Pikardský ovčák se na pána rád a silně upíná
Pikardský ovčák byl vyšlechtěn jako ovčácký pes, v současnosti plní spíše roli aktivního společníka. Je to velmi chytrý a přátelský pes, který se na svého pána silně upíná a miluje ho z celého srdce. Základní výcvik zvládne levou zadní, přesto nejde o psa pro každého. Dokáže být totiž i velmi tvrdohlavý a rád si dělá věci po svém.
Pikardský ovčák je velmi aktivní pes, je tak perfektní volbou k aktivním lidem, kteří milují pohyb venku. I dnes lze tuto psí rasu vidět u ovcí, ale objevuje se tam spíše sporadicky. Čím dál častěji se pes využívá k různorodým psím sportům. Patří mezi zdravější plemena, kromě vysokým nárokům na pohyb jde téměř o nenáročné plemeno. V Čechách jde spíše o vzácnější psí plemeno, jeho chov je tak zastřešen Klubem Chovatelů Málopočetných plemen psů.
Důvody, proč si pořídit pikardského ovčáka
- Pikardský ovčák patří mezi pracovní plemena. Byl vyšlechtěn především k pasení ovcí. I když se k ovcím využívá méně než v minulosti, je to stále velmi pracovitý pes, který rád spolupracuje s člověkem.
- Jde o věrné plemeno, které svého člověka miluje z celého srdce. Čím víc času může trávit se svým majitelem, tím je spokojenější.
- Jde o velmi inteligentního psa, který se učí velmi snadno. Přesto nejde o psa pro každého, občas má totiž záchvaty tvrdohlavosti, s kterými si především začátečníci málokdy poradí.
- Je to velmi aktivní psí rasa, která vyžaduje pohyb, pohyb a zase pohyb. Psa bude bavit běh, dlouhé procházky nebo různorodé kynologické sporty.
- Má přirozený ochranářský pud. Majitele i jeho majetek spolehlivě ochrání.
- Je vhodnou volbou k rodinám s dětmi. K dětem bývá tolerantní a velmi rád s nimi dovádí.
- Patří mezi zdravá psí plemena. S trochou štěstí budete na veterinu chodit pouze na pravidelné kontroly a očkování.
Důvody, proč si NEpořídit pikardského ovčáka
- Pikardský ovčák má energie na rozdávání. Potřebuje každodenní dávku fyzické i duševní stimulace, jinak se bude nudit a bude vymýšlet lumpárny. Mezi tradiční nežádoucí chování nudícího se pikardského ovčáka zpravidla patří hyperaktivita nebo žvýkání všeho, co mu přijde pod čumák.
- Ideální jsou pro něj aktivity, které mu zapojí hlavu i nohy zároveň. Kromě pasení se psem můžete věnovat například agility nebo dogdancingu. Pokud dopředu tušíte, že na psa nebudete mít dostatek času, raději se poohlédněte po jiném plemeni.
- Je vhodnou volbou k zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí s jeho občasnými záchvaty tvrdohlavosti nebo snahou dělat si věci po svém.
- Mnoho jedinců plemene má přirozený ochranářský pud. K cizím lidem bývají nedůvěřivý a rezervovaní. Je potřeba je od mládí důsledně socializovat, jinak se u nich může v dospělosti vyvinout vůči cizím lidem až agresivní chování.
- Má středně dlouhou srst, která vyžaduje pravidelné vyčesávání. Bez pravidelné péče se v srsti začnou dělat chuchvalce. Pokud nepatříte mezi fanoušky pravidelné péče o srst, raději se poohlédněte po krátkosrstém plemeni.
- Svého člověka miluje z celého srdce a často se k němu velmi upíná. Mnoho jedinců plemene tak trpí separační úzkostí. Je potřeba od štěněte pracovat na občasném samostatném pobytu doma. Přesto je vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost se psem trávit velkou část dne.
Historie pikardského ovčáka
Pikardský ovčák patří mezi tradiční francouzská plemena, je dokonce jednou z nejstarších francouzských ras. Kolem roku 800 se toto plemeno dostalo na území Francie spolu s Kelty. Jak přesně plemeno vznikalo, je tak trochu záhadou. Mezi předky patně patří beauceron nebo briard, ale patrně i řada dalších pasteveckých a ovčáckých plemen. Plemeno se nejčastěji vyskytovalo na území francouzské provincie Pikardie, odkud plemeno dostalo svůj název. První písemná zmínka o pikardském ovčákovi pochází z roku 1578, v tomto roce popsal francouzský básník a spisovatel Pierre de Ronsard psa podobného dnešnímu ovčákovi. Po staletí byl tento pes využíván jako pastevec. Jde o inteligentního a odolného psa, který bez potíží ohlídá i větší stádo ovcí nebo skotu. Pikardský ovčák se také využíval jako hlídač na statcích a dodnes má silný ochranářský instinkt.
V průběhu druhé světové války plemeno málem zaniklo, podobně jako řada dalších psích ras. Po válce se našla řada nadšenců, kterým se plemeno podařilo zachránit a obnovit jeho počty. Roku 1955 vznikl první chovatelský klub plemene a v roce 1965 bylo plemeno oficiálně uznáno Francouzskou kynologickou federací. V současnosti jde i ve Francii o vzácnější plemeno. Mezi milovníky plemene je nejčastěji využíván jako pracovní pes, ale i jako aktivní rodinný společník.
Povaha pikardského ovčáka
Pikard patří mezi přátelské psy s citlivou povahou. I když je inteligentní a nové povely chápe velmi rychle, není jeho výcvik snadný. Velmi rád se rozhoduje samostatně a oproti řadě dalších pasteveckých psů dokáže být velmi tvrdohlavý. Je potřeba jeho základní výcvik nepodcenit a psa socializovat. Je potřeba psa seznámit s různorodými situacemi, s kterými se bude pes během života běžně setkávat. Řada jedinců dokáže totiž být z nezvyklých situací velmi ve stresu. Pikard miluje svého člověka z celého srdce, k cizím lidem bývá rezervovaný, což je jeden z důvodů, proč z něj bývá dobrý hlídač.
I když byl vyšlechtěn především jako pastevec, je v současnosti využíván především jako aktivní společník. Dodnes má ale silný pastevecký instinkt. I dnes ho tedy můžete využít u ovcí, ale i k řadě psích sportů typu agility nebo dogdancing. Toto plemeno patří mezi velké milovníky vody a rád plave. Na zvířata ve společné domácnosti si většinou bez potíží zvykne, především pokud s nimi žije od štěněte. Na majitele se velmi fixuje a pokud je třeba změna majitele, zvyká si velmi špatně. Také mnoho jedinců plemene trpí separační úzkostí.
Vzhled pikardského ovčáka
Jde o středně velkého psa, který se podobá grifinovi. Pikardský ovčák je silně stavěný pes s dobře vyvinutým svalstvem. Hlava poměrově odpovídá velikosti těla. Tmavé oči jsou středně velké. Uši mívají délku až 10 cm a jsou poměrně vysoko nasazené. Uši bývají neseny vztyčené. Na nose je černá houba. Pikardský ovčák má vztažené břicho a dobře vyvinutý hrudník. Ocas bývá nesen pod hřbetní linii a bývá středně dlouhý. Srst je polodlouhá a hrubá, doplněna je jemnou krátkou podsadou. Mezi tradiční a povolené zbarvení patří světle nebo tmavě plavá, šedá s černým odleskem, šedá, šedočervená, šedomodrá a šedočerná. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 55-56 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 27-34 kg.
Ke komu je pikardský ovčák vhodný
Pikard je pracák každým coulem. Bez práce a bez notné dávky pohybu se neobejde. Nejvíce spokojený bude na vesnici nebo na kraji města. Pokud s ním bude majitel vyrážet na dlouhé výlety, k ovcím nebo za sportem, pak zvládne i pobyt v širším centru města. Toto plemeno jevhodnou volbou ktreibballu, agility, alei na dogdancing, agility cross, triatlon nebo canicross. Na svého pána se pikardský ovčák velmi silně váže a při delším odloučení zpravidla trpí. Spokojený tak bude především u člověka, který má možnost trávit s ním co nejvíce času. Nebývá ani vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. I když má delší srst, ta je nenáročná na údržbu. Velkou výhodou je i to, že téměř nemá typický psí zápach, není tak nutné ho častěji mít. Většinou ho stačí opláchnout, když si pořídí nevábný odér. Psa je potřeba čas od času pročesat, ale většinou stačí vzít hřeben tak jednou týdně.
Pikardský ovčák v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 55-56 cm.
- Váha plemene se pohybuje mezi 27-34 kg.
Srst:
- Delší krycí srst je hrubá, pod ní je kratší jemná podsada.
Zbarvení:
- Světle nebo tmavě plavá, šedá s černým odleskem, šedá, šedočervená, šedomodrá a šedočerná.
Jak dlouho žije:
- Pikardský ovčák se dožívá 12 až 13 let.
Odkud pochází:
- Francie
Ke komu je vhodný:
- Pikardský ovčák je rozježený chlupáč, který k spokojenému životu potřebuje pohyb a práci. Je to původně pastevec, je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se mu budou dostatečně věnovat.
- I když se pes k pasení využívá spíše výjimečně, má stále silné pastevecké instinkty. Pokud toužíte po sportovním pasení nebo i po psovi na farmu, pak bude pikardský ovčák správnou volbou.
- Psovi je třeba se věnovat, a nejen ho důkladně socializovat, ale i mu dopřát alespoň základní výcvik. Se zvířaty v jedné domácnosti vychází spolehlivě, k cizím zvířatům i psům bývá odtažitý.
- Je to velmi aktivní pes, pokud se s ním nebudete věnovat ovcím, vrhněte se na některý ze psích sportů. Bavit ho bude kromě dlouhých procházek agility, dobfrisbee nebo dogdancing.
- Je sice velmi chytrý a naučené povely si dlouho pamatuje, přesto je doporučován spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí s jeho záchvaty tvrdohlavosti a potřebou fungovat samostatně.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com