Norvičský teriér má stále dobrou a hravou náladu
Norvičský teriér je menší aktivní pejsek, který má stále dobrou a hravou náladu. Jako správný teriér miluje dlouhé procházky přírodou. Jeho předci se využívali především k lovu hlodavců v domácnosti, dnes jde především o rodinného aktivního společníka. Minimálně základní poslušnost se naučí ochotně a svého pána rád a ochotně následuje při jakékoliv aktivitě.
Norvičský teriér je aktivní uličník, který bude spokojený ve sportovní rodině. Oproti jiným teriérům je poměrně dobře ovladatelný a bývá doporučován jak méně zkušeným chovatelům, tak i začátečníkům. Velkou výhodou tohoto plemene je i dobré zdraví a dlouhověkost, s troškou štěstí nebudete trávit příliš času na veterině a zároveň budete mít v tomto teriérovi společníka na mnoho let. Je vzhledově podobný norfolskému teriérovi a dodnes je mnoho lidí zaměňuje. Jejich podoba není náhodná, mají společné předky, a ještě před pár desetiletími byli chování pod jedním standardem. Dnes jde o dvě samostatná plemena s lehce odlišným vzhledem i povahou.
Důvody, proč si pořídit norvičského teriéra
- Norvičský teriér je hravý a veselý pejsek, který je vůči své rodině přátelský a oddaný. Miluje společnost lidí a je skvělým společníkem.
- Je to drobnější pejsek, který se vejde ledaskam. Je tak vhodnou i do městského bytu, ovšem za předpokladu, že mu dopřejete alespoň jednu pořádnou procházku za den.
- Jeho hrubší krátká srst je poměrně snadná na údržbu. Psa stačí vykoupat v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Srst je potřeba čas od času vyčesat, žádná další důkladnější péče není třeba.
- Je to inteligentní pejsek, který se oproti mnoha jiným teriérům učí rád. Oproti dalším teriérům například netrpí přílišnými záchvaty tvrdohlavosti a rád spolupracuje i s chovateli začátečníky.
- Teriér se v něm ovšem nezapře, i když je to drobnější pejsek, má energie na rozdávání. Velmi rád si hraje, miluje procházky přírodou a minimálně základní výcvik zvládne levou zadní.
- I když jsou velmi přátelští, dokáží i dobře hlídat.
- V zásadě jde o zdravější psí plemeno, které se bez větších potíží dožívá věku okolo 15 let. I s troškou štěstí budete chodit na veterinu pouze na očkování a zároveň vám bude pejsek dělat radost dlouhá léta.
- Existuje několik barevných variant plemene, relativně snadno si tak vyberete ideálního pejska pro vás i podle vzhledu.
- Bývá doporučován do rodin s dětmi. Svou rodinu miluje a s dětmi dokáže dovádět dlouhé hodiny.
Důvody, proč si NEpořídit norvičského teriéra
- Pes plný energie, to je norvičský teriér. Rozhodně nepočítejte s tím, že bude celé dny ležet na gauči nebo že mu bude stačit pobíhání po zahradě, a to jen proto, že je menšího vzrůstu. Potřebuje dostatek pohybu a ideálně i zaměstnat hlavu. Pokud nebudete mít na psa dostatek času, raději se poohlédněte po klidnějším psovi.
- Norvičský teriér, jako mnoho dalších teriérů, má sklony k tvrdohlavosti a samostatnosti. Jejich výcvik tak nebývá vždy snadný. Při výcviku je potřeba postupovat důsledně, aby ze štěněte vyrostl pohodový pes.
- I když je vzrůstově menší, jde o loveckého psa. V minulosti sloužil především k lovu hlodavců. Dodnes má lovecké instinkty, je proto potřeba být v pozoru především v momentě, kdy chováte králíky, křečky atd..
- Jako mnoho dalších teriérů má tendenci hodně hrabat. S troškou tréninku jde hrabání omezit, ale s perfektní načančanou zahradou se při pořízení této psí rasy můžete patrně rozloučit.
- Při pořízení štěněte je potřeba se soustředit na výběr vhodné chovné stanice, která dělá zdravotní testy rodičům zaměřené především na srdce, oči a kůži. Jde o nejčastější zdravotní problémy, s kterými se toto plemeno potýká.
- Jde o plemeno, které potřebuje alespoň základní výcvik a také velké množství pohybu. Přeci jen jde o loveckého psa, který potřebuje unavit. Pokud se psovi nebudete dostatečně věnovat a neposkytnete mu alespoň zmíněný základní výcvik, můžete si vyrobit malého diktátora.
- I když má krátkou srst, je třeba jí čas od času pročesat, především v době línání. I když chlupů nebude tolik jako u mnoha psů se středně dlouhými a delšími chlupy, můžete s určitou dávkou chlupů i tak počítat.
Historie norvičského teriéra
Norvičský teriér má společnou historii s norfolským teriérem, dodnes je mnoho lidí zaměňuje. Plemeno bylo vyšlechtěno v Anglii a sloužilo původně k lovu škůdců a hlodavců, a to jak v domácnostech, tak ve stájích. Mimo jiné ho chovatel využívali i při lovu lišek. V provopočátcích historie norfolkského a norvičského teriéra byli tito psi považování za jedno plemeno, jen v trochu jiné podobě. Mnoho chovatelů zastávalo názor, že jde o stejnou rasu a rozdíl je jen v posazení uší. Postupně někteří chovatelé prokazovali, že jde o dvě odlišná plemena, která mají kromě uší i další fyzické odlišnosti a liší se i lehce povahou. V Anglii došlo k rozdělení plemen v roce 1964, v USA k stejnému rozdělení došlo až v roce 1979.
Povaha norvičského teriéra
Norvičský teriér patří mezi menší, energické, nebojácné a zvědavé psy, s kterými se zaručeně nudit nebudete. I když jde o neposedného rošťáka, dokáže být i velmi přítulný a věrný. Poměrně dobře se učí za pomoci pamlsků, přesto je potřeba být při výcviku důsledný. Jako mnoho teriérů mívá totiž občas záchvaty tvrdohlavosti. Má o něco slabší lovecký pud než jiní teriéři, přesto je to pořád lovec. Je potřeba být na pozoru při procházkách přírodou a stejně tak pokud doma chováte drobnější domácí mazlíčky jako jsou morčata či králíci. Hodně se váže na svého pána, pokud zapracujete na dobrém přivolání, můžete ho bez větších obav pustit v přírodě na volno.
Opět jako mnoho dalších teriérů i ten norvičský poměrně hodně štěká. Především pokud bydlíte v bytovém domě, je dobré zapracovat na pokynu typu „ticho“. Také rád hrabe, což se tréninkem dá také do jisté míry omezit, s perfektní zahradou se ovšem při pořízení tohoto pejska můžete patrně rozloučit. Jde o hravé psí plemeno, které miluje například hru s míčky. Je to sice menší pes, přesto jde o dobrého hlídače. Na vše, co se mu nezdá většinou upozorňuje štěkotem.
Vzhled norvičského teriéra
Norvičský teriér je menší teriér s širokou hlavou a jasně definovaným stopem. Oči jsou oválné a tmavé. Jeho ouška jsou středně veliká a špičatá, bývají neseny vztyčené a jsou široko posazené. Krk je silnější a plynule přechází do hrudníku. Hrudník s dobře klenutými žebry je kompaktní a navazuje rovná linie zad. Ocas se směrem ke špičce zužuje a je středně dlouhý. Končetiny jsou rovné, krátké a pevné a jsou zakončené kulatými až kočičími tlapkami a pevnými polštářky. Jeho srst je tvrdší a přiléhavá, skládá se z tvrdé drátovité krycí srsti a hustší podsady. Na krku je srst delší a vytváří límec. Mezi běžná zbarvení psa patří pšeničná, odstíny červené, černé s tříslovinou a šedé. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 25-26 cm. Váha plemene se pohybuje okolo 5 kg.
Ke komu je norvičský teriér vhodný
Norvčiský teriér je odolný pes, který zvládá teplejší i chladnější počasí a teoreticky by tak zvládl celoroční pobyt venku. Přesto se doporučuje chovat psa spíše uvnitř, a to především z důvodu jeho velké lásky k své rodině. Zpravidla špatně snáší delší odloučení. Pokud si toto plemeno pořídíte k domku se zahradou, doporučuje se pouštět ho alespoň občas dovnitř. Jde o aktivního parťáka, který potřebuje dostatek pohybu a ideálně i nějaké zaměstnání.
Je chytrý a má dobrou paměť, pokyny se učí poměrně rychle a dlouho si je pamatuje. Přesto jeho výcvik může lehce komplikovat jeho občasné záchvaty tvrdohlavosti. S tímto plemenem můžete nejen vyrážet na dlouhé procházky, ale i se s ním věnovat různým psím sportům. Bavit ho bude například agility cross nebo agility, sportovní kynologie, dog dancing, rallly nebo i flyball.
Minimálně základní výcvik pes zvládne snadno a poradit by si měl i mírně pokročilý chovatel. Při výcviku je ovšem potřeba být důsledný a psovi nastavit mantinely. Občas je potřeba psa pročesat, především v době línání a zhruba 2x ročně je vhodné psa trimovat.
Norvičský teriér v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 25-26 cm.
- Váha plemene se pohybuje okolo 5 kg.
Srst:
- Krátká, tvrdší a přiléhavá, skládá se z tvrdé drátovité krycí srsti a hustší podsady. Na krku je srst delší a vytváří límec.
Zbarvení:
- Pšeničné, odstíny červené, černé s tříslovinou a šedé.
Jak dlouho žije:
- Norvičský teriér se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Anglie
Ke komu je vhodný:
- Norvičský teriér je navzdory kratším nohám a menšímu vzrůstu plný energie. Je potřeba ho důkladně zaměstnat, jinak se bude nudit a bude vymýšlet lumpárny. Pes je proto vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se s ním budou věnovat některému ze psích sportů – například agility, flyballu, dog-trekkingu nebo i náročnějším obedience disciplínám. Ocení ovšem i dlouhou procházku lesem nebo po horách.
- Je vhodnou volbou i do bytu, díky jeho menšímu vzrůstu a velké lásce k lidem. Je sice odolný vůči nepříznivému počasí, přesto se k celoročnímu pobytu na zahradu nepotřebuje. Bez ohledu na to, kde bude tento malý lumpík bydlet, je potřeba ho důkladně zaměstnat.
- Jde o chytré plemeno, které se poměrně snadno učí, za dobrotu udělá téměř cokoliv. Bývá proto doporučován i začátečníkům nebo mírně pokročilým chovatelům. Přesto je potřeba při výcviku pamatovat na to, že je to teriér a dokáže být občas tvrdohlaví. Je proto potřeba být při výcviku důsledný a za všech okolností trvat na splnění příkazu.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com