Německý špic je malý pes, ale velký hlídač
Německý špic je dnes především společník. Velkou výhodou tohoto plemene je, že máte na výběr z několika velikostí a barevných variant. Plemeno se objevuje ve variantě trpasličí, malý, střední, velký a vlčí. To jsou všechno oficiální varianty jednoho plemene.
Plemeno pochází z Německa, z němčiny je odvozen i název plemene. Špic v němčině znamená špičatý nebo ostrý. Tento název přesně popisuje vzhled pejska, tedy jeho špičatá ouška a čumák. Stejně tak vystihuje název rasy i povahu, jde o velmi dobrého a ostřejšího hlídače.
Důvody, proč si pořídit německého špice
- Špic je velmi variabilní, co se zbarvení a velikosti týče. Vybrat si můžete například trpasličího, ale i velkého špice. Mezi nejčastější zbarvení patří bílá nebo tzv. vlčí, ale objevují se i další zbarvení. Pokud vás zaujme povaha špice, velikost i zbarvení si můžete vybírat podle vkusu.
- I když vypadá jako gaučák nebo výstavák, uplatní se i při různých psích sportech. Zvládne i náročnější varianty poslušnosti. Jde o mrštné i chytré plemeno.
- Nespornou výhodou je, že jde o dlouhověké plemeno, poměrně běžně se dožívá i 15 a více let. I ve vyšším věku bývá hravý a aktivní.
- Jde o veselého psa, který vás bude od rána do večera bavit různými „cirkusovými“ kousky.
- V minulosti bylo psí plemeno využíváno především jako hlídací pes, dodnes má hlídací instinkty. O všem, co se děje za plotem nebo za dveřmi budete vědět, špic vám dá ihned vědět.
- Je velmi fixovaný na svého majitele a má minimální lovecký instinkt. Pokud i trochu zapracujete na přivolání, nebudete se muset bát pouštět psa na volno. Bude se vás přirozeně držet.
- Středního, velkého a vlčího špice můžete chovat celoročně venku. Trpasličí a malý špic budou spokojenější v bytě.
- Typický vzhled mu dodává chundelatá srst. Ta i když se to nezdá, není náročná na péči. Pokud nechodíte každý týden na výstavy nebo zrovna nelíná, stačí psa pročesat zhruba jednou týdně.
- Jde o psí rasu, která miluje děti a rád si s nimi hraje. Většinou dobře vychází i s dalšími domácími zvířaty.
- Dobrého hlídače z něj dělá mimo jiné to, že je k cizím lidem nedůvěřivý. Nebývá ovšem agresivní nebo bázlivý.
- Jde o zdravější plemeno, s troškou štěstí nebudete se psem trávit na veterině příliš času.
Důvody, proč si NEpořídit německého špice
- Špic je velmi chytrý pes a je i energický. Určitě nepočítejte s tím, že pes stráví celý den v elegantní pozici na gauči. Psa je potřeba unavit psychicky, i fyzicky. Pokud dopředu víte, že nebudete mít na psa dostatek času, raději se poohlédněte jinde.
- Jde o psa s chundelatou srstí. Tato srst je relativně nenáročná na péči, přesto je třeba počítat s tím, že především v době línání budete mít byt plný chlupů.
- Tato psí rasa je velmi uštěkaná. Tímto způsobem hlídá, na vše, co se mu nezdá, štěká. Štěkot lze omezit povelem typu „ticho“, přesto je potřeba doufat v tolerantní sousedy.
- Jejich oddanost a věrnost je až legendární. Zpravidla nejde o útěkáře. Majitele mají tendenci sledovat téměř kamkoliv, kam se hne. Pokud vám to nevadí, budete nadšení. Pokud chcete občas i trochu soukromí, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni.
- I když jde v zásadě o zdravé plemeno, určité geneticky dané obtíže se jim nevyhýbají. Nejčastějším problémem plemene bývá luxace patel, tedy „vyskakující koleno“. Předejít se těmto problémům dá pečlivým výběrem chovatelské stanice, která dbá na genetické testy obou rodičů.
- Je potřeba psa od štěněte zvykat na pravidelné vyčesávání. Především v době linání nebo před výstavou se vám bude velmi hodit, když bude pes trpělivě držet.
- Špic se objevuje i v černé nebo hnědé barvě. Jde ale spíše o vzácnější zbarvení a pokud toužíte právě po tomto zbarvení, na vhodné štěně tak patrně budete chvíli čekat.
Historie německého špice
Špic má dlouhou historii. Respektive podobní psi, tzv. primitivní forma psa se špičatýma ušima a zatočeným ocasem se vyskytovala jako jedno z prvních podob domestikovaného psa. Plemena se špičatýma ušima a čumáčkem se vyskytují na různých místech na zeměkouli. Německý špic patří mezi nejstarší plemena ve střední Evropě. V minulosti byl využíván především jako hlídač. Tito psi se často objevují na starých obrazech, kdy sedí či stojí na kozlíku a se štěkotem doprovázejí formanský povoz. Již před stoletími byli špicové velmi podobní těm dnešním.
První klub německých špiců vznikl roku 1910 v Německu. Ostatně v té době vznikly v Německu kluby i u řady dalších plemen a postupně vznikaly standardy. U špice zpočátku existovali dvě velikostní varianty, malý a velký a zpravidla v bílé, nažloutlé, černé a vlčí barevné variantě. Postupně vznikly další barevné variant, například hnědá, strakatá nebo rezatá. Postupem času vznikl i trpasličí a střední špic. Když se plemeno rozšířilo do světa, bylo využito jako základ ke vzniku několika dalších psích plemen. V Anglii a v USA vznikl například pomeranian či pomořan, tedy obdoba trpasličího špice nebo keeshond, neboli vlčí špic. V USA, Anglii a Austrálii jde o samostatná plemena s vlastním standardem, ale v rámci FCI standardu jsou zahrnuta pod německého špice. V poslední době začínají být rozdíly mezi evropským a americkým špicem čím dál větší. Je pravděpodobné, že dřív nebo později Německo, jako země původu plemene, přistoupí na osamostatnění pomerianianů i v rámci FCI. V současnosti se mohou pomeraniani a trpasličí špici vzájemně křížit.
Povaha německého špice
Špic dává čest svému jménu, a to jak vzhledem, tak povahou. Má špičaté uši i čumák a jako správný hlídač dokáže být ostřejší – naplňuje tak plně oba významy svého názvu, špic může znamenat jak ostrý, tak špičatý. Je velmi pozorný a je perfektní hlídač, na vše, co se mu nelíbí štěká. Jejich hlídací instinkty byly v minulosti velmi ceněny. Dokázal uhlídat majetek i svého pána, a nestane se, že by opustil svůj pozemek nebo svého člověka. Nemívá sklony pytlačit nebo se toulat mimo dohled svého majitele. Pokud pes v minulosti napadl zvíře na dvorku nebo snad dítě, byl to pro něj rozsudek smrti, „přirozeným“ výběrem se tak vyprofilovala povaha dnešního špice.
Za pomoci selekce vnikl společenský, kamarádský, chytrý a dobře cvičitelný pes, který svou rodinu miluje a k cizím bývá ostražitý. Je sice trochu uštěkaný, ale na svého pána je velmi fixovaný a v kombinaci s minimálním loveckým instinktem se nemusíte obávat pouštět ho z vodítka. Blízkým příbuzným je díky šlechtění v USA a v Británii pomeranian, který se lehce odlišuje od trpasličího špice, z kterého byl vyšlechtěn. Povahově jde ve všech případech o společenského psa. Ty nejdrobnější špicové jsou méně hluční a nejsou tolik nároční na pohyb jako jejich větší příbuzní.
Německý špic je perfektní volbou k dětem všeho věku. Je velmi trpělivý a rád si s nimi hraje. Pes by nicméně měl být při hře s dětmi ideálně pod dozorem, především ten trpasličí a malý. Při hře s menšími dětmi, které neznají svou sílu, a ještě neví jak se k psovi ideálně chovat, mohou přijít tito drobní psi k úhoně. S dalšími zvířaty špic vychází velmi dobře, v minulosti plemeno žilo nejčastěji na statcích a bylo tak ve styku s dalšími hospodářskými zvířaty.
Vzhled německého špice
Pro špice je typická krásná hustá delší srst, která díky bohaté podsadě odstává od těla. Typický vzhled psovi dodává i mohutný límec kolem krku a huňatý ocas nesený nad hřbetem. Hlavu má pes podobnou lišce, uši jsou zašpičatělé, stojící a blízko u sebe. V kombinaci se srstí jde o další typický znak špice. Nos je malý, kulatý a nosová houba je čistě černá, u hnědých špiců může být tmavě hnědá. Mandlově tvarované oči jsou středně velké a poněkud sešikmené, zpravidla jsou tmavé. Čelisti mají ideálně nůžkovitý skus. Krk je bez laloku a je lehce klenutý. Vysoký kohoutek plynule přechází v rovný, krátký a pevný hřbet. Bedra jsou krátká a široká. Ocas je středně dlouhý a u kořene se stáčí vzhůru a dopředu přes hřbet, na hřbetu pevně leží.
Končetiny jsou dobře osvalené a bohatě osrstěné, zakončené jsou tzv. kočičími tlapkami. Mezi tradiční zbarvení patří bílá, černá, vlkošedá, strakatá, hnědá, oranžová, krémová, orange sable, creme sable a black and tan. Kohoutková výška pomeraniana a trpasličího špice se pohybuje okolo 20 cm, malý špic má okolo 26 cm, střední okolo 34 cm a vlčí špic či Keeshond má okolo 49 cm. Hmotnost psů je úměrná jejich výšce, zpravidla se pohybuje od cca 3 kg u těch nejmenších špiců po cca 11 kg u těch středních.
Ke komu je německý špic vhodný
Špic je velmi chytrý, vycvičit ho tak zvládne i nadšený mírně pokročilý chovatel. Za pomoci důslednosti, laskavosti a pamlsků nebo hraček zvládne i složitější výcvik. Jde o plemene, které se na svého majitele silně upíná a má tak tendenci udělat pro něj první poslední. Tato vlastnost pak velmi usnadňuje samotný výcvik. Velmi rádi se věnují různorodým sportovním aktivitám, jsou tak vhodní k aktivním majitelům. Budou nadšení z dogdancingu, dogtrekkingu nebo i k pokročilejším obedience disciplínám. Levou zadní zvládají i pachové práce a uplatnění tak najdou i při záchranařině. Jediné, s čím u klasických obedience disciplín bude mít tento pes problém bude obrana, díky své povaze nechápe, proč by měl kousat do člověka/rukávu. Špic je středně aktivní pes, alespoň jednu delší procházku za den ocení. Je velmi chytrý, takže je vhodné ho zaměstnat i psychicky, ocení tak i možnost věnovat se náročnějšímu výcviku nebo sportu, při kterém zaměstná nejen nohy, ale i hlavu – třeba agility nebo zmíněný dogdancing.
Německý špic patří mezi zdravější a dlouhověká plemena, s trochou štěstí byste s ním měli chodit na veterinu především na očkování. Jeho srst vyžaduje pravidelné vyčesávání a je třeba psa na česání zvykat od štěněte. Především v době výstav nebo línání vám totiž vyčesávání může zaprat opravdu mnoho času. I bez línání a výstav je třeba srst čas od času pročísnout, jinak plstnatí. Výhodou srsti pak je, že nevyžaduje téměř žádné koupání a není ji třeba zastřihávat.
Německý špic v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška pomeraniana a trpasličího špice se pohybuje okolo 20 cm, malý špic má okolo 26 cm, střední okolo 34 cm a vlčí špic či Keeshond má okolo 49 cm.
- Hmotnost psů je úměrná jejich výšce, zpravidla se pohybuje od cca 3 kg u těch nejmenších špiců po cca 11 kg u těch středních.
Srst:
- Středně dlouhá s velmi hustou podsadou.
Zbarvení:
- Bílá, černá, vlkošedá, strakatá, hnědá, oranžová, krémová, orange sable, creme sable a black and tan.
Jak dlouho žije:
- Poměrně běžně se dožívá 15 let.
Odkud pochází:
- Německo
Ke komu je vhodný:
- Nespornou výhodou plemene je několik velikostních variant a řada barevných možností. Pokud vás zaujala povaha špice, velikost a zbarvení si vyberete dle vkusu.
- I když na první pohled vypadá jako elegantní plyšák na gauč, je to poměrně aktivní pes, který není pro lenochy. Pokud toužíte po kratších procházkách po nejbližším okolí, pořiďte si nejmenší variantu špice, nebo sáhněte po jiném plemeni. Větší varianty špice vyžadují nejen pohyb, ale zaměstnat i hlavu.
- Jde o poměrně chytré psy a minimálně základní výcvik zvládnou levou zadní. Řada jedinců ocení i náročnější obedience disciplíny. Snad kromě obran s nimi lze dělat téměř jakoukoliv náročnější sportovní poslušnost.
- Kromě delších procházek zvládnou dogdancing, agility nebo i dogtrecking. Dobře zvládají i pachové disciplíny a uplatní se i při záchranařině.
- Je třeba počítat se středně náročnou péči o srst, minimálně během línání je třeba psa vyčesávat denně, jinak postačí zhruba jednou týdně. Pokud psa ale nebudete vyčesávat vůbec, budete mít doma dredatou kouli.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com