Psí plemena, která se hodí na agility
Agility je relativně mladý, ale velmi populární kynologický sport. Tato sportovní disciplína se inspirovala koňským parkúrem. Na rozdíl od parkúru obsahuje nejen skokové překážky, ale i tunely nebo slalom. Hlavním úkolem psovoda je navigovat psa slovními povely a pohyby rukou či tělem tak, aby proběhl předem danou trasu v co nejkratším čase s co nejméně chybami. Každoročně se konají regionální soutěže, ale i mistrovství České republiky i mezinárodní soutěže. Tréninkům agility se můžete věnovat i pouze pro zábavu, bez soutěžních ambicí. Prostě jen pro zábavu a pro unavení a zabavení psa.
Agility může být náročnou, a přesto velmi atraktivní disciplínou. Spojuje v sobě rychlost a přesnost. Během tréninku tohoto sportu psa spolehlivě unavíte fyzicky i psychicky. S ohledem náročnosti na klouby se doporučuje věnovat se agility od cca 1 roku věku psa, aby nedošlo k poškození kloubů během fyzického vývinu psa. Mnoho trenérů ovšem umožňuje trénovat i mladší psy tak, aby k zmíněnému poškození kloubů nedošlo. Pokud se chcete věnovat agility pouze rekreačně, můžete se tomuto sportu věnovat téměř s jakýmkoliv psem. Máte-li ovšem závodní ambice, vyberte si psa, který má dispozice pro rychlost a přesnost. Nejčastěji se na agility na vrcholové úrovni využívají pastevecká plemena, která disponují všemi potřebnými fyzickými vlastnostmi. Nejméně vhodní bývají molosoidní plemena nebo pejsci s krátkými čenichy typu mopsík nebo francouzský buldoček.
Border kolie
Borderky jsou psi z pomezí Anglie a Skotska, kde byli vyšlechtěni k pasení ovcí. Nejen ve své domovině se toto plemeno k tomuto účelu nadále používá. Zároveň border kolie v posledních letech získávají na čím dál větší popularitě, a to díky jejich přátelské povaze a vysoké inteligenci. Přesto nejde o psa pro každého, tito psi jsou opravdu velmi aktivní a zároveň nadstandardně chytré. Pokud nejsou dostatečně unavené psychicky i fyzicky, dokáží svému majiteli udělat ze života peklo.
Jejich vysoká inteligence a velká potřeba notné fyzické aktivity z nich ovšem dělají skvělé parťáky na různé psí sporty. Právě agility je jedna z disciplín, ke které má border kolie vlohy a v které excelují. Málokdy se stane, že by na některém ze stupni vítězů stálo jiné plemeno, než právě border kolie. Pokud se toužíte věnovat agility na vrcholové úrovni, s border kolií chybu rozhodně neuděláte.
Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Belgický ovčák malinois
Belgický ovčák malinois patří mezi ovčácká plemena, která se k svému původnímu účelu v posledních letech příliš nevyužívají. Dnes jde o sportovně nadané pracáky, kteří jsou ceněni především policií a armádou. Tyto záchranné složky toto plemeno využívají při ochraně objektů nebo při vyhledávání drog a lidí.
Čím dál častěji si „maliny“ pořizují i běžní sportovně ladění chovatelé, kteří se s těmito psy věnují náročnějším obedience disciplínám, obranám nebo různorodým sportům. Jde o středně velké, mrštné a rychlé psy, kteří se čím dál častěji věnují na vrcholové úrovni i agility. V posledních letech konkurují i největším agility hvězdám, border koliím.
Ke komu se hodí belgický ovčák malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Pudl malý či střední
Pudlové jsou velmi chytří a aktivní psi, kteří se snadno cvičí. Zároveň jde o plemeno, které je pohybově velmi dobře nadané a v zásadě univerzální, věnovat se s ním můžete jak pokročilým obedience disciplínám, tak různým sportům. Nespornou výhodou pudlů je i nejen různorodé zbarvení, ale i několik velikostních variant.
Pudl se správným sestřihem dokáže být velmi elegantní, ale nesmíme zapomínat na to, že jde o psa plného energie, kterou potřebuje vypustit. Na agility se toto plemeno využívá čím dál častěji, a také se čím dál častěji se objevuje na stupních vítězů. Na agility je potřeba rychlost a mrštnost, proto se nejčastěji k této sportovní disciplíně volí menší a středně velký pudl.
Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Šeltie
Šeltie je menší chlupatý a velmi inteligentní i hodně aktivní pes. Jde o psa vhodného do aktivní rodiny, s kterou bude vyrážet na dlouhé procházky nebo se věnovat některému ze psích sportů. Jde o pasteveckého psa, který se dnes k svému původnímu účelu využívá spíše ojediněle. Na první pohled se podobá kolii, ale ve skutečnosti jde o odlišné a jedinečné plemeno.
Dnes je šeltie aktivním společníkem, kterého díky pastevecké minulosti není jednoduché unavit. Tito psi jsou vhodní k různým sportům, díky jejich ladnému pohybu a elegantnímu vzhledu jsou dobrou volbou například i na dogdancing. Šeltie jsou snadno ovladatelné, v kombinaci s menším vzrůstem jsou vhodnou volbou i jako první pes pro děti. Právě i starší děti se s tímto plemenem mohou věnovat agility a být velmi úspěšní.
Ke komu se hodí šeltie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Australský ovčák
Australský ovčák lehce mate názvem, jde o ovčácké plemeno, ale nepochází z Austrálie, nýbrž ze severní Ameriky. Dnes se k pasení používá výrazně méně než jeho předci. V současnosti jde spíše o univerzálního sporťáka, který vám bude rád dělat společnost při dlouhých procházkách, ale bude se nadšeně věnovat i řadě sportovních disciplín.
Australáci, jak se jim přezdívá, jsou energičtí a rychlí psi, kteří skvěle reagují na pozitivní metody výcviku. Rozhodně nejde o žádné pecivály a každý den potřebují jak psychickou, tak fyzickou stimulaci, jinak se začnou nudit. Je tak vhodnou volbou i na agility, tedy sportu, kterému se může věnovat na vrcholové úrovni a poměrně běžně stát na stupních vítězů.
Ke komu se hodí australský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Parson russel teriér
Parson russel teriér je menší lovecký pes, který je nabitý energií. Tohoto malého lumpa není jednoduché unavit, přebytečná energie mu pomalu teče i ušima. Zároveň jde o chytré psy, které s troškou trpělivosti a důslednosti lze i dobře cvičit. Minimálně základní poslušnost je u tohoto plemene nutnost, ale mělo by jí zvládnout levou zadní.
Parson russel teriér je vhodnou volbou nejen pro milovníky myslivosti a lovu, ale i pro milovníky různých psích sportů. Kromě flyballu nebo canicrossu se nabízí právě i agility. Tito pejsci jsou totiž velmi rychlí a mrštní a v posledních letech se právě díky těmto vlastnostem se občas objevují na stupních vítězů.
Ke komu se hodí parson russle teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Papillon
Papillon je malý pejsek, který tak trochu vypadá jako plyšová hračka. Jde o plemeno, které je předurčeno k chovu v bytě a kterému povětšinou stačí procházka blízkým parkem. Přesto jde zároveň i o energického a hravého psa, který zvládne a ocení občasnou delší procházku nebo možnost věnovat se některému ze psích sportů, u kterých využije svou rychlost a přesnost.
Papillon je přirozeně inteligentní a je to tak trošku kašpárek, který se rád učí a pak předvádí různé triky. Zvládá tak pokročilejší obedience disciplíny, a i díky své křehkosti a eleganci bývá hvězdou dogdancingu. V posledních letech se i tito drobnější pejsci věnují agility s vysokou mírou úspěšnosti.
Ke komu se hodí papillon? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Šiperka
Šiperka je menší černý diblík nabitý energií. S tímto psem se zaručeně nikdy nudit nebudete. Jde o chytré psy, kteří se hodí do téměř jakéhokoliv prostředí – ovšem za předpokladu, že jim dopřejete dostatečné množství psychických i fyzických podnětů. I když jde o menší psy, je potřeba být důsledný při výcviku a disponovat alespoň špetkou přirozené autority. Jinak reálně hrozí, že díky vysoké inteligenci převezmou velení v rodině.
Šiperka je aktivní pejsek, kterého není jednoduché unavit. Je vhodné jí vymyslet takové „zaměstnání“, které jí unaví psychicky i fyzicky. Dobře zvládá i náročnější obedience disciplíny a vhodná je i na sporty typu dogdancing, flyball nebo právě agility. Toto plemeno si dobře zvyká i na koně, pokud se mezi nimi běžně pohybujete, pak se k vám nadšeně přidá na vyjížďku.
Ke komu se hodí šiperka? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Kooikerhondje
Kooikerhodje patří mezi tradiční nizozemská lovecká plemena, v Čechách je spíše vzácnější. Jde o aktivního psa, který se poměrně dobře cvičí, byť vyžaduje určitou dávku důslednosti a trpělivosti. Je vhodnou volbou do aktivní rodiny, která s ním bude chodit na dlouhé procházky a bude mít možnost se mu každý den několik hodin věnovat.
Kooikerhodje byl šlechtěný k lovu kachen, dodnes mu zůstala láska k vodě a k aportování. V Nizozemí se i dnes využívá k lovu. Protože jde o rychlého a mrštěného pejska, lze ho využít k řadě sportovních aktivit, u kterých tyto vlastnosti využije. Je tak vhodnou volbou nejen k agility, ale například i k flyballu. S ohledem na jeho lásku k přírodě bude dobrým parťákem i k dogtreckingu.
Ke komu se hodí kooikerhondje? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Mudi
Mudi byl vyšlechtěn v Maďarsku jako spolehlivý ovčácký pes. Dnes se k pasení využívá spíše výjimečně, přesto jde o nadále o neúnavného pracáka, kterého není jednoduché unavit. Dnes je využíván především jako záchranáře nebo aktivní společník. V zásadě jde o univerzálního aktivního psa, s kterým se můžete věnovat téměř čemukoliv.
Mudi má minimální lovecké pudy, pokud mu dopřejete alespoň základní výcvik, nemusíte se obávat pustit ho na volno při toulkách přírodou. Jde o samostatné a odolné psy, kteří jsou i velmi inteligentní a hraví. Jsou vhodní na různorodé sporty, které je ideálně unaví fyzicky i psychicky. Kromě pasení toto plemeno můžete tedy využít například k dogdancingu, nebo i k agility.
Ke komu se hodí mudi? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.
Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí.
Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com