přátelskou povahu a téměř nelíná, je tak ideální volbou do městského bytu, ve kterém se pohybuje více lidí. Učí se rychle a poměrně snadno, je tak vhodný i pro začátečníky. Ocení občasnou delší procházku či možnost se věnovat některému ze psích sportů, hravě ovšem zvládne i občasné povalování na gauči. Hodí se jak do rodiny s dětmi, tak i k aktivnějším seniorům.
Právě jeho přátelská povaha a láska k lidem mu umožňuje věnovat se i canisterapii. Hravě zvládne základní poslušnost, chovat ho tak může i začátečník. Občas trpí „záchvaty“ tvrdohlavosti, je tak třeba být při výcviku důsledný, ovšem křikem a drilem u něj nic nepořídíte. V zásadě jde o přátelského pejska, který se s troškou trpělivosti naučí základní poslušnost levou zadní a zároveň vyjde velmi dobře i s cizími lidmi a zvířaty.
Ke komu se hodí boloňský psík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Border kolie
Borderky patří mezi nejchytřejší plemena světa, učí se velmi rychle a všechny pokyny si i dlouho pamatují. Jde o psa, který byl vyšlechtěn k pasení ovcí a dalšího dobytka, což má stále v krvi. Dnes se toto plemeno využívá nejen k pasení, ale i k mnoha dalším činnostem. Protože jde o psa, který je nejen inteligentní, ale i velmi aktivní, je třeba myslet na to, že je nutné jej pořádně zaměstnat.
Canisterapie je poměrně náročný obor, jde tak o jednu z možností, jak tyto inteligentní a aktivní psy utahat. Jsou to přátelští psi, kteří s trochou snahy majitele dobře vychází s dalšími lidmi i zvířaty. Kromě canisterapie se tito psi využívají čím dál častěji i jako asistenční psi. Prostě jde o univerzální pracovní psy, které využijete i k různým sportovním či pracovním aktivitám.
Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.
Své místo mezi psy mají i plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí.
Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva