Německý ovčák nepustí do hlídaného místa ani myšku
Německý ovčák, často hovorově označovaný jako vlčák, je jedním z nejoblíbenějších pracovních i rodinných psů. Toto původně pastevecké plemeno se dnes k svému původnímu účelu využívá jen zřídka.
Pokud se německý ovčák využívá jako pracák, pak většinou jako služební pes v armádě nebo u policie. Zároveň je ale oblíbeným rodinným společníkem, který vás donutí zvednout se z gauče a vyrazit na pořádnou procházku nebo si zacvičit. Jde o psí plemeno, které práci doslova miluje a je zvyklé slepě poslouchat příkazy. Německý ovčák je učenlivý a snadno se naučí téměř cokoliv. Zároveň je třeba, aby měl ve svém majiteli člověka s přirozenou autoritou, který mu dopřeje alespoň základní výcvik. Pokud tomu tak není, má německý ovčák tendenci přebrat vedení nejen nad svým pánem, ale i celou rodinou.
Důvody, proč si pořídit německého ovčáka
- Inteligentní a pracovitý. Tak by se dal charakterizovat německý ovčák.
- Miluje svého člověka, pro kterého udělá první poslední.
- Jde nejen o oblíbené plemeno běžných chovatelů, ale i o velice oblíbené pracovní plemeno, které lze využít k mnoha činnostem.
- Nejen klasický „pracák“, ale i aktivní sportovec. Ovčáka využijete na různé psí sportovní aktivity.
- V posledních letech se občas využívá i jako canisterapeutický pes a již poměrně běžně se využívá i jako asistenční či vodicí pes.
- Jde o psa, který díky své povaze i husté srsti snadno zvládne při správném vyžití celoroční pobyt venku.
- Při správné socializaci se hodí i do rodiny s dětmi, se kterými bude vymýšlet různé skopičiny.
- Jedna z jeho oblíbených „pracovních disciplín“ je ochrana majetku. Je to vynikající hlídací pes, nemusíte se tedy bát zlodějů.
- Zvládne i pobyt v bytě. Je ovšem třeba se o to více soustředit na zvolení dostatečného množství aktivit, které ho utahají jak fyzicky, tak psychicky.
- Při správné socializaci si snadno zvykne i na další zvířecí členy domácnosti.
Důvody, proč si NEpořizovat německého ovčáka
- Bez ohledu na to, zda máte ovčáka na zahradě nebo v bytě, je třeba ho náležitě zaměstnat. Pokud dopředu víte, že se psovi nebudete moci věnovat ideálně každý den, a to poměrně intenzivně, poohlédněte se po jiném plemeni.
- Pokud máte německého ovčáka jako rodinného společníka, je třeba myslet na to, že jde původně o pracovního psa. Pokud ho nezaměstnáte, vymyslí si zábavu sám. Věřte, že se vám následky této samostatné zábavy nebudou líbit ani trochu.
- Pokud se nechcete věnovat se psem nějakému psímu sportu, ale chcete psa především jako parťáka na dlouhé procházky, je to v pořádku. Ovšem i v takovém případě je nutné se psem projít základní výchovou a socializací, jinak má tendenci převzít nadvládu nad vaší domácností. U tohoto plemene je také více než u jiných plemen potřeba přirozená autorita páníčka.
- Relativně velké množství německých ovčáků je nedůvěřivé k cizím lidem a neznámým situacím. Je tak třeba psa již odmalička správně socializovat. Pokud se tak nestane, nemají tito psi problém dát náležitě najevo svou nelibost nad tím, že se děje něco, co se jim nelíbí, a v krajním případě se i ohnat.
- Na svého pána mají tendenci se upínat. Je třeba tak pracovat i na určité samostatnosti, jinak mají v nepřítomnosti páníčka tendenci tesknit, což se u nich nejčastěji projevuje štěkotem.
- Při výběru psa je třeba soustředit se na chovnou stanici, ve které důsledně hlídají dysplazii kyčlí. Toto plemeno na problémy s kyčlemi, kvůli zkosené části zad, často trpí. Bohužel je možné, že i navzdory všem možným vyšetřením rodičů bude i váš parťák ve stáří trpět na problémy s klouby, především právě s kyčlemi.
Historie německého ovčáka
Německý ovčák je oblíbené psí plemeno, jež vzniklo za účelem vyšlechtit ideálního ovčáckého psa, který je vhodný nejen hnát stádo z místa na místo, ale zároveň ho hlídat. Vznikl tak odvážný, obratný a inteligentní pes. Toto plemeno začalo vznikat od roku 1899, a to díky kapitánu Max von Stephanitzovi. V momentě, kdy tento muž odešel od armády, začal se věnovat své vášni – experimentování s chovem psů s cílem vyšlechtit německého ovčáckého psa. Stephanitz věnoval pozornost především chovu ovčáckých psů v Británii, z jejichž rukou vyšla celá řada vynikajících pasteveckých plemen.
Na jedné z výstav v Německu upoutal jeho pozornost pes, který se posléze stal zakladatelem chovu německého ovčáka. Plemeno se poměrně rychle uchytilo jako jedno z výtečných honáckých plemen. Po druhé světové válce začalo být stigmatizováno s ohledem na události války, což se dočasně vyřešilo v anglosaských zemích změnou názvu plemene. V Americe se posléze začal klást větší důraz na vzhled plemene oproti jeho charakteru a vlastnostem. V posledních desetiletích se celosvětově sjednotil přístup k tomuto plemeni a kromě vzhledu se začal opět klást důraz nejen na vzhled, ale i povahu. Výsledkem je i základní dělení tohoto plemene na exteriérové a pracovní linie.
Povaha německého ovčáka
Němečtí ovčáci jsou nadšení pracanti, kteří vám ochotně splní každé přání. Jsou to odvážní psi, kteří díky svému původnímu účelu (pást stádo a zároveň ho chránit) mají vysoce vyvinutý smysl pro obranu. Jsou proto schopni bránit svou rodinu s nasazením vlastního života. Je to také důvod, proč mají tendenci být k cizím lidem zpočátku nedůvěřiví a pro cizí lidi často není jednoduché si získat jejich důvěru. Vlčáci potřebují pevnou ruku a ideálně pravidelný nebo alespoň základní výcvik.
Němečtí ovčáci potřebují řád a autoritu, pokud se tak nestane, mají tendenci převzít kontrolu nad svým člověkem a celou rodinlou. Ze psa se v takovém případě často stane dominantní a občas i agresivní jedinec nejen vůči ostatním psům, ale i vůči lidem. Při správné socializaci a výcviku se s ostatními zvířaty i lidmi bez potíží snese, byť může být zpočátku nedůvěřivý. Je to velmi dobrý hlídač, proto se často využívá jako policejní a armádní pes k ochraně objektů, ale i k ochraně firemních budov. Využíván bývá často i jako stopovací pes či záchranář.
Vzhled německého ovčáka
Německý ovčák patří mezi velké psy s pevnou kostrou a dobře vyvinutým osvalením. Má hustou srst, v krátké i dlouhé variantě, vždy s podsadou. Tito psi jsou sice vázáni na svého člověka, ale zároveň díky svému vzhledu a husté srsti dobře snáší celoroční pobyt venku. Barevných variant tohoto plemene je více, v poslední době je stále populárnější celočerné zbarvení. Běžně se také objevuje černé s červenohnědými, hnědými, žlutými nebo šedými znaky, ale i vlkošedé zbarvení. Bílá barva je nepřípustná. Hlava německého ovčáka je klínovitého tvaru a čenich je vždy černý. Uši jsou vzpřímené a vysoko posazené. Ocas je hustě osrstěný a dlouhý. Kohoutková výška tohoto plemene se pohybuje mezi 55 a 65 cm a váha se pohybuje mezi 30 a 50 kg.
Ke komu je vhodný německý ovčák
Německý ovčák je vhodný jako pracovní pes na hlídání objektů, ale využití najde i jako záchranář nebo stopař. Jde o aktivního a inteligentního psa, který se snadno cvičí. Zároveň ale potřebuje pevnou ruku, nehodí se tedy k úplným začátečníků, především pokud nejsou ochotni si nechat poradit s výchovou a psovi se opravdu na plno věnovat. Tento pes snadno zvládne celoroční pobyt na zahradě, na kterou se bez jeho svolení nedostane ani myška. Ovčáci potřebují zaměstnat jak psychicky, tak fyzicky. Každodenní procházky a nějaká práce by tak u tohoto plemene měly být samozřejmostí. Pokud plánujete německého ovčáka jako rodinného parťáka na dlouhé procházky a běžný výcvik, bude se vám trochu snadněji pracovat s jedincem z exteriérové linie. Chcete se aktivně věnovat ochraně budov nebo záchranařině? Pak sáhněte po psovi z pracovní linie.
Německý ovčák v bodech
Velikost:
- 55-65 cm a váha se pohybuje mezi 30 a 50 kg.
Srst:
- Hustá s podsadou, krátká i dlouhá
Zbarvení:
- Celočerné, vlkošedé, černé s červenohnědými, hnědými, žlutými nebo šedými znaky
Jak dlouho žije:
- Německý ovčák se dožívá 10 až 12 let.
Odkud pochází:
- Německo
Pro koho se hodí:
- Vhodný je nejen jako ryze pracovní pes, ale i jako parťák do aktivní rodiny se zájmem o dlouhé procházky a alespoň základní výcvik. Snadno zvládne celoroční pobyt na zahradě s přístupem do kotce či boudy.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva