Neapolský mastin je psí obr, co umí provětrat peněženku
Nepřehlédnutelný pes, pro kterého je typický velká hlava pokrytá volnou kůží s hlubokými záhyby. Neapolský mastin má nejen impozantní vzhled, ale i povahu. Je to pes pro zkušenější chovatele s notnou dávkou autority, které bude milovat a udělá pro ně první poslední.
Neapolský mastin bude milovat celou svou rodinu a to tak moc, že špatně snáší delší samotu. Před pořízením mastina je třeba zvážit své časové možnosti, psovi je třeba věnovat se několik hodin denně, a to i pokud máte zahradu. Jde o opravdu velkého psa, což s sebou nese i velké finanční nároky. Je třeba počítat například s vyššími náklady na žrádlo, ale i na veterinu, což je třeba před pořízením tohoto plemene zvážit. Kdo si nicméně neapolského mastina jednou pořídí, pořídí si zpravidla i dalšího.
Důvody, proč si pořídit neapolského mastina
- Jde o psa věrného svému pánovi.
- S neapolským mastinem zaujmete na první pohled. A to díky jeho mohutné postavě a vrásčité kůži.
- Tito psi milují celou rodinu a dobře vychází i s dětmi. Je ovšem třeba mít na paměti, že je třeba děti poučit, jak se k psovi chovat, aby nedošlo k nějakému nedopatření.
- Jsou nenároční na pohyb, stačí jim pohyb po zahradě a kratší procházky.
- Neapolský mastin je velmi tichý pes, který štěká spíše výjimečně.
- Jeho krátká srst nevyžaduje větší péči, stačí občas vyčesat a máte hotovo.
Důvody, proč si NEpořídit neapolského mastina
- Velký pes, rovná se velké náklady na krmivo. Kromě velkého množství jídla, které tento pes spotřebuje, je třeba vybírat i takové, které je obohacené o prvky, jež pečují o pohybový aparát psa.
- I když jde opravdu velkého psa, není vhodný k celoročnímu pobytu venku. Jeho srst ho nechrání před mrazy či větším deštěm.
- Je třeba počítat i s většími náklady na veterinu. Tito psi mívají problémy s pohybovým aparátem, v záhybech kůže se jim často drží plíseň a jako mnoho jiných obřích psích plemen mívají potíže s torzí žaludku.
- Dokáží být tvrdohlaví, je s tím při výcviku třeba počítat. Jsou vhodnější k pokročilým chovatelům, kteří psa správně socializují a při výcviku budou důslední.
- Často trpí separační úzkostí, jsou tak vhodní k lidem, kteří mají možnost trávit s nimi větší množství času.
Historie neapolského mastina
Předci neapolského mastina se začali chovat již před mnoha tisíci lety. Molossoidní psi původně pracovali jako váleční psi, doprovázeli armádu při jejím tažení a díky své velikosti a síle byli využíváni i přímo v boji. Jejich vzhled není náhoda, ale jde o ryze praktickou záležitost. Volná kůže, která se vyskytuje především na hlavě a krku, psa chránila před větším zraněním. Zároveň mají psy patřící pod molossoidní plemena vyšší práh bolestivosti. Konkrétně neapolský mastin, jak jeho název napovídá, byl vyšlechtěn v jižní Itálii, v širším okolí Neapole. Mezi chovatele tohoto psího plemene patřil novinář Pierr Scanziani, který choval několik jedinců tohoto jedinečného plemene. Tento chovatel se zasloužil o jeho uznání, standard byl vytvořen dokonce podle jeho psů. Neapolský mastin byl ze strany FCI uznán roku 1949. Starost o toto plemeno je poměrně finančně náročná, takto velký pes má například vysoké náklady na kvalitní krmivo. Je to tak patrně jeden z důvodů, proč jde po celém světě spíše o vzácnější plemeno.
Povaha neapolského mastina
Neapolský mastin zpravdla miluje celou svou rodinu, přesto bývá označován jako pes jednoho pána. V rodině si většinou vybere jednoho člena, kterého respektuje nejvíce. I když jde o poměrně odolného psa, který se rád pohybuje po zahradě, je mu nejlépe v těsné blízkosti svých lidí. Přístup do domu by u něj měl být samozřejmostí. Snadno trpí separační úzkostí, je tak třeba na samostatnosti pracovat od štěněte. Tito psi mají nespornou výhodu – výjimečně štěkají. Jsou to psi, kteří moc dobře vědí, jakou mají sílu. Je tak třeba se jim odmalinka věnovat a socializovat je s dalšími lidmi i zvířaty a připravit je na různé situace, do kterých se můžou dostat. Je vhodnější do zkušenějších rukou, začátečník s ním může mít potíže. Vhodnou volbou je i do rodiny s dětmi, ale spíše k těm trochu odrostlejším, které již chápou, jak se správně k psovi chovat a zároveň je menší riziko, že jim takto velký pes při hře nechtěně ublíží.
Vzhled neapolského mastina
Neapolský mastin je nepřehlédnutelný pes, a to díky své velikosti a specifické vrásčité a mohutné hlavě. Tlama mastina je široká a hluboká, nachází se na ní kulaté oči široce posazené daleko od sebe. Vysoko nasazené menší uši jsou svěšené a přiléhající k lícím. V minulosti se uši kupírovaly, v některých státech je to stále praxe, v Čechách to již několik let naštěstí nejde. Typický vzhled mastinovi dodává i silný krk s volnou kůží, která tvoří dvojítí lalok. Hřbet je široký a rovný, hrudník svalnatý a prostorný. Kulaté velké tlapy navazují na silné končetiny. Ocas je v některých zemích kupírován, jinak jde o silný ocas, který se ke špičce zužuje. Kůže mastina je pevná a je pokrytá krátkou, lesklou a hrubou srstí. Zbarvení mastina je plavá, jelení červeň, olověná, šedá, černá nebo hnědá. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 77 cm. Váha se pohybuje mezi 50 a 70 kg.
Ke komu je neapolský mastin vhodný
Neapolský mastin má kvůli místu svého původu krátkou srst, díky které mu neposkytuje dostatečnou ochranu proti chladnému počasí. Nejvíc tak bude spokojený v domě, ze kterého bude mít přístup na dobře oplocenou zahradu. I navzdory krátké srsti a italskému původu to neznamená, že by miloval horko. V největších vedrech můžou snadno zkolabovat. Je tak třeba se psem na delší procházku vyrážet pouze nad ránem, kdy je nejchladněji, a přes den mu dopřát chladný kout a spoustu vody. I když jde o hodně velkého psa, nevyžaduje větší pohyb, stačí mu středně dlouhé procházky a možnost se projít po zahradě. Především v době růstu je třeba pohyb dávkovat postupně, a to kvůli správnému vývoji kostí a kloubů.
Neapolského mastina si nespletete, a to nejen kvůli jeho velikosti, ale i spoustě hlubokých vrásek a kožních záhybů, jimiž je pokryté jeho tělo. Tyto záhyby občas dělají problémy. Je třeba je pravidelně čistit a vysušovat, jinak se v nich má tendenci tvořit plíseň či ekzémy. Nejen kůže, ale třeba i trable s klouby nebo možnost torze žaludku patří mezi běžné důvody k návštěvě veterináře. Před pořízením neapolského mastina je třeba zvážit své finanční možnosti, kromě možných vyšších nákladů na veterině snadno utratíte velké množství peněz i za velké množství krmiva.
Neapolský mastin v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 77 cm.
- Váha se pohybuje mezi 50 a 70 kg.
Srst:
- Krátká, lesklá
Zbarvení:
- Plavá, jelení červeň, olověná, šedá, černá nebo hnědá
Jak dlouho žije:
- Neapolský mastin se dožívá 8 až 10 let.
Odkud pochází:
- Itálie (okolí Neapole)
Pro koho se hodí:
- Jde o obří psí plemeno, které potřebuje prostor. Vhodný je tak do domku s dobře zabezpečenou zahradou a přístupem dovnitř.
- K celoročnímu pobytu venku se ovšem nehodí, jak kvůli psychické navázanosti na svou rodinu, tak i kvůli krátké srstí, která ho nechrání vůči nepříznivému počasí.
- I když jde o velkého psa, nevyžaduje větší pohyb, stačí mu kratší a středně dlouhé procházky.
- Mastin je doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí se specifiky jeho povahy.
- Je třeba počítat s vyššími náklady na krmivo a veterinu.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva