Maltézský psík miluje, když je pořád někdo doma
Bílý elegantní pejsek je společníkem člověka již stovky let. Dnes je nejčastěji chován především jako výstavní a společenský pes. Jde o velmi oblíbené plemeno všech pejskařů, kteří rádi obráží psí výstavy, z nichž nosí jednu trofej za druhou.
Nenechte se ale zmást zjevem, nejde jen o výstavního elegána, ale i sportovce, který je mrštný a rychlý. Můžete se s ním proto vesele i pustit do různých psích sportů typu agility.
Maltézáčci z celého srdce milují svou rodinu a velmi špatně snáší odloučení. Jsou proto vhodní pro lidi, kteří mají možnost s nimi trávit velkou část dne, například seniory či rozvětvenou rodinu, kdy je neustále někdo doma. Zároveň je třeba před jeho pořízením zvážit, zda jste ochotni věnovat se alespoň pár minut denně péči o srst tohoto psího elegána.
Důvody, proč si pořídit maltézského psíka
- Hravý a roztomilý, s vzhledem plyšáka. S tímto elegánem zaujmete na první pohled.
- Jde o velmi inteligentního psa, kterého lze snadno vycvičit. Velmi rád se učí různé „cirkusové“ kousky. Základní poslušnost tak zvládne levou zadní, a když mu dáte šanci, velmi rád se bude věnovat i sportům typu dogdancing.
- S dětmi vychází velmi dobře, bude si s nimi hrát od rána do večera.
- Bez potíží vychází s dalšími psy, jak domácími, tak i cizími.
- Díky jeho malým rozměrům a přátelské povaze jde o perfektního psa do bytu.
- Množství pohybu se dokáže velmi snadno přizpůsobit. Zvládne občasnou túru, ale nevadí mu ani kratší procházky po okolí.
- Menší velikost psa znamená i menší náklady na krmení. Tedy ani pořízení dražších, kvalitních krmiv vás nezruinuje.
- Jeho dlouhá srst nedisponuje podsadou, nemusíte se tak bát nánosů chlupů po celém bytě. Je to i výhodou pro lidi s lehčí alergií.
Důvody, proč si NEpořizovat maltézského psíka
- S menšími zvířaty může mít občas trochu problémy, respektive má je tendenci občas nahánět. Ale málokdy má sklony jim vyloženě ublížit.
- Krásná, dlouhá, bílá a hedvábná srst vyžaduje velké množství času. Jde ovšem o činnost, ze které lze udělat přednost. Pokud netoužíte po větších sportovních výkonech a chcete se psem trávit čas nějakou smysluplnou činností, může jí být právě péče o srst.
- Miluje společnost lidí, a když má být delší dobu o samotě, dokáže slušně vyvádět. Je třeba ho na občasnou samotu důsledně zvykat odmala. Je vhodný především pro lidi, kteří se mu budou ochotně věnovat velkou část dne.
- Maltézáčci často trpí na citlivé zažívání, je tak možné, že strávíte poměrně hodně času hledáním vhodného krmiva pro vašeho nového parťáka.
- Je třeba pravidelně čistit jeho oči. Relativně hodně slzí, což velmi špatně snáší srst v okolí očí. Ta se barví do červena a lepí se. Při správné a pravidelné péči se těmto problémům vyhnete.
- Nemá rád křik, dril a hrubé zacházení. Nehodí se tak pro choleriky a lidi, kteří vyznávají spíše drsnější způsoby výchovy. Maltézák se má tendenci spíše při takové výchově seknout a často pak sám reaguje podrážděně a někdy i agresivně.
- K cizím lidem bývá zdrženlivý, a pokud se mu někdo nezdá, nemá problém na něj začít štěkat. Štěká i doma, pokud se mu něco nezdá. Přesto kvůli vzhledu plyšové hračky z něj nebude dokonalý hlídač.
- Jediná přípustná barva je bílá. Pokud toužíte po podobném elegánovi, ale v jiné barvě, poohlédněte se po jiném.
Historie maltézského psíka
Jde o jedno z nejstarších psích plemen světa. Jde o psí plemeno, které je historicky doložené záznamy pocházejícími z doby 400 let př.n.l. Jeho původ lze vysledovat do centrální oblasti Středomoří a především na ostrov Malta, odkud pochází i jeho název. V zemi svého původu se choval v přístavech přímořských měst, kde nejčastěji sloužil k lovu krys a myší ve skladištích a podpalubích lodí. Tito krásní psi neunikli pozornosti bohatých dam a poměrně záhy „povýšili“ z „krysaříka“ na společníka.
Postupně se začal maltézáček šířit Evropou. Během panování krále Jindřicha VIII. se maltézský psík dostal do Anglie, kde se velmi záhy stal miláčkem šlechty a královské rodiny. Mezi známé chovatele tohoto plemene patřila i Alžběta I., skotská královna Marie Stuartovna nebo královna Viktorie. Na přelomu 17. a 18. století se chovatelé pokoušeli z maltézáčka vyšlechtit ještě menšího pejska, ideálně ve velikosti veverky. Toto plemeno bylo kříženo například s pudly, malými španěly, ale i s malými východoasijskými plemeny. Výsledkem byl vznik několika dalších plemen, například „rodinka“ příbuzných psů, mezi které patří bišonek, boloňský nebo havanský psík. Maltézáčci ovšem málem toto šlechtění nepřežili, plemeno téměř zaniklo. Dnes jde o velmi populární společenské plemeno rozšířené do celého světa.
Povaha maltézského psíka
Roztomilý a elegantní, ale i hravý, přátelský malý pes, který miluje lidi a rád tráví spoustu času v jejich společnosti. Již několik století plní funkci společníka a možná i kvůli domu nemá rád delší samotu. Už odmalinka je tak třeba tyto psy trénovat na občasnou samotu. Jsou nicméně vhodní především pro lidi, kteří mají možnost trávit s nimi velkou část dne. Pokud je od štěněte socializován, tak se dobře snáší s dalšími zvířaty, jak těmi cizími, tak s těmi ve stejné domácnosti. Socializace je u nich hodně důležitá, jinak mají tendenci být majetničtí a žárliví na svého pána a další zvířata vnímat jako konkurenci. Jsou velmi chytří a je snadné naučit je nejen základní poslušnosti, ale i pokročilejšímu výcviku či různým „cirkusovým kouskům“. V kombinaci s dobrotami tyto drobné psy naučíte kdeco velmi rychle a určitě není třeba na ně křičet. Maltézáčci jsou totiž citlivky, které špatně snáší křik a „klasický dril“, mnohem lépe se s nimi domluvíte za pomoci pozitivní metody.
Vzhled maltézského psíka
Menší společenský pes s obdélníkovou stavbou těla a dlouhou bílou srstí, to je maltézský psík. Na mírně zaoblené hlavě s vyznačeným stopem naleznete výrazné, kulaté oči. Uši jsou neseny svěšené po stranách lebky a jsou vysoko posazené. Hrdě vztyčený krk je klenutý a navazuje na dlouhý trup s prostorným hrudníkem a dobře klenutými žebry. Horní line zad je rovná, a to až k místu nasazení ocasu. Ocásek je vysoko nasazený a je stočený do oblouku, ve kterém se dotýká zad. Rovnoběžné končetiny jsou rovné a zároveň je pro tohoto psa typická cupitavá a rychlá chůze. Typickým znakem, který zaujme na první pohled nejen každého nadšeného kynologa, je lesklá a hedvábná, bílá a dlouhá srst, která sahá až k zemi. Toto plemeno nemá podsadu, téměř nelíná a je tak vhodné především pro lidi s lehčí alergií na chlupy či pro ty, kteří milují pořádek. Kohoutková výška plemene je 20-25 cm, váha se pohybuje mezi 3 a 4 kg.
Ke komu je maltézský psík vhodný
Maltézáčci jsou poměrně aktivní i v interiéru, většinou tak nevyžadují delší procházky, prostě si dokáží velmi dobře vyhrát i doma. Díky svému vzhledu elegantního plyšáka, absenci podsady a přátelské povaze jde o psa určeného pouze pro chov v bytě. Jeho dlouhou, hedvábnou a bílou srst je poměrně náročné udržet v čistotě a nezacuchanou mimo domácí prostředí. Péče o srst maltézáčka dokáže být poměrně náročná, je tak důležité s tím dopředu počítat a psa na téměř každodenní péči zvykat o štěněte. Maltézáci mají rádi děti a rádi s nimi dovádí.
Přesto je doporučován spíše k trochu starším dětem a ne těm nejmenším, a to především kvůli velikosti tohoto psa. Jsou opravdu drobní a malé děti, které neznají svou sílu a netuší, jak se správně k psovi chovat, mu mohou nechtěně a velmi snadno ublížit. Přátelská povaha a láska k lidem je u tohoto psího plemene paradoxně i nevýhodou. Na svých lidech je často až závislý a delší samota mu nedělá dobře. Je proto vhodný do domácnosti, kde je „neustále“ někdo doma, tedy k početným rodinám, k seniorům či lidem, kteří mají možnost pracovat hodně z domu.
Starost o srst o psa je opravdu velmi náročná. Moc nepočítejte s dlouhou procházkou se psem v rozbahněném lese, na srsti je nejen vidět každé smítko, ale také není úplně jednoduché větší špínu ze psa dostat. Ještě o pár stupňů náročnější je pak péče o srst u tohoto plemene, pokud chcete pravidelně navštěvovat psí výstavy. Samozřejmostí je pak poměrně časté koupání oproti jiným plemenům a ideálně každodenní rozčesávání a úprava srsti. Pokud nemáte zatím zkušenosti s péčí o podobnou srst, je dobré si před pořízením maltézáčka správnou péči nastudovat, je to totiž opravdu docela věda, pokud chcete mít doma bílého a elegantního pejska namísto zacuchané a šedivé koule. Na internetu naleznete spoustu návodů a určitě vám poradí i v zavedené chovatelské stanici, odkud si maltézáčka budete brát. Kvůli náročné péči o srst je toto plemeno vhodné především pro člověka, pro kterého je tato činnost příjemně strávená část dne s psím kamarádem a nikoliv činnost za trest.
Maltézský psík v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene je 20-25 cm.
- Váha se pohybuje mezi 3 a 4 kg.
Srst:
- Dlouhá (až na zem), hedvábná. Bez podsady.
Zbarvení:
- Bílá
Jak dlouho žije:
- Maltézský psík se dožívá 11 až 15 let.
Odkud pochází:
- Malta
Pro koho se hodí:
- Malý elegantní a přátelský pejsek, který téměř nelíná. Je tak vhodný do bytu a pro lidi s lehčí alergií na chlupy či milovníky pořádku.
- Jde o inteligentní plemeno, které se velmi snadno učí. I začátečník si s tímto pejskem snadno poradí.
- Miluje lidi a rád s nimi tráví co nejvíce času. Bude tak vhodnou volbou psa pro seniory, do rodiny, ale i k lidem, kteří mají možnost pracovat z domu.
- Jeho krásný elegantní vzhled není zadarmo. Je tak třeba počítat s každodenní péčí o srst, kterou je třeba pravidelně rozčesávat a je třeba psa i docela často koupat. Pokud si z péče o srst uděláte příjemný rituál, užijete si tento čas strávený se psím parťákem vy i pes.
Hledáte další malá psí plemena do bytu? Pak se podívejte, na naše tipy. Nebo dáváte přednost sportovním psím plemenům, se kterými se můžete věnovat některému ze psích sportů. Poznejte sportovní psí plemena, která baví běh i túry. A pokud hledáte psího parťáka k dětem, pak by vám neměly uniknout tipy na psí plemena vhodná k dětem.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva