Mudi je energický pes, ale nenáročný na péči
Mudi je energický pes, který bude nadšený z aktivního páníčka. Patří mezi středně velké psy vyšlechtěné v Maďarsku. Byl využíván jako spolehlivý ovčácký pes, který byl zároveň nenáročný na péči. Dnes je využíván především jako aktivní společník, u ovcí ho uvidíme výjimečně.
Mudi je pracák každým coulem, velmi rád pracuje, je chytrý, ale i veselý. Patří mezi všestranné psy, kteří jsou využívání jako sportovci, záchranáři, ale i aktivní společníci. Je to společenský tvor, který miluje svou rodinu z celého srdce. Nevýhodou pak může být, že pokud u něj neproběhne správná socializace, může být nevrlý vůči cizím psům a čas od času bude vyvolávat konflikty. Na svého člověka se úzce váže a mnoho jedinců plemene trpí separační úzkostí. Pro mnoho chovatelů je velkou výhodou, že tento pes má minimální lovecké pudy, málokdy se tak stane, že vám tento pes uteče při venčení za zvěří.
Důvody, proč si pořídit mudiho
- Jde o inteligentního psa, který se velmi rád učí. Minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní, zpravidla ho baví i náročnější výcvik.
- Patří mezi oddaná plemena. Svého majitele miluje z celého srdce a velmi se na svého člověka fixuje.
- Rád se přidá k různým sportovním aktivitám. Zpravidla ho baví canicross, dog trekking nebo se rád proběhne u kola. Čas od času se využívá i jako psí záchranář.
- Má dobré hlídací instinkty. Vaši zahradu i dům velmi spolehlivě ochrání.
- Bývá doporučován jako rodinný pes, velmi dobře vychází i s menšími dětmi nebo dalšími zvířaty. Spokojený bude ve velké aktivní rodině.
- Péče o jeho srst není náročná, psa stačí čas od času vykartáčovat. Koupat ho stačí cca 2x ročně, pokud si nepořídí nevábný odér.
- Patří mezi zdravější plemena. S trochou štěstí a za pomoci kvalitní stravy a dostatku pohybu budete chodit na veterinu jen na očkování.
Důvody, proč si NEpořídit mudiho
- Mudi patří mezi velmi aktivní psy, je potřeba se mu věnovat několik hodin denně. Pouhé pobíhání po zahradě mu stačit nebude. Pokud dopředu tušíte, že se psovi nebudete moc dostatečně věnovat, raději se poohlédněte po klidnějším psovi.
- Je velmi chytrý, je potřeba mu zaměstnat nejen nohy, ale i hlavu. Pokud ho dostatečně neunavíte, bude se nudit a bude vymýšlet lumpárny.
- Dokáže být tvrdohlaví a občas mívá sklony k dominanci. V minulosti po něm bylo vyžadováno, aby se občas sám a rychle rozhodoval, odtud pramení dnes lehce nežádoucí vlastnosti. Z těchto důvodů nebývá doporučován úplným začátečníkům. Při výchově psa je třeba být velmi důsledný a trpělivý. Vhod přijde trocha přirozené autority.
- Na svého člověka se velmi váže a špatně snáší delší odloučení. Mnoho jedinců trpí separační úzkostí, které ale správným tréninkem lze předcházet. Přesto bývá doporučován lidem, kteří s ním mají možnost trávit velkou část dne.
- Jeho srst vyžaduje občasné vyčesávání a koupání psa. Pokud o péči o srst nestojíte, poohlédněte se například po naháčovi nebo krátkosrstém psovi.
- I když patří mezi zdravější psí plemena, občasným zdravotním obtížím se pes nevyhne. Pokud chcete mít co největší šanci na zdravého psa, vybírejte pečlivě chovnou stanici, která dělá psům všechna potřebná zdravotní vyšetření.
Historie mudiho
Přesná historie mudiho je tak trochu opředená tajemstvím. Plemeno vzniklo v Maďarsku a bylo využíváno především jako ovčácký pes. Jeho přesný původ a období vzniku ovšem nevíme. Až posledních pár desetiletí probíhá u mudiho cílený chov. Tato psí rasa vznikla samovolným křížením a přirozenou selekcí, bez zásahu člověka. Díky genetice ovšem víme, že jde o blízkého příbuzného dalších maďarský ovčáckých plemen, tedy pumiho a puliho. Tyto tři plemena byla dokonce v minulosti chována společně, až v průběhu 20. století došlo o oficiálnímu osamostatnění těchto plemen. Konkrétně k uznání mudiho došlo v roce 1936. Jako mnoho dalších plemen, i mudi byl v ohrožení v průběhu druhé světové války. V současnosti jde spíše o vzácnější psí rasu. Tak trochu paradoxně patří mezi nejpopulárnější plemena na severu Evropy, především ve Skandinávii, Norsku a ve Finsku.
Povaha mudiho
Mezi zajímavosti plemene patří minimální lovecké pudy, šance že vám pes uteče za zvěří je opravdu malá. Jeho hlavním úkolem byla ochrana stáda, musel být tedy odolný a samostatný. Dodnes patří mezi vytrvalé a samostatné psy. V současnosti jde o všestranného, chytrého psa. Snadno a rychle se učí, bývá i velmi hravý a veselý. Svou rodinu má velmi rád a velmi se na ní fixuje, což může vést k separační úzkosti. Samostatný pobyt doma lze ovšem trénovat. Přesto bude spokojený u člověka, který s ním bude mít možnost trávit velkou část dne, nebo v rodině, kde je „neustále“ někdo doma. Bývá doporučován i do větší rodiny s menšími dětmi, s kterými vychází velmi dobře. Vůči cizím psům bývá dominantní, je třeba ho od štěněte důsledně socializovat, jinak může v dospělosti vyvolávat konflikty.
Vzhled mudiho
Mudi patří mezi středně velké psy s kvadratickou stavbou těla. Klínovitá hlava je středně velká, zužuje se směrem k čenichu. Vztyčené uši jsou nesené vysoko. Na dobře osvalený trup navazuje středně dlouhý krk. Pod rovnými zády nalezneme široký hrudní koš. Středně vysoko nasazený ocas se v některých zemích kupíruje. Jeho srst je středně dlouhá a hebká, dobře psa chrání proti vlhku a vodě obecně, ale i proti chladu. Jeho srst je silně zvlněná, někdy až kudrnatá. Na nohách bývá srst o něco kratší než na zbytku těla a i výrazně rovnější. Mezi tradiční zbarvení patří blue merle, černá, popelavá, hnědá nebo plavá. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 38-47 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 8-13 kg.
Ke komu je mudi vhodný
Nejvíce spokojený bude mudi na venkově nebo kraji města, ideálně v domku se zahradou. Pouhé pobíhání po zahradě mu hlavu a nohy nezaměstná, a i tak se mu budete muset denně věnovat, jinak bude vymýšlet lumpárny. Pobyt v bytě zvládne také, ale bude vás to stát o něco více úsilí ho unavit. Jeho srst stačí čas od času pročesat. Umýt ho zpravidla stačí v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Mudi je velmi aktivní a i velmi chytrý pes, kromě dlouhých procházek tak ocení možnost věnovat se některému ze psích sportů. Zkusit s ním můžete například pasení, ale paradoxně ho asi bude bavit o chlup více řada dalších aktivit. Vhodný je například na dogtrekking, canicross, flyball, agility nebo dog dancing.
Je sice velmi chytrý a v zásadě se učí rád, přesto k úplným začátečníkům vhodný není. Byl vyšlechtěn k samostatnému jednání a uvažování, takže si případné splnění pokynu dvakrát rozmyslí. Někdy tak dokáže být slušně tvrdohlavý. Zároveň bez správné socializace může být k cizím psům dominantní a může tak vyvolávat spory. Při výcviku je třeba být velmi důsledný a trpělivý, spíše si s jeho vlastnostmi poradí pejskař již s nějakými zkušenostmi, který zároveň disponuje větší špetkou přirozené autority. Bývá doporučován do větší rodiny s dětmi. Děti má většinou velmi rád a rád s nimi dovádí a vymýšlí lumpárny. Určitě nejde o žádného gaučového povaleče, nudit se s tímto psem opravdu nebudete.
Mudi v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 38-47 cm.
- Váha plemene se pohybuje v rozmezí 8-13 kg.
Srst:
- Středně dlouhá, zvlněná až kudrnatá, jemná. Na končetinách kratší.
Zbarvení:
- Blue merle, černá, popelavá, hnědá nebo plavá.
Jak dlouho žije:
- Mudi se dožívá 12-14 let.
Odkud pochází:
- Maďarsko
Ke komu je vhodný:
- Mudi je aktivní a velmi chytrý pes, s kterým se určitě nebudete nudit. Potřebuje zaměstnat hlavu, i nohy. Vhodný je tak do velmi aktivní rodiny, která psovi dopřeje každodenní velmi dlouhou procházku nebo možnost věnovat se některému ze psích sportů. Bavit ho například bude dogtrakking, dog dancing, canicross nebo i agility a záchranařina.
- Miluje lidskou společnost a často trpí separační úzkostí. Je proto vhodný k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne – a pracovat na zvládání separační úzkosti.
- I když je chytrý a učenlivý, není příliš doporučován chovatelům začátečníkům. Mívá sklony k tvrdohlavosti, rád se samostatně rozhoduje a bývá dominantní k cizím psům. S těmito vlastnostmi si spíše poradí zkušenější chovatel, kterému v ideálním případě nechybí přirozená autorita.
- Zvládne pobyt v bytě i v domku se zahradou, v obou případech je ovšem nutné se psovi důkladně věnovat a pořádně ho unavit. Jinak se bude nudit a bude vymýšlet lumpárny.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com