Primitivní plemena psů: Tihle mají blízko k vlkům
Primitivní psí plemena jsou specifickou psí skupinou. Jde o psy, kteří mají geneticky velmi blízko k svým původním předkům. Řada moderních psích plemene je od svých vlčích předchůdců velmi vzdálená, jak povahově, vzhledem, tak i geneticky. Tzv. primitivní plemena se vyznačují přirozeným vzhledem, silným loveckým instinktem a vysokou mírou nezávislosti.
Většina těchto plemen nebyla v minulosti výrazně ovlivněna intenzivní selektivní chovatelskou praxí, zachovala se tak většina původních, přirozených vlastností. V současnosti není křížení plemen přímo s vlkem běžné, ale výjimky se občas najdou. Například právě československý vlčák je výsledem křížení vlka a již domestikovaného psa. Podobným způsobem vznikl i Saarloosův vlčák.
Primitivní plemena – starobylá plemena s blízkou příbuzností s vlky
Vlastnit psa zařazeného pod tzv. primitivního plemena sebou nese řadu výhod i nevýhod, určitě nejde o psa pro každého. Tito psi například vynikají odolností, vytrvalostí a nezávislosti. Mají silný lovecký instinkt a svému majiteli jsou velmi oddáni. Jsou velmi chytří a díky „přirozenému“ genetickému základu patří zpravidla mezi velmi zdravá plemena. Na druhou stranu není jednoduché tyto psy trénovat, mají totiž sklony k tvrdohlavosti a samostatnosti. Od svého majitele tak vyžadují nejen velkou dávku trpělivosti a důslednosti, ale i nezbytnou dávku přirozené autority. Jde zpravidla i o velmi aktivní plemena, která potřebují velkou dávku pohybu. V článku vám představíme několik takovýchto velmi specifických plemen, s kterými se určitě nebudete nudit.
Československý vlčák
Československý vlčák je specifické plemeno i v rámci primitivních plemen, jako jednomu z mála koluje krev vlka, s kterým začal být před pár desetiletími německý ovčák. Tato psí rasa vznikla jako vědecký experiment v druhé polovině 20. století. Snahou bylo vyšlechtit psa vhodného pro pohraniční stráž. Postupně vznikly čtyři vývojové linie, které dali základ dnešnímu československému vlčákovi.
Československý pes je větší pes s vzhledem vlka. Je velmi vázaný na svou smečku a svého majitele. Má silné smečkové cítění a je tak vhodný k majitelům, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne. Tento pes málokdy štěká, mnohem častěji vyje. Má silné lovecké pudy, moc se tedy nedoporučuje psa pouštět z vodítka. Je doporučován aktivnímu majiteli, který disponuje větší dávku přirozené autority.
Ke komu se hodí československý vlčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Saarlosův vlčák
Saarlosův vlčák stejně jako československý vlčák vznikl křížením německého ovčáka a vlka, jedná se tak o další z výjimek ze specifické skupiny primitivních plemen. Stejně jako u československého vlčáka mělo jít v tomto případě o pracovního psa, což jeho povaha nakonec neumožnila. Geny vlka v sobě tento pes nezapře, a to jak vzhledem, tak i povahou.
Jde o velmi společenského psa, který miluje svou smečku z celého srdce a velmi dobře vychází nejen s jejími lidskými členy, ale i s dalšími psy. K cizím lidem ovšem bývá nedůvěřivý a získat si jeho důvěru z pohledu „cizince“ není jednoduché. Má svou hlavu a rád si dělá věci po svém, jeho výchova tak vůbec není jednoduchá a bývá doporučován spíše zkušenějším chovatelům. Nesmí se u něj podcenit socializace, jinak s ním i běžné venčení může být velké drama – buď bude velmi vyplašený i z běžné situace a všeho a všech se bude stranit, anebo se bude mít tendenci se prát.
Ke komu se hodí saarlosův vlčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Aljašský malamut
Aljašský malamut patří mezi velmi stará plemena, je zpravidla řazen mezi ty nejstarší psí rasy. Jak jeho název napovídá jde o psa původem z Aljašky, který je díky svému původu a hustému kožichu vhodný spíše do horských a chladných oblastí. Často se využíval jak při lovu, tak i díky své vytrvalosti k tahu saní. Dnes se využívá velmi často k mushingu nebo na dlouhé túry.
Tento pes vyniká jak velkou silou, tak i vytrvalostí a inteligencí. Je to větší a chundelatý pes, není tak ideální do malého městského prostoru, ale spíše na kraj města nebo na venkov k baráčku. Dokáže být velmi tvrdohlavý a poradí si s ním spíše zkušenější chovatel. Je třeba se důkladně věnovat jeho správné socializaci, především vůči cizím lidem i psům. Jde o smečkové zvíře a s dalšími psy v jedné domácnosti zpravidla vychází velmi dobře.
Ke komu se hodí aljašský malamut? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Sibiřský husky
Sibiřský husky je krásný chundelatý středně velký pes, kterému mnoho lidí podlehne jak kvůli jeho vzhledu plyšáka, tak i kvůli jeho modrým očím, kterými disponuje mnoho jedinců plemene. Podobně jako malamut patří mezi velmi stará plemena, za pomoci DNA se zjistilo, že je jedním z nejstarších plemen na světě. Jde o psa s velkou vytrvalostí a často ho využívali kočovníci na Sibiři. Ti ho využívali většinou jako tažné zvíře, ale do značné míry plnil i úlohu přátelského rodinného psa, kterému dodnes zůstala velká láska k dětem.
Patří mezi smečková zvířata, vyžaduje tak tak častý kontakt se svou lidskou rodinou a ocení ještě alespoň jednoho psího kamaráda ve stejné domácnosti. Potřebuje majitele s přirozenou autoritou, kterého bude respektovat a poslouchat. Nejde tak o psa pro každého a nebývá doporučován začátečníkům. Miluje, a i vyžaduje pohyb, spoustu pohybu. Je to velmi aktivní a vytrvalý pes, určitě nebude v klidu sedět celé dny na gauči. Je často využíván při mushingu, baví ho ale i velmi dog trekking a jakákoliv dlouhá procházka přírodou.
Ke komu se hodí sibiřský husky? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Thajský ridgeback
Thajský ridgeback patří mezi velmi stará plemena, i když se jeho historie oficiálně datuje až od roku 1975, kdy vznikla na území Thajska první národní kynologická organizace zabývající se tímto unikátním plemenem. Tento ridgeback se postupně díky zmíněné organizaci dostalo do světového podvědomí, i když i dnes je nadále nejrozšířenější v zemi svého původu. Údajně bylo toto plemeno zachyceno na prastarých kambodžských a thajských skalních malbách. Nejčastěji ho chovali vesničané, kteří se málokdy dostali do větších měst a díky tomu si plemeno zachovalo svou čistotu.
Thajský ridgeback je velmi chytrý, milý, ale i svérázný pes. Svou rodinu velmi miluje a rád je co nejvíc v její společnosti. Vůči cizím lidem bývá odtažitý. Má sklony k dominanci, je tak velmi důležitá jeho důsledná výchova, při které je třeba nastavit mantinely a plně je dodržovat. Je tak doporučován spíše zkušenějším chovatelům s notnou dávkou přirozené autority. Je u něj velmi důležitá socializace, aby dobře vycházel s dětmi a cizími zvířaty.
Ke komu se hodí thajský ridgeback? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Grónský pes
Grónský pes patří mezi nejčistokrevnější psí rasy, a to díky svému původu. Ano, jde o plemeno původem z Grónska, kam se dostalo minimum dalších psích ras, a díky tomu se ve velké míře zachoval čistý genetický základ této psí rasy. Patří mezi velmi stará plemena a v minulosti byl využíván především Inuity (Eskymáky) nejen k lovu, ale i k transportu různorodých věcí.
Grónský pes je chundelatý, odvážný a pracovitý pes, který miluje všechny lidi bez rozdílu, nebývá z něj proto dobrý hlídač. Neváže se na konkrétního člověka a je velmi aktivní. V současnosti je velmi často využíván k mushingu, nebo k dogtrekingu a canicrossu. Je to smečkové zvíře, rád tak tráví hodně času v přítomnosti své rodiny – a je mu celkem jedno, jestli té lidské nebo zvířecí. Doporučován je především k aktivním lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne aktivitou v přírodě.
Ke komu se hodí grónský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Thai bangkaew dog
Nejen na severu, ale i v exotickém Thajsku najdeme jedno z nejstarších a geneticky nejčistších psích plemen. Řeč je o thai bangkaew dog, který vznikl díky křížení jednoho, dnes již vyhynulého psa a psa, který patřil budhistickému opatovi. Plemeno mělo párkrát namále, dnes je rozšířený a oblíbený především ve své domovině, tedy v Thajsku.
Je to dobrý obranář a skvělý společník. Svou rodinu velmi miluje, k cizím lidem je ale nedůvěřivý. Je velmi aktivní a vyžaduje každodenní dávku pohybu. Je i velmi chytrý, doporučuje se tak utahat mu nejen nohy, ale i hlavu, jinak se bude nudit a bude vymýšlet lumpárny. U tohoto psa se nesmí podcenit socializace, jinak může i při běžném venčení docházet ke konfliktům s dalšími psy. Zpravidla se doporučuje pokročilejším chovatelům se špetkou přirozené autority.
Ke komu se hodí thai bangkaew dog? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Basenji
Basenji patří mezi velmi stará plemena původem z Afriky. Patří mezi nejstarší plemena světa, jeho předky můžeme vidět na staroegyptských malbách, kde sedí u nohou svých pánů. Plemeno se postupně rozšířilo po celé Africe a postupně se dostali například k Pygmejům, kteří si jich cenili především pro jejich lovecké schopnosti, vynalézavost a rychlost.
Dodnes má basenji silné lovecké instinkty, málokterý chovatel se odváží v přírodě tohoto psa pouštět z vodítka. Bez skvělého přivolání se u tohoto psa neobejdete, velmi rád totiž utíká za vším, co se pohne. Patří do skupinky plemen, kterým nejenže nevadí teplo, ale dokonce ho vyhledávají, asi málokoho překvapí, že to souvisí s jeho původem. Doporučován je aktivním lidem, kteří se budou se psem věnovat canicrossu, coursingu, dog dancingu, dog trekkingu a dalším psím sportům.
Ke komu se hodí basenji? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Faraonský pes
Málokoho asi překvapí, že prvopočátky faraonského psa sahají do starověkého Egypta. V období vlády 19. egyptské dynastie využívali faraonské psy jako společníky a dostávalo se jim velké úcty, podobně jako jejich pánům. Dnes jde o velmi staré plemeno, které přišlo do minimálního styku s dalšími psy a jde tedy o jedno z nejstarších i geneticky nejčistších plemen. Přes Maltu se toto plemeno postupně dostalo do celého světa. Ve světě se proslavilo až v průběhu 20. století.
Faraon je aktivní a veselý pes, který je doporučován nadšeným cyklistům, turistům nebo běžcům. Baví ho ale i coursing nebo agility. Je to chytrý pes, jehož výcvik nebývá obtížný. V minulosti byl často využíván jako lovec a má dodnes silné lovecké instinkty, bez 100% přivolání by neměl být bez vodítka. Vůči cizím lidem je nedůvěřivý, což z něj činí velmi dobrého hlídače.
Ke komu se hodí faraonský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Kanaánský pes
Kanaánský pes sice oficiálně vznikl teprve v 30. letech minulého století, přesto je řazen k primitivním plemenům. V jeho případě totiž došlo k ochočení a výcviku zdivočelých psů na území dnešního Izraeele. Od počátku byli tito psi využívání ve velké míře v armádě, jejich pracovní schopnosti jsou dodnes nadstandardní. Dnes se kromě armády plemeno využívá i u policie nebo u záchranných složek. Díky svému genetickému základů divokých psů patří mezi zdravá plemena a díky zemi původu má rád teplo.
Jako mnoho dalších primitivních plemen má sklony k dominanci a rád si dělá věci po svém, takže i když je velmi chytrý, nebývá jeho výcvik snadný. Bývá proto doporučován zkušenějším chovatelům s větší špetkou přirozené autority. O něco spokojenější bude na vesnici než ve městě, pokud se mu ale budete dostatečně věnovat, zvládne i město. Miluje pohyb, je tak vhodnou volbou k lidem milující různorodé venkovní aktivity typu dlouhé procházky, coursing nebo canicross.
Ke komu se hodí kanaánský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena.
Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí.
Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com