Miniaturní bulteriér umí dovádět od rána do večera
Miniaturní bulteriér je spíše drobeček, přesto jde o psa s velkým ochranářským instinktem. Lidově se mu říká „minibul“, je to taková kompaktní verze populárních bulíků. Je to oblíbené rodinné plemeno, zpravidla dobře vychází i s menšími dětmi.
Miniaturní bulteriér je sice menší pes, přesto má velkou osobnost. Bývá doporučován k středně pokročilým a pokročilým chovatelům, kteří tyto odvážné a silné chlupáče spíše zvládnou a především ho důsledně socializují. Pak budete mít doma přátelského psa, s kterým se můžete vrhnout na řadu sportovních aktivit – bavit ho bude například canicross nebo dog trekking. Patří mezi velmi chytré psy, kromě základní poslušnosti tak zvládne i náročnější obedience disciplíny nebo rally obedience. Bavit ho budou i sporty určené především bull plemenům, například weight pulling.
Důvody, proč si pořídit miniaturního bulteriéra
- Jeho kompaktní velikost mu umožňuje snadnější pobyt i v menším městském bytě.
- Je to energický pes, který si rád hraje a dovádí od rána do večera. Je proto vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří s ním budou chodit na dlouhé procházky nebo se s ním věnovat některému ze psích sportů.
- Patří mezi inteligentní a učenlivé psí rasy. Novým povelům porozumí velmi rychle, a i se rád učí. Minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní a často se využívá i při náročnějších obedience disciplínách.
- Věrnost až za hrob patří mezi typické vlastnosti mini bulíka. Se svým majitelem si vytváří silné pouto. Svého pána a jeho rodinu bude i bránit.
- Miniaturní bulteriér patří mezi zdravější plemena, pokud se budete soustředit na výběr dobré chovné stanice, kde dělají pečlivě zdravotní testy oběma rodičům, pak máte velkou šanci na psa, s kterým budete chodit na veterinu pouze na očkování.
- U mini bulíka je třeba dbát na včasnou socializaci s cizími zvířaty i s cizími lidmi. Pak je z něj, jako z řady dalších bulíků, velmi společenský pejsek, který miluje děti a bez potíží vychází i s dalšími zvířaty.
- Jejich krátká srst je pro mnoho chovatelů velkou výhodou. Stačí jí čas od času vykartáčovat a psa stačí umýt v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Pokud tedy nepatříte mezi velké fanoušky péče o srst, pak pro vás bude tento pes správnou volbou.
- Je to všestranný pracovní i sportovní pes. Pokud se rozhodnete pro agility, složitější obedience poslušnostní disciplíny nebo některý z bull sportů, mini bulík se s radostí do sportu pustí s vámi.
Důvody, proč si NEpořídit miniaturního bulteriéra
- Jde o velmi aktivního psa, který potřebuje velkou dávku pohybu. Každý den. Ano, i když má k dispozici zahradu, je potřeba se mu věnovat alespoň hodinu denně. Pokud nechcete mít zničenou zahradu a rozebraný nábytek nudícím se psem, pak vám nezbyde nic jiného, než se do práce se psem pustit. Pokud dopředu tušíte, že na psa nebudete mít dostatek času, raději se poohlédněte po jiném psím plemeni.
- Tvrdohlavost je častým povahovým rysem mnoha teriérů, a miniaturní bulteriér není výjimkou. Není tak vhodný pro nezkušené chovatele, ale pro chovatele, kteří již nějaké zkušenosti s tímto typem psů mají. Vhod přijde při výcviku psa důslednost a trpělivost. Bez špetky přirozené autority se při komunikaci s tímto paličákem také neobejdete.
- Má silný lovecký instinkt a nebývá doporučován do stejné domácnosti s dalšími domácími zvířaty.
- Pes musí být v mládí velmi dobře socializován s dalšími zvířaty, především psími samci. Má občas sklony k dominanci, což při kontaktu s dalšími psy může vést ke konfliktu.
- I když je často řazen mezi zdravější plemena, přesto se mu občasné zdravotní problémy nevyhýbají. Buďte proto velmi důslední při výběru vhodné chovné stanice, která dělá zdravotní testy oběma rodičům. Tak jako tak se ani tomuto plemeni občasné zdravotní problémy nevyhýbají. Nejčastěji jde o u mini bulíků o problémy s klouby, například luxace pately (vymknutí kolenního kloubu) nebo kožní potíže.
- Je to nejen energický pes, ale je i velmi chytrý. Potřebuje zaměstnat tedy nejen nohy, ale i hlavu. Bavit ho bude například náročnější poslušnostní trénink. Pokud se bude nudit, bude vymýšlet lumpárny, které v jeho podání mají nejčastěji podobu rozebírání na atomy všeho, co mu přijde pod čumák.
Historie miniaturního bulteriéra
Miniaturní bulteriér má téměř stejnou historii jako řada dalších bulíků a teriérů. Plemeno bylo vyšlechtěno v Anglii a původně plnilo roli lovce hlodavců a dalších škůdců. Původně bylo plemeno vyšlechtěno křížením staroanglického buldoka s bílým teriérem a dalmatinem, aby vznikl pes s kombinací síly, odvahy a rychlostí. Cílem bylo vyšlechtit psa, který by v sobě skloubil bojového psa a společníka. Jako samostatné plemeno vznikl miniaturní bulík zhruba před 150 lety. I tento pes byl po nějakou dobu využíván jako psí zápasník.
V 19. století nebyl jejich chov stabilizovaný a velkost psů se často lišila. Až v průběhu 20. století došlo k standardizaci plemene. I toto plemeno mělo, podobně jako řada dalších i mimo bulíky a teriéry, namále během první světové války. Po první světové válce plemeno málem zaniklo, zůstalo jen pár jedinců. Roku 1938 byl založen Klub miniaturních bulteriérů a obliba plemene postupně začala narůstat. Plemeno bylo uznáno americkým kennell klubem (AKC) v roce 1991. Plemeno si postupně získalo oblibu díky své osobité povaze, loajalitě a energii a postupně se rozšířilo do světa.
Povaha miniaturního bulteriéra
Mini bulík patří mezi velké milovníky svých lidí a zároveň je to skvělý obranář – za svého člověka by i dal život. Je to nejen velmi odvážný, ale i energický a přátelský pes. Potřebuje pořádně zaměstnat nohy, ale i hlavu. Miluje přítomnost své rodiny a když budete doma, bude vás sledovat na každém kroku. Je tak vhodný k lidem, kteří milují psí přítomnost a mají možnost se psem trávit velkou část dne. Tento pes je osobnost každým coulem. Je zároveň přátelský a milující, ale i odvážný a silný pes.
Mini bulík je všestranný sportovec, který miluje akci. Pokud u psů dojde k správné socializaci, dobře vychází s dětmi i zvířaty. Navzdory jeho vysoké inteligenci a přátelské povaze bývá doporučován k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho tvrdohlavostí a občasnými sklony k dominanci vůči cizím psům. Výchova tohoto psa vyžaduje důslednost, ale i trpělivost a bez špetky přirozené autority se s tímto psem pravděpodobně nedomluvíte.
Vzhled miniaturního bulteriéra
Miniaturní bulteriér je kompaktní dobře osvalený pes, který svým vzhledem připomíná svého většího příbuzného – standardního bulteriéra. Mezi charakteristické rysy plemene patří hlava ve tvaru vejce s plochým vrcholem bez výrazného stopu. Trojúhleníkovité oči jsou malé a hluboko posazené, zpravidla mají tmavou barvu a psovi dodávají bystrý výraz.
Jeho hluboký hrudník je dobře osvalený, dobře navazuje na kratší a pevný hřbet. Jeho krk je krátký a silný a přechází do silných ramen a rovných končetin. Krátká srst je lesklá a hladká na dotek. Mezi tradiční zbarvení patří bílá, žíhaná, černá, červená, plavá nebo trikolor (kombinace bílé, černé a tříslové). U bílých jedinců jsou povolené barevné skvrny na hlavě. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 25-35cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 11-15 kg.
Ke komu je miniaturní bulteriér vhodný
Kdyby mělo miniaturního bulteriéra vystihnout jedno slovo, šlo by pravděpodobně o slovo „energie“. Jde o velmi aktivního psa, který je velmi náročný na množství pohybu, je tak vhodný k velmi aktivním lidem, kteří se mu budu každý den věnovat. Mnoho lidí, většinou ti co doma psa nikdy neměli, jsou přesvědčeni, že platí pravidlo – čím menší pes, tím méně potřebuje pohybu. Toto pravidlo funguje možná tak na 10% psích plemen. Už jen dobře osvalená postava tohoto psa nenechá nikoho na pochybách, že jde o velmi aktivní zvíře. Miluje nejen pohyb, je ale i velmi chytrý a je potřeba mu i zaměstnat hlavu. Psovi je třeba se důsledně věnovat a opravdu ho důkladně unavit, jinak se z něj stane menší skartovačka, která zničí vše, co uvidí. Péče o jeho srst není příliš náročná, stačí jí občas vyčesat, koupat psa postačí v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.
Miniaturní bulteriér v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 25-35cm.
- Váha plemene se pohybuje v rozmezí 11-15 kg.
Srst:
- Krátká srst je lesklá a hladká na dotek.
Zbarvení:
- Bílá, žíhaná, černá, červená, plavá nebo trikolor (kombinace bílé, černé a tříslové).
Jak dlouho žije:
- Miniaturní bulteriér se dožívá 11 až 14 let.
Odkud pochází:
- Anglie
Ke komu je vhodný:
- Mini bulík je vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří milují pohyb. Tento pes se bez pořádné dávky pohybu neobejde, a to i když má k dispozici zahradu. Kromě dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů. Bavit ho bude například canicross, rally obedience, agility nebo dog trekking.
- Je to velmi chytrý pes, který minimálně základní poslušnost zvládne velmi snadno. Přesto nebývá doporučován úplným začátečníkům. Jako mnoho dalších teriérů dokáže být i miniaturní bulteriér velmi paličatý a čas od času má dominantní sklony vůči cizím psům. S těmito vlastnostmi si spíše poradí zkušenější chovatel, který je důsledný a trpělivý. Vhod přijde i špetka přirozené autority. Se zkušeným chovatelem snadno zvládne i náročnější obedience disciplíny.
- Psa je třeba pořádně unavit, jak fyzicky, tak psychicky. Pokud se začne nudit, bude vymýšlet lumpárny, které v jeho případě mají nejčastěji podobu destrukce. Je tak dobrým společníkem lidí, kteří mají možnost se psovi každý den nějakou tu hodinu věnovat.
- Bývá doporučován i do rodin s dětmi. Ideálně pokud je na děti zvyklý od štěněte, bude si s nimi nadšeně hrát a dovádět s nimi.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com