Pumi je kudrnatý pes, co nesmrdí, ale rád štěká
Pumi patří mezi maďarské pastevecké psy. Je to chlupatý sporťák, který je o něco méně náročný než jeho blízký příbuzný puli. Tomuto svému "bratranci" se velmi podobá, především hravostí a temperamentem, ale i inteligencí a krapet i vzhledem. V současnosti jde o rodinného aktivního psa, kterého je nutné unavit jak psychicky, tak fyzicky.
Pumi přitáhne pozornost svou upřímnou radostí ze života i hravostí a inteligencí. Je vhodnou volbou do menšího města či na vesnici, především kvůli své lásce k přírodě a velké potřebě pohybu. Pumi patří mezi zdravější psí plemena, která se dožívají vysokého psího věku. Je nenáročný na péči i výživu, zároveň si dlouho zachovává štěněcí hravost. Svou rodinu má rád z celého srdce, vůči cizím lidem bývá nedůvěřivý, a je proto dobrým hlídačem. Zároveň není zbytečně agresivní a při správné socializaci si velmi rychle oblíbí okruh vašich známých a příbuzných. Při správné socializaci také hravě zvládne kontakt s cizími zvířaty. Zajímavostí je, že ve větším počtu se chová kupříkladu ve Finsku a Skandinávii než ve své domovině, v Maďarsku.
Důvody, proč si pořídit pumiho
- Pumi je pes, který má energie na rozdávání. Jde o perfektního parťáka pro aktivní lidi, kteří se mu budou denně věnovat.
- Tito psi jsou přirozeně inteligentní a minimálně základní výcvik zvládnou snadno. Náročnější disciplíny poslušnosti jim zpravidla také nečiní potíže.
- Kromě dlouhých procházek zvládne a ocení možnost věnovat se řadě psích sportů. S ohledem na ovčácký původ psa se nabízí pasení, ale třeba i agility nebo dogdancing.
- Za pomoci zateplené boudy zvládne i celoroční pobyt na zahradě.
- Svého člověka miluje a zvládne i děti, pokud děti vědí, jak se k němu správně chovat.
- K cizím lidem bývá nedůvěřivý, ale nikoliv agresivní. Pumi bývá dobrý hlídač a na vše, co se mu nezdá, zpravidla upozorňuje štěkotem.
- Se správnou socializací zvládne pobyt v jedné domácnosti s dalšími zvířaty. S ostatními psy vychází také poměrně dobře, pokud má jako štěně možnost se pořádně socializovat.
- Pumi téměř postrádá typický „psí zápach“, což ocení především lidé žijící v bytě.
Důvody, proč si NEpořídit pumiho
- Jeho kudrnatá srst s hustou podsadou vybízí k pohlazení. Je ovšem třeba se o ni starat, především ji pravidelně kartáčovat, jinak zplstnatí.
- Je to původně ovčácký pes. I když se k pasení v současnosti příliš nepoužívá, má díky své aktivní minulosti energie na rozdávání. Je třeba se mu denně věnovat, a to i pokud má k dispozici zahradu. Je tak třeba před pořízením pumiho zvážit vaše časové možnosti.
- Rád často štěká. I když relativně snadno pochopí povel „ticho“, je ideální mít kolem sebe tolerantní sousedy.
- Výcviku je třeba věnovat se pravidelně a být důslední. Je doporučován alespoň trochu zkušeným chovatelům, kteří si spíše poradí s tendencí pumiho být občas samostatnější více, než je žádoucí.
Historie pumiho
Pumi je řazen mezi středně velké ovčácké psy. Pochází z Maďarska, kde byl vyšlechtěn zhruba před 300 lety. Plemeno vzniklo díky křížení plemene puli s ovčáckými psy z Německa a Francie. Tito psi se do Maďarska dostali spolu s hospodářskými zvířaty, se kterými se tehdy ve velkém obchodovalo. V Maďarsku postupně vznikla tři samostatná ovčácká plemena, jako první vznikl puli, následně pumi a jako poslední mudi. Zpočátku byl pumi považován za určitou odchylku puliho, která vznikla v některých maďarských regionech. Počátkem 20. století začaly vznikat standardy jednotlivých plemen a postupně bylo každé toto plemeno uznáno samostatně. Puli byl uznán jako první roku 1924, pumi v roce 1935 a mudi roku 1936. Občas bývá pumi označován jako „maďarský ovčácký teriér“, ale nemá s teriéry geneticky nic společného, i když mají v ledasčem podobnou povahu.
Povaha pumiho
Pumi je temperamentí a energický pes, který je rád středem pozornosti. Rozhodně nejde o žádného pecivála, který bude sedět v klidu na gauči. Původně šlo o pasteveckého psa, který se k tomuto účelu v současnosti využívá sporadicky. Z jeho pastevecké minulosti mu ovšem zůstala inteligence, odvaha, rozhodnost a velká dávka samostatnosti. Je často doporučován do rodin s dětmi, se kterými si velmi rád hraje a chrání je, stejně jako další členy rodiny. Svou rodinu velmi miluje, k cizím lidem bývá nedůvěřivý, ovšem nikoliv agresivní. Pokud je od štěněte správně socializován, vychází dobře s dalšími zvířaty jak ve stejné domácnosti, tak s těmi cizími.
Pumi bývá občas uštěkaný, ale s trochou snahy se naučí reagovat na povel „ticho“. Je vysoce inteligentní a hravý, je tak vhodný k řadě psích sportů. Velmi mu bude vyhovovat agility, pasení a i pokročilá poslušnost. Snadno zvládne i dogdancing, běh, ale i turistiku. Pumi je všestranný pes, kterého můžete využít i k záchranařině nebo hledání drog.
Vzhled pumiho
Pumi je řazen mezi kvadraticky stavěné středně velké ovčácké psy. Psi tohoto plemene jsou štíhlí a mají hustou kudrnatou srst, díky které vypadají větší, než jsou. Úzká hlava je dlouhá s protáhlou čenichovou partií. Oválně středně velké oči jsou šikmo položené. Krk je středně dlouhý a navazuje na osvalený trup. Ocas je vysoko posazený s delší srstí, nesen bývá v kruhovém oblouku nad zády. Srst se skládá ze silné a drátovité krycí srsti, nechybí měkká podsada. Nejběžnější zbarvení jsou odstíny šedé, občas se vyskytuje i v černé, žluté nebo plavé barvě. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 38 a 47 cm, váha se pohybuje mezi 8 a 15 kg.
Ke komu je pumi vhodný
Pumi je původně ovčácký pes, který se k tomuto účelu v současnosti příliš nepoužívá. Díky své pastevecké minulosti ovšem disponuje koňskou dávkou inteligence, temperamentu a hravosti. Před pořízením psa je třeba zamyslet se nad vašimi časovými možnostmi. Pumiho je třeba denně důkladně unavit, a to nejen velkou dávkou pohybu, ale i mu zaměstnat hlavu.
Jistou nevýhodou mohou být jeho sklony k uštěkanosti, vhodným prostorem je pro něj i proto vesnice či menší město, spíše než městský byt. Kromě toho, že případným štěkotem bude rušit méně lidí, budete mít vy on více možností k volnému pohybu. Pokud mu pořídíte zateplenou boudu, zvládne i celoroční pobyt venku.
Snadno a rád se učí, minimálně základní výcvik zvládne levou zadní. Hravě zvládne i náročnější obedience disciplíny, neopovrhne ani agility, dogdancingem a samozřejmě pasením. Je potřeba, aby jeho výcvik byl konzistentní, důsledný a pozitivní. O srst je třeba pečovat pravidelně, ale je celkem nenáročná. Je třeba ji pravidelně kartáčovat a trimovat, jinak začne plstnatět. Srst má samočisticí schopnosti, je tak třeba psa koupat, jen když je to třeba. Další nespornou výhodou je, že pes téměř postrádá typický psí zápach.
Pumi v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 38 a 47 cm.
- Váha se pohybuje mezi 8 a 15 kg.
Srst:
- Hustá a kudrnatá. Skládá se ze silné a drátovité krycí srsti a měkké podsady.
Zbarvení:
- Odstíny šedé, občas se vyskytuje i v černé, žluté nebo plavé barvě
Jak dlouho žije:
- Pumi se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Maďarsko
Ke komu je vhodný:
- Tento kudrnatý, středně velký pejsek je velmi energický, je tak vhodný do aktivní rodiny a k lidem, kteří mají možnost se jim každý den intenzivně věnovat – a to i pokud má pes k dispozici zahradu.
- S pumim můžete vyrazit jak na dlouhou procházku, tak se věnovat různým psím sportům. Možností je jak pasení, tak i agility, dogdancning nebo flyball.
- Jde o velmi inteligentní psy, kteří se snadno cvičí. Základní poslušnost zvládnou velmi rychle a zpravidla není problém se s nimi věnovat i náročnějším obedience disciplínám.
- Tito psi jsou vhodnější spíše na vesnici nebo do menšího města, kde má pes přírodu „hned pod nosem“. Zároveň v takovém prostředí bude o něco méně rušit sousedy častějším štěkotem než v městském bytě.
- Jeho srst je třeba pravidelně česat, jinak zplstnatí.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva